Pielgrzymi u stóp Maryi w Częstochowie

Obrazek użytkownika Satyr
Historia
Pielgrzymi na Jasnej Górze

Począwszy od V wieku po narodzeniu Chrystusa w dniu 15 sierpnia obchodzimy w Kościele katolickim Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (łac. Assumptio Beatissimae Mariae Virginis in caelum). Według dogmatu teologii katolickiej – Maryja mocą Bożą została wzięta do nieba z ciałem i duszą po zakończeniu jej ziemskiego życia. Największe uroczystości odbywają się w Kalwarii Zebrzydowskiej i na częstochowskiej Jasnej Górze, gdzie zmierzają pielgrzymki z całej Polski.

 

Zainspirowany tym Świętem napisałem tak:

 

Maryjo miej Polskę w opiece

 

w upale w deszczu i chłodzie

z zakątków naszej Ojczyzny

idziemy do Ciebie w pochodzie

ujrzeć Twego oblicza blizny

 

Tyś Jasnogórska Pani Matką  

Tyś Matką pielgrzyma każdego

Tyś naszych próśb adresatką

długą wędrówką utrudzonego

 

przez wieki wnosisz zasługi niemałe

i bronisz naszą piastowską ziemię

wielu skruszyłaś serca zatwardziałe

i pod płaszcz wzięłaś nasze plemię

 

gwiazdki złote nie zdobią Ciebie

na niebieskim Europy sztandarze

Ty jesteś u Ojca Twego w Niebie

więc wnosimy prośby na Twe ołtarze

 

miej naszą Polskę w swej opiece

ustrzeż przed fałszywą wolnością

niech sąsiad nie posuwa się dalece

z brzemienną zawistną podłością

 

niech Katyń nigdy się nie powtórzy

i zamach smoleński na ojcach narodu

i jak mawiają nasi bracia niektórzy

nieprzyjazne wiatry ze Wschodu

 

niech też lewacka unia Zachodu

szybko powróci do Boga i wiary

i nie gnębi więcej naszego narodu

bo zbyt duże są ofiar rozmiary    

 

daj więc nam Maryjo dużo siły

jak ongiś w dwudziestym roku

by się plany Najwyższego ziściły

bez płaczu ofiar cierpienia i szoku

 

 

Do zobaczenia Kochani Niepoprawni na Jasnej Górze 15 sierpnia. Nasz Niepoprawny poeta K.J. Węgrzyn (Lwow47) już tam jest.

 

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.7 (głosów:6)

Komentarze

Tak, my chrześcijanie rytu rzymskiego obchodzimy Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w dniu 15 sierpnia, natomiast chrześcijanie rytu ortodoksyjnego (prawosławni) będą obchodzili Święto Zaśnięcia Najświętszej Bogurodzicy w dniu 28 sierpnia. I tu rzecz ciekawa, bo to nie był przypadek!  Otóż w dniu 12 sierpnia br., wędrując samopas czyli per pedes apostolorum, zaszłam z Przemyśla do Kalwarii Pacławskiej, nb. fundowanej przez mego odległego praszczura [:)]. Tamże, o zmroku przechodzącym w noc, byłam świadkiem początku uroczystości odprowadzania symbolu-figury Najświętszej Panienki do symbolicznego grobu w asyście straży honorowej, osób konsekrowanych oraz licznych pątników przybyłych z różnych stron Polski tudzież świata. Podniosłość owej chwili, owa nieprzeliczona rzesza admiratorów NMP, tej pocieszycielki strapionych i umęczonych, powaliła mnie, Ninę (skrót od imienia nadanego na chrzcie św.) na przysłowiowe kolana i  wryła się w mą pamięć na zawsze, in memoriam aeternam. Tak na marginesie, w rzeczonej Kalwarii Pacławskiej, nb. lokowanej na pograniczu różnych kultur, tradycji oraz dziejów, bywałam, jako dziecię mocno nieletnie (<10 lat) z moją ciotunią śp. Marią z Sas-Dwernickich Wolską. Zatem, owa fundacja w tym miejscu Pogórzy Karpackich, w historycznej Ziemi Przemyskiej, nie była "od czapy", jak mówią młodzi Polacy. To miejsce jest, jakbyśmy napisali/powiedzieli, zwornikiem, punktem stycznym obu, wspomnianych wcześniej rytów chrześcijańskich. Pieczę, i to nad wyraz staranną i serdeczną, sprawują OO. Franciszkanie, owi cisi, skromni naśladowcy/uczniowie żyjący wg duchowej reguły św. Franciszka z Asyżu, zgodnie z resztą z wolą fundatora Alexandra M. Fredro, wojewody podolskiego z roku 1665  oraz re-fundatora Szczepana J. Sas Dwernickiego z roku ok. 1770. 

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

Janina otęska

#1518461