"Dla Ciebie Polsko" w 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości

Obrazek użytkownika MoherJ
Kraj

Niepodległość odzyskana 100 lat temu nie jest dana Polskiemu Narodowi raz na zawsze. Wymaga ona od każdego pokolenia Polaków troski o Ojczyznę. Obchodzona rocznica skłania nas do refleksji nad obecnym stanem Polski i zagrożeniami dla jej suwerennego bytu. Odstępowanie od wiary katolickiej i chrześcijańskich zasad jako podstawy życia rodzinnego, narodowego i funkcjonowania państwa, to najpoważniejsze z zagrożeń, które doprowadziły już raz w przeszłości do upadku Rzeczypospolitej. [...] - List pasterski Episkopatu Polski z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Rok 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę obfituje w oficjalne uroczystości rocznicowe, imprezy kulturalne i sportowe, wydarzenia społeczno-polityczne, spotkania z wybitnymi Polakami i wiele innych lokalnych inicjatyw upamiętniających tę wspaniałą rocznicę. Podobnie w Dzierżoniowie w roku 2018 świętujemy radośnie i godnie.

W mieście uroczystości Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się już 10 listopada 2017roku, VI Konferencją Regionalistów, która zainaugurowała w naszym mieście obchody 100. lecia odzyskania niepodległości.
Tegoroczny cykl uroczystości rozpoczął się 6 stycznia Dzierżoniowskim Orszakiem Trzech Króli, który przeszedł ulicami miasta już po raz szósty i 17 stycznia od apelu pamięci Żołnierz Wyklętych straconych w 1947 roku w dzierżoniowskim więzieniu i pochowanych anonimowo na naszym parafialnym cmentarzu. Tradycyjnie już zorganizowaliśmy Bieg Wilczym Tropem, ponownie na gościnnym stadionie w Dobrocinie. Odsłoniliśmy także w dniu 19 kwietnia tablicę pamiątkową w Rynku, poświęconą Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu z okazji 150. rocznicy Jego urodzin. W maju odbył się po raz kolejny zorganizowany przez Obywatelski Ruch Patriotyczny - Dzień Flagi Narodowej oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą. 12 maja, odbyła się uroczystość przypominająca o 83. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Natomiast 3 czerwca ulicami miasta po raz siódmy przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny.
17 czerwca uczestniczyliśmy w III Rajdzie Gwiaździstym na Wielką Sowę dedykowanemu pamięci „dzierżoniowskiego” Żołnierza Wyklętego – Jerzemu Kaszyńskiemu, zamordowanego przez komunistów w styczniu 1947 roku w dzierżoniowskim więzieniu.
1 sierpnia nie zapomnieliśmy o 74. rocznicy Powstania Warszawskiego, spotkaliśmy się przed Pomnikiem Pamięci Losów Ojczyzny, o godzinie "W" uroczystość rozpoczęły syreny po czy zebrani odśpiewali hymn państwowy. 15 sierpnia w 98. rocznicę wielkiego zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej, wspomnieliśmy bohaterów walk z 1920 roku.
W 38. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, spotkaliśmy się przed Pomnikiem Losów Ojczyzny przy okolicznościowej tablicy pamiątkowej IN MEMORIAM. Wspominaliśmy minione czasy, będące promykiem nadziei na odzyskanie wolnej, suwerennej i demokratycznej Polski. Odwiedziliśmy także groby koleżanek i kolegów z „Solidarności”, którzy odeszli do Domu Pana.
20 października o godz. 17.00. w kościele pw. Maryi Matki Kościoła odbył się koncert Orkiestry Kameralnej Akademii Muzycznej z Wrocławia pod batutą Jana Płonki, poświęcony pamięci o Niepodległej.
7 listopada tradycyjnie już, po raz siódmy już w naszym mieście odbyło się Wielkie Patriotyczne Śpiewanie w roku 100-lecia Odzyskania Niepodległości, w którym uczestniczyło blisko 100 osób. Początek listopada wystawa fotograficzna „Trzech przyjaciół - Kazimierza, Piotra i Władysława” w filii MPBP.

Kulminacja uroczystości miała miejsce 11 listopada. Rano w parafii pw. Królowej Różańca Św. odsłonięta została tablica pamiątkowa. Tak uroczystość wspomina pani Agnieszka Kotowska; „W niedzielę 11.11.2018 r. w całym kraju świętowaliśmy 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. W naszej parafii z tej okazji została odsłonięta i poświęcona tablica wdzięczności upamiętniająca tę rocznicę. Dokonał tego proboszcz ks. Zygmunt Kokoszka po krótkiej modlitwie i wspomnieniu tych, którzy krwią i ofiarą życia wykuwali wolność i niepodległość Polski, którym zawdzięczamy istnienie Polski na mapach świata. Uroczyste chwile kończyło wspólne odśpiewanie Hymnu i słowa św. Jana Pawła II "Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje" zacytowane przez celebransa uroczystości”. O godzinie 11 przed Pomnikiem Losów Ojczyzny złożono wiązanki kwiatów po czym zebrani udali się do kościoła pw. Św. Jerzego na uroczystą mszę świętą w intencji Ojczyzny. Po mszy nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie jubileuszowej tablicy na Ratuszu oraz rozpoczął się Bieg Niepodległości. O godz. 15.30 miało miejsce odsłonięcie i poświęcenie Mostu Niepodległości oraz okolicznościowej mozaiki na budynku przy ulicy Ignacego Krasickiego. Całość zakończyła się programem artystycznym prezentowanym przez Gminy Powiatu Dzierżoniowskiego.

Kilkudziesięciu osobowa delegacja z naszego miasta uczestniczyła w Biało-Czerwonym Marszu 100-lecia Niepodległości "Dla Ciebie Polsko" w Warszawie. W rozmowach uczestnicy manifestacji wyrażali ogromną satysfakcję z faktu czynnego uczestnictwa w marszu tak ogromnej rzeszy patriotów, którzy szli nie przeciw komuś, ale szli by dać świadectwo swojej polskości i dumy z bycia Europejczykiem. Fascynujące było morze biało-czerwonych flag, które powiewały nad naszymi głowami - wspominają uczestnicy marszu - Polacy spontanicznie okazali przywiązanie do barw narodowych i oddali cześć Niepodległej w 100 lat od jej powstania. I dodają - tegoroczny marsz 11 listopada to wielki sukces patriotów.

Zwieńczeniem obchodów jest nadanie przez prezydenta RP Andrzeja Dudę, na wniosek premiera RP Mateusza Morawieckiego, sześciu mieszkańcom Dzierżoniowa Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości, jest to dowód wdzięczności oraz wyraz szacunku dla osób, które położyły szczególne zasługi w służbie Państwu i społeczeństwu.

To tylko część najważniejszych uroczystości i imprez w Dzierżoniowie. Wiele innych zostało zorganizowanych przez stowarzyszenia i organizacje działające w mieście. Mają wspólny mianownik, to sukces, bez względu na podziały polityczne, wszystkich mieszkańców, którzy w ten sposób oddali hołd naszej Ojczyźnie w 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości.

Boże błogosław wolnej Polsce.

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:9)

Komentarze

nie uczestniczył w marszu "Bóg, Honor i Ojczyzna".

Marsz "Dla Ciebie Polsko" ..to było nieporozumienie.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Verita

#1575342

Są takie chwile, że trzeba iść na komromis. Tegoroczny 11 listopada był taką chwilą moim zdaniem.

Pozdrawiam.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

Jerzy

#1575344

...zwłaszcza na ziemiach odzyskanych. Trzeba nam się ciągle uczyć Polski , szczególnie  na terenach, które 600 lat były daleko od Polski.

Droga do niepodległości jeszcze daleka.

 Polecam książkę St. Krajskiego „Odzyskać niepodległość”

A oto jej spis treści:

Wstęp: Spójrzmy Polsce w oczy

2. Czy ten rząd ma prawo obchodzić rocznicę niepodległości?

3. Marsz Niepodległości, Księstwo Warszawskie i prezydent Andrzej Duda

4. Dlaczego niepodległość nie wyszła (niestety) z Gietrzwałdu?

5. Polska – szlachta – naród

6. Co to znaczy być Polakiem?

7. Polska szlachetność

8. Dlaczego kocham Polskę

9. Bo Polska ma być wielka i wspaniała

10. Święta narodowe – manipulacje na polskiej świadomości

11. Czy Polska istniała przed 966 r.?

12. Wobec nowego wynarodowienia

13. Polacy nie zdali egzaminu: „Nie, nie jesteśmy na kolanach. Ryjemy mordą w ziemi!”

14. Polskę musimy sobie wywalczyć

15. Czy w 1918 r. Polska faktycznie odzyskała niepodległość?

16. Początek i koniec I Rzeczpospolitej: Rzeczpospolita czy Królestwo Polskie?

17. Co to znaczy rzeczpospolita?

18. Błędy i zasługi Jana Kazimierza: król i Józef Piłsudsk

19. Dlaczego Polska powinna być zawsze monarchią?

20. Krótka historia Królestwa Polskiego w XX w.: co by było gdyby…

21. Generał Rozwadowski i brygadier Piłsudski

22. Co się stało w 1918 roku?

23. Co się zdarzyło 11 listopada 1918 r.?

24. Czy bez Piłsudskiego powstałaby niepodległa II Rzeczpospolita?

25. Cóż mamy począć z 11 listopada?

http://dakowski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=24244&Itemid=80

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Verita

#1575345

Tym razem sprawa zbyt poważna aby zaczynać rozróbę...

Uważam, że jeszcze nie czas na generalne rozprawienie się z tzw.Polskojęzyczną Wspólnotą Rozbójniczą.

Są takie chwile, że serce się rwie do wielkich czynów, ale rozum podpowiada, że jeszcze nie czas, że należy się lepiej przygotować. Bardzo mi się podoba Twój radykalizm, stałość w poglądach, ale nie możemy narażać naszej jakże patriotycznej i kochanej młodzieży na kolejną zagładę. Grzegorz Braun przestrzega przed tym cały czas. Ludzi, którzy porwą za sobą tą młodzież musi cechować zdrowy rozsądek a także przebiegłość i mądrość.

Pozdrawiam.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Jerzy

#1575346

...że jeszcze nie czas. Po czym poznasz, że to właśnie teraz? Co się musi wydarzyć  aby wreszcie obalić okrągłostołową republikę?

Młodzież należy oszczędzać ale i wychowywać. Brakuje im autorytetów. Dlaczego nie powiedzieli jak wyglądały "negocjacje"? Zachowanie tajemnicy ...to nie argument. Czekamy na następną okazję ?

Pozdrawiam

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Verita

#1575350

Ja oczywiście nie powiem Ci kiedy, bo jestem zwykłym Polakiem interesującym się wydarzeniami w kraju jak i fakt, że mieszkam w USA nie upoważnia mnie do dawania rad czy pouczania tych co na codzień borykają się z problemami w naszej wspólnej ojczyznie. Ale może pewną myśl na ten temat można wywnioskować z wywiadu jakiego udzielił Mediom Narodowym pan Krzysztof Bosak. Warto obejrzeć cały wywiad, ale o Marszu Niepodległości jest od mniej więcej 38 minuty.

Pozdrawiam.

https://www.youtube.com/watch?v=QTOvC_rMghk

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Jerzy

#1575352