Zapalmy Znicze Pamięci a w Dzień Zaduszny obejmijmy modlitwą tych, którzy oddali życie za niepodległość i suwerenność Polski 01 - 02.11.2016.

Obrazek użytkownika MoherJ
Kultura

Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, Zapomnij o mnie.

Adam Mickiewicz.

Zapalając znicze na grobach najbliższych pamiętajmy również o tych, którzy oddali życie za niepodległość Ojczyzny. Niemal w każdej miejscowości w Polsce są miejsca upamiętniające poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej i po wojnie w walce o wolną Polskę. Apeluję, aby 1 listopada w tych miejscach zapalić znicze pamięci a w Dzień Zaduszny otoczmy Ich naszą modlitwą.

W Dzierżoniowie zapalmy znicze na cmentarzu parafialnym przed tablicą zamordowanych w naszym mieście żołnierzy AK. Zapalmy je za żołnierzy poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej. Będziemy się modlić za tych, którzy byli zawsze wierni dewizie Wojska Polskiego - Bóg, Honor, Ojczyzna. Wierni temu, co przyrzekali, czym żyli, wierni ludzkiej godności, którzy nigdy nie chcieli przyjąć na siebie jarzma niewoli. To byli członkowie organizacji niepodległościowych: żołnierze Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich, Narodowych Sił Zbrojnych, Wolność i Niepodległość i innych.

Zapalmy znicze i obejmijmy modlitwą Polaków bestialsko pomordowanych przez bandy UPA, OUN i Ukraińców na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej. Pamiętajmy w modlitwie o ofiarach litewskich nacjonalistów w Ponarach pod Wilnem. O ofiarach niemieckich obozów koncentracyjnych z czasu II wojny światowej: Polakach, Żydach oraz obywatelach innych narodowości. Nie zapominajmy o ofiarach zbrodni komunistycznych, dokonanych na żołnierzach podziemia antykomunistycznego, przez członków KBW, NKWD, Urzędu Bezpieczeństwa, Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej w latach od 1945 do 1963. Pamiętajmy również o ofiarach stanu wojennego o zabitych górnikach, księżach i Wielkim Męczenniku błogosławionym ks. Jerzym Popiełuszce. Zapalmy znicze naszym koleżankom i kolegom z Solidarności, którzy odeszli już od nas, a za życia zabiegali o wolną i suwerenną Ojczyznę.

Nie wolno nam zapomnieć w modlitwie o ofiarach ludobójstwa, dokonanego przez rosyjską policję polityczną NKWD na polskich oficerach, naukowcach, artystach, lekarzach, nauczycielach, prawnikach i policjantach zamordowanych w Katyniu, Miednoje, Bykowni, Twerze, Piatichatkach i w innych miejscach kaźni.

Zapalimy znicze pamięci na grobie ppłk dypl. Waleriana Tewzadze, który podczas wojny obronnej Polski w 1939 walczył w obronie Warszawy, był członkiem AK a po wojnie mieszkańcem Dzierżoniowa. Zapalimy znicze przed tablicą upamiętniającą trzech żołnierzy Armii Krajowej śp. Jerzego Kaszyńskiego, śp. Jerzego Pizłę i śp. Mieczysława Jeruzalskiego rozstrzelanych w 1947 r. w dzierżoniowskim więzieniu i potajemnie pogrzebanych na terenie dzierżoniowskiego Cmentarza Parafialnego. Pamiętamy również o majorze Krzysztofie Woźniaku, mieszkańcu naszego miasta, który zginął w Afganistanie w czasie potyczki z rebeliantami, w czasie próby zatrzymania groźnego terrorysty, zapalimy znicz przed obeliskiem ku czci pamięci i odmówimy modlitwę w intencji poległego żołnierza. Zapalmy również znicze przed tablicami przy Pomniku Losów Ojczyzny i w kościele pw. Św. Jerzego poświęcone pamięci ofiarom 96. osobowej delegacji na czele z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, którzy tragicznie zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem w drodze do Katynia, dokąd podążali, aby upamiętnić 70. rocznicę zbrodni sowieckiej.

Nie zginie ten, kto trwa w pamięci żywych...

Dobry Jezu a nasz Panie daj im wieczne spoczywanie.

Cześć Ich pamięci!

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:12)

Komentarze

Mauzoleum matki Marszałka Józefa Piłsudskiego i serca Marszałka. Lata 1936-1939

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0
#1524179

Jozio dziękuję za zdjęcia, dobrego dnia życzę.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...

#1524202

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0
#1524180

Karol Golachowski  ur. 27.5.1888r. w  Krakowie – pułkownik,  Polski Korpus Przysposobienia i Rozmieszczenia – zm. 31.10.1948r. (Młodszy Brat mojej Babci - umarł mając 60 lat).

Panie! Świeć nad Jego duszą!

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1524547

"Grób do likwidacji”.

Tabliczka pojawiła się na nagrobku Marii Pileckiej - siostry Rot. W. Pileckiego!

 

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0
#1524185

Bo ja na pewno się w tych dniach nie wyróżnię

Modlitwa jest też moim codziennym czynem

Bo nie chcę być wyrodnym " wierzącym" synem

Pozdrawiam

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

"Z głupim się nie dyskutuje bo się zniża do jego poziomu"

"Skąd głupi ma wiedzieć że jest głupi?"

#1524251

W tych dniach i w ogóle zawsze jest tam pięknie i b. cicho. Lubię odwiedzać cmentarze bowiem mam okazję być na modlitwie w Miastach Świętych, jak ja to lubię osobiście określać, nikt bowiem nam Polakom jeszcze nie zdołał odebrać nadziei. I właśnie w najciężych czasach, to na mogiłach Powstańców zbieraliśmy siły do następnych wystąpień zbrojnych w walce o niepodległość ojczyzny. I dziś ile razy idę tymi pustymi alejkami, to jakoby zdrowieję na duszy i ciele! Serdecznie pozdrawiam MoherJ

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1524332

Czy pieniądze z tych puszek naprawdę pójdą na ratowanie zabytków? Nie

pójdą na ratowanie Dziadów KODowskich.

 

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0
#1524529

Józuś! Skąd Ty tą fotkę? Myślałam,  że mnie szlag trafi w pierwszej chwili. Sędzia, polityk, okazuje się, że artysta też i wielki kwestor. Co nie otworzysz - Rzepliński. Miałam sobie szprotki otworzyć w oleju ale boję się, że tam też będzie Rzepliński. Co on będzie wyrabiał po 19 grudnia to już włosy dęba stają na samą myśl. 

Pozdrowienia.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#1524565

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0
#1524534