Kto wygra wybory prezydenckie 2015, czyli dlaczego Polacy nie uczą się na błędach?

Obrazek użytkownika Mind Service
Kraj

Standardy zachowań, modele społeczne i zasady funkcjonowania grup i narodów, racja stanu, cele i metody, wybory jednostki, hierarchie wartości, archetypy, stereotypy - to temat rzeka. A wymieniłem zaledwie kilka aspektów związanych z funkcjonowaniem społeczeństw. - Społeczeństw, bo Polacy nie są inni, lepsi czy gorsi od innych nacji. Na tym tle możemy zacząć rozważania o tym, czy ludzie się uczą na błędach, wyciągają wnioski na przyszłość, czy istnieje coś takiego jak samoświadomość w wymiarze ogółu, połączenie z wyższą istotą, jaźnią kosmiczną, międzywymiarową, a może sprzężeniem zwrotnym w holograficznej rzeczywistości? Co na to ewolucja, mityczni kosmici albo przodkowie, którzy sterują nami zza węgła lub z innego wymiaru? Dlaczego Pan Bóg nie reaguje, albo dlaczego szatan zbytnio się wtrąca i jaki to ma związek z konspiracją stroju A-440 Hz?

Jak ma się wpływ grupy na zachowanie jednostki do jego poczucia indywidualności, kreatywności i buntu?

Jak wpływa na nas muzyka i sztuka i jak kształtuje nasze gusta, o których ponoć się nie dyskutuje? Czy jedne upodobania są bardziej wartościowe od innych? - Np. preferowany rodzaj muzyki: czy disco polo jest gorsze od muzyki poważnej?  

Jak mówią Rosjanie: "biez wodki nie rozbieriosz".

Pewne jest, że w pełni rozwinięta osobowość, dojrzałość emocjonalna, pro-społeczne nastawienie, ustalona hierarchia wartości (Max Scheler), odniesienie do Boga, akceptacja siebie, prawdy i własnego powołania, spełnienie i zadowolenie z życia stanowią o naszej wartości w wymiarze indywidualnym i grupowym.

Charakter sprawdza się w sytuacjach granicznych. Nasze wybory są związane z intuicją, emocjami, uczuciami, wiedzą, świadomością i uwarunkowaniami nas otaczającymi. Nie tylko do tego co jest na zewnątrz, ale i to co jest wewnątrz nas i warunkuje nasze ograniczenia. Tych aspektów i ich wzajemnych powiązań jest tak wiele, że nie sposób ich wszystkich wymienić. Nie wspomniałem np. o pragmatyzmie, odpowiedzialności czy egoizmie...

Podstawowy błąd jaki popełniamy to projekcja: przypisywanie innym naszych pragnień i sposobów zachowań. Niestety nie mamy monopolu na prawdę. Nie możemy orzekać o tym, czy ktoś jest dobry albo zły, gdy nie podziela naszego sposobu myślenia. Prawica nie ma monopolu na polskość i patriotyzm. Tak naprawdę nigdy nie będziemy pewni co dla Narodu jest lepsze. Np. Duda czy Komorowski? A może Kukiz byłby najlepszym prezydentem RP? Może Pan Bóg już wszystko zaplanował, bo istnieje determinizm? Bo "Jego drogi nie są drogami naszymi"...

Wolno nam gdybać i postępować zgodnie z własnym sumieniem, ale niestety jest z tym jak na wojnie - "ludzie strzelają, Pan Bóg kule nosi"... 

Czy ludzie uczą się na błędach? - Nie. - Bo mają zazwyczaj krótką pamięć, a okoliczności się zmieniają. Świat jest w ciągłym ruchu; jest ciągle na nowo stwarzany przez Pana Boga a ludzie czynią go sobie poddanym. Tak już jest.

Najgorsze, a może najlepsze w tym wszystkim jest to, że postrzegamy innych i otaczający nas świat przez pryzmat siebie. Z tej perspektywy patrząc odpowiedzialność za swoją rodzinę jest ważniejsza od poczucia więzi z Narodem. Czy można więc potępiać tych, którzy wyjechali z Polski i żyją na obczyźnie? Czy są przez to "gorszymi" Polakami?

Czy to źle, że ktoś chce głosować na Magdalenę Ogórek? A jak ktoś jest za in vitro i walką z przemocą w rodzinie - to nie może być dobrym katolikiem i narodowcem? Liberalizm w gospodarce i państwie czy socjalizm, czyli zabezpieczenie egzystencji słabszym (kosztem pozostałej części społeczeństwa)? Prawa rynku i konkurencja czy protekcjonizm i słuchanie związków zawodowych? - To tylko niektóre z dylematów z jakimi mierzymy się każdego dnia. Jak do tego ma się postulat uczenia się na błędach? - Nijak. Wiemy, że nie należy wchodzić dwa razy do tej samej wody, ale zazwyczaj wchodzimy. Z przyzwyczajenia, nastawienia, przekonania, braku należytego rozeznania i refleksji.

Dlatego sterowanie społeczeństwem jest takie proste. Dlatego klienci rzadziej schylają się do dolnych półek w hipermarkecie; dlatego TVN jest najlepszą telewizją w Polsce (bo ogląda ją najwięcej osób), a TV Republika sama skazuje się na margines; dlatego każdy chce być pięknym, młodym i bogatym, a nie przegranym, zbuntowanym i biednym.

Właściwie z dużym prawdopodobieństwem możemy przewidzieć zachowanie ludzi w dniu wyborów. Ja wiem, kto wygra, a Wy?

Ocena wpisu: 
4
Twoja ocena: Brak Średnio: 3.8 (głosów:10)

Komentarze

Ja też wiem kto wygra - Komorowski w II turze 52-48 ide o zakład z każdym

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-3
#1476520

- To intuicja, przeczucie, chłodna kalkulacja, własny sondaż, sen, proroctwo, czy jeszcze coś innego?

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-2

"Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest rewolucyjnym czynem"

/G. Orwell

Mind Service - 1do10.blogspot.com

#1476522

chłodna kalkulacja, realizm polityczny i bezradność opozycji czyli jak zawsze

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-3
#1476527

Dodał bym do tego nastawienie polskiego społeczeństwa. - Zmienne, ale do bólu przewidywalne. Więc czy zasadne jest pytanie o czas, który wraca? - Nie wraca, chociaż niektórym się wydaje, że historia kołem się toczy. Po co pytać o niewykorzystane szanse?
Nieznajomość realizmu i pragmatyzmu natury ludzkiej jest orzekaniem bez sensu, chociaż a priori. Nieprzemyślane chcenia i przekonania o nieuchronności są istotne tylko indywidualnie; i na dodatek niewiadomo w czym mają się wyrażać? - W "róbta co chceta", czy raczej w "mogę, bo chcę"? Tylko czy jeszcze aktualne jest "chcieć to móc"?
Są zasady, czy ich nie ma? A może jest tylko jedna: nie ma żadnych zasad? No bo jak wszystko jest możliwe, to gdzie są granice? 
Czy możemy więc się obrażać na los, który płata nam figle? 
Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-2

"Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest rewolucyjnym czynem"

/G. Orwell

Mind Service - 1do10.blogspot.com

#1476533

Witam! Kolego Jozefie! W kraju mamy caly czas silna opozycje! Wszystkie ostatnie wybory zostaly przekrecone! Mam stanowcze przekonanie, ze Pan A.Duda swoja osobowoscia ,porwie cala Polske do urn wyborczych! Czas trwania sowieckiej mafii ,oraz naszych kundli mafijnych dobiega konca! Zyrandol rozpadnie sie z hukiem,a wraz z nim cala patologia! Cala Polska przy urnach, a nie pomoga zadne manipulacje! Pozdrawiam!

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

ronin

#1476543

optymizm wielka sprawa, ale nie tutaj. Tu PO wyborach pojdzie na noze, a znajac PiS -nie chce uzywac bluzgow nie bardzo wierze w ich chec wygrania jakich kolwiek wyborow. Jak za komuny byli wieczni studenci rzeczypolspolitej, tak oni sa wieczna opozycja - bez zadnej odpowiedzialnosci za slowa i czyny.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-1
#1476580

to nie jest "wieczna" opozycja, bo jednak rządzili, a odeszli, bo byli uczciwi. Nie są wcale opozycją z wyboru, a prędzej z naiwości i nieumiejętności. Nie mają sprytu złodziejaszka i ulicznika, co w PO i PSL jest normą.

 

 

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0
#1476586

Witaj! Nie uragajac Twojej Szanownej osobie,chyba PIS znasz z ujadajacej szczujni medialnej! Zebrania PISu sa publiczne ,wiec warto posluchac chocby Pana K. Szczerskiego! Wszystkie wybory wygral narod z PISem! Ta mafia rzadzaca trwa dzieki manipulacjom wyborczym! Ciekawe ilu ich wyjdzie zza biurek na ulice,aby sie przeciwstawic woli milionow narodu! 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

ronin

#1476590

Mamy realne szanse na zwycięstwo Andrzeja Dudy, chyba że znów uda im się szwindel...

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

Bóg-Honor-Ojczyzna

#1476535

      Oczywiście ludzie uczą się na swoich błędach, pod warunkiem, że ponoszą indywidualnie konsekwencje swoich błędów. Dziecko raczej nie dotyka dwa razy żelazka, badź gorącego garnka. Oczywiście nie stosuje się do mechanizmów wynikających z odruchów bezwarunkowych, a także do sytuacji, w których jest źle zdefiniowane źródło błędu.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

              

#1476538

należące to postbolszewickiej mafii czy niemieckich wydawców -- to mogą uczyć się na swoich błędach.

Jednak najpierw powinni nauczyć się czegoś w szkołach.

A postbolszewia w mass mediach czy szkołach uczy przede wszystkim ignorancji wobec własnej historii...

Oraz łże na temat nieitniejącej winy Polaków, którzy na ziemiach okupowanych przez Niemcy i Rosję Sowiecką mieli wywołać bez broni jakieś powstanie - po to, by się przeciwstawiać niemieckim oraz sowieckim bestialstwom...

 

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Przemoc nie jest konieczna, by zniszczyć cywilizację. Każda cywilizacja ginie z powodu obojętności wobec unikalnych wartości jakie ją stworzyły. — Nicolas Gomez Davila.

#1476560

Biore pod uwage jeszcze jeden scenariusz: wygra Kukiz. Komorowski ośmieszony i wygwizdany, znienawidzony przez młodych może nagle zasłabnąć. Całe poparcie mediów uzyska Kukiz ptrzeciwko Dudzie.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0
#1476549

I poza tym - czy Polska dla Polaków to jest matka czy macocha? 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-2

"Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest rewolucyjnym czynem"

/G. Orwell

Mind Service - 1do10.blogspot.com

#1476557

Me(n)dialny matrix jest częścią tresowania społeczeństwa, wbijania w otumanione przez ogłupiacz głowy czegoś co jest działqaniem przeciw oglądającym te bzdury. Tylko dzięki tej zasłonie, po psrzedaży prasy Niemcom Po utrzymuje władzę...trudno sobie wyobrazić PO-szustowski "wariant siłowy", to tylko marni złodzieje i geszefciarze....

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

Yagon 12

#1476554

Czy osobiście,  ale jeszcze się nie zarejestrowales?  Ilu Polaków jeszcze jest daleko w lesie? I czy zawsze można liczyć na ostatni pociąg,  który się spóźni? 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-2

"Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest rewolucyjnym czynem"

/G. Orwell

Mind Service - 1do10.blogspot.com

#1476559

Jeśli KTOŚ..traktuje mnie -innych poważnie, to; wybory powinny być odzwierciedleniem woli głosujących.

U "nas" główny punkt ciężkości wyborów, jest usytuowany gdzie indziej, mianowicie:

czy: TYM RAZEM ..inicjatywa społeczna Ruch Kontroli Wyborów(!!)  inne "hokus-pokusy

tzw czynniki inne /wajhowy/ doprowadzą do "..odsunięcia  od koryta ZNIENAWIDZONEJ  WŁADZY  ?..

Nie :premiera..prezydenta..szefa policji prokuratury i urzedu podadkowego ale WŁADZY !!!!

Władzę ; okradającą .. poniżającą obywateli.. Pasożytów..handlarzy narodem i jego dobrami..zwykłych sukisynów..

Czy : tym razem , tymi wyborami DAMY RADĘ(?) wlać trochę nadzieii w zwątpiałe serca?

---

Jaruzelski..psełdonim mafijne "genereał" przystępując do rozmów, z Solidarnością, zwyczajem KAŻDEGO

KGB-isty ..czytaj WSI..dzielił..dzielił adwersarza, na :KONSTRUKTYWNĄ i nie.opozycję. słynna -ekstrema

Bul..ten od "'prezydent gdzieś poleci i wszystko się zmieni"...wzorem KGB,GRU..=WSI..też Polaków dzieli.

na tych co chca SPOKOJU..i zadymiarzy. Przewał, z dzieleniem polega na tym , że jego AUTOR ustawia się w pozycji uprzywilowanej ..."rozdzielacza etykietek"..sam pozostając w gronie "BOSKIM".. nie podlega klasyfikacji..

BULA .".nie nada" weryfikować..czy; sam jest ekstremą..czy-  nie..BUL jest BOSKI..bo, ze WSI..

Hasło wyborcze BUL'a jest pochodzenia KGB..  Dzieli naród..jego "zgoda" jest proponowaniem podziału -NIEzgody..

--

Oto prezydent w trakcie kampanii ogłasza narodowi : kupimy helikoptery!!! Od Francuzów, one będą..

nie jest UCZCIWY.. Do końca wyborów jest DNI PARĘ..i tylko banda drani , w trosce o SWOJE dobra..

chce jeszcze przed EWENTUALNĄ utratą władzu sie nachapać!!!

Od Amerykanów kupimy "patrioty". ogłasza BUL....A gdzie nasze patrioty ..te spod Mirosławca , Smoleńska..pozbawione życia przez "seryjnego samobójcę"..Gdzie nasze patrioty? Ludzie PATRIOTYCZNI.

.Gdzie :BÓG HONOR OJCZYZNA?

---

Człowiek; skaczący po fotelach, człowiek GAFA..powinien się -sam , przy odrpbinie krytycyzmu, się wycofać.

Ale-  KORYTO..ale- koryto.

----

Aby wybory byly UCZCIWE..-WSZYSCY powinni mieć takie same szanse..

A tu... na ekranie;  w maj BUL..zostanie  BUL NARODOWY.. Bul paradny

Będzie,gęby swoim przeciwnikom zaklejał ..zatykał..wyzywał ich.. bedzie się błaźnił..

BUL - król z ekranu..

---BUL zostanie .. i nie jest to nieuczciwość..

to jest taki przypadkowy "przypadek"..

Jak: Smoleńsk..taki przypadek -wypadek..

 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

poko

#1476574

Ale, czy jesteśmy "tak samo głupi/mądrzy jak inne narody" to bym nie był taki pewny. Sytematyczna rzeź elit przez lata wojny z obu stron, lansowanie kretynizmów i mentalności raba i wasala przez dziesiątki lat, zrobiły swoje.

Podejrzewam, że jesteśmy ciut pod kreską, jeżeli chodzi o wyciąganie wniosków logicznych, chociaż może większość Polaków potrafi wymienić żarówkę, co w Anglii pewnie jest problemem.

I też myślę, jak Józio, że zrobią wszystko, by Sodoma-Komora wygrała jakimś gów..nym procencikiem w 2 turze... Obstawiam 51,5 do 48,5.

:)

5*

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0
#1476585

Ale i kacapska mentalność, która się rozplenila wraz z nadejściem sowieckiej okupacji. Najgorsze, że kwitnie cały czas. Wyraża się w powiedzeniu, że Rosja to stan umysłu. Co widać także po wpisach co niektórych na tym portalu.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-1

"Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest rewolucyjnym czynem"

/G. Orwell

Mind Service - 1do10.blogspot.com

#1476608

     Ta "kacpska" okupacja jest równie realna, co owe zapowiadane przez ciebie sabotaże i akty dywersji, po wizycie rosyjskich motocyklistów. Kłamczuchu.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

              

#1476723

może nawet w I turze. Dlatego,że ostatni rok przyniósł wiele zmian,zmian nie w Polsce ale na świecie, dla każdego jest oczywiste ,że to nie koniec, i że ci ,którzy dziś Polską rządzą zwyczajnie sa niezdolni do jakiejkolwiek reakcji na zmiany,reakcji ,która jest często niezbędna. Bronek jest w kiepskiej formie,nudny,głupawy,wkurzający. Najwazniejsze jednak ,że budzi się w narodzie duch przekory,a skoro tak to czyż może być bardziej złośliwie satysfakcjonujący widok niż Bronek po przegranych wyborach. 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0
#1476592

Jeżeli do drugiej tury wszedlby Duda i Kukiz to ten drugi miałby większe szanse na wygraną

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-1

"Mówienie prawdy w epoce zakłamania jest rewolucyjnym czynem"

/G. Orwell

Mind Service - 1do10.blogspot.com

#1476606