Air America – jak było naprawdę ?

Obrazek użytkownika R.Zaleski
Blog

To film który leci w telewizji co jakiś czas, np. dziś, w drugi dzień świąt. Oglądałem go kilka razy, każdy chyba go widział.Sympatyczny, ciekawy dobrze zrobiony i … z gruntu fałszywy. Taki „Ogniomistrz Kaleń”.

W tym filmie nie pokazana jest zupełnie druga strona trwającej kilkadziesiąt lat w Laosie wojny a obraz pierwszej jest sfałszowany. Komunistyczna partyzantka jest pokazana epizodycznie, z bardzo daleka a wspierająca ją armia północnowietnamska wcale. Obraz pilotów też jest daleki od prawdy, mimo, że pokazani zostali z sympatią.
Piloci z których 23 zginęło w Laosie byli to ochotnicy wyszukiwani wśród lotników wojskowych, nie na zasadzie szantażu cywilów. CIA zwalczała handel narkotykami, bo stanowiły one problem dla armii amerykańskiej w Wietnamie. Takie informacje są na stronie kombatantów Air America. Film im się nie podobał. Tajna wojna którą prowadzili w Laosie w latach 1950-1974 została po latach oficjalnie uznana. Doczekała się pomnika a uczestnicy odznaczeń. Nie wszyscy.

Generał pokazany tam jako handlarz narkotykami marzący tylko o domu w Kaliforni pochodził niewątpliwie z narodu Hmognów. Choć to słowo określające amerykańskich sojuszników w tym amerykańskim filmie nie padło. Nic dziwnego. Nie ma się co specjalnie chwalić kolejnymi sojusznikami po Wietnamie Południowym, których się zostawiło na pastwę losu a dokładnie to komunistycznych morderców.

Faktycznie generał Vang Pao wyjechał do USA. Były szef CIA określił o jako „największego bohatera” wojny wietnamskiej. W 2011 na jego pogrzebie było 40 tys żałobników, ma swój pomnik w centrum emigracji Hmongów. Planowano ich co prawda po latach spędzonych w obozach uchodźców w Tajlandii siłą odesłać pod patronatem ONZ do Laosu. Tam by trafili do obozów koncentracyjnych. Taką akcję przeprowadziła Tajlandia w 2009 roku z 5 tys ludzi z podobnym skutkiem. Laos do tej pory jest komunistyczna dyktaturą, choć od lat 90tych ze zliberalizowaną gospodarką. Generałowi Vang Pao udało się doprowadzić do przesiedlenia z Tajlandii do USA 200 tys czyli 1/3 wszystkich laotańskich Hmongów. Tych którym udało się uciec, bo ok 50 tys zabito na granicy.

Wycofanie się USA z wsparcia Wietnamu Południowego spowodowało utratę Indochin. W 1975 Kambodża została przejęta przez Czerwonych Khmerów a ¼ jej ludności wymordowana. USA wiedziały co oni mają zamiar zrobić 2 miesiące wcześniej. Laos stał się satelitą Wietnamu rządzonym tak jak on w stalinowskim stylu.

Wszystko to się stało głównie dlatego, że lewicowe amerykańskie media w USA, i nie tylko media za wszelka cenę chciały uwalić prawicowego amerykańskiego prezydenta. Kolejnemu zaś w wyniku tego obcięto uprawnienia na rzecz Kongresu.

http://www.air-america.org/
http://www.fidh.org/Situation-of-minorities-remains

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

i prawda ekranu
___________________________
spodziewaj się wszystkiego.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

___________________________
spodziewaj się wszystkiego.

#347671

Ostatnio w czasie Swiat Wielkanocnych natrafilem na film o wojnie w Meksyku lata 1926 1929.
Krwawa wojna z rzadem meksykanskim reprezetowanym przez zdeklarowanych masonow zostala wygrana przez katolikow z ruchu Cristeros.
Zwyciestwo katolikow polowiczne - 250.000 martwych , a patrzac na dzisiejszy Meksyk mozna znalezc przyczyny zla tkwiace w ateistycznej masonskiej konstytucji ,ktora zostala wprowadzona w 1926 roku.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#347686