Narodowy Program Geotermii

Obrazek użytkownika Igor Zamorski
Idee

W odniesieniu do wpisu pt "Wara wam od toruńskiej geotermii"

http://niepoprawni.pl/blog/152/wara-wam-od-torunskiej-geotermii

Największym "skarbem " fundacji geotermalnej są mapy. Sporządzili je polscy naukowcy na podstawie wieloletnich badań terenowych oraz unikalnego praktycznego doświadczenia. Mapy są własnością fundacji na prawach aportu celowego to jest takiego który jest obowiązujący , jeśli służy w osiągnięciu danego celu...Dziwne?
Wszystko się wyjaśni.:)
Dlaczego mapy są tak ważne? Otóż, nie mniej ważne od zlokalizowania złoża ( co nasi zachodni i wschodni sąsiedzi zrobili lata wcześniej)jest znalezienie "złotego miejsca" w którym należy się w to złoże "wkłuć". W przeciwnym wypadku koszty eksploatacji złoża niepomiernie wzrastają a jego bieżąca wydajność takoż. Poszukiwania takiego " złotego miejsca " przeprowadza się na podstawie bardzo żmudnych badań terenowych. Pieniądze na sfinansowanie ostatniego etapu przygotowania dokumentacji obiecał państwowy fundusz , który miał na ten cel wyasygnować pieniądze w postaci pożyczko - subwencji ( zgodnie z przyjętą polityką unijną dotyczącą wspierania przez unię i Polskę alternatywnych źródeł energii- w telegraficznym skrócie ujmując) . Na skutek zmiany rządu obiecane na piśmie nazwijmy to subwencje wewnętrzne zostały bezprawnie cofnięte.Dodam iż zarząd ww instytucji natychmiast oczywiście został w pośpiechu zmieniony.Fundacja zgodnie z prawem, poczuciem elementarnych zasad przyzwoitości, praworządności oraz interesu narodowego skierowała sprawę do sądu. Niezależny ekspert powołany na tę okoliczność przez sąd stwierdził expressis verbis " mataczenie" państwowej skądinąd instytucji. CO więcej "rząd polski" , co było kuriozalnym , jedynym w swoim rodzaju przypadkiem , zwrócił się do odpowiednich organów w UE o cofnięcie przyznanych wstępnie na podstawie dotychczasowej dokumentacji- promes dotacji. Nie muszę chyba dodawać , że tego rodzaju i skali przedsięwzięcie pozbawione takiej promesy zostaje poważnie storpedowane. Co więcej, Polska zgodnie z przyjętymi metodami wymuszania na państwach członkowskich coraz większego udziału odnawialnych źródeł energii w ogólnym bilansie energetycznym poszczególnych państw członkowskich, będzie musiała na skutek takich decyzji zapłacić bardzo wysokie kary. Czyli pieniądze , które mogłyby zasilić naszą niezależność energetyczną pójdą w...budżet UE.
Ale geotermia to nie tylko bezpieczeństwo energetyczne Polski rozumiane jako zabezpieczenie doraźnych, bieżących potrzeb. To także możliwość eksportu. Ostrożne szacunki skłaniają do określenia iż na dzień dzisiejszy złoża które możemy eksploatować na pewno mogą pokryć 250% obecnego zapotrzebowania na energie cieplną i elektryczną kraju na dzień dzisiejszy. Ponadto bardzo wysokoenergetyczne i łatwo-dostępne złoża znajdują się przy naszej zachodniej granicy.
Nic więc dziwnego , że właściciele Donalda Tuska robią to co robią. Dodam ,że projekt narodowej geotermii miał być realizowany o tzw metodę amerykańską pozyskiwania energii to jest taką która co prawda jest droższa o jakieś 30% od innych ale za to później kompletnie nie wymaga ingerencji w instalacje podziemne poza bieżącym jej " przepłukaniem".
A teraz najważniejsze: program narodowej geotermii miał opierać się w współfinansowanie przez jej użytkowników to jest obywateli polskich. Jak to miało wyglądać? Ano każdy " konsument energii":) przysłowiowy Jan Kowalski miałby na skutek płacenia za energię zostawać ... współudziałowcem tego przedsięwzięcia. Należy dodać iż opłaty za tę energię byłyby ,mniejsze niż dotychczasowe. Po jakimś czasie ( ok 1 1/2 do 2 lat) zyski mogłyby być albo wypłacane w postaci dywidendy albo odpisywane byłyby od rachunków za energię.
Jeśli dodać do tego eksport energii oraz , że taki system miałby obejmować rodzimy przemysł i rzemiosło.
Aż strach pomyśleć co oznaczałoby to w przyszłości dla pobratymców Eriki Steinbach nota bene dobrej znajomej her Tuska.
A tak na marginesie: podczas prowadzenia jakiegokolwiek konfliktu zbrojnego lub operacji terrorystycznej na terenie naszego kraju podstawowe źródła energii byłyby niemal całkowicie " zdecentralizowane. Kanały ich dystrybucji takoż. Łatwe do obrony oraz ewentualnej odbudowy.
Bardzo wiele osób w naszym kraju nie ma pojęcia na czym polega projekt geotermii narodowej. To między innymi dlatego TV Trwam nie dopuszcza się do multiplexu... .

Brak głosów

Komentarze

Temat niby znany, ale wciąż szokujący. Zdrajców pod mur !!!

Nie uprawiajmy polityki, budujmy więzienia dla skorumpowanych i korumpujących faszystów !
Korupcja to zbrodnia !
Faszyzm to zbrodnia !

Na pohybel lewactwu !

Vote up!
0
Vote down!
0
#325527

"CO więcej "rząd polski" , co było kuriozalnym , jedynym w swoim rodzaju przypadkiem , zwrócił się do odpowiednich organów w UE o cofnięcie przyznanych wstępnie na podstawie dotychczasowej dokumentacji- promes dotacji. Nie muszę chyba dodawać , że tego rodzaju i skali przedsięwzięcie pozbawione takiej promesy zostaje poważnie storpedowane. Co więcej, Polska zgodnie z przyjętymi metodami wymuszania na państwach członkowskich coraz większego udziału odnawialnych źródeł energii w ogólnym bilansie energetycznym poszczególnych państw członkowskich, będzie musiała na skutek takich decyzji zapłacić bardzo wysokie kary. Czyli pieniądze , które mogłyby zasilić naszą niezależność energetyczną pójdą w...budżet UE."

ZDRADA, ZDRADA, ZDRADA!

Ojczyznę wolną racz nam wrócić, Panie!

Vote up!
0
Vote down!
0

Lotna

 

#325599

Ileż oni mają konkretnie cynizmu?
By łaskotać próżnych, topiąc Kraj
Idioci myślą ,że to raj
Tymczasem to zniszczenie jest celowe
Przez Polski wrogów bandy gotowe
Jeśli ci głupcy nie otrzeźwieją
Będą musieli żywić się nadzieją
Bo tylko taki pokarm dostaną
Za swoje zaniechania,ulegania kłamom
Pozdrawiam

Vote up!
0
Vote down!
0

"Z głupim się nie dyskutuje bo się zniża do jego poziomu"

"Skąd głupi ma wiedzieć że jest głupi?"

#325642

... Twoje zaangażowanie się w naświetlanie spraw związanych z polską geotermią. Ale widzę tu wiele nieścisłości, jak i w Twoim komentarzu tutaj: http://niepoprawni.pl/blog/152/wara-wam-od-torunskiej-geotermii .

Napisałeś, cyt.: "Największym 'skarbem' fundacji geotermalnej są mapy".

Nie ma takiej instytucji, którą Ty nazwałeś "fundacją geotermalną". Poza tym mapy zasobów geotermalnych Polski nie są własnością Fundacji Lux Veritatis, za wyjątkiem tej, która dotyczy Geotermii Toruńskiej, a to z tego powodu, że owa Fundacja jest inwestorem GT. Mapa zasobów geotermalnych jest własnością AGH w Krakowie Instytutu Geologii, a więc tej instytucji, która prowadziła nadzór nad odwiertami badawczymi, prowadzonymi przez PGNiG.

Dalej napisałeś: "Sporządzili je polscy naukowcy". Kto sporządził? Kiedy? Wobec tak ogromnego wkładu pracy na rzecz polskiej gospodarki, owi naukowcy nie mogą być anonimowi - kolego Igorze.
Otóż Mapa geotermalna Polski opracowana została na podstawie badań prof. Juliana Sokołowskiego (i innych, 1987-2008) przez przewodniczącego Polskiej Geotermalnej Asocjacji - prof. dr hab. inż. Jacka Zimnego, we współpracy z mgr inż. Michałem Karchem oraz mgr inż. Krzysztofem Szczotką. Jest to jedyne w Polsce wydanie, które w tak dokładny sposób prezentuje rozkład temperatur wód termalnych na głębokości 3000 m.

Kolejny cytat: "Pieniądze na sfinansowanie ostatniego etapu przygotowania dokumentacji obiecał państwowy fundusz".

Pieniądze były potrzebne nie na sporządzenie dokumentacji, bo ta była już wykonana, a na... fizyczne wykonanie odwiertów i budowę infrastruktury z nimi związanej.

Napisałeś także, cyt. : "Dodam iż zarząd ww instytucji natychmiast oczywiście został w pośpiechu zmieniony".

O jaki zarząd Ci chodziło i w jakiej instytucji?

I jeszcze jedna nieścisłość. Napisałeś, cyt. : "(...) Ponadto bardzo wysokoenergetyczne i łatwo-dostępne złoża znajdują się przy naszej zachodniej granicy".

                         

                         

Gdzie Ty tu widzisz złoża przy zachodniej granicy, poza oczywiście okolicami Szczecina?

Na koniec w Twoim tekście zauważyłem jeszcze jedną dezinformację. Napisałeś, cyt.: "(...) projekt narodowej geotermii miał być realizowany o tzw. metodę amerykańską pozyskiwania energii to jest taką która co prawda jest droższa o jakieś 30% od innych ale za to później kompletnie nie wymaga ingerencji w instalacje podziemne poza bieżącym jej "przepłukaniem".

Nie ma czegoś takiego, jak metoda amerykańska. Domyślam się, że Tobie chodziło o zastosowanie rur z włókna szklanego (fiber glass) w odwiercie, które istotnie - są droższe od stalowych. Chodzi tu o wpływ związków mineralnych zawartych w wodzie ze złoża (także soli) na powierzchnie wewnętrzne rur i ich przyspieszony proces korozji.  

Pozdrawiam, niestety - tylko z 7. Satyr (członek Polskiej Asocjacji Geotermalnej).  ________________________ 
"I złe to czasy, gdy prawda i sprawiedliwość nabiera wody w usta".  
(ks.J.Popiełuszko)

Vote up!
0
Vote down!
0
#325681

troszkę różni się od powyższej.

 

Trochę poza tematem, wspomnienie z wakacji.

Około 1963 r spędzałam wakacje w Dębnie Lubuskim, u Cioci. Ciocia także wynajmowała pokoje pracownikom geotermii (wówczas mówiono gazownicy).

Już wtedy stwierdzono, że w tych okolicach są złoża gazu, ale jeszcze większe na wschodzie w okolicach Białegostoku i Lublina!!! Niestety Wielki Czerwony Brat z Kraju Raju powiedział - NIELZIA!!! Projekt zamknięto.

Dzisiaj mówi się o poszukiwaniach. Nie rozumiem... wg mnie ktoś miał dostęp do map i wiedział gdzie szukać i szybciutko sprzedawać...

 

*****************************************  

Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart

----------------------------------

Naród dumny ginie od kuli , naród nikczemny ginie od podatków

Vote up!
0
Vote down!
0

  Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
----------------------------------
Naród dumny ginie od kuli , naród nikczemny ginie od podatków

#325726

Zapytaj Misiąga i głównych geologów np. ZGH Bolesław, KGHM, Nafta (wszystkie firmy wydobywcze)-

Zapytaj posła http://pl.wikipedia.org/wiki/Czes%C5%82aw_Robakowski i innych z OKP.

Był to czas "udostępniania" tajnych dokumentów szemranym przedstawicielom kanadyjskim na podstawie listów żelaznych ministra Misiąga.
Chłopaki(geolodzy) z otwartymi koparami -otwierali sejfy a dokumenty jeździły w walizkach przedstawicieli "inwestorów zagranicznych" -

Był to czas ujawnienia koncentracji złóż i całej otoczki "opłacalności" (nota bene- okazało się "polityczne podtrzymywanie niektórych kopalni np Olkusz kosztem innych Pomorzany)
Był to czas "specjalizacji" i koncentracji dziwnych spółek handlowych ( handlujących metalami i spirytusem).

Tak było.

Vote up!
0
Vote down!
0
#325736

W Radiu Maryja było sporo rozmów na ten temat. Niestety RM zmieniło portal i wartościowe informacje prof.Juliana Sokołowskiego gdzieś są,,, ale niedostępne.

*****************************************
  Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
----------------------------------
Naród dumny ginie od kuli , naród nikczemny ginie od podatków

Vote up!
0
Vote down!
0

  Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
----------------------------------
Naród dumny ginie od kuli , naród nikczemny ginie od podatków

#325742

Manipulacje TVN-u w sprawie geotermii w Toruniu
dr inż. Kazimierz Kujda, były prezes NFOŚiGW
http://www.radiomaryja.pl/wp-content/uploads/2013/01/2013.01.23.aktKujda.mp3
http://www.radiomaryja.pl/multimedia/manipulacje-tvn-u-w-sprawie-geotermii-w-toruniu/

*******************************************
  Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
----------------------------------
Naród dumny ginie od kuli , naród nikczemny ginie od podatków

Vote up!
0
Vote down!
0

  Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
----------------------------------
Naród dumny ginie od kuli , naród nikczemny ginie od podatków

#325691

Opinia biegłego ws. zerwania przez NFOŚ umowy z Fundacją Lux Veritatis

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska mataczy ws. badań geotermalnych w Toruniu wynika z opinii niezależnego biegłego. Przypomnijmy NFOŚ wypowiedział umowę Fundacji Lux Veritatis na dotację przeznaczoną na geotermię. Obecnie toczy się proces sądowy miedzy fundacją, a NFOŚ.

Sąd postanowił zlecić biegłemu sprawdzenie, czy Lux Veritatis wykonała zadanie inwestycyjne zgodnie z warunkami dotacji i koncesji. „Uzyskany efekt prac geologicznych w Toruniu zasługuje na uznanie ponieważ połączenie wkładu intelektualnego z wykonawcą prac wiertniczych stał się podstawą sukcesu inwestycyjnego” – czytamy w opinii niezależnego eksperta.

Dokument jednak zakwestionował Narodowy Fundusz – powiedziała dyrektor finansowy Fundacji, Lidia Kochanowicz. Nie pozostało to jednak bez odpowiedzi.

- Biegły ustosunkował się do pisma Narodowego Funduszu i napisał bardzo znamienne zdanie, cytuję: „Biegły uznaje pisma pozwanego, czyli Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, za próbę mataczenia opartą na nieznajomości prawa geologicznego i górniczego oraz pojęcia – prac badawczych”. Jeżeli biegły sądowy używa tak mocnych słów w opinii do sądu to coś oznacza. Myślę, że próba mataczenia jest nie tylko na etapie procesu sądowego, ale również wówczas kiedy minister Stanisław Gawłowski nakazał znaleźć jakikolwiek przyczynek do tego, żeby nam wypowiedzieć umowę – powiedziała Lidia Kochanowicz, dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis.

Fundacja w 2006 roku wystąpiła z wnioskiem do NFOŚ o dotacje na badania geotermalne. Procedowanie nad dokumentacją trwało ponad 1,5 roku. Pierwsza wstępna umowa została podpisana w czerwcu 2007 roku. Końcowy dokument listopadzie tego samego roku. Procedowanie trwało wiele miesięcy.

Decyzją nowych władz funduszu środki na ten cel zostały cofnięte. Obecnie próbuje się ukazać jakoby pieniądze zostały, przyznane w niejasnym trybie. Takie informacje wyemitowała m.in. TVN 24.

- Według mojej oceny program o naszej dotacji, który wyemitowała TVN jest również próbą mataczenia, to fotomontaż różnych wypowiedzi. Wiem jak wyglądał proces dlatego mogę to w ten sposób ocenić. Natomiast czemu ma służyć to mataczenie? Myślę, że jest ono związane ze zbliżającym się terminem złożenia wniosków na koncesje na multipleks. Dlatego robi się tyle negatywnego szumu wokół fundacji – dodała Lidia Kochanowicz, dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis.

RIRM
http://www.radiomaryja.pl/informacje/nfos-mataczyl-ws-zerwania-umowy-z-fundacja-lux-veritatis/
******************************************
  Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
----------------------------------
Naród dumny ginie od kuli , naród nikczemny ginie od podatków

Vote up!
0
Vote down!
0

  Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
----------------------------------
Naród dumny ginie od kuli , naród nikczemny ginie od podatków

#325692

Takie fakty trzeba nagłaśniać. Trzeba kłamstwa maistreamów natychmiast podważać, bo potem zmanipulowani ludzie przechodząc na ulicy obok czy to kalsztoru o. Redemtorystów czy na ul. Żwirki i Wigury w Toruniu przy siedzibie Radia Maryja, czy też na Starotoruńskiej obok Toruńskiej Geotermii - na widok o. Tadusza Rydzyka wykrzykną: "Rydzyk, ty złodzieju, oddaj pieniądze"!
Już w przeszłości byłem świadkiem takiego okrzyku, kiedy były uruchomione tzw. cegiełki na ratowanie Stoczni Gdańskiej.

Pozdrawiam, Satyr 
________________________ 
"I złe to czasy, gdy prawda i sprawiedliwość nabiera wody w usta".  
(ks.J.Popiełuszko)

Vote up!
0
Vote down!
0
#325718

,,, przecież ja nic innego nie robię... wklejam, gdzie mnie jeszcze nie przegonili :-))), głoszę wszystkim sąsiadom i znajomym z kościoła (niektórzy są światli, ponieważ prof.Julian Sokołowski często był gościem RM), nie raz w Klubie GP... od czasu do czasu muszę ugotować obiad i do komputera :-)))
Pozdrawiam

**************************
  Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
----------------------------------
Naród dumny ginie od kuli , naród nikczemny ginie od podatków

Vote up!
0
Vote down!
0

  Jeszcze Polska nie zginęła / Isten, áldd meg a magyart
----------------------------------
Naród dumny ginie od kuli , naród nikczemny ginie od podatków

#325730