upadek komunizmu

Obrazek użytkownika Leopold
Blog

Trudno się oprzeć wrażeniu, że ogromna wiedza zmarłego 19 września dr Jerzego Targalskiego nie była w pełni wykorzystywana. Wynikało to być może z wyrazistości i radykalnych poglądów Targalskiego, a takie cechy nie znajdują uznania wśród decydentów politycznych wyżej ceniących elastyczność i sztukę osiągania kompromisów. Niektórzy zarzucali mu też uprzedzenia antyrosyjskie graniczące z rusofobią...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (8 głosów)
Obrazek użytkownika Leopold
Blog

Formalnie komunizm w Polsce przestał istnieć w dniu "wolnych" (w 35 procentach) wyborów 4 czerwca 1989 roku. Jednak nietrudno dostrzec, że komunizm miewa się nieźle w wielu instytucjach i trwa w mentalności ludzkiej.
I nie są to bynajmniej relikty, lecz potężne twierdze. Komunizm tkwi nie tylko w nostalgicznych wspomnieniach starych "funków", ale także w sympatii intelektualistów, fanatyzmie...

3.95
Twoja ocena: Brak Średnia: 4 (5 głosów)
Obrazek użytkownika Leopold
Blog

Gdy w 1987r w Helsinkach dziennikarze zapytali ministra spraw zagranicznych E. Szewardnadze, czy ZSRR mógłby się zgodzić na zjednoczenie Niemiec, usłyszeli że tak, pod warunkiem istnienia strefy buforowej między Rosją a Niemcami. Taka strefa - to kraj nie prowadzący samodzielnej polityki, bez armii i przemysłu, słowem – państwo teoretyczne.
                                       
 „Mniej państwa w...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (10 głosów)
Obrazek użytkownika zetjot
Blog

Pani Szczepkowska, po wyborach 1989 ogłosiła w TVP: “Dziś się skończył komunizm”. Nie powiedziała jednak, bo nie wystarczyło jej ani wyobraźni ani wiedzy historycznej, a przeważyły iluzje i chciejstwo, co się wtedy zaczęło. No i właśnie straciła pani Szczepkowska okazję by naprawić swój błąd sprzed lat.

A zaczął się wtedy postkomunizm. Zaczęła się epoka zmian wg modelu terapii szokowej, opisanego...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (6 głosów)
Obrazek użytkownika Leopold
Blog

- tak brytyjski sowietolog Christopher Story nazwał „upadek komunizmu”.

Po inwazji na Czechosłowację (1968) włodarze Kremla doszli do wniosku,

że bez gruntownych przeobrażeń nie da się sprostać konkurencji Zachodu.

W tym celu zamierzano odrzucić zużyty wehikuł ideologiczny (marksizm)

i zmienić niewydajny system gospodarczy przechodząc na gospodarkę rynkową.

Polska została wytypowana na „...

4.95
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (12 głosów)
Obrazek użytkownika patria
Blog

 

Między nami Słowianami

 

Gadanie o polskiej rusofobii, o tym jak to dobrze Polakom było, kiedy rządzili nimi przez ponad 100 lat rosyjscy carowie, wiadomo Słowianie, w dodatku „legalni” królowie polscy, uważam za żałosne.

Właśnie przeczytałam wynurzenia pana Adama Wielomskiego:

//Cóż się stało, że legalny król polski i jego następcy tak nagle odmienili swój pogląd? Wina leżała wyłącznie po...

3.3
Twoja ocena: Brak Średnia: 3.3 (19 głosów)
Obrazek użytkownika zetjot
Blog

Czas płynie, lata lecą, pamięć odsiewa pewne fakty i zmienia się perspektywa a w związku z tym zachodzi niebezpieczeństwo jej skrzywienia, o czym świadczą pojawiające się w prasie artykuły. Choć Krzysztof Rak, którego tekst wczoraj linkowałem, http://www.rp.pl/artykul/9157,1118203-4-czerwca-to-nie-bylo-zwyciestwo.html słusznie obala mit o obaleniu komuny przez Solidarność w r.1989 i sprowadza...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (1 głos)
Obrazek użytkownika Mieszczuch7
Kraj

Dopiero przed chwilą obejrzałem ostatnie, wczorajsze wydanie programu "Bliżej" Pospieszalskiego. Czwartek, późnym wieczorem - nie zawsze dam radę. Przeglądając wiadomości natrafiłem jednak na alarmujące tytuły w onecie o jakiejś "awanturze w studio". Zaniepokoiłem się: "Ocho! Znowu szukają pretekstu, by zdjąć Pospieszalskiego!". No i sprawdzam, i okazuje się, że jedyną awanturą w tym programie...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (5 głosów)
Obrazek użytkownika elig
Historia

  Z powodów zupełnie dla mnie niejasnych, jest to ta wersja naszych dziejów w ciągu ostatnich 32 lat, która stała się najbardziej wiarygodna dla prawicy i obozu patriotycznego. Wygląda ona mniej więcej tak: "Solidarność" była dziełem agentów SB pod wodzą TW Bolka, a komunizm w Polsce obalili Jaruzelski z Kiszczakiem, przy czym to ten ostatni był jedynym autorem porozumień Okrągłego Stołu.

 ...

3
Twoja ocena: Brak Średnia: 3 (1 głos)
Obrazek użytkownika CyprianPolak
Historia

Wobec zaistniałem na blogach dyskusji dotyczącej Żydów myślę że warto siegnąć do korzeni i przytoczyć ich udział we władzach Rewolucji Bolszewickiej.
Lista ta jest mi znana od dawna. Zapoznałem się z nia parenaście lat temu dzięki książce drukowanej przed wojną w Polsce, a którą pozyczył mój kolega od księdza profesora Michała Poradowskiego.
Sądziłem że nie ma tego w internecie. I że będę musial...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (2 głosy)
Obrazek użytkownika kryska
Kraj

Jeszcze wczoraj Lech Wałęsa odgrażał się,że nie będzie brał udziału w żadnych uroczystościach związanych z obchodami upadku komunizmu,że odda wszystkie otrzymane nagrody łącznie z nagrodą Nobla,która nota bene nie była nagrodą dla Wałęsy samego lecz dla całego ruchu Solicdarność ,jeszcze wczoraj nasza "ikona "zapowiadała wyemigrowanie z Polski ...a tu klops!
Wałęsa jak zwykle stchórzył i...

0
Brak głosów