Senat RP wykazał się zdrowym rozsądkiem nie wyrażając zgody

Obrazek użytkownika elig
Kraj

  

na aresztowanie senatora Stanisława Koguta.  Postąpił tak mimo, że składa się głównie z członków PiS, a na ową zgodę naciskał sam Jarosław Kaczyński.  Według PAP:

  "Senat nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta, o co wnioskowała do izby prokuratura. Za wyrażeniem zgody głosowało 32 senatorów, przeciw było 37, a 19 wstrzymało się od głosu. (...) 
Wcześniej w piątek wicemarszałek Senatu Adam Bielan powiedział dziennikarzom, że prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas czwartkowego posiedzenia senackiego klubu PiS, rekomendował poparcie wniosku prokuratury ws. wyrażenia zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Koguta. "Pan prezes był na posiedzeniu klubu senackiego i nas o to poprosił, rekomendował" - oświadczył wicemarszałek.
   We wtorek senacka komisja regulaminowa zarekomendowała odrzucenie wniosku o wyrażenie zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Koguta. Przewodniczący komisji Sławomir Rybicki (PO) powiedział dziennikarzom, że prokuratura może postawić zarzuty Kogutowi bez konieczności zatrzymania go i aresztowania, a także postawić go w stan oskarżenia bez tych narzędzi, o jakie prokuratura występowała do Senatu.
   "Myślę, że senatorowie podczas tej debaty uznali, że zatrzymanie, które byłoby bez wątpienia medialnie spektakularne, w niczym nie przyśpiesza postępowania. Senator Kogut złożył deklarację, że może natychmiast zeznawać i nic nie stoi na przeszkodzie, by ten proces nastąpił" - dodał Rybicki." {TUTAJ(link is external)}.

  Rzecz polega na tym, że senator Kogut nie jest byle kim.  W nowosądeckim uważany jest niemalże za anioła i dobroczyńcę.  Od dwudziestu lat prowadzi charytatywną fundację pomagającą niepełnosprawnym, która naprawdę wiele dla nich zrobiła.  Zarzuty korupcyjne wobec Stanisława Koguta maja dość słabe podstawy.  W mojej pierwszej notce na ten temat {TUTAJ} cytowałam portal RMF24.pl:

  " "Ani złotówka z łapówek, o przyjęcie których podejrzewa prokuratura senatora PiS Stanisława Koguta, nie trafiła bezpośrednio do jego kieszeni - ustalili się reporterzy śledczy RMF FM. (...) Dwa przelewy po 250 tysięcy złotych każdy zasiliły konto Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym, w której senator PiS Stanisław Kogut społecznie jest prezesem. 170 tysięcy złotych warte było natomiast kruszywo, które krakowska firma - za pomoc polityka w załatwieniu jednej ze spraw - dostarczyła na budowę boiska przy fundacji. 24 tysiące złotych za pomoc skazanemu w lżejszym odbywaniu kary pozbawienia wolności, to koszt ustawienia sześciu słupów z oświetleniem na tym boisku.".

  To właśnie były te trzy zarzuty prokuratury.  Mogłabym nawet posądzać ją o chęć zastosowania wobec Stanisława Koguta tzw. aresztu wydobywczego.  Być może, niektórym senatorom też to przyszło do głowy.  Bardziej prawdopodobne jest jednak, że zadecydowało coś innego.  Moją drugą notkę o senatorze Kogucie {TUTAJ} zakończyłam słowami:

  "Jedno wydaje się pewne - ewentualne aresztowanie Stanisława Koguta będzie katastrofą dla nowosądeckiego PiS.  Działalność senatora cieszy się w tym regionie powszechnym poparciem wśród wyborców PiS.  Partia ta może łatwo stracić swój bastion w jesiennych wyborach samorządowych.".

  Możliwe, iż to właśnie postawa wyborców PiS wpłynęła na wynik głosowania w Senacie.  Jednego nie rozumiem.  Dlaczego prezes PiS osobiście zaangażował się w te sprawę?  Doznał przez to prestiżowej porażki - "pisowski" Senat zagłosował przeciw niemu.  Dziś [19.01.2018] marszałek Senatu, Karczewski ubolewa nad tą decyzją Senatu.  Zarówno Kaczyński jak i Karczewski twierdzą, ze wszyscy są równi wobec prawa i nie powinno być przywilejów.  Nie oznacza to jednak, ze powinno się wszystkich wsadzać do aresztu.  Areszt tymczasowy powinien być stosowany raczej rzadko i z umiarem.  W przypadku senatora Koguta takiej potrzeby nie ma i nie było.

Ocena wpisu: 
3
Twoja ocena: Brak Średnio: 2.8 (głosów:17)

Komentarze

że delikwent pójdzie siedzieć. Od tego czy wniosek jest zasadny jest sąd, który orzeka o areszcie.Ale JarKacz ma rację, domagając się równych praw, albowiem to co wykonali senatorowie to sitwa inaczej mafia.

Jaki wedle Ciebie byłby wynik obu głosowań (ws. p. Koguta i p. Rulewskiego), gdyby głosowanie było jawne? Bo w tym wypadku wygląda na to, że wy naszych - to my waszych. Jakaś nagle dziwna zgodność obu stron co do głosowań. Najpierw na tego, który nie miał chęci dmuchać w balonik, gdy go podkusiło jechać autem pod prąd, a później głosowanie ws wrogiego "pisiora".

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
0

Apoloniusz

#1556269

Podziwiam Pana wiarę w ewentualne sądowe odrzucenie wniosku prokuratury... Zgadzam się w 100 % z notką.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Stasiek

#1556326

Minister Sprawiedliwości z PiS-u.

A jeśli zgadza się Pan z notką, to proszę mi wyjaśnić, czym w takim razie różni się PiS od POprzedników?

Tu nie chodzi o te śliwki, tylko po co żeś tam właził!

Gdzieś czytałem, że w Ukrainie (oczywiście, nieprawda same kłamstwa)  można zakupić sobie w karetce pogotowia gorzałę i narkotyki, a w sądzie wyrok - gdy się ma odpowiednią gotówkę. W Polsce jeszcze nie można ...

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Apoloniusz

#1556332

  Oto wypowiedź senatora Żaryna:

"Żaryn powiedział w piątek dziennikarzom po głosowaniu, że wszyscy senatorowie, a na pewno senatorowie PiS, „stanęli przed bardzo poważnym dylematem”.

Jak mówił, z jednej strony stanowisko prokuratury przedstawione Senatowi, zawierało „bardzo dużo mankamentów, bardzo dużo słabo udowodnionych wątków, żeby nie powiedzieć niechlujstwa”.

Ale z drugiej strony te niedomogi prokuratury, był kontrowane bardzo istotną kwestią - nie chcieliśmy być postrzegani jako zespół kolesiowski, który blokuje sąd

— zaznaczył Żaryn.

Podkreślił, że sąd jest instancją, która ma ostatecznie zdecydować, czy należy zatrzymać i aresztować senatora Koguta, czy nie.

To głosowanie, przynajmniej po stronie PiS, jest konsekwencją właśnie tego +kolebania się+, między tymi dwoma poważnymi kwestiami. Z jednej strony trudno wpisać się w ścieżkę dowodową prokuratury, bo ta jest marna, z drugiej strony, nie chcemy być postrzegani, jako strona, która blokuje niezawisły sąd przed wyrażeniem ostatecznej decyzji

— powiedział Żaryn."

https://wpolityce.pl/polityka/377414-prof-zaryn-senatorowie-pis-staneli-przed-powaznym-dylematem-ws-koguta-nie-chcielismy-byc-jak-zespol-kolesiowski

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
0

elig

#1556285

Prawo jest równe dla wszystkich. Jeśli już to trzeba było jawnie wyrazić swoje zdanie. Wyszło nędzne teatrum w stylu łzy Sawickiej.  

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-1
#1556286

Co to za pomysły kazać dmuchać w balonik dygnitarzowi IV RP, tego funkcjonariusza co się tego domagał powinni natychmiast gdzieś na polną drogę przenieść, ta podejrzliwość, ten brak zaufania, widać sami kradną, czy upijają się.. Podobnie Kogut senator. Skojarzenia z faszyzmem nasuwają się same, głupich nie sieją. Areszt to instytucja dla niebezpiecznych bandytów. Ale takich to policja z daleka omija. Prawdziwych bandytów sama się boi. Jak przyzwoita rodzina to huzia na Józia trochę hałasu w domu to zaraz dzieci takim odbierają.

Władza sama się kompromituje, najpierw wystawia takich na wybory, a potem jak co do czego za grosz do tych swoich kandydatów zaufania nie ma.

Podobnie jak społeczeństwo do władzy. Jak taki kraj może istnieć??? Kochani więcej luzu!!!

Pozdrawiam.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0
#1556293

" Areszt tymczasowy powinien być stosowany raczej rzadko i z umiarem.  W przypadku senatora Koguta takiej potrzeby nie ma i nie było".

Rozumiem, że zapoznałaś się z pełną dokumentacją i dowodami w  sprawie? A Prokuratura widzi potrzebę zatrzymania na podstawie własnego "widzimisię"?

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0
#1556299

Nie znam sprawy i mam to w d.....pie czy kogut jest winny czy tez nie.Wiem natomiast jedno ze wskazywane prze kogos tam zasługi dla  regionu nie zwalniaja od trybu logicznego myslenia jakiego zabrakło senatorom głosujacym przeciw.Ich obowiazkiem było wyrazenie zgody na wniosek prokuratury i pozostawienie sprawy pod osąd sadu.To sad decyduje czy pójdzie do aresztu czy tez pozostanie na wolnosci a nie jak to sobie zinterpretowali w/w senatoriowie PiSu.Według mnie to banda dorobkiewiczów i szkodników w szeregach PiSu.Jesli sie głosi ze wszyscy sa równi według prawa i nikt nie stanowi wyjatku to trzeba byc konsekwenty w postepowaniu i głosowaniu tym bardziej ze chodzi o ciało ustawodawcze.Inaczej mamy kretów postkomunistycznych w senacie.W ten sposób DOBRA ZMIANA  tyczy tyle ile sama przedstawia swoje wartosci logiki,o ile rozumie pojecie tego znaczenia.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-1

Jeszcze zaświeci słoneczko

#1556306

Nic dodać...

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0
#1556307

Mam nadzieję, że orientuje się Pan, kiedy areszt należy stosować...

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Stasiek

#1556327

DRANSTWO !

kazdy kto prowadzi fundacje wie : jak daja to biore. Bylebym to w "ksiegach" zapisal. Senator Kogut nie robil przez ostatni czas nic innego jak to przed 5 czy 10 laty, nie robil nic innego jak KAZDY kto prowadzi fundacje...

Naraz przestepca, kryminalista...

A jak sie prowadzi Fundacje,  ktora zatrudnia ponad 200 osob i ma sie na oddzialach leczniczych dziesiatki jak nie setki pacjentow - bierze sie na ZOBOWIAZANIA  jeszcze szybciej.

Czy jest to cos niezgodnego z prawem ? Jezeli przyjalem gotowke i wpisuja ja do ksiegowosci Fundacji to chyba jest wszystko OK?

Jedynym kryterium WINNY NIEWINNY powinno byc wzial cos dla siebie czy swojej rodziny czy nie . 

Kaczafi  zachowal sie wrednie zaginajac na niedawnym swoim pupilku parol.

Dla mnie sprawa Koguta to teatr na zamowienie polityczne z   podtekstami w tle. 

Jak w czasach posuchy okregi Koguta byly jedynymi gdzie PiS wygrywal to Kogut byl cacy, a teraz pewnie Biuro Polityczne PiS  , tak dzialaja jak za komuny , ma inne plany na okreg wyborczy Koguta , inna gwiazde innego zarzadzajacego dla Fundacji.

Wyglada mi to niszczenie czlowieka.

Zreszta czarna polewke Senatorowi juz rok temu podali usuwajac go z szefa PiS w nowosadeckiem.

Gdzies wyczytalem , z Fundacji Koguta za PO jedna kontrola finasowa wylazila to drga wchodzlla : i co  NIC !

A teraz "swoi" mu noz w plecy wlozyli. 

Panie Prezesie , jeszcze do niedawna bym za Panem w ogien skoczyl a dzisiaj bym tego ognia nawet nie zaczal gasic ... 

Dranstwo moj kochany PiS !

Macie jednego mniej zwolennika. Ktory za was walczyl i pieniadze  (swoje, ciezko zarobione) na was wydawal. 

Podobnie jak Senator Kogut

Niech Pan sie trzyma , Panie Senatorze - prawda zwyciezy. 

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-3

richo

#1556308

Decyzja Senatu zła, ale jako adwokat diabła zapytam, czy sen. Kogut nie jest przypadkiem dobrym koniem z ballady Młynarskiego o dwóch koniach, a te wszystkie złe konie hasają i będą hasać.
Co tu kryć, pyrrusowe zwycięstwo sen.Koguta.
Czeka go niełatwa batalia w prokuraturze, którą przegra.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-2
#1556311

"Grzegorz Lisiński@g_lisinski

Pani Beata Mazurek ma oczywiście ważniejsze sprawy na głowie niż wytłumaczenie ludziom, że senator Kogut sam zrzekł się immunitetu i prokurator może mu postawić zarzuty. Wystarczy go wezwać do prokuratury.

16:15 - 19.01.2018"

*

Senator Stanisław Kogut złożył na moje ręce oświadczenie o zrzeczeniu się imunitetu senatorskiego. - napisał na Twitterze Stanisław Karczewski.

"Stanisław Karczewski@StKarczewski

Przed chwilą #senat.or Stanisław Kogut złożył na moje ręce oświadczenie o zrzeczeniu się imunitetu senatorskiego.

09:00 - 20.12.2017"

PS

Adam Andruszkiewicz

W piątek

"Dzisiejsza decyzja Senatu, który zablokował możliwość aresztowania senatora Koguta, jest wielkim skandalem i jeszcze bardziej pogłębi i tak już wielką, niechęć Polaków do polityki. Ale zamiast siedzieć i się żalić, liczę, że zostaną z tego wyciągnięte wnioski i konsekwencje. Jakie? Powinno się zlikwidować głosowania tajne w takich sytuacjach. Polacy powinni wiedzieć, z imienia i nazwiska, jak głosuje parlamentarzysta ws. możliwości rozliczenia innego polityka. Politycy muszą zrozumieć: Jeśli nie zaczniemy skazywać polityków na więzienie, nigdy nie zbudujemy solidnego i uczciwego państwa. Koniec kropka."

 

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

casium

#1556325

na 10 lat rzadow obcych wrogich Polsce.
Czu Kaczynski postradal juz zmysly i w pietke goni czy jego dzialania sa robione z pelna swiadomoscia i premedytacja?
Glosowanie senatorow bylo demokratyczne i ingerencja Kaczynskiego i odgrazanie sie ze pociagnie PISowskich senatorow do odpowiedzialnosci za to ze nie przylaczyli sie do polowania na czarownice jest dla mnie czyms niepojetym ,a wlasciwie bududjacym wciaz moje chwiejen przekonanie o tym ze Kaczynski stal sie szkodnikiem w Polsce, tyle ze nie wiem czy szkodnikiem Nr.1 czy Nr.2 o palme pierwszenstwa moze powalczyc z Dudaczewskim.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-1
#1556342

Eligu tym razem zdecydowanie nie! Ludzie w Polsce mają powyżej uszu, jakichkolwiek nietykalnych. Na miłość Boską 44 lata komunizmu i 26 lat III RP Pomrocznej, to nawet największe mamuty, mają już dość mataczenia! Senator Kogut absolutnie nie może być chroniony przez Senat RP ale musi stanąć, jak najszybciej przed sądem! Niewinny człowiek zostanie oczyszczony i Jego chwała wzrośnie u ludzi mądrych, winny poniesie odpowiedzialność za swoje czyny, to jedyna droga, byśmy wrócili na tory normalności. Pozdrawiam

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1556344

Widać jak na dłoni, że największe i ostrzejsze walki, to walki wewnątrzpartyjne, a szczególnie w PIS. Przypomnę tylko walkę z Macierewiczem, której ofiarą padł Misiewicz. Siódmego króla z Nowoczesnej też uwaliły partyjne towarzyszki. Tusk uwalił oprócz siebie wszystkich tenorów. Kogut jeśli prawdą jest, że jest na swoim terenie wpływowy to też ma wielu wrogów. Partyjni koledzy spotykają się nocami na cmentarzach, zwłaszcza ci co w duchy nie wierzą.

Kiedyś za kryminogenne okolicę uważano w Stolicy Czerniaków, Targówek, teraz przoduję Wiejska.

Pozdrawiam.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0
#1556346