Trybunal Sprawiedliwosci Unii Europejskiej a... demokracja.

Obrazek użytkownika mikolaj
Blog

Odkad wladze w Polsce sprawuje  PiS zaczely sie problemy z TSUE. Co rusz to naplywaja do TSUE skargi na Polske, na brak demokracji, reformy sadowe, pewnie niedlugo dojdzie sprawa wyborow prezydenckich - niezaleznie czy odbeda sie w terminie, czy tez zostana przesuniete - bedzie to zawsze w oczach opozycji przejaw... braku demokracji.

Wg polskiej opozycji demokracja jest mozliwa tylko wtedy, gdy od wladzy odsuniety zostanie PiS - niezaleznie od wynikow wyborow.

TSUE jest instytucja o dlugiej tradycji (od 1952 r.), dzisiaj  dziala na podstawie Traktatu o UE oraz Traktatu o funkcjonowaniu UE. Trybunal nie ma kompetencji prawotworczych - moze tylko stwierdzac w orzeczeniach o zasadach prawnych obowiazujacych na terenie UE!!!

Te podstawowe zasady prawna UE wywodza sie... z porzadkow konstytucyjnych panstw czlonkowskich. Skoro Polska zostala przyjeta - z obowiazujaca Konstytucja do UE - to polska Konstytucja  nie moze byc kwestionowana przez TSUE.

Dzisiaj TSUE kwestionuje legalnosc wyboru KRS oraz legalnosc Izby Dyscyplinarnej SN, to rownie dobrze moglby zakwestionowac legalnosc dzialan... sadownictwa niemieckiego, bo tam sedziownie wybierani sa przez politykow - bezposrednio. Dlaczego tego nie robi?   Bo nikt nie sklada skarg, a rozwiazanie jest zgodne z... niemiecka konstytucja .

Skargi przeciwko panstwom czlonkowskim moze skladac albo KE, albo panstwo czlonkowskie. Dlaczego Polska nie sklada skarg np. na Niemcy ( w sprawach podleglego politykom sadownictwa- na zasadzie jednosci prawa, ale tez... np. w sprawie... odszkodowan wojennych...) - tego... nie wie nikt.

Z drugiej strony - wiadomo, ze zlozenie skargi na dane panstwo przez KE musi miec poparcie polityczne glownych graczy UE - wiec tlumaczenie, ze Niemcy nie maja nic wspolnego z dzialalnoscia KE i TSUE - to bajeczki dla grzecznych dzieci. 

Na koniec warto tez zauwazyc, ze sam TSUE nie jest... instytucja demokratyczna a polityczna. Wynika to z zasady mianowania sedziow:  po 2 sedziow TSUE mianuja rzady panstw czlonkowskich na 6 letnia kadencje. Ta zasada powoduje, ze TSUE jest upolityczniony, nominaci "graja" jak im rozkaze rzad danego panstwa - bo przeciez nie chca swojej kariery  zakonczyc na jednej kadencji. Zwlaszcza, ze podstawowa pensja sedziego to... ponad 200 tysiecy Euro rocznie.

W obecnym stanie prawnym - wyroki TSUE sa zawsze zgodne z wartosciami reprezentowanymi w UE przez wiekszosc rzadzaca - czyli dzisiaj przez liberalow i socjalistow. W ich interesie jest zwalczanie wszelkich prawicowych partii politycznych w krajach UE. Jednym z narzedzi politycznych obecnych wladz UE jest wlasnie TSUE.

Zaczyna sie glosno rozwazac koniecznosc reform w UE - czy nie nalezaloby zreformowac takze TSUE? Jezeli juz sedziowie maja byc mianowani przez politykow, to czy nie mozna zastosowac prostej zasady: kazdy kraj UE deleguje do TSUE po 2 sedziow (tak jest dzisiaj) - wybieranych w parlamentach krajowych (dzisiaj: mianowanych przez rzady).

Jeden sedzia ( z kazdego kraju) powinien byc mianowany przez parlamentarna wiekszosc , a drugi przez parlamentarna opozycje. Proste i... demokratyczne?

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (3 głosy)