KTO FINANSUJE REPUBLIKAŃSKICH KANDYDATÓW?

Obrazek użytkownika Jacek K.M.
Świat

Na firmamencie republikańskiego nieba trwają jeszcze burze, ale powoli mniejsze chmury rozpędzane są przez nadchodzący z Wall Street finansowy halny.

Kim więc są ludzie i grupy, których głębokie portfele w dużej części decydują o tym, kto zostanie zwycięzcą w wyścigu do White House?

Kandydat bez finansowego kręgosłupa jeśli jest zamożny ma szanse na zwycięstwo tylko do pewnego szczebla, ale nie we współczesnych wyborach prezydenckich. Dlatego tak ważne dla kandydata jest pozyskanie sobie szerokiego zaplecza z głębokimi portfelami, zorganizowanie sprawnej organizacji, która nasycona finansowo będzie pracować dla kandydata w terenie w funkcji „naganiacza”.

Obowiązujące dziś przepisy na rynku wyborczym pozwalają jednostce na wsparcie kandydata do wysokości $2,5tys, jednak prawdziwą szansą dla zgromadzenia większych pieniędzy na zaistnienie na kosztownym rynku płatnych reklam jest instytucja Komitetów Politycznej Akcji (PAC), które nie mają takich ograniczeń jak obywatele. W konsekwencji wokół kandydatów i ich dobrze rozumianych interesów tworzą się komitety obracające milionami dolarów, promujące swoich kandydatów i zwalczające zagrażających im konkurentów.

Najważniejszym Super PAC’s na dzisiejszym rynku wyborczym to „Restore Our Future” wspierający Romney, który pod koniec ub. roku zebrał $23,6 mln. Listę nabardziej hojnych ofiarodawców otwiera tu grupa bogatych managerów funduszy z Wall Street.

Po $ 1 mln ofiarowali Julian Robertson (Tiger Management), Paul Singer (Elliot Management) i Robert Mercer (Renesance Technology).

Dalej na liście jest Miguel Fernandez -$500 tys., Paul Tudor Jones (Tudor Inwestment)- $200 tys., Edward Forst (Goldman Sachs) -$95 tys. Należało by poczekać na następne świeższe zestawienie, które wkrótce powinno się ukazać. Należy spodziewać się napływu wiekszych dotacji po łatwym zwycięstwie Romney w Nevadzie , gdzie wygrał 50%, wyrażnie bijąc Gingricha, który osiągnął 2-gi wynik 21%.

Większe sumy dla Romney Super PAC wysupłali także konserwatywni dawcy jak Bob Perry (deweloper z Teksasu) i miliarder William Koch. Według ostatnich szacunków co najmniej 15 osobników ofiarowało Restore Our Future co najmniej po $250 tys.

Super PAC ROF operuje z Waszynghtonu i jest zarządzany przez skarbnika Charles Spies (pracował dla Romney w kampanii prezydenckiej w 2008), z prawniczej firmy Clark Hill. ROF na tym etapie za głównego przeciwnika wybrała Gingricha atakując go płatnymi negatywnymi spotami w TV, radio i bezpośrednio pocztą.

W przepastnych bankowych woltach niecierpliwie czekają ogromne sumy dolarów, które będą użyte dla wsparcia republikańskiego nominanta już w samych wyborczych starciach z Obamą. Konserwatywni miliarderzy, słynni bracia Charles i David Koch, obiecali wraz ze swoimi konserwatywnymi kolegami $100 mln, dla zwycięzcy prawyborów aby zwiekszyć jego szansę w walce wyborczej z Obamą.

Sam prezydent Obama zebrał tylko w ostatnim kwartale ub. roku $40 mln i ma w banku $82 mln. Zapowiada się gorąca walka o prezydencki fotel w Białym Domu.

O Super PAC’s innych pretendentów do republikańskiej nominacji napiszę nastepnym razem.

Jacek K. Matysiak

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

"Obawiam się Greków, nawet gdy przynoszą dary", jak powiedział król Priam na wieść o prezencie w postaci konia trojańskiego.

Jeżeli Wall Street finansuje Romney'a, gdy druga część Wall Street finansuje Obamę, to znaczy że między nimi z ICH punktu widzenia nie ma specjalnej różnicy, zaś obstawianie dwóch stron naraz to taki ich sport narodowy - bez względu na to kto wygra, ci co obstawiali zwycięzcę pomogą tym co obstawiali przegranego, a bilans się wkrótce wyrówna, przecież nie finansują zwycięzcy dla sportu tylko w zamian za zobowiązania...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Obserwator

#223214

Celny i odpowiedni na okazję cytat - gratuluję.
To oczywiście dłuższy temat z zakamarkami, ale generalnie poprawna konkluzja. Pozdrawiam.
Jacek.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#223234

 

 

The Art of
David Dees
http://www.sl-webs.com/deesillustration/home.asp
http://rense.com/1.mpicons/deesA1.htm

******************************************

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

  Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
----------------------------------
Naród dumny ginie od kuli , naród nikczemny ginie od podatków

#223272

Wybory to wielkie zamieszanie w finansowych dekoracjach.

Czasem trafi się lider, który potrafi porwać publikę i zorganizować wokół pewnych ideii jeśli są one czytelne dla obywateli.
Ale może być tak jak widzimy u republikanów, że są wyborcy a nie ma lidera i wszystko jeszcze zdarzyć się może... Pozdrawiam.
Jacek.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#223546