Skąd się wziął i do czego miał służyć Trybunał Konstytucyjny

Obrazek użytkownika Leopold
Blog

Czy jest w Polsce ktoś, kto byłby w stanie uwierzyć, że osobnicy w rodzaju Kiszczaka i Jaruzelskiego powołali TK, gdyż leżała im na sercu troska o zgodność ustaw z konstytucją?

Przypomnijmy, że prace nad trybunałem zaczęły się w 1982 roku (jeszcze stały czołgi na skrzyżowaniach ulic), a ostatecznie powołano to narzędzie w 1985 roku.

Genezy wydarzeń, które doprowadziły do powstawania różnych "instytucji stojących na straży demokracji" należy szukać w 1975 roku. Wówczas zakończono w Helsinkach tzw. Konferencję Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (KBWE) i przyjęto dokument zwany Wielką Kartą Pokoju. Najbardziej doniosłym medialnie skutkiem było rozbrojenie, w tle pozostawiono sprawy demokratyzacji. Mało ludzi wie, że całe to teatrum napompowane do niebotycznych rozmiarów zaistniało z inspiracji KGB, a najważniejszym "odcinkiem" był tzw. "trzeci koszyk" poświęcony prawom człowieka. Dlaczego służbom sowieckim tak bardzo zależało na prawach człowieka?

Był to element układanki – dzięki "prawom człowieka" możliwe stało się zaistnienie "opozycji demokratycznej" i dysydentów. Ci zaś byli niezbędni w dziele "pierestrojki", czyli odrzucenia niewydolnej gospodarki planowej, powstania "kapitalizmu nomenklaturowego" i "demokratyzacji".

W latach 80 – tych powstało w Polsce szereg instytucji mających wspomagać przyszłą "demokrację" nomenklaturową. W 1982 r. powołano CBOS (aby wsłuchiwać się w opinie ludu), później Trybunał Konstytucyjny i Rzecznika Praw Obywatelskich. Także w ramach "demokratyzacji" wprowadzono (1988) moratorium na wykonywanie kary śmierci (tak na wszelki wypadek, gdyby z tą demokratyzacją coś poszło nie tak i zaczęto rozliczać zbrodnie komunistyczne).

W zamyśle komunistycznych twórców instytucje te, z odpowiednią obsadą kadrową, miały być swoistym bezpiecznikiem przed nieprzewidywalnością demokracji.

Nie wątpię, że w TK są dobrzy fachowcy (także "resortowe dzieci"), że robili też czasem dobrą robotę korygując legislacyjne knoty, ale wiele razy zostali użyci zgodnie z intencją twórców stanu wojennego. Generalnie - blokowali lustracje i dekomunizację ("w trosce o prawa człowieka"). Znaną sprawą było zablokowanie próby "otwarcia" zawodów prawniczych. Inną było "uwalenie" śledztwa w sprawie nielegalnej inwigilacji prawicy (za rządów Suchockiej). Dzięki TK praktycznie okazało się niemożliwe usunięcie sędziów "przypalonych" na kłamstwie lustracyjnym, ponieważ zakwestionowano automatyczne uchylanie immunitetu. Procedura uchylenia immunitetu "niezawisłemu sędziemu"zaś, faktycznie nie wchodzi w grę z powodu silnej solidarności korporacyjnej w zawodach prawniczych. Wystarczy przypomnieć Milewskiego - sędziego "na telefon", którego karnie "zesłano" do Białegostoku, gdzie dalej zajmuje się orzekaniem...

Dlatego z trudem można uwierzyć w dogmat "apolityczności" i "ponadpartyjności" trybunału. Także rodowody zasiadających tam sędziów wskazują, że mają oni "serce po lewej (wschodniej?) stronie".

Nauki prawne stoją obecnie na tak wysokim poziomie, że można udowodnić praktycznie wszystko. Nie dziwią zatem kompletnie przeciwstawne opinie najwybitniejszych fachowców – konstytucjonalistów. Czekają nas jeszcze długie przepychanki z "obrońcami" demokracji a la Jaruzelski.

Polecam filmik (4') o Trybunale Konstytucyjnym i krótkiej historii "obrońców demokracji" od XVIII wieku.

]]>https://youtu.be/zXYOLKjqYc0]]>

 

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (17 głosów)

Komentarze

pozostalosc jak pomnik Dzierzynskiego.
A jesli juz by mial zostac to tylko jako cialo doradcze i zalecajace jak NIK tyle ze do spraw przestrzegnaia konstytucji nie zas jako nadrzedna wladza nad suwerenem, bo to jest zaprzeczenie demokracji.
Nie po to wybralismy swoich poslow i caly rzad,zeby nad nimi jeszcze byla jakas nominowana nadwladza,Wladza jest tylko rzadzaca w sejmie partia wybrana przez Polakow w niesfalszowanych wyborach.

No i znowu PObolszewia i ich psiarnia wyladowala w szambie skarga na PIS nie zostala przyjeta przez Parlament Europejski,tak ze Schetyn,Swetru,Siemioniak i inni zdrajcy/donosiciele znowu obudzili sie z reka w nocniku.
Ciekawe co o tym napisze Wagadugu News czy Malta Times, bo juz sie boje ich opini.

Vote up!
9
Vote down!
-3
#1501319

Komuniści wiedzieli że od dadzą rządy, ale nie władzę, zostawili zawór bezpieczeństwa w POstaci TK i sędziów towarzyszy, którzy jak psy wartownicze będą bronić zdobyczy komunistów, oraz broniąc ich za ich zbrodnie, Jaruzelski, Kiszczak, Kociołek, tego dowodem.

Vote up!
12
Vote down!
-1

Jestem jakim jestem

-------------------------

"Polska zawsze z Bogiem, nigdy przeciw Bogu".
-------------------------

Jestem przeciw ustawie JUST 447

#1501322

Trybunał Konstytucyjny, czyli inaczej sąd konstytucyjny. Został utworzony na wzór organów sądownictwa konstytucyjnego istniejących w innych państwach, ale w Polsce niestety uległ aprtyjnieniu i zajmuje się głównie zabezpieczaniem interesów komuchów i pełocji.

Vote up!
3
Vote down!
-1

Grasja

Ojczyzna to ziemia i groby. Narody tracąc pamięć - tracą życie.

#1501351

Władza zalecająca się do wrogów (?) Polski – dyktuje artykuły – konstytucyjne (?) dopuszczające politycznie zorganizowaną przestępczość przeciwko zdrowiu i życiu Ludności Polski

TK może, nie mieć (?) zasadniczej wspólNoty z WŁADZĄ - redagującą Kodeks Postępowania Karnego...

- KPK art. 17 § 2… ( „niezależna prokuratura” musi trwać w bezczynności, lub ściganie zbrodni - musi umorzyć - na wiele, wieLe lat ... „ Do chwili otrzymania wniosku lub ZEZWOLENIA WŁADZY (konstytucyjnej ?) od których ustawa uzależnia ściganie, organy procesowe dokonują tylko czynności nie cierpiących zwłoki w celu zabezpieczenia śladów i dowodów, (np. topienia Księży, ludobójstwa pacjentów szpitali - tajnych, czy konstytucyjnych ?) a także czynności zmierzających do wyjaśnienia, czy wniosek będzie złożony lub zezwolenie będzie wydane” …

TKa redakcja art. prawnych – do kaniBalowej konsumpcji - musi być formalnie zgodna z Konstytucją RP…

Dlatego celu - mamy konstytucyjny art. 44 : - „ Bieg przedawnienia w stosunku do przestępstw [medycznych, szpitalnych- tajnych, metodycznie konstytucyjnych (?) do kaniBalowego konsumowania – oszczędności ZUS] - nie ściganych z przyczyn politycznych, popełnionych przez funkcjonariuszy publicznych lub na ich zlecenie, ulega zawieszeniu do czasu ustania tych przyczyn”…

WŁADZĄ ( „wymieniona” w art. 17 § 2 KPK) może nie zezwalać „niezależnym prokuratorom” na ściganie najcięższych zbrodni przeciwko Ludności Polski, które mogłyby ujawnić prawdę o koszmarnych intencjach WŁADZ- medialnie reprezentowanych przez POrządy koordynujące zmasowaną depopulację Polaków i rujnowanie gospodarki Polski …

Restrukturyzowanej w prymitywne zagłębia konsumpcyjne, trefnych importowanych nad-produktów – zawziętą konsumpcją - obrażających mózgi ludzkie…

PE zna tajne przestępstwa i zbrodnie popełniane – przez władze „platformy Obywatelskiej” w Polsce - przeciwko Ludności Polski, które wcześniej , czy później wyjdą na jaw światowej oświaty, uzasadniając zatrudnienie Dyplomatycznego Trybunału Karnego – o kompetencjach trybunałów norymberskiego, czy haskiego- do wyjaśnienia i rozliczenia tego co działo się tajnie w POlsce za rządów PO.

Jednak siły kalające (dochody) - niby wspólnej polsko-unijnej platformy władzy, uważają że nie są do czyszczenia szamba- gniazda - przepełnionego odchodami przestępczości POlitycznie zorganizowanej…

Nie chce się Im chcieć- Się karać - wywlekać brudy „europejskiej platformy obywatelskiej” - podlegających pod najcięższe osądy karne – do rozważenia przez Krajowy Trybunał Karny - z siedzibą w jakimś pro-polskim - polskim mieście, z salonami do zmieszczenia POzwanych…

Pozdrawiam.

Vote up!
4
Vote down!
-1
#1501358

Wiecie co to takiego "zasada czerwonego ołówka"?

Projektant, kosztorysant pozostawia kilka ewidentnych błędów.  Są ewidentne ale nie wpływają na całość kosztorysu, projektu. Weryfikator znajduje je bez trudu, zaznacza czerwonym ołówkiem - zarobił na wypłatę ! Inwestor ma pewność, że wszelkie procedury zostały zachowane - ogólna radość !

Dokładnie taka jest rola trybunału. Kiedy natrafiają na prawdziwy problem - kiszka !

Zostali "zaprojektowani" do roli weryfikatora z czerwonym ołówkiem.

Vote up!
3
Vote down!
-1

#1501368

Dlatego tak zaciekle bronią tego totalniacko-lewackiego tworu, mającego gwarantować zachowanie fundamentów stalinowskiej demokracji, różne Zolle i inne ubole!

Vote up!
1
Vote down!
-1

jan patmo

#1501537