Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych (Commemoratio Omnium Fidelium Defunctorum) - 2.10.2019.

Obrazek użytkownika MoherJ
Kraj

Kościół katolicki obchodzi dziś Dzień Zaduszny, często zwany Zaduszkami. Jest on poświęcony wspomnieniu i modlitwie za wszystkich zmarłych wierzących w Chrystusa, których dusze, zgodnie z wierzeniami, przebywają w czyśćcu. Dzień Zaduszny to szczególny dzień – dzień, w którym umarli mówią do żyjących. Wsłuchajmy się w ich głos i podejmijmy z nimi dialog. Nasi zmarli chcą nam dziś pomóc w potrójny sposób.
- Wsłuchajmy się w ich głos i podejmijmy z nimi dialog. Przyjmijmy ich dar pojednania, łączmy się z nimi przez wiarę i modlitwę, szukajmy za ich pośrednictwem bliskości Boga. I spieszmy się kochać ludzi, dopóki są z nami, dopóki nam towarzyszą w drodze - powiedział abp Budzik.

W Polsce wierni najczęściej odwiedzają groby bliskich zmarłych i modlą się za nich dzień wcześniej, czyli w Dniu Wszystkich Świętych z racji tego, że jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Nieodłączną tradycją w tym dniu jest również zapalanie zniczy - światełek pamięci - na odwiedzanych grobach.
W Dzierżoniowie pamiętamy o naszych zmarłych koleżankach i kolegach, działaczach opozycji demokratycznej z lat 80dziesiątych. W Dzień Zaduszny odwiedziliśmy Ich groby i zapaliliśmy znicze. W modlitwie wspomnieliśmy Basię Pikułę, Franciszkę Czaję, Wojtka Cabaja, Teofila Frankowskiego, Wojtka Jaruzelskiego, Franciszka Sznuka, Zbigniewa Rychtera... Ich twarze odżywają w naszej pamięci ze szczególną ostrością, ich słowa nadal brzmią w naszych uszach, a w sercach odzywa się piekący ból i smutek, że nie ma ich już wśród nas. Szli do wolnej i suwerennej Polski drogą prawdy, honoru, patriotyzmu, pokory i męstwa. Tych, którzy upominali się o godność pracy i płacy próbowano zaszczuć i wyrugować z życia publicznego. To się jednak nie udało. Niestety wielu z nich nie doczekało wymarzonej Polski. Dzisiaj to my dzięki nim, żyjemy w wolnym i demokratycznym kraju.
Tegoroczna wygrana Zjednoczonej Prawicy daje nadzieję, że wreszcie zbudujemy Polskę naszych i ich pragnień. Daje nadzieję graniczącą z pewnością, że ich walka przyniosła spodziewane owoce - wolność, suwerenność, niezawisłość, poszanowanie tradycji, godność oraz równość wobec prawa wszystkich obywateli - jednak nadal droga przed nami jest kręta i trudna. Jeżeli nie ugniemy się i będziemy podążać prostą drogą do Chrystusa Zmartwychwstałego, który jest Drogą, Prawdą i Życiem, dojdziemy do upragnionego celu.

Modliliśmy się za niespodziewanie zmarłego Sławomira Banasia, naszego przyjaciela, dowódcy Jednostki Strzeleckiej 1919 w Dzierżoniowie. Za ppłk. dypl. Waleriana Tewzadze, gruzińskiego oficera kontraktowego, żołnierza Wojska Polskiego, zastępcą dowódcy 7 Dywizji Piechoty AK, który po zakończeniu II wojny światowej zamieszkał w Dzierżoniowie oraz za Żołnierzy Wyklętych zamordowanych w dzierżoniowskim więzieniu. Pamiętaliśmy w modlitwie o  zmarłych z naszych rodzin, przyjaciołach i znajomych prosząc dla nich o łaskę wybaczenia i życia wiecznego.
Wieczny odpoczynek racz im dać, Panie,
A światłość wiekuista niechaj im świeci.
Niech odpoczywają w pokoju wiecznym.
Amen.

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:7)