Transakacja epoki, czyli jak sprzedano Polskę w Magdalence

Obrazek użytkownika Lady Makbet34
Kraj

Publikację otwiera alfabet transformacji, prof. Sławomir Cenckiewicz zaznajamia czytelnika z rozmaitymi terminami. Wyjaśnia też, na czym polega działalność Centralnego Archiwum Wojskowego (CAW).

Znany historyk charakteryzuje bandycką politykę szefa MSW, gen. Czesława Kiszczaka, który to w wolnej już Polsce został faworytem salonów, określanego mianem człowieka honoru. Nigdy też nie poniósł konsekwencji swoich zbrodni, jego zwolennicy czuwali nad tym, aby nie stała mu się żadna krzywda.

Niektóre felietony Sławomira Cenckiewicza są znane czytelnikom takich pism jak ,,UważamRze", ,,Do Rzeczy". Warto podkreślić fakt, iż ta monografia jest mocno oskarżycielska, o nierozliczonych przestępstwach czy zaprzaństwie, jakie się dokonało w miejscowości pod Warszawą.

Na czym polegała operacja ,,Majorka"? Kto i dlaczego ostrzegł Józefa Oleksego przed kontynuowaniem znajomości z Władimirem Ałganowem? Co Tadeusz Mazowiecki sądził o Żołnierzach Wyklętych i ,,Solidarności"?

Naukowiec odwołuje się do beneficjentów transformacji ustrojowej, nadmieniając o słynnej, wielotomowej publikacji Resortowe Dzieci...Najciekawszy jest rozdział poświęcony rozmowom w Magdalence, Cenckiewicz uwypukla, to o czym mówił ostatnio prof. Andrzej Zybertowicz, że władza podzieliła się rządami z własnymi agentami (za prawdziwe słowa, naukowca podano do sądu). Czy w willi rządowej doszło do zdrady? Tak, ponieważ warunki dyktował Kiszczak, tym samym gwarantując sobie specjalny status quo, nietykalność. Dobrze ilustrują to słowa Adama Michnika: pije za taki rząd, gdzie Lech będzie premierem, a gen. Kiszczak ministrem spraw wewnętrznych. Równie znamienne było stwierdzenie Stanisława Cioska: Gdy obecnie rządzący podzielą się władzą z opozycją, to będzie ona miała piękne samochody. W ten sposób haniebna działalność komunistów została przypudrowana hasłami wolności i demokracji.

Książka charakteryzuje się sporymi walorami poznawczymi, zdjęcia są bardzo wymowne. Interesująco i wyczerpująco opisano genezę WSI i pajęcze powiązania dawnych funkcjonariuszy z III RP.

Zachęcam do przeczytania drugiego już tomu: Sławomir Cenckiewicz, Transformacja, Dziekanów Leśny 2022, ss. 455.

 

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (17 głosów)

Komentarze

Czytalem pare ksiazek p Cenckiewicza i rozmawialem z nim gdy byl w Perth prawie dekade temu. Dobrze znac prawde jak to przeksztalcono PRL w PRL bis wmawiajac wiekszosci, ze maja III RP. Tylko co z tego, ze bedziemy wiedziec kiedy nie ma w kraju woli aby ten PRL bis obalic i zbudowac prawdziwie obywatelska III RP.

Vote up!
3
Vote down!
-1

Vik

#1648509

"Rozpoczęcie odtajnienia" zbioru zastrzeżonego IPN- 2017. "Problemy" a w istocie ograniczenie dostępu nie tylko zwykłym ludziom- od 2019.

O co chodzi? O akcję cichego prania brudów"pod stołem"?

O ochronę swoich? Jakich i których swoich?

O to żeby np. pan Kowalski nie mógł się dowiedzieć który z sąsiadów zakablował jego ojca oraz wielu innych? 

Co mogło by się skończyć linczem lub zorganizowano by mu choćby nieszczęśliwy wypadek. Skąd wiem? Od jednego z nich znam nastroje wśród historyków IPN. Nie powinno być pojęcia"pożytecznych agentów", cennych , wiernych... każdej władzy. Byle korycianej. 

Dużo mówi się i pisze o zasadzie Neumana.

Ale tak jakby dotyczyła wyłącznie jednego ugrupowania. Wzajemne"przysługi" ot tak z niczego czy na podstawie kompromatów które były w danym oddziale SB lub wypłynęły z archiwów.

Raz zdrajca zawsze zdrajca. Czy takimi ma stać każdy Rząd?

Vote up!
2
Vote down!
-1

brian

#1648598