Dobra rada z Rosji

Obrazek użytkownika Przemysław Mandela
Świat

Partner służący zawsze dobrą radą to prawdziwy skarb. Bardzo często to właśnie za jego sprawą udaje się nam rozwiązać od dawna doskwierający problem, otrzymując przy tym nieskazitelny dowód mądrości i dobrej woli radzącego. Podobny wniosek wypływa też z wywiadu jaki przeprowadził Wacław Radziwonowicz z Aleksandrem Babakowem - wicemarszałkiem rosyjskiej Dumy Państwowej.

Wśród wielu (wspaniale łechcących polskie ego autora niniejszego bloga) zapewnień o przyjaźni, partnerstwie oraz chęci porozumienia Rosji z Polską, znalazło się również miejsce na dobrą radę pana Babakowa:

Wacław RadziwonowiczMoskwa zapowiada, że Putin i Tusk złożą hołd wszystkim pochowanym w Katyniu - i Polakom, i pomordowanym tam przez NKWD obywatelom ZSRR. Na ile szczery jest w Rosji żal po rosyjskich ofiarach terroru stalinowskiego?

Aleksander Babakow: Podchodzę do tej sprawy bardzo ostrożnie i z lękiem. Przede wszystkim dlatego, że wciąż jeszcze żyją ludzie, którzy wtedy żyli i działali. Jedni byli ofiarami, inni, że tak powiem, antyofiarami (podkreślenie autora - P.M.) I każdy ma swój obraz tamtych wydarzeń, swoją ocenę. Widzą w przeszłości i rzeczy dobre, i złe.

Ich przekonań i ich wiedzy nie wolno ignorować. Dlatego zostawiłbym ocenę tamtych lat w moim kraju przyszłym pokoleniom. Niech one przyjrzą się z dystansu, niech ocenią. A naszych weteranów boli na przykład to, co się dzieje z symbolami radzieckimi w Europie Centralnej. W Polsce ich używania zakazał nawet parlament. To absurd. Przecież te symbole to też wasza historia - dobra czy zła, ale wasza. Nie próbujcie jej zmieniać, tylko wyciągajcie z niej wnioski.

I tak oto w krótkich i zwięzłych słowach, które swoim wyważeniem i nowomową mogą wprawić w zachwyt niejednego rusofila, pan Babakow udziela nam, wszystkim Polakom dobrej rady. Wyciągnijcie wnioski. To także wasza historia -mówi. Nie można się z nim nie zgodzić. 17 września, Katyń, Charków, Miednoje, Syberia, a później PPR, zaplute karły reakcji, socjalizm, wieczna przyjaźń polsko-radziecka to przecież przede wszystkim nasza historia. Historia , którą w przeciwieństwie do radzieckiej/rosyjskiej, nie boi się oceniać już teraz, bez dystansu pan Babakow. 

Jest dla niego absurdalnym fakt, iż w kraju, który w wyniku rządów komunistycznych zginęło dziesiątki tysięcy obywateli zakazuje się produkcji i sprzedaży komunistycznych symboli. Nic dziwnego, Szanowny Czytelniku, w dzisiejszej Rosji jest to przecież niepojęte.

Z resztą sam pan Babakow znany jest z dawania Polsce dobrych rad. Ostatnio uczynił to przy okazji wojny rosyjsko-gruzińskiej i faktycznego rozbioru tej kaukaskiej republiki... Choć jak było naprawdę osądzą dopiero przyszłe (bardzo przyszłe) pokolenia.

Nie pozostaje autorowi nic innego jak przyłączyć się do rady wicemarszałka Dumy. Wyciągajmy wnioski z naszej historii. Chociaż tej najnowszej...

Brak głosów

Komentarze

Dziękuję za poinformowanie mnie swoim wpisem o radosnej twórczości pana Babakowa. 10 pkt.

Uczcie się historii rodacy! Od Babakowa oczywiście. I innych "przyjaciół". Takich co to parę dni temu odkryli, że w Katyniu polskich oficerów pomordowali... naziści!!!

Pozdrawiam

-------------------------------

Samotny wilk w biegu

Vote up!
0
Vote down!
0
#47458

W sumie, pan Babakow dość nieumiejętnie powtarza schizofreniczne przesłanie kremlowskiej ideologii - z jednej strony "co wy chcecie, Polacy, nas więcej Stalin wymordował"; z drugiej strony zaś "Stalin był mężem stanu i wyzwolił Europę (w tym Polskę) od faszyzmu". Bardziej dosadnie wyraził to Witalij Tretiakow www.rp.pl/artykul/363874_Niepotrzebnie_was__u_diabla__ratowalismy.html , co pozwoliłem sobie skomentować w notce www.niepoprawni.pl/blog/287/wielkoruska-dusza

pozdrowienia

Gadający Grzyb

Vote up!
0
Vote down!
0

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#47469

O proszę. Dziękuje za kolejną ciekawą wypowiedź i doskonały materiał do przemyśleń i starannej analizy. Na fali wrześniowych wydarzeń musiał mi gdzieś umknąć tej "majstersztyk". Doprawdy dla historyka - prawdziwa gratka:)

"Nie ma lepszej pożywki chorobotwórczej dla bakteryj fałszu i legend, jak strach przed prawdą i brak woli"
- Józef Piłsudski

Vote up!
0
Vote down!
0

"Nie ma lepszej pożywki chorobotwórczej dla bakteryj fałszu i legend, jak strach przed prawdą i brak woli"
- Józef Piłsudski

#47476