Zapomnieni
Co noc – mgła iskier wielopiorunna.
Silniej żelazo kujcie!
Od północnego wschodu miasto narasta
i wrasta w ciało starego miasta.
(fragm. wiersza Jana Kurka, Z NOWEJ HUTY POCZTÓWKA)
Hutnictwo – gałąź przemysłu zajmująca się wytapianiem metali i ich stopów z rud z domieszką złomu oraz ich obróbką:
cieplną
plastyczną
skrawaniem
Funkcje pieców hutniczych pełniły dawniej dymarki. Odbywający się w nich proces dymarkowy znany był od bardzo dawna (w Egipcie ok. 3000 r. p.n.e., w Europie od ok. 1000 r. p.n.e., na ziemiach polskich od ok. IV w. p.n.e.).
Pierwsze huty powstawały na bazie pieców funkcjonujących przy kuźniach. Najstarsza funkcjonująca huta na terytorium obecnej Polski znajduje się w Ozimku w woj. opolskim, została założona w roku 1754.
Ruiny najstarszej huty w Polsce znajdują się w miejscowości Samsonów w województwie kieleckim. Na przełomie XVI w. i XVII w. dzierżawcy z rodziny włoskich przemysłowców - Cacciów z Bergamo, których sprowadził król Zygmunt III Waza przekształcili istniejącą tam kuźnicę w nowoczesną hutę.
Hieronim Caccio zaprojektował nowy, wielki piec. Zakład Cacciów nastawiony był głównie na produkcję broni dla wojska i produkował szyszaki, pancerze, piki, pałasze oraz broń palną w tym działa.
W 1633 prawa do huty Cacciowie odstąpili Bernardowi Servalli, Piotrowi Gianotti i Janowi Gibboni. Dnia 21 marca 1661 roku jak podawała najstarsza polska gazeta Merkuriusz Polski Ordynaryjny król polski Jan II Kazimierz Waza obserwował w Samsonowie lanie dział dla wojska.
Dzisiaj hutnik to zawód zapomniany w nowoczesnej Polsce dla fajnopolskich.
Disiaj w Polsce hutnicy i huty też są niepotrzebni.
Huta CMC Zawiercie, będąca trzecim pod względem wielkości producentem stali w Polsce, zamierza zwolnić 300 pracowników - poinformowała w środę śląsko-dąbrowska "Solidarność".
Informację tę potwierdził PAP dyrektor personalny huty Tomasz Skudlik. Jak wyjaśnił, planowane zwolnienia obejmą 15 proc. z liczącej ok. 2 tys. osób załogi i obejmą pracowników praktycznie wszystkich działów.
"To jeden z efektów działań restrukturyzacyjnych, wprowadzonych, by dopasować strukturę zatrudnienia do obecnej sytuacji rynkowej. Zgodnie z przepisami, prowadzimy na razie negocjacje ze związkami, dlatego dokładny termin zwolnień nie jest jeszcze znany" - wyjaśnił Skudlik.
Należąca do amerykańskiego koncernu Commercial Metals Company huta CMC Zawiercie SA dysponuje piecami elektrycznymi oraz walcownią prętów i walcówki, głównie dla budownictwa. Ok. 60 proc. produkcji w ostatnich latach trafiało na rynek krajowy, pozostała część na eksport.
http://gospodarka.gazeta.pl/Gielda/1,94782,6160715,Trzeci_producent_stal...
Powodem zwolnień grupowych w zawierciańskiej hucie CMC jest trudna sytuacja na rynku stali. Do hutników argument ten jednak nie trafia.
Pracownicy Huty CMC w Zawierciu grożą strajkiem generalnym.
http://www.radio.katowice.pl/index.php?id=94&tx_ttnews[tt_news]=33829&tx...
Polskie Huty Stali SA to powstały 6 maja 2002 roku koncern (holding) polskich hut z siedzibą w Dąbrowie Górniczej. Spółka należąca do Skarbu Państwa skupiała wokół siebie cztery huty:
Huta Katowice SA w Dąbrowie Górniczej
Huty im. T. Sendzimira SA w Krakowie
Huta Florian SA w Świętochłowicach
Huta Cedler SA w Sosnowcu.
Dnia 27 października 2003 roku Piotr Czyżewski - minister skarbu państwa i Lakshmi N. Mittal - prezes międzynarodowego konglomeratu LNM Holdings N.V. podpisali umowę sprzedaży akcji Polskich Hut Stali SA, tym samym oddając pod jego kontrolę 70% produkcji stali w Polsce. Obecnie ArcelorMittal Poland, która skupia ok. 70 procent potencjału produkcyjnego polskiego przemysłu hutniczego.
ArcelorMittal Poland S.A. wchodzi w skład koncernu Mittal Steel Company N.V., największego na świecie koncernu hutniczego, powstałego w kwietniu 2005 roku po połączeniu Ispat International LTD. z LNM Holdings N.V. z amerykańską firmą International Steel Group.
W roku 2007 w polskich oddziałach koncernu zostało zwolnionych ok. 7 tys. pracowników co pozwoliło osiągnąć poziom zatrudnienia ok. 10,4 tys. pracowników[1].
Obecnie do spółki ArcelorMittal należy też Huta Warszawa (w latach 1992-2005 należała do włoskiego koncernu Lucchini).
Huta Częstochowa znalazła się na krawędzi bankructwa.
ISD Huta Częstochowa. Walcownia Blach Grubych (Fot. Grzegorz Skowronek / AG)
Read more: http://wyborcza.biz/biznes/1,101716,13822624,Huta_Czestochowa_znalazla_s...
Restrukturyzacja albo upadłość. W tym przypadku nie ma trzeciej drogi - tak przynajmniej twierdzi zarząd Huty Częstochowa. W mieście, gdzie bezrobocie osiągnęło 20% pracę może stracić kolejne 1500 lub nawet 3000 osób.
- To jest nie fair, że rząd się tym nie zajmuje. Dziwne, że nikt nie chce dbać o hutę i o swoich obywateli - uważa Wojciech Porada, pracownik Huty Częstochowa. Pracę w częstochowskim zakładzie jeszcze w tym roku może stracić nawet połowa zatrudnionych. W sumie tysiąc pięćset osób - to na razie nieoficjalne dane. - Na przełomie października i listopada wiedzieliśmy, że około 700 osób jest przewidzianych do restrukturyzacji, ale liczyliśmy, że to nastąpi dopiero z chwilą zakończenia funkcjonowania pakietu. Okazało się, że jest to trochę inaczej - wyjaśnia Andrzej Gwiazda, przewodniczący MZZ pracowników ISD Huta Częstochowa.
http://www.tvs.pl/44463,szykuja_sie_zwolnienia_w_hucie_czestochowa.html
http://gazetylokalne.pl/a/czestochowa-kto-zyskal-na-upadku-huty
4 maja, w dniu św. Floriana, patrona hutników i strażaków, obchodzony jest Dzień Hutnika.
Kilkudziesięciu pracowników Huty Pokój wraz z rodzinami wzięło udział w uroczystym pochodzie spod Huty Pokój do koscioła św. Pawła, gdzie odbyła się msza w ich intencji.
Pogoda nie przeszkodziła hutnikom w hucznych obchodach ich święta.
- We wrześniu ubiegłego roku miałem równe 40 lat pracy. Zaraz po „podstawówce” rozpocząłem naukę w szkole przyzakładowej Huty Pokój, a będąc uczniem pierwszej klasy stałem się automatycznie pracownikiem. Obecnie nie wyobrażam sobie bym mógł pracować w innym miejscu. Jestem od początku związany z zakładem i mam nadzieję, że nie będę musiał przywiązywać się do innego – opowiadał Andrzej Rubys, jeden z tegorocznych jubilatów.
A na salonach medialnych cisza.
Dla wszystkich hutników:
- Blog
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 3821 odsłon
Komentarze
to wszystko smutne
6 Maja, 2013 - 19:33
pisalem kiedys w temacie tu:
http://niepoprawni.pl/blog/2802/budowanie-obcej-potegi-w-polsce-na-prywatnych-przekretach-8-lat-temu-wzbogacil-sie-mittal
dorobil sie - znamienne, jak Gertych lub Rogalski - tzw po prawie, ktorzy dziwnym zbiegiem okolicznosci ida na lewe.....
pieniadze?
a, ze tam tysiace ludzi pojdzie na bruk?
w Wall Street juz to pokazal Mikel Duglas....
Swoja droga przejac polski rynek w 70% za zaledwie 6mln?
+ prawie 30 dla Dochnala => to grosze jak na rynek 27mln odbiorcow( 70% z 38 mln ludkow ).
Kryska poprawka - do PHS wchodzilo 5 hut.
Gdy trutnie rozwalili stocznie to nic dziwnego,ze problemy ma rowniez czestochowska huta, ktora robila.....blachy stoczniowe !
Dlaczego dzis zdrajcy i sprzedawczyki chodza w glorii i chwale, zasobni na kontach bankowych ?
Dawno temu polskie NIErzady przesiadly sie na niemieckie auta ( stal z Krupp & Thyssen ), obdarowali je niemieckimi Leopardami - polska stal?
Raczej wyeksportowac polskiego spawacza a potem sie dziwic, ze brakuje Polskich Dzieci w Polsce.
Nie mam slow.
PS.czy tulipany sa rowniez dla bylych Hutnikow?
PS.czy tulipany sa rowniez dla bylych Hutnikow?
6 Maja, 2013 - 19:53
tak i dodatkowo bukiecik fiołków
pozdrawiam
śliczne Fijołki
6 Maja, 2013 - 20:09
dzięki / dawno kobitka nie dal mi kwiatków..../
tez pozdr
z raportu NIK w w/w sprawie
6 Maja, 2013 - 20:59
Wycena PHS SA sporzdzona przez to samo Konsorcjum Doradcze, które zostało w niekonkurencyjnym trybie zatrudnione jako doradca prywatyzacyjny MSP,
była zaniona o prawie dwa miliardy zł.
Do zanienia wyceny doszło na skutek przyjcia zanionej - zdaniem NIK - prognozy wyniku finansowego Spółki . Za przyjcie zanionej Wyceny PHS SA odpowiada Zarzd PHS SA oraz osoby kierujce komórkami organizacyjnymi odpowiedzialnymi w MSP
( ci byli z mianowania Belko- Kwasniewsko -Millerowego SLD )
za przeprowadzenie prywatyzacji Spółki. 1. NIK nie wnosiła zastrzee do wyboru przez MSP Inwestora, tj. LNM Holdings N.V.6, która złoyła najlepsz ofert w postpowaniu prowadzonym wg ustalonej przez Ministra SP Procedury Prywatyzacyjnej Polskich Hut Stali SA. Minister SP podejmował decyzje prywatyzacyjne na podstawie rekomendacji Midzyresortowego Zespołu7 powołanego przez Prezesa RM i uzgadniał je z ministrem właciwym do spraw gospodarki oraz uzyskiwał akceptacj RM . Niezalenie od prawidłowego wyboru Inwestora, NIK oceniła niektóre działania w procesie prywatyzacji polegajce
na nieprzestrzeganiu przyjetych procedur jako mało przejrzyste.
Ocena ta dotyczy np.: - niepoinformowania inwestorów o zakoczeniu postpowania prywatyzacyjnego prowadzonego w latach 2000/2001 ; - wyraenia przez MG zgody dwóm inwestorom na badania w Spółce jeszcze przed ogłoszeniem zaproszenia do rokowa [str. 34]; - przesunicia terminu składania ofert [str. 55]; - niepodpisania protokołu z najwaniejszego posiedzenia Zespołu Midzyresortowego, na którym rekomendowano warunki prywatyzacji [str. 53]. 2. NIK negatywnie oceniła finansowe warunki prywatyzacji PHS SA przyj- te przez Ministra SP oraz zaakceptowane przez Ministra Gospodarki i przez Rad Ministrów.
SP uzyskał za pakiet 23,5 mln akcji PHS SA, stanowicych w momencie podpisywania umowy 22,1% istniejcych wówczas wszystkich akcji Spółki (105 981 989 akcji), kwot niespełna 6 mln zł, a
cena jednej akcji wyniosła zaledwie 25 groszy.
Kolejne 66,6 mln akcji (stanowice 25% wszystkich obecnie istniej cych 266 471 963 akcji PHS SA8)
Inwestor ma prawo nabyc od SP po 1 zł
Dokonanego w raporcie „Oszacowanie wartoci Polskich Hut Stali SA”. wykonanym w wyniku „Umowy o wiadczenie Usług z dnia 17 kwietnia 2003 roku, pomidzy PHS SA oraz konsorcjum BRE Corporate Finance SA i Evip International Sp. z o.o.” - dalej Wycena PHS SA. 5 Konsorcjum BRE Corporate Finance SA i Evip International Sp. z o.o. zawizane w lutym 2003 r. w celu ubiegania si o zamówienie na doradztwo przy prywatyzacji PHS SA. 6 Dalej LNM lub Inwestor. 7 Powołanie i zadania zespołu opisano na str. 20 Informacji. 8 Czyli akcji istniejcych od podwyszenia kapitału uchwalonego 4 marca 2003 r. do momentu opracowania niniejszej Informacji, tj. do padziernika 2006 r. Prawidłowy wybór Inwestora Zbyt niska cena akcji sprzedawanych Inwestorowi przez SP
Podsumowanie wyników kontroli.
Kwota zapłaty za nabycie tych akcji Spółki, które istniały w momencie podpisywania umowy prywatyzacyjnej (stanowicych ok. 40% liczby wszystkich obecnych akcji) w drodze ich zakupu od SP i ewentualnie od pracowników (łcznie ok.80 mln zł) to zaledwie ok. 4% całoci wydatków inwestora na ewentualne nabycie wszystkich obecnych akcji Spółki.
Oznacza to, ze
za wszystkie akcje Spółki, które istniały w momencie podpisywania umowy uzyskano cen nisz od dolnej granicy (zanionej wg NIK o ok. 2 mld zł) przedziału wartoci rekomendowanego przez Konsorcjum Doradcze. Na uzyskanie prawa własnoci wszystkich obecnych akcji Spółki (na warunkach zadeklarowanych w umowie prywatyzacyjnej)
Inwestor wydałby łacznie 1,87 miliarda zł. 800 mln zł,
tj. ok. 43% tej kwoty stanowi kwota dokonanego podwy- szenia kapitału pokryta przez Inwestora wkładem pieninym, a około 53% to kwota przypadajca na zakup wierzytelnoci i akcji objtych w zamian za wierzytelno ci, która wyniesie łcznie około 991 mln zł (w tym 370 milionów zł dotyczy nabycia akcji od ARP SA w 2007 r.) [str. 58].
Do koca 2005 r. Inwestor zaangaował ok. 1,43 miliarda zł na nabycie 165 676 953 akcji PHS SA (ok. 62% obecnie istniejcych wszystkich akcji), co stanowiło zaledwie 48% zysku netto wypracowanego przez grup kapitałow PHS SA (która w istocie była przedmiotem transakcji prywatyzacyjnej) w pierwszym roku po prywatyzacji.
W roku 2004 kwota zysku netto wypracowanego przez grup kapitałow PHS SA wyniosła 2,95 miliarda zł [str. 52].
JA PYTAM:
- KTO dostaje z Polakow tak kosztowne Prezenty jak pan w turbanie Mittal ?
- dlaczego sprzedawczyki nie siedza w wiezy a ich rodziny nie zebraja o miske zupy u Brata Alberta !
z raportu NIK w w/w sprawie
6 Maja, 2013 - 21:09
dzięki za to zestawienie
pzdr
Ja też w tym temacie
6 Maja, 2013 - 23:49
Dzięki Krysko za pamięć o hutnikach i ich święcie:) Moja babcia, rodzice, śp. teść i mój mąż to hutnicy. Też się pochwalę: http://www.hdr09.art.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=85&Itemid=85
Pozdrawiam:)
zdumiona
@ zdumiona
7 Maja, 2013 - 14:13
"Wyposażenie huty udało się ukryć przed wycofującymi się Niemcami.
Kryjówkę zna jedynie stary stróż Plewa. Wiadomość przekazuje kolektywowi robotniczemu, a nie bandzie NSZ,
oferującej mu wysokie wynagrodzenie w dolarach."
ciekawy wpis, zdjecia ale jestem zdumiony ,
ze AD 2013 o Zolnierzach wykletych z NSZ piszesz banda - niczym potomkowie PZPR.
Czy Zolnierze NZS cos Ci zawinili?
@Kryska,Emir :)
7 Maja, 2013 - 14:21
gość z drogi
dzięki za pamięć o Polskich Hutnikach i Polskich Hutach
i o przekrętach wokół nich....
nie umiem wklejać kwiatków,ale wirtualne niezapominajki dla WAS...za to, że nie zapomnieliście...
i serdeczna dziesiątka :)
gość z drogi
niezapominajki dla WAS...za to, że nie zapomnieliście...
7 Maja, 2013 - 15:56
pozdrawiam
wielkie dzięki a dla WAS dziesiątka mocna jak Stal Polska
7 Maja, 2013 - 16:19
gość z drogi
pozdrowienia :)
gość z drogi
@ Emir
8 Maja, 2013 - 03:09
Żołnierze NSZ nic mi nie zawinili i nie piszę o Nich "banda". To nie ja. Przeczytał Pan streszczenie filmu "Na przykład Plewa" i to opis autora podanej wyżej strony. Sama niektóre rzeczy chciałabym zweryfikować (i chyba dzięki Panu postaram się to zrobić). Uważam, że to dobrze udokumentowana historia mojego miasta dlatego pozwoliłam sobie ją tu zamieścić.
Pozdrawiam.
zdumiona
OK ->zdumiona
8 Maja, 2013 - 10:25
rozumiem , cytat.
Bo to przeciez w Kieleckim byla bardzo mocna partyzantka od Hubala poczynac , wiec szkoda byloby aby tak byli obrazani dzis, gdy wojska sowieckie nie stoja na strazy takiej "prawdy".
Ja zas przeczytalem prawie wszystko z tej str hdr9
+ jeszcze sporo o Staropolskim Zaglebiu Przemyslowym - wyglada, ze niektore obiekty beda miec wlasnie 200 lat w tym roku!
Warto tam pojechac i poogladac....
pozdr
Dobrego Dnia Krysko,Emirze i Zdumiona :)
8 Maja, 2013 - 11:02
gość z drogi
Dobrego Wszystkim...
co do starych naszych obiektów hutniczych,fabrycznych,to warto by zrobić osobny kącik ,np ze starymi zdjęciami z albumów,czy zachowanych starych gazet i współczesnym ich wyglądzie...zawsze byłam zafascynowana historią tych obiektów i ludzi ,którzy je tworzyli...
serdeczności słoneczne :)
jak nauczę się wklejać takie zdjęcia,to na pewno przyślę Ci Krysko...
gość z drogi