Garść wspomnień o ś.p. Romanie z USA – naszym niepoprawnym blogerze i komentatorze

Obrazek użytkownika Satyr
Blog

Przyznam się, że wiadomość o śmierci Romka Tarnawskiego bardzo mnie zasmuciła. Zasmuciła mnie na tyle, że po dość długim braku aktywności na naszym niepoprawnym portalu – postanowiłem napisać ten tekst, – mimo iż w związku z pandemią i prowadzeniem nauczania zdalnego, bardzo ciężko mi „wykroić” czas na zredagowanie i opublikowanie treści nie tylko na stronach naszego niepoprawnego serwisu, ale także na innych forach i portalach społecznościowych.

 

      Z Romkiem poznaliśmy się za pośrednictwem portalu NP. w roku 2012. Obydwaj nie ograniczaliśmy się tylko do komentowania swych tekstów. Nasze relacje poszerzaliśmy w licznych korespondencjach poczty wewnętrznej NP. oraz tradycyjnych e-mailach.

 

Napisał mi, jakie były Jego losy i jak się znalazł w USA. Zaczął od opisania zdarzeń, kiedy jako „świeżo upieczony” maturzysta, – nie widząc perspektyw swojego dorosłego życia w komunistyczno-sowieckiej Polsce – przedostał się w roku 1970 przez „zieloną granicę” do Czechosłowacji, dalej… do Austrii, potem pobyt w obozie dla uchodźców pod Wiedniem, by po kilku miesiącach zamieszkać i pracować kilkanaście lat w Szwecji. A że Szwecja stawała się coraz bardziej muzułmańskim krajem, w który rodowity Szwed miał tyle do powiedzenia, co Żyd w okupowanej przez Niemców Polsce, – Romek zdecydował się na osiedlenie w Stanach Zjednoczonych w pobliżu bodaj największego skupiska Polonii w USA – Chicago.        

 

     Z biegiem czasu kontakt mailowy już nam nie wystarczał. Poszerzyliśmy go za pośrednictwem komunikatora Skype. Wówczas widząc się i słysząc, prowadziliśmy czasami kilkugodzinne „nocne Polaków rozmowy”. Doszło nawet do tego, że uznawaliśmy tydzień za stracony, jeśli chociaż przez kilkanaście minut nie porozmawialiśmy. A tematów do rozmów było bez liku, – rzec by można… istna „beczka bez dna”. Nie bawiliśmy się w plotki. Rozmawialiśmy głównie na tematy polityczne, społeczne, o życiu Polaków w Ojczyźnie i tych mieszkających poza granicami Polski. Poszukiwaliśmy sposobów działania na rzecz naszej Ojczyzny.


     Jednym z licznych skutków takich nocnych rozmów z Romkiem (oraz z użytkownikiem naszego serwisu o nicku Jestem jakim jestem), był mój artykuł zatytułowany „Nocne Polaków rozmowy, czyli… na kogo zagłosują Niepoprawni”, który opublikowałem na Niepoprawnych 18 października 2015 roku (tutaj), tj. tydzień przed wyborami parlamentarnymi, a które notabene wygrało Prawo i Sprawiedliwość i po wyborach, wraz z ugrupowaniem Zbigniewa Ziobry – pod szyldem Zjednoczonej prawicy zaczęli zmieniać Polskę na lepsze. Ów artykuł doczekał się aż 110010 odsłon i ponad 200 komentarzy.


Jakim człowiekiem był Romek?


     Przede wszystkim – był wielkim patriotą. Mimo, iż przyjął obywatelstwo amerykańskie, nigdy nie zapominał o Polsce, o swoich korzeniach. Miał żonę Polkę (z polskim obywatelstwem do dzisiaj), a syn świetnie mówi i pisze po polsku, choć nie urodził się w Polsce. Miałem tę przyjemność z nim rozmawiać. Wspaniały, młody i zdolny człowiek, absolwent amerykańskiej wyższej uczelni w dziedzinie IT.


     Romek był aktywistą środowiska polonijnego w Chicago. Można Go było zobaczyć na filmach i fotografiach (przesyłał mi te materiały i mam je w swoim archiwum), które dokumentowały Jego uczestnictwo w protestach przed Konsulatem Polskim w związku chociażby z niezadowoleniem Polonii Amerykańskiej z „platformersko-peselowych” rządów, w obronie zmiany lokalizacji pomnika św. Jana Pawła II i wielu innych niezliczonych manifestacji, w jakże ważnych dla Polaków sprawach.


     Był ponadto wielkim orędownikiem języka polskiego, choć nie ukończył studiów na kierunku filologii polskiej. Przecież,… by być Polakiem-patriotą, wcale nie musiał mieć wykształcenia polonistycznego. To On właśnie także zwracał uwagę naszym Niepoprawnym „analfabetom wtórnym”, by pisali zgodnie z polską pisownią. To On był ostrym przeciwnikiem stosowania przez Polaków w Ojczyźnie spolszczonych wtrętów anglojęzycznych, – podczas gdy określone rzeczy czy czynności mają swoje polskie nazewnictwo. Niech tu będzie przykładem chociażby jeden z wielu artykuł opublikowany przez Niego na NP (tutaj).
Romek znał biegle język niemiecki, angielski, angloamerykański i szwedzki. To On przetłumaczył tekst z polskiego na szwedzki w akcji obrony polskich lasów 
(tutaj), którą to akcję stworzyliśmy my – Niepoprawni w niemal całej blogosferze w styczniu 2015 roku. Zawsze uznawał język polski za najważniejszy i nie uległ modzie… „grania Amerykanina”, który po 3-miesięcznym pobycie w USA zapominał już polskie słowa.


     Kiedy na kontynencie amerykańskim wśród Polonii rezydenci WSI-oków byłego komunistycznego systemu zauważyli, że Polonia Amerykańska w roku 2015 walnie przyczyniła się do przegranej w wyborach parlamentarnych i prezydenckich platformersko-peselowej i lewackiej swołoczy w Polsce,… stworzyli rozgłośnię radiową dla Polonii w Chicago i nie tylko. Nie podam jej nazwy, by nie robić jej kryptoreklamy. Podszyła się pod patriotyczne środowiska, którym polski rząd Zjednoczonej Prawicy absolutnie „nie pasi”. Liczyli na to, że Polacy zamieszkujący USA przyjmą „ichniejsze” kłamstwa, że: PiS jest do d*py, a… „pisiory” zadłużają Polskę na grube miliardy złotych, że Jarosław Kaczyński – to stary i zgorzkniały zgred, który ciągnie Rzeczpospolitą na dno i nie jest nawet w stanie spłodzić potomka, że Antoni Macierewicz – to przygłup szukający pretekstu do wojny z Putinem, ponieważ na podstawie dowodów naukowych dowiódł, że nie było żadnej „pancernej brzozy” (nazewnictwo Seewolfa), a po prostu ładunek heksogenu (głównego składnika trotylu) w lewym skrzydle i na pokładzie tupolewa itd.


     Niestety, od dwóch lat… Romek uległ ich wpływom w wypracowywaniu własnego światopoglądu, co z przykrością stwierdziłem. Różnice naszych zdań nabrały takiego brzmienia, że zaczęliśmy tracić nić wzajemnego porozumienia. Taki stan manipulacji faktami, którym Romek zbyt łatwo uległ spowodował, że nasze drogi lekko się rozeszły, ale nie na tyle, by przekreślić wszystko to, co Romek dotychczas zrobił dla Ojczyzny.


     Był bardzo wrażliwym i delikatnym człowiekiem. Wrażliwym nie tylko na krzywdę bliźniego, na piękno otaczającego Go świata, przyrody czy ptactwa, któremu instalował karmiki, ale także mało odpornym na wszelkiego rodzaju wulgaryzmy i oszczerstwa, których niejednokrotnie doświadczał od komentatorów na naszym serwisie i innych forach internetowych. Unikał tzw. pyskówek. Wolał takiego chama-internautę „obejść szerokim łukiem” i nie wdawać się z nim w wymianę zdań.


Romku, będzie nam Ciebie brakować.
+Spoczywaj w pokoju+ Amen.

 

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.9 (głosów:31)

Komentarze

to bardzo cenne, że napisałeś tą notkę, przybliżającą internautom postać ś.p. Romana z USA.

Można byłoby jeszcze dorzucić, że na FB jest na jego stronie informacja (zapewne zamieszczona przez rodzinę) z 29 stycznia o treści:

"Roman przebywa w szpitalu w stanie krytycznym, bardzo prosimy o modlitwę".

To jest już ostatni zapis na jego stronie.

Z tego wynika, że Roman już od kilku miesięcy zmagał się z ciężką chorobą.

Poprzedni zapis jest z 19 stycznia i jest linkiem do informacji na portalu https://www.trunews.com/. W poście tym jest mowa o tym, że:

55 osób w Stanach Zjednoczonych zmarło po otrzymaniu szczepionki COVID-19, o której według raportów przesłanych do federalnej bazy danych, Vaccine Adverse Event Reporting System, Del Bigtree (amerykański producent telewizyjny i filmowy oraz dyrektor generalny grupy antyszczepionkowej)) mówi: „Wprowadzamy niesprawdzoną szczepionkę; obawiam się, że dojdzie do masowej rzezi ” Kalifornijscy urzędnicy wzywają do wstrzymania się z konkretnymi szczepionkami Moderna z powodu reakcji alergicznych. Ksiądz przygotowuje swoją kongregację na nadchodzące lata Bidena; „Jesteśmy na to gotowi".

W poście jest też mowa o tym, że 33 osoby zmarły w Norwegii w wyniku przyjęcia szczepionki, Włosi zaczynają śpiewać „wolność” i odmawiają policji wykonania nakazów opuszczenia restauracji.

Ostatni zapis Romana na NP też jest datowany 19 stycznia. Zawiera krytykę maseczek:

Maski pomagają!

Roman z USA - 19 Stycznia, 2021 - 06:12

Maski pomagają przestępcom w porywaniu samochodów. Ilość tego rodzaju kradzieży wzrosła w Chicago i na przedmieściach w ostatnich tygodniach o 135% i dzieje się to w drogich przedmieściach i eleganckich centrach handlowych. W wyłapaniu bandytów nie pomagają nawet zainstalowane wszędzie kamery. Policja nie może rozpoznać drani właśnie dzięki namordnikom. Godzinę temu z dziennika telewizyjnego dowiedziałem się, że bandyci postrzelili w plecy kobietę (przeżyła) i odjechali jej nowym Hyundai'em.

Czyli, jak widać Roman do ostatnich dni przed ciężką chorobą żywo uczestniczył w obserwacji i komentowaniu bieżących, najważniejszych wydarzeń.

Nie mogę się jednak, Satyrze, zgodzić z Twoją tezą o tym, jakoby Roman w dwóch ostatnich latach miał być pod wpływem jakiejś rozgłośni radiowej dla Polonii w Chicago, założonej przez "rezydentów WSI-oków byłego komunistycznego systemu". To brzmi wyjątkowo dysonansowo. Gdy Roman czasami krytykował obecne władze, to czynił to w sposób mądry, wyważony, konstruktywny i na pewno na podstawie własnych przemyśleń, wynikających z bogatego życiowego doświadczenia, a nie cudzych wątpliwych supozycji.

Ale to miłe, że napisałeś o nim oddzielną, specjalną notkę.

 

Podoba mi się!
17
Nie podoba mi się!
-11

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1668466

   Witam! Pani nie ma bladego pojęcia o nadal działającej postkomunistycznej agenturze wpływu w USA. Wybielanie i zaprzeczanie, nie zakrzyczy rzeczywistości. A, do tego stała hucpa antyszczepionkowa. Nawet nad trumną, nie potraficie w ciszy zamilknąć...

Podoba mi się!
16
Nie podoba mi się!
-6

ronin

#1668487

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika kefas z giathalassy został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

#1668491

Daruj sobie takie teksty na moim blogu!
Pisz je na swoim blogu, jeśli go jeszcze posiadasz.
Nie atakuj ad personam! - dobrze ci radzę!

Satyr

Podoba mi się!
14
Nie podoba mi się!
-4

___________________________
"Pisz, co uważasz, ale uważaj, co piszesz". 

© Satyr


 

#1668498

   Jesteś małym złośliwym człowieczkiem. Mnie nie sposób zastraszyć. Zdrowia życzę!

Podoba mi się!
17
Nie podoba mi się!
-4

ronin

#1668500

Podtrzymuję dotychczasowe stanowisko

Ponadto, Pana uwagi na temat moich kompetencji i celu wypowiedzi są mylne.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
-8

"Trzeba przywrócić ducha miłości wszystkim normom prawnym". /Kardynał Stefan Wyszyński/

#1668503

Dziękuję Satyrze za tę garść informacji o Romanie z USA. Dobrze, iż umiałeś podzielić się z nami tym b, cennym wspomnieniem o blogerze, który b. dobrze zapisał się na naszej niepoprawnej stronie. Ja również; jak Rebeliantka nie zauważyłem złej zmiany w ostatnich latach u Romana z USA, owszem Jego krytyka obostrzeń pandemicznych moim zdanem była błędna (dla przykładu tylko w naszej Ojczyźnie w ciągu 4 ostatnich dni tylko, zmarło aż 2000 osób). Jednakowoż całościowo opinia Romana z USA o naszej polskiej grajdołce wynikała moim zdaniem wyłącznie z Jego miłości do Ojczyzny, wszak tego żywego patriotyzmu nikt mu tutaj nie odmawia. Bagno III RP Pomrocznej nie tylko wciąga wciąż wielu ale jeszcze paruje, wydziela gazy i truje! Nadto jest obecnie czas naprawdę wielkiego zamieszania prawd i pojęć, trzeba ogromnie czuwać, by nie podpadać pod różne opinie, sprzeczne relacje. a to b. wymaga wzmoożonej uwagi Naprawdę b.tudno streścić człowieka w kilkunastu zdaniach, jeszcze tak wielkiego duchem człowieka. Drogi Romanie z USA pozostaniesz w naszej pamięci, dobrze zapisałeś się na stronach blogerów i blogerek niepoprawnych. Niech dobry Bóg przyjmie Twoją waleczną duszę do rajskich radości, gdzie nie ma już kłamstwa i brzydoty grzechu i zła. Spoczywaj w pokoju! Ciesz się radości Nieba i patrzaj tam swoich. Amen. 

Podoba mi się!
18
Nie podoba mi się!
-1

Sławomir Tomasz Roch

#1668473

Zawsze rzeczowy, nie owijał w bawełnę i nie wykręcał kota ogonem, a jednocześnie z wielkim poczuciem humoru. Takie wspomnienie zachowałam ze skype'a... Pamiętam jak szczęka mi opadła słysząc płynące z boku komentarze Jego syna. Boże, jaka piękna polszczyzna! Mówił jak urodzony w Polsce i nigdy jej nie opuszczający, a ja na ten temat jestem szczególnie wrażliwa (dlaczego - może kiedyś o tym Ci opowiem i też będziesz w szoku jak ja gdy pewien epizod trafił do mej świadomości; paliłam się ze wstydu), no i to moje nieszczęsne ucho muzyka, taka zawodowa dewiacja i często balast w relacjach  szczególnie z Polonusami, kaleczącymi język polski. Zwłaszcza z tymi np.u mnie, z którymi normalnie pogadać mogę tylko w języku państwa naszego zamieszkania lub tymi, którzy jak sam piszesz już po kilku miesiącach pobytu na obczyźnie bełkoczą po polsku. Brrrrr!  I prrrrr!

Wzór do naśladowania jak zachować polską mowę i polskość - Romek! 

...Faktycznie, Romek po wybuchu pandemii  jakby trochę "odleciał" ale nie wnikałam w przyczyny bo skype'a dawno  "zarżnęłam", na NP.PL moja obecność też od dawna jest śladowa (praca zawodowa, wnusia-dynamit , a raczej bomba atomowa hahaha), a  mój wolny czas i energia poszły na inny "front" naszego Portalu. 

Satyrze! Janku! Bardzo Ci dziękuję za ten wpis. Był potrzebny. Opuścił nas wielki Patriota i takim Go zachowajmy w naszej pamięci. 

Pozdrawiam - Ciebie i Małżonkę.

Podoba mi się!
15
Nie podoba mi się!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#1668512

... w którym szczególnie zaakcentowałaś stosunek Romka do języka polskiego. Właśnie między innymi na tym ma polegać patriotyzm w czasie pokoju. Pokoju w sensie militarnym, oczywiście.

Dziękujemy za pozdrowienia i oczywiście je odwzajemniamy.
3-maj się ciepło i dbaj o wnuczkę Contessinę.

Janek z żoną Evą 

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
0

___________________________
"Pisz, co uważasz, ale uważaj, co piszesz". 

© Satyr


 

#1668537

Roman z USA to był moim wujkiem (brat mego taty). Zawsze lubiałam wujka słuchać kiedy się wspólnie spotykaliśmy u moich rodziców w domu. Lubiałam podyskutować. Będzie nam wszystkim Wujka bardzo brakowało. Zawsze odkładałam na później zapisywanie historii naszej rodziny i mogę się jednak cieszyć że jest to trochę tego wspomniane oraz że autor, jeśli nie będzie miał nic przeciwko temu, to bym prosiła kiedyś tam bo materiały które wujek Pan wysłał ponieważ chciałabym żeby też zostały w archiwach naszej rodziny.

Podoba mi się!
13
Nie podoba mi się!
0

Becia

#1668530

Wyrażam nadzieję, że będziesz godnie reprezentować Ród Tarnawskich na łamach naszego niepoprawnego politycznie serwisu.

Jeśli chodzi o materiały do Waszego rodzinnego archiwum, to jestem gotów przesłać je Tobie w każdej chwili, kiedy sobie zażyczysz. Ale jestem przekonany, że będą to te same materiały, które znajdziesz na twardym dysku komputera, którym posługiwał się Romek - Twój wujek. Podpowiem Ci, że wiele ciekawych materiałów posiada również brat Romka - Włodek Tarnawski.

Życzę Ci zdrowia i zamieszczania ciekawych wpisów na Niepoprawnych.
Pozdrawiam

Satyr

Podoba mi się!
11
Nie podoba mi się!
0

___________________________
"Pisz, co uważasz, ale uważaj, co piszesz". 

© Satyr


 

#1668541

Dziękuje za miłe słowa. Postaram się godnie reprezentować rodzinę, ale będzie to wyzwanie... jakoś damy radę. Co do rzeczy jakie Wujek wysłał to wiem że tato ma wiele ale niewiem czy ma materiały co Pan wspominał... już jak ochłoniemy i się uspokoi wszystko chciałabym się skontaktować. Jeszcze uczę się obsługiwać portal i niewiem jak prywatnie podzielić się niektórymi informacjami.

Pozdrawiam i do usłyszenia.

Bernadeta

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

Becia

#1668549

Na Stronie Głównej portalu Niepoprawni.pl - w górnym prawym rogu masz zakładkę "PW". Jest to poczta wewnętrzna użytkowników naszego serwisu, do korespondencji której ma wgląd tylko nadawca i adresat.
Możesz skorzystać z tej opcji.
Druga opcja, to otwarcie mojego profilu (wystarczy, że klikniesz na słowo "Satyr"). Znajdziesz tam zakładkę "
Wyślij temu użytkownikowi prywatną wiadomość". Ot, i wszystko.

Pozdrawiam

Satyr

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0

___________________________
"Pisz, co uważasz, ale uważaj, co piszesz". 

© Satyr


 

#1668551

Informacje dotyczące pogrzebu 
śp. Romana Tarnawskiego

Modlitwa przed mszą pogrzebową o godz. 11 am w sobotę 17 kwietnia 2021 

St. Columba Catholic Church
122 W Washington St
Ottawa, IL 61350

Msza pogrzebowa odbędzie się tuż po modlitwie o godz. 12 pm... — 

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
0

Becia

#1668594

Dziękuję Ci Satyr, że wspomniałeś o śmierci naszego Rodaka Romka Tarnawskiego. Też miałem z Nim kontakt i uważam, że w pełni zasługuje na naszą pamięć - niezależnie od Jego opinii na temat bieżących spraw. Dla ś.p. Romka liczyła się Polska - nasza Ojczyzna, atakowana bezpardonowo przez zdrajców i różnego rodzaju rzezimieszków. Romek nigdy nie stracił z oczu sprawy najważniejszej, jaką jest Niepodległa Rzeczypospolita. Dlatego powinniśmy zachować wdzięczną pamieć o ś.p. Romanie Tarnawskim.

Niech spoczywa w Pokoju Pańskim! 

Podoba mi się!
11
Nie podoba mi się!
0
#1668617

Dziękuję,  Satyrze za to wspomnienie. Bardzo lubiłam czytać notki Romana, pełne patriotyzmu. Roman miał ogromne poczucie humoru, jego żarty podnosiły na duchu. Daj mu Panie radość Nieba.

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0

Niueste

#1668734

Więc jednak stało się. Byliśmy w kontakcie, polityka w obydwu naszych ojczyznach, zagrożenia dla przyszłości. Kilka dni przed pójściem na operację Romek zadzwonił przez FB. Wyczułem silny niepokój, niepewność. Ofiarowałem nadzieje, później wielokrotnie  sprawdzałem na FB Jego stronę, powoli traciłem nadzieję.

Piękny Polak, patriota o uczciwym, gorącym sercu. Żegnaj Romanie. 

Kondolencje dla Żony i Syna, z którego był dumny.

R.I.P. ROMANIE...

Jacek z Kalifornii

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0
#1669575

Kochał Polskę i to wszystko wyjaśnia.

Bo Polska to nie jest PiS ani PO ani tym bardziej SLD, dlatego mamy prawo kryykować wszelkie niepokojące nas poczynania władzy.

Bardzo rzadko wymienialiśmy komentarze ale.... ten ostatni zapamiętam ....

cyt:

Witaj patrio,

Roman z USA - 5 Lipca, 2020 - 05:12

zauważyłem już dawno temu, że mamy podobne spojrzenie na obecną sytuację w Polsce. Szkoda, że tak wielu Polaków dało się zahipnotyzować.

Pozdrawiam

 

Podoba mi się!

4

Nie podoba mi się!

-3

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny, wobec rządu tylko wtedy, gdy na to zasługuje. Mark Twain

:Źródło: https://niepoprawni.pl/blog/patria/a-co-z-nami-polakami#comments  

©: autor tekstu w serwisie Niepoprawni.pl | Dziękujemy! :). <- Bądź uczciwy, nie kasuj informacji o źródle - blogerzy piszą za darmo, szanuj ich pracę.

Myślę, że nasz Roman z  USA jest już po tamtej, lepszej stronie ... w domu Naszego Ojca.....

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
-2

Astra - Anna Słupianek

#1669675