CZY SMOLEŃSK POGRĄŻY PiS?

Obrazek użytkownika Obywatel Cohen
Kraj

     Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory 2015 roku nie dzięki Smoleńskowi, a przeciwnie pomimo Smoleńska. Już kilka miesięcy po katastrofie większość Polaków (to moje przeświadczenie) wykazywała zmęczenie smoleńską traumą i reagowała alergicznie na wszelkie próby wskazywania i rozliczania nawet najbardziej oczywistych winowajców. Próby i tak skazane na porażkę, zważywszy na ówczesny układ władzy. Pierwszoplanowa odpowiedzialność Donalda Tuska w tym kontekście jest oczywista - mowa o odpowiedzialności politycznej i moralnej. Zresztą, w opinii autora w historii polityki polskiej ostatniego ćwierćwiecza trudno o postać bardziej marną i bardziej szkodliwą. Tusk to figura formatu pajacyka prowadzącego swoje małe prywatne gierki na poziomie teatrzyku cieni w świecie realnych makiawelicznych potęg. Trzeba przyznać, że gierki zręczne i skuteczne. I, zdaje się, to właśnie zapewnia mu akceptowalność, czy wręcz sympatię, tak wielu Polaków. By posłużyć się porównaniem do postaci literackiej, przypomina pamiętną postać Franka Dolasa - przeciętniaka, małego cwaniaczka, obdarzonego jednym jedynym talentem radzenia sobie nawet w najbardziej ekstremalnych tarapatach. Niestety, dla wielu z nas taka postawa to wręcz ideał społecznego funkcjonowania, a jeśli ktoś realizuje ten ideał w sposób niemal perfekcyjny, to w ocenie wielu zasługuje na uznanie, czy wręcz podziw.

     Donald Tusk, czegokolwiek by nie osiągnął i nie dokonał, kojarzony jest i będzie zawsze ze smoleńską klęską. Całkowicie zrozumiałe więc wydaje się dążenie obecnie rządzącej partii do prawnego osądzenia gry, prowadzonej przez niego przed i po tragicznym locie. Oczywiście dążenie tym silniejsze, że motywowane nie tylko samą potrzebą wymierzenia sprawiedliwości ale także osobistymi emocjami. Problem w tym, że powszechna wyrozumiałość w polskim życiu publicznym dla "filozofii" Franka Dolasa stoi w sprzeczności do podobnych prawno-pryncypialnych dążeń. Jeśli Jarosław Kaczyński zechce zastosować zasady prawa i sprawiedliwości wobec byłego premiera musi dysponować najcięższymi argumentami, które w oczach szerokiej opinii publicznej uzasadniać będą potraktowanie go jak zdrajcę stanu. Użycie w tej sprawie argumentacji nieadekwatnej, zbyt miałkiej, niezrozumiałej lub naciąganej oznaczać będzie najpewniej polityczne samobójstwo oskarżyciela.

     Czy wymierzenie sprawiedliwości komuś takiemu jak Donald Tusk warte jest podjęcia aż takiego ryzyka, płacenia aż takiej ceny? W tym przypadku to nie tylko kwestia realnej oceny dowodów, którymi się dysponuje, ale także odpowiedzialności za państwo.

Ocena wpisu: 
4
Twoja ocena: Brak Średnio: 3.2 (głosów:14)

Komentarze

Sprawiedliwość jest warta najwyższej ceny ! To inwestycja dająca owoce przez długie lata, oraz bezcenny szacunek.

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
0


#1536358

Porownanie Tuska do Dolasa? nie widzi Pan roznicy?Afery....,a juz slowa cyt:

"Czy wymierzenie sprawiedliwości komuś takiemu jak Donald Tusk warte jest podjęcia aż takiego ryzyka, płacenia aż takiej ceny?"

Pan tak na serio? kolajna kasta "nietykalni"

Wymierzenie sprawiedliwosci to podstawa!!!bez wzgledu na to czy to Tusk czy zwykly Kowalski.

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
0

mirek

#1536359

a pan to którego państwa obywatel jest?

Pytam, bo ma pan do tematu nastawienie takie niezbyt związane z naszym, polskim poczuciem sprawiedliwości i godności.

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
0

ość

-----------------------------------

gdy prawda ponad wszystko, życie bywa piękne

wtedy żyć się nie boisz i śmierci nie zlękniesz

#1536360

 odpowiedz jest jedna

Jest KONIECZNE,

by nikt nigdy nie odwazył się POpełniać takich" błedów",jak oddanie śledztwa smoleńskiego w ręce Rosjan,by

Polska była Polską 

a nie lennem rosyjsko-niemieckim itd i tp  i to się chyba nazywa RACJĄ Stanu...

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
0

gość z drogi

#1536365

Komentarz ukryty i zaszyfrowany

Komentarz użytkownika Verita został oceniony przez społeczność dość negatywnie. Został ukryty i zaszyfrowany poprzez usunięcie samogłosek. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 3. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność jakkolwiek ciężko Ci będzie go odczytać. Pamiętaj, że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

...... myśl brdz mądrz lgczn zsdn swj wnsk, jk prwdzwy bywtl ntrtyczng pństw. Nstty, rzczywstść jst trchę nn. Wydj m sę, ż chęć wymrzn sprwdlwśc sbst mcj jk równż cężk rgmnty n wystrczą by skzć byłg prmr jk zdrjcę stn. t n w prwszym rzędz młkść rgmntów czy dpwdzlnść z pństw zdcydją ... rczj łmnść prw, brk dpwdnch prgrfów n myślących prwnków ,którzy zchcą dpwdn ntrprtwć przpsy. PS pgrąży sę tk czy sk...l wygr, gdy jdynym przcwnkm będz wlk Ptr jg myszk. Będz t jdnk pyrrsw zwcęstw. Pzdrwm

Verita

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
-5
#1536375