Poszło nie tak, czy zgodnie z planem?

Obrazek użytkownika Leopold
Blog

Gdy po trzech dniach, tygodniu czy dwóch tygodniach trwania rosyjskiej "specjalnej operacji" okazało się, że Ukraińcy wciąż się bronią, wielu ludzi zaczęło zastanawiać się, czy agresorom coś "nie wyszło". Prezydent Biden oznajmił, że rozpoczynając inwazję "Putin badly miscalculeted" - fatalnie się przeliczył. Strona rosyjska niezmiennie zapewnia, że wszystko toczy się zgodnie z harmonogramem, a założone cele zostały osiągnięte, co jest prawdopodobne, bo kremlowscy awanturnicy z pewnością mieli plan B i C na wypadek nieprzewidzianych komplikacji.

Putin nie jest idiotą, ani nie zwariował i potencjalnie powinien być najlepiej poinformowanym człowiekiem na ziemi. To dla jego postrzegania świata pracują wyspecjalizowane struktury zbierające i przetwarzające informacje. Podobnie jak w rakietach kosmicznych, gdzie dubluje się najistotniejsze urządzenia, także w Rosji obowiązuje leninowska zasada dublowania szczególnie ważnych systemów aparatu władzy.
W systemie sowieckim "razwiedka" i "siłownicy" zorganizowani w dwie niezależne od siebie służby, byli zawsze rdzeniem państwa i ostoją władzy-dlatego tajne służby były tak monstrualnie rozbudowane (za "dyrekcji" Andropowa KGB liczyła 1.600 tys. "pracowników"!).
Czy zebrane i przetworzone informacje z FSB i GRU, na podstawie których Putin podjął decyzję o rozpoczęciu światowej konfrontacji, mogły zawierać błędy?

Choć reakcja świata na inwazję wydaje się naprawdę stanowcza, prawdopodobnie mieściła się w ich przewidywaniach Z pewnością liczono się z powszechnym oburzeniem, stanowczym potępieniem zbrodniczych działań i nałożeniem dotkliwych sankcji. Do sankcji moskiewscy czekiści są zresztą już przyzwyczajeni – częstokroć dobrze one służą gospodarce. Dzięki sankcjom Rosja rozwinęła rolnictwo i uzyskała samowystarczalność żywnościową.
Putin jednego mógł być pewien – Zachód w obronie Ukrainy nie zdecyduje się na wojnę, ani nawet na umiarkowane obniżenie poziomu życia.

Decydując się na krok grożący podpaleniem świata, Putin brał pod uwagę wiele czynników: słabość przywództwa, blamaż w Afganistanie i problemy wewnętrzne w USA, faktyczne rozbrojenie Europy, nastroje pacyfistyczne tamtejszych społeczeństw i wielkie uzależnienie od rosyjskich surowców. Bardzo istotna była też obecność licznych „przyjaciół Rosji” wśród zachodnich elit gospodarczych, politycznych i opiniotwórczych, a wśród nich rzesza rosyjskich „stypendystów”, którzy zawdzięczają stanowiska działaniom rosyjskich służb. Oczywiście wszystkie te czynniki nie pojawiły się spontanicznie, lecz były wynikiem mrówczej pracy sowieckiej agentury przez dziesięciolecia. Bo najpotężniejszą bronią Putina nie są rakiety, lecz agentura.

Sergiej Tretiakow – ostatni "uciekinier" z KGB, który "wybrał wolność" w roku 2000 (już za Putina) powiedział:
"Związek Radziecki się rozpadł, komunizm już nie istnieje, ale agenci sowieccy działają. Jedyna różnica jest taka, że teraz działają znacznie intensywniej, niż w czasach zimnej wojny".

Kilkanaście lat temu czytałem alarmistyczny artykuł w "Miami Herald" o rosyjskiej penetracji amerykańskiego życia gospodarczego. Zdaniem autora Rosjanie są obecni w kluczowych miejscach amerykańskiej gospodarki – zasiadają w radach nadzorczych, w bankach, na Wall Street, a praktycznie każdy biznesmen, dyplomata czy członek ruskiej mafii (której "kwatera główna" mieści się w Nowym Yorku) jest jednocześnie agentem rosyjskich służb. Najtragiczniejsza była konkluzja artykułu – ze względu na system prawny wolnego świata nie ma możliwości przeciwdziałania...

Gdy nasi "mężowie stanu" konsekwentnie rozbrajali państwo, likwidowali jednostki, sprzedawali poligony, Putin założył 70 nowych uczelni wojskowych i szkół kadetów. Putin przygotowywał się do wojny 20 lat – zabezpieczył 800 mld $, przygotował kadry, sprzęt, a za pomocą swojej agentury we władzach Niemiec uzależnił energetycznie Europę.

Jednak planując agresję prawdopodobnie oparł się na przestarzałych sondażach, jak ten przeprowadzony w 2011 roku przez Research & Branding Group, według którego aż 47% Ukraińców chciałaby pozostania w strukturach Związku Radzieckiego, 43% uważa, że upadek ZSRR był największą geopolityczną katastrofą XX wieku, a 54% wskazuje, że zmianą na lepsze byłby powrót ZSRR (tylko co trzecia osoba wskazała odwrotnie).
Od tego czasu nastroje zmieniły się radykalnie - może dzięki setkom tysięcy Ukraińców pracujących w Polsce, którzy nasz kraj postrzegają niemal jak raj?

Totalnym zaskoczeniem dla kremlowskich planistów okazał się prezydent Zelenski, który odrzucił ofertę Amerykanów ewakuacji (ew. kariery w Hollywood) wybierając ryzykowną rolę męża stanu i potencjalnego męczennika.

Oficjalną przyczyną agresji był zarzut rzekomego prześladowania Rosjan ("ludobójstwa") na Ukrainie. Nie jest łatwo ustalić ilu jest Rosjan w tym kraju, bo trudno rozróżnić Ukraińca rosyjskojęzycznego od Rosjanina. Pewną wskazówką mogą być wierni Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego, który ma 14 % wyznawców. Można ich uznać za "pełnokrwistych" Rosjan, ale nawet oni nie wydają się chętni by stać się częścią "russkogo mira". Główna partia opozycyjna Ukrainy – prorosyjska do niedawna Partia Regionów byłego prezydenta Janukowicza, obecnie jednoznacznie potępia agresję.
Czyżby Putin stał się twórcą nowoczesnego narodu ukraińskiego?
Powszechnie wiadomo, że łatwiej jest wojnę zacząć, niż ją zakończyć. Putin nie ma takich możliwości, jak jego idol Stalin; nie może rozstrzelać paru generałów, czy wysłać tysięcy ludzi do łagrów. Równocześnie nie może tej wojny przegrać, bo musiałby się udać do Hagi z prośbą o osądzenie. Może tylko udawać wariata - straszyć Zachód czerwonym przyciskiem i dewastować artylerią ukraińskie miasta.
Po pewnym czasie onieśmielona obecnie sowiecka agentura w mediach zacznie wzywać, by skończyć "bezsensowną rzeź niewinnych ludzi" i mogą pojawić się wezwania do kapitulacji Ukrainy.

W 1939 roku "specjalna operacja" Hitlera nawet po formalnym wypowiedzeniu wojny przez Francję i Anglię długo uważana była jako lokalny konflikt - mało kto sądził, że właśnie rozpoczęła się wojna światowa.
Miejmy nadzieję, że tym razem będzie inaczej i liczmy na pomysłowość kolegów Putina, którzy wiedzą, że niełatwo jest "zneutralizować" podejrzliwego czekistę - karatekę, lecz może znajdą jakieś rozwiązanie...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (15 głosów)

Komentarze

Taka tradycja. ;)

Vote up!
4
Vote down!
-1
#1642553

mają swojego mentora zabić ?

A może to właśnie Władymir, wskaże złych ludzi, odpowiedzialnych za wojnę i ludobójstwo, skaże ich w jawnym procesie i zrobi z siebie gołąbka pokoju - w którego Niemcy, Francuzi i Włosi uwierzą bez mrugnięcia okiem ?

Vote up!
4
Vote down!
0
#1642557

Za daleko Putin zaszedł, za późno ale wiadomo ze ta grupa, ba, większość jest za nim. Raczej optuje za jakimś wypadkiem śmiertelnym. Marna to pociecha po za tym ze wojna na Ukrainie się skończy a następcy, genseki już nóżkami przebierają. Ech trojki trzy a gdzież wy pędzicie i to się nie zmienia od wieków.

Vote up!
3
Vote down!
0
#1642571

    Zrobią z Putina wariata i go zlikwidują zrzucając całą winę na niego. To nikły koszt. Natomiast cała propaganda Kremla, Berlina będzie ocieplała wizerunek biednego niewinnego Rosjanina całej Rosji, aby wrócić do stanu z przed wojny. Ten czas potrwa rok, dwa i ten darowany czas, Polska musi pilnie wykorzystać na zbrojenie, wzmacnianie sojuszy, rozwój gospodarczy, energetyczny i szeroko pojętą dyplomację. Obecnie mamy dobry czas, aby nowelizacją K.K rozbić w kraju V-tą kolumnę.

Vote up!
9
Vote down!
0

ronin

#1642560

 

Konieczne jest przeprojektowanie scenografii współczesnej sceny politycznej. Mający ponad dwieście lat podział na prawicę i lewicę jest już tylko narzędziem totalitarnej dezinformacji. Najlepszym dowodem jest kwalifikowanie totalitarnego reżimu Adolfa Hitlera jako złą niemiecką prawicę, a nieomal identyczny totalitarny reżim Józefa Stalina lub Władimira Putina jest dobrą lewicą.

To nie jest absurd, to jest zimna i przemyślana strategia politycznej dezinformacji, której narzędziem jest polityczne kłamstwo oraz dezintegracja systemów aksjologicznych. 

Sięgam tutaj do felietonu SKĄD SIĘ WZIĄŁ I DO CZEGO MIAŁ SŁUŻYĆ TRYBUNAŁ KONSTYTUCYJNY? jako ilustracji strategicznych metod totalitaryzmu. Fałszowanie wszelkich relacji politycznych, gospodarczych i społecznych w służbie, totalitaryzmu tak, by bandyta Putin mógł bestialsko mordować w obronie wolności i demokracji.

Vote up!
8
Vote down!
0

michael

#1642562

MACHINacja -TRYBU NAŁogowego - nie ścigania przestępstw POpełnianych z przyczyn politycznych  - ma kompromitować imitacje funkcjonariuszy publicznych - poczytalnie naruszających SPRAWiedliwe deklaRacje Konstytucji RP, dla TRYBU NAŁogowych UNIków -  SPRAWiedliwego urzędowania - dla dobra wspólnego Przeczpospolitej Polski, które ustało "prawnie" trybem nie ścigania antypoloniZmów "prawnych" ustanowionych w 1997 roku - artykułem 44 -> zobowiązującym Obywateli Polski do poczytalnego sprawienia ustania "politycznych przyczyn nie ścigania przestępstw (elit - kast nadprawa)  - aktualnie POwodujących przeSzkody w dobrobycie (wspólnej wartości )Polski...  - z artykułem 44, do konstytucyjnej naprawy, dla poprawiania skutków  politycznych - ustaniem politycznego nieścigania​​​​ -> mafijnych antypoloniZmów  "prawnych"...

 

Pozdrawiam. J. K.

Vote up!
4
Vote down!
-1
#1642567

Zneutralizować Putina? Toż nic gorszego przytrafić by się nam nie mogło. 

Ja się codziennie modlę o długie i zdrowe jego życie i trzymanie władzy do śmierci. Gdyby tak jeszcze zrobił czystki w stylu Stalina i pozbył się najbardziej utalentowanych, a prz tym jednak przegrał wojnę, to ja już niczego więcej nie będę chciał.

Vote up!
3
Vote down!
-1
#1642569

Komentarz ukryty i zaszyfrowany

Komentarz użytkownika adwersar.z. został oceniony przez społeczność dość negatywnie. Został ukryty i zaszyfrowany poprzez usunięcie samogłosek. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 3. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność jakkolwiek ciężko Ci będzie go odczytać. Pamiętaj, że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

Tn w, czy dz zgdn z plnm, kt npsł scnrsz. Mm wrżn, ż Ptn Zlnsk t tylk ktrzy tg przdstwn scnrzyst rżysr kryc są z klsm. Tr spskw? Czy t Htlr był ncjtrm Wjny Śwtwj? https://www.prsnplnt.pl/pltyk/wll_strt__djsc_d,p776728999 C prwd, życ psz tż swój scnrsz, wbrw wszystkm. Pżyjmy, zbczymy lb n zbczymy, b n pżyjmy.
Vote up!
2
Vote down!
-5

r.z.

#1642572

Wszystko idzie niestety Putinowi i Niemcom zgodnie z planem.

Z Ukrainy uciekają ludzie, ci co nie uciekają, walczą idą na straty i zostają jeszcze ci co zaakceptują Putina.

Polska zostanie z uchodźcami i bez unijnej (czyt. niemieckiej) kasy.

Niepokoje społeczne w Polsce, Tusk przy władzy a na Ukrainie następny komik! A jak nie to czytaj co poniżej.

Czy może ktoś policzył ile Ukraina już dostała kasy? Co będzie jak komik dogada się z Putinem i ruszą razem tak razem z Niemcami na Polskę?

Vote up!
2
Vote down!
-4

Niepoprawny

#1642575

Sądzę, że plan A nie wypalił, skoro trwają dywagacje na temat planów B i C. Gdyby plan A się udał, to już byśmy mieli w Kijowie nowe prorosyjskie władze.
Skoro Polska zostanie z uchodźcami z Ukrainy, to w końcu wyjdzie na plus, bo garną się oni do pracy w przeciwieństwie do przybyszów z bardziej odległych krajów. Pracuję w firmie, która średni co 1-2 lata szuka pracowników i ostatnio poszukiwania trwały przeciętnie 4-5 miesięcy. Bezrobocie w Polsce nie jest wysokie, nie powinno być dramatycznie, choć czas pokaże.

Vote up!
3
Vote down!
0

Brawo dla mnie!

#1642576

Komentarz ukryty i zaszyfrowany

Komentarz użytkownika adwersar.z. został oceniony przez społeczność dość negatywnie. Został ukryty i zaszyfrowany poprzez usunięcie samogłosek. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 3. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność jakkolwiek ciężko Ci będzie go odczytać. Pamiętaj, że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

https://www.plcrgrbrts.rg/2022/03/22/why-th-wst-hts-ptn/

..&qt;Ptn st n drdz hgmn glblzm Wszyngtn. Rsj sprzymrzn z Chnm wększścą zj zncz, ż hgmnczny glblstyczny prgrm Wszyngtn jst nmżlwy. Wszyngtn zmrz snąć Rsję jk przszkdę w prgrm Wszyngtn.

dmw Wszyngtn pprc przmn mńskg, dmw Wszyngtn dtrzymn btncy nprzswn NT d grncy z Rsją, dmw Wszyngtn znn trsk Rsj bzpczństw, zchęt Wszyngtn d Psyps, snkcj, brn szkln krńskj rm d wjny z Rsją są pdstwą tk Wszyngtn n Rsję, pdbn jk ndwn prób klrwj rwlcj w Kzchstn bcn ćwczn wjskw NT w Grzj&qt;...

Vote up!
0
Vote down!
-3

r.z.

#1642652

Ukraina podpuszczona i uzbrojona przez Amerykę napadła na Rosję, która musi się bronić przed agresją. ..."szkolenia ukraińskiej armii do wojny z Rosją są podstawą ataku Waszyngtonu na Rosję, podobnie jak niedawna próba kolorowej rewolucji w Kazachstanie i obecne ćwiczenia wojskowe NATO w Gruzji". Dobre!

Vote up!
2
Vote down!
0

Leopold

#1642686

podmoskiewskie błota

 

smrodu jego onuc

nie zmyje jesienna słota

niech kacap okupuje

podmoskiewskie błota!

 

PS Proszę nie czekać na specjalne zaproszenie od Putina na błotne kąpiele w podmoskiewskich "uzdrowiskach".

Vote up!
2
Vote down!
-1

jan patmo

#1642662

Ukryty komentarz

Komentarz użytkownika adwersar.z. został oceniony przez społeczność negatywnie. Jeśli chcesz go na chwilę odkryć kliknij mały przycisk z cyferką 2. Odkrywając komentarz działasz na własną odpowiedzialność. Pamiętaj że nie chcieliśmy Ci pokazywać tego komentarza..

,,Nie dawaj wiary ludzkiemu oku,

W mroku wieczoru,

W świetle poranka,

Lalkowy spektakl czucia i wzroku,

To jest diabelska przebieranka -

Robert Anton Willson - Maski Illuminatów''

Vote up!
0
Vote down!
-2

r.z.

#1642665

niezachwiana wiara

 

patriarcha kagiebista

maści kagiebistę cara

kacapskiego duraka

niezachwiana wiara

 

PS Na przypadłość zatęchłego trepa, może pomoże ciągła młócka cepa!  

 

 

 

Vote up!
2
Vote down!
0

jan patmo

#1642668