Wybitni Polacy z Galerii Wielkich Polaków XX wieku w Parku Jordana zostaną uhonorowani Orderem Orła Białego

Obrazek użytkownika Józef Wieczorek
Kraj

Aż sześciu Polaków, których popiersia stoją lub staną ( 10 listopada 2018 r.) w Galerii Wielkich Polaków XX wieku zostanie uhonorowanych pośmiertnie Orderem Orła Białego 11 listopada 2018 roku za zasługi dla polskiej niepodległości. [Wybitni Polacy zostaną uhonorowani Orderem Orła Białego http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,1123,wybitni-polacy-zostana-uhonorowani-orderem-orla-bialego.html.

Będą to: Ignacy Daszyński,[ pomnik zostanie odsłonięty 10 listopada] , Roman Dmowski,[ pomnik zostanie odsłonięty 10 listopada], Zofia Kossak-Szczucka, Andrzej Małkowski,Maria Skłodowska-Curie,,Stanisław Sosabowski.

„– Każda z tych postaci jest z całą pewnością postacią wybitną i każda z tych postaci jest postacią symboliczną– podkreślił Andrzej Duda.

 – Chodziło nam o to, aby wskazać przedstawicieli tych najważniejszych dla Polski XX wieku grup społecznych i wyznaniowych. Chcieliśmy, aby ta grupa odznaczonych miała element niezwykle wspólnotowy, łączący, pokazujący, że dla Rzeczypospolitej, władz Rzeczypospolitej, dla Prezydenta Rzeczypospolitej wszystkie części naszego społeczeństwa i wszystkie dziedziny życia społecznego w Polsce są jednakowo ważne i każda z nich powinna być – poprzez wybitną postać – doceniana – podkreślał Andrzej Duda. „

W Galerii Wielkich Polaków XX wieku stoją także popiersia Władysława Andersa, Łukasza Cieplińskiego, Augusta Emila Fieldorfa, Zbigniewa Herberta, Stanisława Maczka, Leopolda Okulickiego, Witolda Pileckiego, Jerzego Popiełuszki i odznaczonych już Orderem Orła Białego, a popiersia kolejnych kawalerów tego orderu Wojciecha Korfantego i Kazimierza Sosnkowskiego zostaną odsłonięte w tym roku 10 listopada.

Niestety do tej pory nie odznaczono Orderem Orła Białego gen. Ryszarda Kuklińskiego, którego popiersie znajduje się w Galerii Wielkich Polaków i jest to z całą pewnością postać wybitna.

Warto przypomnieć, że antypolska frakcja krakowskiej Rady Miasta protestowała przeciwko stawianiu pomników wielkim Polakom w Parku Jordana https://blogjw.wordpress.com/2018/05/24/konieczna-rewaloryzacja-krakowskich-rad/ podobnie jak „samorządowcy” z V Dzielnicy Krakowa , którzy chcieli zrealizować projekt „ Drzewa zamiast pomników w parku Jordana” jakoś tak nawiązujący do poczynań gubernatora Hansa Franka w tym Parku podczas okupacji.https://blogjw.wordpress.com/2018/07/20/krakowskie-boje-i-przeboje/

To od mieszkańców Krakowa czy ta frakcja nadal będzie rzutować na życie w królewskim mieście Krakowie, czy też rady zostaną zrewaloryzowane a Kraków zostanie ostatecznie wyzwolony od anty- Polaków.

Całe szczęście, że na ‚górze’ mamy jednak frakcję polską i honoruje się Polaków zasłużonych dla niepodległości a nie dla podległości. Najwyższy czas aby polska frakcja wreszcie zaczęła dominować też w Krakowie.

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:2)

Komentarze

Z nieznanych powodów brak wśród nominatów postaci tak godnej Orderu Orła Białego jak gen. R. Kukliński, można domniemywać, że to tylko niedopatrzenie które będzie wkrótce naprawione.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

To ya.

#1572163