Zmiany w MON

Obrazek użytkownika mikolaj
Kraj

Zmiany nastepujace w MON za rzadow ministra Macierewicza budza zywe dyskusje. Nie bede wchodzil w szczegoly, bo te nie sa znane szerszej publicznosci. Przedstawiane przez media wygladaja jak w krzywym zwierciadle...

Zajmijmy sie praktyczna strona zagadnienia: Wojsko Polskie ma za zadanie sluzyc spoleczenstwu w czasie pokoju i bronic go w czasie wojny. Kilka lat temu, w czasie powodzi (pamietam jak dzis) wojsko weszlo do akcji bodaj po tygodniu od czasu opadow deszczu, dzisiaj czytamy, ze juz we wtorek i srode po piatkowej nawalnicy - wiec jest lepiej. Jednak czy czas reakcji skorcony z tygodnia do czterech dni to sukces obecnych wladz?

Czy przypadkiem tak wojsko jak i administracja (Urzedy Wojewodzkie) tak naprawde zajely sie pomoca dopiero po weekendzie? Nie bez powodow mowi sie ( w kregach dobrze poinformowanych), ze najazdu na Polske nalezy sie spodziewac w... piatek po poludniu - bo wojsko (odkad jest zawodowe) ma wolne weekendy...

Czytamy tez duzo o sprzecie zakupywanym przez MON dla wojska: najnowsze armaty, planowany zakup okretow, smiglowcow - gdy tymczasem ministerialny... honker ugrzazl nad Brda i musial byc wyciagany z blota przez prywatne wysluzone Daihatsu (czy tez "jeepa" innej marki). Co stalo sie z terenowymi Mercedesami kupionymi kilka lat temu przez MON? Czyzby pozbyto sie ich na korzysc limuzyn BMW?

Jak widac - bez wglebiania sie w temat - pytan duzo. Zdaje sie, ze checi pomocy nie brakuje, ale biurokratyczne procedury pozostaly "swiete"... szkoda, ze rzadzacy zapomnieli, ze jednym z glownych punktow ich programu byla walka z biurokracja oraz usprawnienie dzialania urzedow.   

Twoja ocena: Brak Średnia: 3.3 (4 głosy)

Komentarze

W 1939 r. zmobilizowano ok. 900 tys. żołnierzy, z 1350 tys. planowanych co nie do końca wynikało  z braku uzbrojenia…

Za nie wykonanie zadania mobilizacyjnego Żandarmeria Polowa we wrześniu 1939 r. rozstrzelała wojewodę … (przeczytane w bibliotece ASG).

*

Wprowadzenie oddziałów i pododdziałów wojska do akcji kryzysowej może odbywać się trzema sposobami:

1. Podstawowa procedura działania – wojewoda zwraca się z wnioskiem do Ministra ON o wydzielenie sił i środków do wsparcia podmiotów cywilnych zaangażowanych do przeciwdziałania sytuacji kryzysowej. Wojewoda podczas formułowania wniosku może zasięgnąć opinii właściwego w danym regionie organu administracji wojskowej (Szef WSZW).

2. Nakazowa procedura działania – kierowanie do akcji sił i środków SZ RP na podstawie decyzji Ministra ON lub rozkazu Szefa Sztabu Generalnego WP. Podstawę do takiego działania stanowi wniosek Szefa MSW lub „Planu użycia SZ RP w sytuacjach kryzysowych”.

3. Alarmowa aktywacja – stosowana jest podczas gwałtownego rozwoju sytuacji kryzysowej o lokalnym zasięgu. Polega na tym, że dowódca JW. (w szczególnych przypadkach) samodzielnie podejmuje decyzję o przystąpieniu do akcji, następnie melduje o tym fakcie bezpośredniemu przełożonemu!!!

Trzeba znać obowiązujące akty prawne zarówno na szczeblach administracyjno - wojskowych jak również na płaszczyźnie organizacji (np. ZHP), a także na poziomie przeciętnego obywatela – Polaka.

Na szczeblach: gminnym, powiatowym, wojewódzkim są opracowane „Plany działania na czas „W” i zagrożenia kryzysowego w czasie „P”. Na każdym w/w szczeblu są opracowane „Plany działania kryzysowego” określające osoby funkcyjne, ich zadania oraz siły i środki oraz sposób działania w sytuacji kryzysowej.

To Burmistrz, Starosta i Wojewoda grają pierwsze skrzypce w czasie mobilizacji, to od nich zależy powodzenie lub klęska w pierwszej fazie zagrożenia o niebagatelnej roli jaką spełniać będą w czasie trwania konfliktu nie wspomnę.

To Burmistrz, Starosta i Wojewoda są w pierwszej kolejności odpowiedzialni w sytuacji kryzysowej takiej np. jak akty terroryzmu czy klęska żywiołowa! To Burmistrz, Starosta i Wojewoda są Szefami tych Zespołów ( a także Szefami OC bo choć system nie funkcjonuje to aktów prawnych póki co nie zmieniono!)

Casium zapyta? KTOŚ wskażcie chociaż jednego, jedynego w Polsce starostę, burmistrza, wójta, który poza zatwierdzeniem tych wspomnianych i szeregu innych bardzo ważnych dokumentów poważnie traktuje zadana wojskowe zlecane przez wojewodę?

Kto czuje się Polakiem powinien zgłębić wiedzę zawartą w poniższym linku!

http://www.nowastrategia.org.pl/31495-2/

Pozdrawiam.

PS

Jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za to, co robimy, także za to, czego nie robimy. ~ Molier

Vote up!
3
Vote down!
0

casium

#1546562

Z doswiadczen wynika, ze system nie dziala dobrze ( w Polsce). Podstawa dzialania wojska jest... wywiad - wiec nie rozumiem dlaczego jednostko wojskowe nie utrzymuja biezacych kontaktow z gminami, na terenie ktorych dzialaja.

Bedac w kontakcie (dowodca jednostki z burmistrzem, wojewoda,starosta), mozna szybko zorientowac sie w potrzebach i zorganizowac pomoc. Z doniesien medialnych wynika, ze to wojewoda musi zwrococ sie z prosba do MON, zeby otrzymac pomoc... czy nie wystarczyloby zapytanie dowodcy konkretnej jednostko wojskowej (telefoniczne, nie za pomoca poczty...) zlozone do przelozonego w MON, czy mozna skierowac zolnierzy do  pomocy cywilom.

Pomocne tez bylyby gminne i powiatowe sztaby kryzysowe ( z udzaialem wojska, policji, strazy - i oczywiscie burmistrza czy starosty) - tymczasem okazuje sie, ze... sztaby kryzysowe nie we wszystkich poszkodowanych gminach dzialaja 5 dni po kataklizmie...

Vote up!
1
Vote down!
0

mikolaj

#1546579

Dowódcy jednostek wojskowych generalnie utrzymują bardzo dobre kontakty z przedstawicielami administracji samorządowej i rzadowej. Ba, wielu jest nawet zaprzyjaźnionych. Dlaczego system nie działa?

Każdy system powinien być sprawdzony, a ... trening czyni mistrza! Tak, tak - brak systematycznych  treningów z zakresu działania w sytuacjach kryzysowych obnażył gminę Rytel, powiat chojnicki a także województwo pomorskie. Prosta sprawa - niech doraźna, stosowna,  komisja sprawdzi  kierowniczą kadrę z wojewodą, starostą i burmistrzem włącznie z zakresu działań kryzysowych ze szczególnym uwzględnieniem aktów prawnych i znajomości opracowanej dokumentacji. W czasie kontroli inspektorów ds. wojska należy obezwładnić i zamknąć w odosobnionym pomieszczeniu bo tylko oni mają wiedzę, która niestety nie jest  wykorzystywana przez przełożonych!

PS

Nie trzeba natomiast zamykać w odosobnieniu pani Gieni, tudzież innych pociotków burmistrza, starosty pracujących na etatach obronnych bo ich wiedza jest znikoma , a praktyka żadna!

Tak to jest jak w Polsce nie przestrzega się Ustawy wskazującej wyraźnie i kategorycznie KTO powinien być zatrudniany na stanowiskach obronnych sic!

Vote up!
3
Vote down!
0

casium

#1546587

Angażowanie strażaków w czasie gdy setki ludzi czekają na pomóc to skandal i wyraz arogancji rządu Prawa i s... czekaj czekaj.. Przeca to Pomaska.

 

A taki był niemiecki niezawodny....

A wczoraj lemingi cieszyły mordy, że AM się zakopał. Już nie mogę się doczekać krytyki Pomaski. Liczę, że będzie.

To są te "doświadczone siły" Schetyny? baba pojechała i kłopotów narobiła - nigdzie i w niczym nie ma wyczucia!

Vote up!
2
Vote down!
0

Prezydent Zbigniew Ziobro 2025
Howgh

#1546590