Prawda Chrystusowego miłosierdzia

Obrazek użytkownika Lu-Bicz
Blog

4.11.2016

   Powoli dobiega końca liturgiczny Rok Miłosierdzia. Chociaż dla katolików otwarcie się na przebaczanie pozostaje bezterminowym dogmatem.

Przestrzeń publiczną obiega fałsz bezwarunkowego miłosierdzia chrześcijańskiego. Wsłuchajmy się dokładnie w słowa Pana Jezusa mówiącego do swoich uczniów:" jeśli brat twój zawini, upomnij go; jeśli żałuje, przebacz mu! I jeśliby siedem razy na dzień zawinił przeciw tobie i siedem razy zwrócił się do ciebie, mówiąc<< żałuję tego >>, przebacz mu!"

   Tak więc bezwzględnym warunkiem Chrystusowego miłosierdzia jest żal winnego za popełnione zło i prośba o wybaczenie skierowana bezpośrednio do pokrzywdzonego. Tak indywidualnie, jak i wspólnotowo. Jakieś bezwarunkowe wybaczanie różnym Niesiołowskim,  Lisom, Michnikom w imię Syna Bożego - bez ich skruchy i bezpośredniego zwrócenia się o miłosierrdzie do pokrzywdzonych kłamstwami,  manipulacjami, arogancją itp - jest sprzeeczna z wolą Mesjasza.

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:11)

Komentarze

Serwus Lu-bicz! Dzięki za ten wpis. Rzeczywiście dużo się mówi obecnie o Bożym miłosierdziu. Tymczasem by ono przyniosło dobre owoce, bo przecież o to w tym wszystkim chodzi, konieczne jest zadośćuczynienie ze strony zawinionej, naturalnie wobec pokrzywdzonego. Bez zadośćucznienia praktycznie nie ma nawrócenia, a tym samym i okazane sprawcy miłosierdzie, pozostaje bezowocne, a nawet b. szybko obraca się przeciwko tym naiwnym. Dla przykladu, co z tego że jeszcze dziś obdarzymy jakiegoś podłego drania miłosierdziem, skoro on wcale nie chce się zmienić i już jutro, przekonany że postępuje słusznie, znów wyrządzi nam poważne szkody. No na miłość Boską, toż to nie miłosierdzie, a zwyczyjna, piramidalna głupota, naiwność i w gruncie rzeczy wielkie nieszczęście.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

Sławomir Tomasz Roch

#1524684

To oczywiste co piszesz,  Przyjacielu.Przynajmniej dla nas...Problem pozostaje jednak z zaduśćuczynieniem. Jeżeli np. żona się"puści" to jak ma zadośćuczynić? Albo facet który ukradł coś większego i wszystko przepuścił? Modlitwami w intencji poszkodoowanego? Pozdrawiając serdecznie zapraszam nadal na mojego bloga...

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Lu-Bicz

#1525112

Tak. To bardzo ważne.

line-height:normal">Też mam w planie notkę na ten temat - i to pewnie w częściach. I pewien mój znajomy, i nawet udzielający się w internecie ksiądz pokazali ostatnio, że nie rozumieją tematu. Przypuszczać więc należy, że błądzenie tu jest powszechne.

line-height:normal">Zresztą ze względu na wagę sprawy nie widzę problemu, żeby sprawy nie zaprezentować od razu. Będziemy mieli dwugłos.

Pozdrawiam 

miarka

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0
#1524698

Tak, masz rację z tym "miłosiernym błądzeniem". Zwłaszcza, że wydaje się wypaczać całą istotę Chrystusowego - a więc obowiązującego wszystkich chrześcijan - miłosierdzia. Natomiast  każda karykatura merytorycznego sensu jest jego zaprzeczeniem. Cieplutko pozdrawiam zapraszajac na kolejnne wpisy na moim  blogu...

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Lu-Bicz

#1525113