Stare i nowe układy rozwalą "dobrą zmianę"?

Obrazek użytkownika jazgdyni
Kraj

 

W moich tekstach często pojawia się problem elit. Może to moja fiksacja, lecz wydaje mi się, że ta wąska grupa ludzi po prostu mądrych i dobrych, którzy zgodnie z matematycznymi prawami statystyki znajdują się na szczycie piramidy intelektualnej, powinna mieć ogromny wpływ na opinię publiczną, a w rezultacie na całokształt uprawiania polityki w kraju.

Tymczasem tak nie jest.

Zamiast tego rządzą różne i wszechobecne układy i układziki.

W Trójmieście ciągle dużo do powiedzenia ma układ biznesowo towarzyski stworzony przez kochankę Jerzego Buzka, panią Teresę Kamińską, którą ten polityk, pozujący na mędrca, umieścił w Gdańsku już w 2007 na stanowisku prezesa zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

 

 

Na tym układzie w dużej mierze bazuje Budyń – prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, człowiek, który nie wie ile (i skąd) ma pieniędzy na rozlicznych kontach.

Na niedawnej fecie Rzeplińskiego w Gdańsku, którą urządził Adamowicz zabezpieczają sobie sądowe poparcie, pojawił się Leonard Łukaszuk, pułkownik SB i były sędzia Trybunału Konstytucyjnego w czasach PRL-u, który wciąż wykłada na AMW w Gdyni. Warto zapamiętać to nazwisko, bo sporo ono na wybrzeżu znaczy. [1]

 

A co na to nowa władza? Co na to PIS? I co na to prezes Kaczyński?

 

PIS, nasza nowa władza, zamiast ostro zabrać się za rozwalanie pasożytniczych układów i pogonienie ich do wszystkich diabłów, niejako konserwuje je, jednak, co najgorsze, zaczyna budować swoje układy.

Prezes Kaczyński jest ostrym przeciwnikiem takiego działania, lecz niestety jest skutecznie izolowany od pewnych wiadomości. Jednakże w końcu dowiedział się o wybrzeżowych "złotych chłopcach" PISu hasających po radach nadzorczych i zarządach państwowych spółek i się po prostu wściekł. Jaki będzie tego efekt – zobaczymy.

 

Nie mniej, jeżeli się tylko zapytać kogokolwiek prowadzącego działalność w Trójmieście, kto rządzi i decyduje o całej gospodarce morskiej, oraz o tym, co udało się PISowi już odzyskać, bez wahania odpowie: - pani poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk i pan Janusz Śniadek, były szef Solidarności i były poseł. Nie żadni tam ministrowie, jak "góral – marynarzem", minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk, albo lokalni działacze PISu, jak świeży pan poseł Marcin Horała, który jest jeszcze aspirantem (znaczenie tego wyjaśniam dalej), albo sopocki radny Andrzej Kałużny, który jest wręcz sekowany przez kolegów, za to, że odważa się przeciwstawiać powstającemu pisowskiemu układowi. [2]

 

*********

 

Układy i elity. Jak to faktycznie wygląda?

 

Elity, jak już kiedyś wspomniałem, to układ hierarchiczny, rozciągający swoje macki od poziomu gminy Szemud, po najdroższe apartamentowce stolicy i posiadłości, praktycznie rozsiane po całym kraju (jedno drugiego nie wyklucza; nierzadko dobra posiadłość w Kujawsko – Pomorskim idzie w parze z apartamentem w najbardziej pożądanym domu w Warszawie.

Zazwyczaj, na tym podstawowym, najniższym poziomie, neo-elitę stanowi lokalna grupa przekrętów. Aby te przekręty dawały zyski koniecznie w takiej grupie musi być członek lokalnej władzy – wójt, starosta, sołtys, czy co tam jeszcze. Po prostu musi być styk państwowe – prywatne, bo tam są konfitury. Warto dodać, że ten miejscowy przedstawiciel władzy często nie jest członkiem neo-elity, a tylko aspirantem. Z reguły im bardziej się stara, tym dłużej odsuwany jest na bok. Musi w tej grupie być paru lokalnych biznesmenów, gdyż to oni wypracowują zysk i nadają ton. Jak na przykład wspomniany już przeze mnie Król Karkówki z Kartuz. Te dolne elity są nieliczne. O to właśnie chodzi. Tak ma być, bo dwóch, trzech jest w stanie rzucać światło na swój teren, a jak by było za dużo to istnieje niebezpieczeństwo tworzenia się chaosu i rozbisurmanienia się ludu.

Za to wkoło jest całe mnóstwo aspirantów przebierających nogami i usłużnych, którzy, za uścisk lub poczęstowanie jakimś nienormalnym świństwem (whisky, koniak, cierpkie, czerwone wino, kto to widział? słodkie przecież o niebo lepsze!), podejmują się czynienia drobnych uprzejmości.

Najważniejsze natomiast jest to, że przynajmniej jeden z tej grupy (to sytuacja optymalna) ma, jak to w układzie hierarchicznym, zaczepienie, kontakt z kimś z neo-elity wyższego szczebla. Im wyższego, tym lepiej. Bardzo dobrze, gdy wojewódzkiego, a równie dobrze, gdy centralnego. Jest to warunek obowiązkowy.

 

Szczebel wyżej jest podobnie. Niekoniecznie więcej pieniędzy, ale więcej władzy. Styl jest też nieco inny. Na tym poziomie zaczynają dominować poważne zawody: prawnicy, których kancelarie obsługują, banki i biznesmenów, bankowcy, którzy decydują, czy dać zarobić kancelariom i biznesmenom i biznesmeni, którzy dają z kolei zarobić kancelariom i bankom. Dla kolorytu jest jakiś niemłody pisarz z mądrą twarzą, lub choćby z piękną siwą brodą, jak na przykład pan Chwin z Gdańska. Jest paru dziennikarzy i dziennikarek, którzy ładnie potrafią opisać i zaprezentować swoją neo-elitę i ogólnie stwarzają odpowiedni, miły i ciepły klimat. Tutaj już możemy mówić o grupie kilkudziesięciu osób. Oczywiście, wszyscy razem dobrze się znają, razem bywają, są na ty, (ale nie przed kamerami) i mają wspólne upodobania.

A politycy? Z nimi to raczej różnie. Częściej nie są stałymi członkami elit (wiadomo – wybory); często dostają pozycję leszczy, ci z ambicjami robią za aspirantów, którym czasami starszyzna pozwala ogrzać się przy ognisku. Chyba, że taki polityk jest jednocześnie biznesmenem i na przykład eksportuje najlepsze na świecie gęsie pierze do Chin.

I tak krok po kroku idziemy do góry, aż dochodzimy do stolicy. I tutaj role się nieco odwracają. Prym w neo-elitach zaczynają wodzić politycy, urzędnicy wysokiego szczebla, oraz dziennikarze pewnych, wybranych tytułów prasowych i stacji telewizyjnych.

I po raz pierwszy celebryci. Ich istnienie na niższym szczeblu jest tylko etapem przejściowym i nie ma sensu, oprócz spotykania się w klubie na Monciaku w Sopocie, (w którym nie powinna bywać, wg. mnie pani Marta Kaczyńska, lecz niestety stryj nie wie, więc bywa).

Jedynym chyba wyjątkiem w tej grupie jest Kuba Wojewódzki, który aspiruje do bycia celebrytą krajowym, a jest tylko powiatowym (taki dziwny paradoks).

 

Centralna neo-elita rulez!

Wyciąć kawałek lasku pod kolejkę linową? Ależ proszę! Wybudować ekskluzywne osiedle w jedynej w Europie, tak dziewiczej puszczy? Ależ proszę! Kupować latające barachło o nazwie Embrayer? Oczywiście! Proszę bardzo. Zrujnować poetę, typa jednego, który, cham jeden, nas wyzywa, a w dodatku ma, bezczelny, dobre pióro i poklask motłochu? Nie ma sprawy!

 

Zrobić i załatwić można wszystko. Pod jednym warunkiem – tylko dla siebie i swoich ludzi.

Dla narodu? Dla Polski? Jaja sobie robicie?! To nie ma sensu i co ja z tego będę miał?

Krótko na koniec: neo-elita nie jest prawdziwą elitą narodu. Wszystko, co robi, robi tylko we własnym interesie. Owszem, starają się narzucać styl, kreować trendy, decydować, o czym się mówi, co się czyta i co ogląda. Lecz dodam raz jeszcze – tylko i wyłącznie we własnym interesie.

 

Naród generalnie im przeszkadza i mają go w dupie.

 

.

 [1]   http://monsieurb.neon24.pl/post/134680,budyn-chce-zapladniac

[2]   http://sopot.naszemiasto.pl/artykul/radny-andrzej-kaluzny-wyrzucony-z-kola-radnych-pis-sopot,3313017,art,t,id,tm.html

[3]   https://oko.press/kaskow-tyle-energi-ze-zarobi-15-mln-rocznie

 

.

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.1 (głosów:27)

Komentarze

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika Bombowy Szybowi... został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

Bombowy Szybowiec Antka

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny , wobec rządu tylko wtedy , gdy na to zasługuje - Mark Twain

#1524056

... Żeglarzu- możliwe, że się mylę, alle "cuś misie" wydaje, że przechodzisz z szanty  na nizinno góralskie zawodzenia :-))

Co się dzieje ?  powoli otwierasz ścieszkę dostępu do Nełonu ? :-((((

Ja wiem też chciałbym aby zmiany zachodziły szybciej.... alle, ale weż pod uwagę ilu wrogów ma *dobra zmiana*-

- nawet ten parszywy bobkowiec co miesiąc inkasuje 8x 500+ , a  opluwa nową ekipę.

Policz ilu ich jest na samym NP !

Nawet gdybyś od jutra został prezydentem i premierem - w jednym  -nic byś nie wskórał - zapewniam !

3maj się i zostań przy szanty :-))))

Marek

Podoba mi się!
17
Nie podoba mi się!
-1
#1524083

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika Bombowy Szybowi... został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

Bombowy Szybowiec Antka

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny , wobec rządu tylko wtedy , gdy na to zasługuje - Mark Twain

#1524085

Ja próbowałem każdej ścieżki, by dotrzeć z informacją do odpowiednich ludzi. Blokada - fosa, mur, most podniesiony.

To co? Mam to tak zostawić?

Ja nie chcę by gangrena się rozrastała, tylko kończynę, niestety, trzeba amputować

 

Pzdr

jk

Podoba mi się!
13
Nie podoba mi się!
-2
#1524089

Rzeczywiście "złoci chłopcy" z PiS niwiele róznią się od swych kiolesi z PO...tylko kasa misiu...Trzeba to niszczyć od razu (vide odstrzelowny jackiewicz) bo inaczej naród nie kupi Zmiany...

Podoba mi się!
14
Nie podoba mi się!
-1

Yagon 12

#1524082

Wiesz, to nie pis, czy po, a nawet psl. To całe takie zdegenerowane pokolenie. Bez kręgosłupa moralnego, wychowane na bałaganie, który stworzył Balcerowicz we wczesnych 90-tych. Tylko jedno się liczy - najumać się.

Podoba mi się!
11
Nie podoba mi się!
-1
#1524091

Więcej wiary i optymizmu, kanalie czerwone jak widzisz, stawiają zaciekły opór, wspomagane przez towarzyszy w togach, którzy są największym zagrożeniem i nie da się ich szybko eliminować, nie łamiąc konstytucji.

A gdy sądy staną się Polskimi sądami, to całe te badziewie lewackie, żydo-Sorosowe, przestanie być zagrożeniem.

Janusz wlewaj ducha Polskości, a nie pesymizmu, bo trybik i spółka, robią to codziennie, wrzucając garściami piach, w tryby maszyny, która ruszyła, a zwie się ta maszyna, wolna Polska.

Podoba mi się!
17
Nie podoba mi się!
-2

Jestem jakim jestem

-------------------------

"Polska zawsze z Bogiem, nigdy przeciw Bogu".
-------------------------

Jestem przeciw ustawie JUST 447

#1524090

Ja to piszę nie tylko ku pokrzepieniu serc, lecz z nadzieją, że może w końu to dotrze do właściwych ludzi.

Zanim jeszcze ta neonowa banda zacznie pluć i wyć. Bo zaczną jeśli szybko nie będzie reakcji.

 

Pozdrawiam

Podoba mi się!
11
Nie podoba mi się!
-2
#1524092

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika Bombowy Szybowi... został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

Bombowy Szybowiec Antka

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny , wobec rządu tylko wtedy , gdy na to zasługuje - Mark Twain

#1524096

 Witaj! To co tak ,wygląda do końca moze okazać się półprawdą,prawdą, albo manipulacją! Pólprawdę i celowe działanie się po czasie eliminuje ,dziękując i wykluczając z szeregów.W PISie nie ma betonu. Stara gwardia PISu to są ludzie ostrożni,z przykrymi doświadczeniami opozycyjnymi na niwie komuny i postkomuny.Są mlodzi ludzie ,którym poprzez swoją  dotychczasową działalność ufamy! Osobiście myślę ,że nie do końca wyczyściliśmy z PISu z kretów,lub ludzi chwiejnego charakteru! Pozdrawiam! Przewrotnie dopowiem Nie wpadajmy w euforię,ale róbmy swoje dla Dobrej Zmiany! Pozdrawiam!

Podoba mi się!
13
Nie podoba mi się!
0

ronin

#1524138

Najważniejsze to nie tracić zdrowego rozsądku. Lecz trzeba pilnie obserwować, jak facet w jednej radzie nadzorczej ciągnie 50 tyś miesięcznej, w drugiej tak samo 50 tyś miesięcznie, a na dodatek grube lody kręci. To nie stara gwaria, ani nie młodzież pisowska. To ci ze środka.

 

Pozdrawiam

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0
#1524160

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika Bombowy Szybowi... został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

Bombowy Szybowiec Antka

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny , wobec rządu tylko wtedy , gdy na to zasługuje - Mark Twain

#1524222

Link daje -> 404

Poszukiwanie fraz - wynik negatywny. Masz jakąś prywatną bazę ? Ja mam.

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0


#1524225

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika Bombowy Szybowi... został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

Bombowy Szybowiec Antka

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny , wobec rządu tylko wtedy , gdy na to zasługuje - Mark Twain

#1524226

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika Bombowy Szybowi... został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

Bombowy Szybowiec Antka

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny , wobec rządu tylko wtedy , gdy na to zasługuje - Mark Twain

#1524380

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika Bombowy Szybowi... został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

Bombowy Szybowiec Antka

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny , wobec rządu tylko wtedy , gdy na to zasługuje - Mark Twain

#1524093

Szkieł z ZOMO powiedział co wiedział.

W lustro spójrz, a w odbiciu żyd stoi, i zostańmy przy tym kim jesteś Mośku z zadupia

Podoba mi się!
12
Nie podoba mi się!
-2

Jestem jakim jestem

-------------------------

"Polska zawsze z Bogiem, nigdy przeciw Bogu".
-------------------------

Jestem przeciw ustawie JUST 447

#1524099

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika Bombowy Szybowi... został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

Bombowy Szybowiec Antka

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny , wobec rządu tylko wtedy , gdy na to zasługuje - Mark Twain

#1524103

Kiedy żyd bombowy
kit tu nam wciska
śmieją się z niego
wszystkie ludziska

Podoba mi się!
12
Nie podoba mi się!
-2

Jestem jakim jestem

-------------------------

"Polska zawsze z Bogiem, nigdy przeciw Bogu".
-------------------------

Jestem przeciw ustawie JUST 447

#1524109

  Witaj! Marek prosiłem,nie dawaj paliwa Spótnikom dyskutujac .Mieliśmy już wielu z POprawnych,niechcianej przez rolników  parti PSL,byłych towarzyszy PZPR.,jakże do tej pory scalona z Partią Oszustów ,postkomuny,Ubecji,Wsiowych i SBcji ,agentów i konfidentów..PSL przeszła dzięki końcowym manipulacją! Byłem wtedy w komisji i wyniki końcowe nie dawały PSLowi nawet nikłej szansy! Ale Polszewia potrzebowała większościowego koalicjanta ,aby? Wiemy.,to  przeszło,ale zostało postrzegane przez społeczeństwo,jako wyjątkową podłą manipulację! PSL niech kupi sobie rolę ,grunty leśne do wykarczowania,żeby zostać rolnikami,a nie na plecach rolnikow! Trzeba postrzegać Burego,a przede wszystkim Pawlaka,a do niby rozrywki Kalinowskiego! Ta narośl sowiecka nie przetrwa. Naród Polski kocha Polskę ,a przede wszystkim Wolność!..Pozdrawiam!

Podoba mi się!
11
Nie podoba mi się!
0

ronin

#1524147

Moja Śp mama żołnierz AK i uczestniczka Powstania Warszawskiego, mówiła że Niemcy w Warszawie dostawali szału, gdy ich ośmieszano i drwiono z nich, a ta takie hity tamtych dni, siekiera motyka czy inne, śpiewała cała Warszawa, a karą była śmierć, albo obóz koncentracyjny.

A ludzie mimo tego śpiewali.

Podoba mi się!
13
Nie podoba mi się!
0

Jestem jakim jestem

-------------------------

"Polska zawsze z Bogiem, nigdy przeciw Bogu".
-------------------------

Jestem przeciw ustawie JUST 447

#1524161

Napisałeś, że: "PSL niech kupi sobie rolę , grunty leśne do wykarczowania, żeby zostać rolnikami, a nie na plecach rolnikow!".

Bardzo Cię przepraszam, ale nie ma mojej zgody na karczowanie lasów!!! Lasy są nam potrzebne, nie im. Oni niech uprawiają ugory pełne kamieni. 

Pozdrawiam,

Podoba mi się!
11
Nie podoba mi się!
0
#1524176

We Wloszech ,,Umbria w tomacie"na 6,6 a w Polsce ,,WIES " cicha I spokojnaa przciez mialy przejsc wwielkie ,,burze I huragany"ktore PO--winny byly PO--wymiatac wszystkie PO--gnile zarazone ,,Tyf..uskiem "odpady !!!?? I co my z za ,,Wielkiej wody",,obserwowywujemy"wszystko toczy sie tym samym trybem niczym ,,wieczna rzeka" konta u ,,KONTYCH " pecznieja zaprzanstwo wywrzaskuje swoje najrozniejsze OBELGI wnajlepsze w niby odzyskanych ,,niepokornych" panstwowych tv ,,wysmieszniajac" cienko popiskujacych interlokutorow ZAPEDZANYYCH do itelektualnego koncika a ich mocodawcy szykuja sie do GENERALNEGO ATAKU na oniemiala ze zdumienia wygrana w uczciwych wyborach biede Polska ! Wiec ,,zapytowywuje" czemu nie wieje,,wiatr od morza"czemu szalony huragan nie ,,powymiatal " do tej pory wszystkie ,,s m I e c I " na co czekacie zeby zrobili przygotowywana prowokacje I to samo co w 2008 Roku ! Jest wojna a na wojnie wygrywa nie ten co sie cofa tylko ten ktory atakuje zeby wygrac niema przepraszam wybaczam najpierw ich rozgonic pozamykac pozabierac wszystkie ukradzione ,,pierwsze miliony iwszystkie nastepne" a wtedy jak juz beda ,,uwolnieni" od klopotow znadmiarem szmalcu prowadzic ,,rozmowy"Opcja zerowa jest najwlasciwszym wyjsciem ,ktore porozrywa te wszystkie tajemnicze powiazania pomiedzy pieniadzem palestra,wladzami samorzadowymi lzemendiami I reszta zaprzancow! Ale jak widac ,,wies spokojna" zainfekowani ,,tyf..uskiem" swobodnie bez zadnych oporow zmierzaja do silowego obalenia ,,nowej zmiany"dla STAREJ ZMIANY Dziekuje za nastepna patriotyczna czytanke ale dreczy mnie niesmiale pytanie do ilu czytelnikow ,,znaczy Kapitanie "docierasz ze swoim ,,krzykiem na Puszczy"kto slucha kto rozumie skoro rozleniwiona brac juz osiadla na laurach niedostrzegajac jak pod dywanami poteznieja ,,wulkany zaprzanstwa "Wiec czekam na ,,tsunami"ktore po..wymiata klamcow,oszustow I zlodziejow -ALE TO BAJKA Pozdrawiam I czekam na ,,kolejna pocztowke z Karlowic "wierny ,,czytacz "C.

Podoba mi się!
11
Nie podoba mi się!
0

yrazec

#1524094

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika Bombowy Szybowi... został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

Bombowy Szybowiec Antka

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny , wobec rządu tylko wtedy , gdy na to zasługuje - Mark Twain

#1524097

To tylko z jednego portalu:

 

Statystyka Blogera

  • Wyświetleń: 1717029
  • Wpisów: 389
  • Komentarzy: 5768

 

Podoba mi się!
11
Nie podoba mi się!
-3
#1524110

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika Bombowy Szybowi... został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

Bombowy Szybowiec Antka

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny , wobec rządu tylko wtedy , gdy na to zasługuje - Mark Twain

#1524111

nazwałem kmiotku a nie kmiocie.

Podoba mi się!
12
Nie podoba mi się!
-2
#1524112

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika Bombowy Szybowi... został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

Bombowy Szybowiec Antka

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny , wobec rządu tylko wtedy , gdy na to zasługuje - Mark Twain

#1524113

Witaj,

dobry tekst. Zawsze trzeba patrzeć władzy na ręce i masz rację, że bardzo trudno przebić sie przez stary mur lokalnych działaczy PiS. Chyba zauważa to J. Kaczyński bo ostatnio wymienia szefów regionów a w listopadzie będą wybory w reginach PiS.

Pozdrawiam

P.S.

Z tym winem to się nie zgadzam :) Ja lubię czerwone extra wytrawne. Może dlatego, że przez 6 lat pracowałem w firmie winiarskiej i opiłem się róznych win :)

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
0

Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw)

#1524121

Z tym winem to była kpina z lokalnych działaczy. Też należę do klubu wina i nawet byłem zaproszony do Toskanii, do winnic Chianti z czarnym kogutkiem.

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
-1
#1524122

Przepraszam I kajam sie za swoje,,dyletanctwo" przeszukiwawczo internetowe albowiem dzisiaj przez zwykly przypadek natrafilem na ,,marynarskie opowiesci "ktore dopiero zaczynam czytac czesto,,zapytowywalem szanownego ,,znaczy Kapitan" o takie wlasnie ,,czytanki" teraz zrozumialem,ze byly one zamieszczane gdzie indziej-to moja wina noi brak ,,czasownika "do bladzenia po wszechswiecie iternetowym byly przyczyna tego mojego,,niedosycenia" Teraz juz poswiece sie ,,zaczytywaniu"w dla nie niezwykle interesujacych ,,opowiesciach Druzynowego " przy moim domowym ognisku ! Jeszcze raz pozdrawiam a co do mojego wpisu dotyczacego faktu,ze te wspaniale ,,czytanki " nie docieraja do wielu,wielu zamknietych lepetynek to wyrazalem w ten sposob ZAL bo oczywiscie powinny byc rozpowszechniane gdzie tylko sie uda ale to przeciez nie jest wina ciezko pracujacego dla pokrzepieniu zblakanych dusz naszego wspanialego ,,znaczy Kapitan " Duzo zdrowia I dalszych krzepiacych ,,pocztowek z Karlowic C.

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
0

yrazec

#1524123

W wielu wypadkach to powiedzenie... sie sprawdza. Dlaczego? Bo jak ktos "zanurzy" sie w ukladach - to musi w nich tkwic - bo i z prawej i z lewej atkze kwitna "uklady"- a ktos, kto sie ich wyprze - konczy jak... kazdy zdradezajacy talemnice mafijne lub co najmniej zostaje odstawiony na boczny tor.

Nie wystarczy "dobra zmiana" - potrzebna jest "madra zmiana" polegajaca na... ograniczeniu wladzy panstwa.

 W czasach komunistycznych - "uklady" mialy pewien sens. Ukladowi "opozycjonisci" wywodzacy sie w wiekszosci z... PZPR, opozycjonisci o "SB-ckich korzeniach" w koncu SB-cy inwigilujacy "opozycje" - wszedzie istnialy pewne uklady, ktorych owoce zbieramy do dzisiaj - bo przeciez chyba wiecej niz polowa polskich milionerow wywodzi sie z tych ukladow, takze wielu politykow ( w zasadzie wszycsy, ktorzy aktywnosc rozpoczeli przed 1989 r.).  

Prezes Kaczynski - jest pewnie swiadomy ukladow, w ktorych tkwi (jak chocby "zakon PC"), jednak najwiekszy blad popelnia uwazajac, ze do reformowania kraju wystarczy posadzic "swoich" ludzi na stolkach, ktore do tej pory zajmowali ONI, zamiast reformowac istniejace prawo, aby "uklady" nie mialy racji bytu lub co najmniej byly ograniczane. Okazuje sie, ze "swoi" posadzeni na wysokie stolki nie radza sobie, bo trudno, zeby ktos awansowany z sekretarza gminy zostal dobrym ministrem lub mlody czlowiek rok po ukonczeniu teologii zostal geniuszem przedsiebiorczosci.

Trzeba po prostu wprowadzic jasne zasady awansu w dziedzinach, ktore sa strategiczne dla panstwa (czyli urzedy panstwowe oraz panstwowe firmy)oraz ... ograniczyc wplyw politykow i urzednikow na pozostale dziedziny zycia w kraju - czyli innymi slowy: przywrocic wolnosc podejmowania decyzji... obywatelom.

Niestety- dzisiaj zamiast przywracac wolnosc - ogranicza sie ja w wielu przypadkach, zamiast obnizac podatki - podwyzsza sie je - a glowny wysilek rzadu i Sejmu skupia sie na... pilnowaniu, zeby przypadkiem zadna inicjatywa opozycji (niezaleznie czy dobra, czy zla)   nie mogla zostac zrealizowana - czyli dzieje sie to samo, co za rzadow PO_PSL.

Oczywiscie jest realizowany program 500+.... no i to by bylo na tyle z realizacji "wielkich" programow.

Emerytury (kiedy Rzad przyzna, ze budzetu nie stac na masowe obnizenie wieku emerytalnego?), podwyzszenie kwoty wolnej od podatku, wprowadzenie wolnosci gospodarczych, likwidacja  biurokracji, ograniczenie koncesyjnosci....wszystko lezy - a rzad przedstawia coraz ambitniejsze plany modernizacji gospodarki - zupelnie jak w czasach PRL-u...

Powtorze jeszcze raz: zadaniem Sejmu i Rzadu jest przede wszystkim wprowadzanie regulacji prawnych ulatwiajacch obywatelom... bogacenie sie - tymczasem w Polsce  "uklady" dzisiaj powoduja, ze Rzad przejal "zadania" Janosika: czyli glownym celem jest odebrac bogatym i rozdac biednym... robiac przy tym pro-rozwojowa propagande.

Rozdawnictwo nigdy jeszcze nie spowodowalo przyspieszenia rozwoju i wzrostu ogolnego dobrobytu - wrecz przeciwnie: powoduje, ze pracujacy traca motywacje do ciezkiej pracy, bo skoro za darmo dostaja ci co nie pracuja - to dlaczego ja mam pracowac?

Walke z "ukladami" (i wsrod ONYCH i wsrod SWOICH) nalezy rozpoczac od:

-wykreslenia z wszelkich ustaw i rozporzadzen zwrotu "urzednik moze..." i zastapieniem go "urzednik stwierdza zgodnosc postulatu petenta z prawem";

- wprowadzenia odpowiedzialnosci (calym prywatnym majatkiem) urzednika za dzialania niezgodne z prawem - skoro przedsiebiorca prowadzac dzialalnosc - odpowiada calym majatkiem, to dlaczego urzednik nie?

- przeglad i uniewaznienie nieistotnych i niezrozumialych ustaw i rozporzadzen.

Gwarantuje, ze polowa ukladow zniknie bardzo szybko...

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
-4

mikolaj

#1524153

   Witaj! Spotykamy się nieodzownie od czasu do czasu.Panie Michał w którą ty bramkę grasz? Co zreformowac? Przykład emerytur do niedawna akceptowalnych przez społeczeństwo,a tu w Swiatłej  UE,członkostwo w UE ,aby było nam lepiej,.. Gwoli Polskich emerytów.Jak dla mnie ta swoista ,psychoanaliza ,być może moim zdaniem próba psychotechniki. Przeciesz to Polszewia Elyty Tuska zabrała emerytom wiek emerytalny,a PIS chce przywrócić! Spróbuj coś zdziałać osobiście dla kraju.Ja jednak widzę Twoje proby dezauwowania postępu pozytywnych zmian. Wypowiadasz się na granicy zbanowania,próbując dalej bestydnie prowadzić grę...Według Pana ,przywrócić dalszą przestępczą działaność ,aż do upadku Rzeczpospolitej! Taki trend po POlszewi UBeckiej,miala przejąc Nowoczesna, niby młodociana córka POstkomunistów. Smoleńsk, bliska prawda zniszczy te od 4%- 8 % spadkobierców! To się już nie udało.,kłamstwem i manipulacją zniszczyć polskie społeczeństwo i Polskę! Jesteśmy czujni na wszelką prowokację...

Podoba mi się!
10
Nie podoba mi się!
-1

ronin

#1524164

politycznymi sympatiami lub antypatiami - choc przyznaje, ze zdecydowanie blizej mi do obecnych rzadow (mimo to - widze ich braki). PO-lszewia takze miala kilka dobrych pomyslow (choc wiekszosc byla poroniona) - i warto zastanowic sie nad merytorycznymi przeslankami ustaw - a nie wylacznie zasada, ze wszystko co inni chca przeprowadzic jest BE, a wszystko co my (nasi) jest od razu wspaniale (wspanialosc wynika z samego faktu kto zglasza?)

Przyklad emerytur: z pustego i Salomon nie naleje. Juz samo obiecywanie obnizenia wieku emerytalnego przed wyborami - zakrawalo na poslugiwanie sie przez PiS typowa "kielbasa wyborcza".

Poslugujac sie danymi stastystycznymi i wysokoscia emerytur - latwo obliczyc, ze albo obnizamy wiek emerytalny - i emerytury tez, albo "dochodzimy" powoli do owych 67 lat zachowujac realna wysokosc emerytur. Moim zdaniem - moze nalezaloby sie zastanowic nad ulgami dla ludzi przewlekle chorych - a pieniadze na te ulgi nalezaloby wziasc... okreslajac gorny pulap emerytur ZUS-owskich - np. na poziomie 4 tys zl. Dzsiejszy system - to ogromna biurokracja - a z tym PiS obiecywal walke... 

Reforme zapewne PiS przeprowadzi - ale bedzie ona albo przewidywala znaczne obnizenie swiadczen, albo zachowa obecne zasady wieku emerytalnego - wprowadzajac tylko zmiany kosmetyczne.

Duzo pilniejszy (dla rozwoju populacji i dzietnosci) jest problem podwyzszenia kwoty wolnej od podatku - na co (juz dzisiaj wiadomo) takze nie ma pieniedzy... Porownujac czy wlasciwsze jest wysylanie zdrowego czlowieka w wieku lat 65 na emeryture (skoro ma sily i... chce pracowac), czy tez odbieranie 25 latkowi kilkuset zlotych z zarabianych przez niego 2 tys zl miesiecznie?

Mam nadzieje, ze w Polsce istnieje wolnosc slowa - i kazdy moze sie wypowiadac - prosze nie grozic mi "zbanowaniem" - takie grozby swiadcza jedynie o braku otwartosci na szczera dyskusje... Oczywiscie mozna poglady inne od oficjalnie propagowanych przez PiS nazwac klamstwem i manipulacja - ale wlasnie wtedy bedzie to... klamstwo i manipulacja.

Warto sobie zdac sprawe, ze w Polsce mamy okolo 36 mln obywateli z czego ponad 30 mln uprawnionych do glosowania - a w ostatnich wyborach na PiS glosowalo niecale 6 mln. Nie mozna pomijac  polowy ludzi (okolo 15 mln), ktorzy do wyborow nie poszli - po prostu bez nich nie da sie Polski zreformowac. Trzeba probowac "wciagnac" ich do dzialan pro-polskich - a nie "banowac"...

A co do "przestepczej dzialalnosci" - to mamy juz ponad rok "swoich" prokuratorow i Ministra Sprawiedliwosci - a jakos nie slyszalem o masowym zamykaniu aferalow z PO i PSL - za to coraz wiecej doniesien o czlonkach PiS-u... idacych w slady tamtych... Wladza niszczy ludzi slabych - wiec moze czas na zastanowienie czy przypadkiem i PO i PiS nie pomijaja milionow ludzi uczciwych, niezaangazowanych politycznie w organizacji panstwa... bez tych ludzi - jedynie "partyjniactwem" nie zbudowana jeszcze nigdzie na swiecie trwalego dobrobytu ... 

 

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-4

mikolaj

#1524182

Witaj! Ja nie jestem ignorantem! Polszewia palila ziemię ,wiedząc ,że już  ich władza minęla! Aby przyszła Polska miała trudniej! Wolność słowa masz chyba na onecie...Głupa palisz z sądownictwem! Też niedługo będzie Polskie!  Zadne strachy UE. Niemcami ,Sowietami ,nas nie zniechęcą,aby układ mafijny postkomuny został karnie rozliczony! Tuske, komoruskie ,Pawlaki ,Arabskie,,Siemioniaki,Schetyny,Walcowny,Kopaczki ... lista wyjątkowo długa.Zadbamy o Polskę ,bez śladu komuny!

Podoba mi się!
9
Nie podoba mi się!
0

ronin

#1524188

na lepsze... ale rowniez na pewno obecna wladza zaliczy w miedzyczasie niejedna 'wpadke" - bo po prostu - jesli obsadza sie kilkadziesiat tysiecy stanowisk w panstwie kierujac sie wylacznie przynaleznoscia partyjna - co najmniej kilkuset "gosci" bedzie zupelnie nie na swoim miejscu.

PiS (mimo wielu pozytywow) popelnia jeden kardynalny blad: nie stara sie wciagnac do rzadzenia krajem ludzi apolitycznych, a jest ich wiekszosc...  

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

mikolaj

#1524292

Co do emerytur popełniasz zasadniczy bład logiczny - PIS nie obniża wieku emerytalnego, tylko przywraca jego historyczną wartość. Jeżeli ewentualnie można się zgodzić na wiek męski - z 65 na 67, to w przypadku kobiet - z 60 na 67 to jawne okrucieństwo. Powiem także, że w systemie ZUS zabraknie pieniędzy i w starym i w nowym układzie. Wiek przejścia nic tu nie zmienia. Już chyba 10 lat temu pisałem o konieczności przejścia na emerytury kapitałowe, gdzie każdy indywidualnie będzie sobie zbierał pieniądze na starość. Z prostych wyliczeń wyszło mi wtedy, że śmiało można sobie uzbierać emeryturę w wysokości ponad 4 tyś. zł, Problemem jest okres przejściowy zmiany systemów, lecz przy wzroście PKB o ok. 5% jesteśmy w stanie zabezpieczyć wszystkich emerytów.

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0
#1524198

W wiekszosci cywilizowanych krajow mamy taki sam wiek przechodzenia na emeryture kobiet i mezczyzn - i jakos nikt (z feministkami wlacznie) nie narzeka, ze to "jawne okrucienstwo".  Ze statystycznego punktu widzenia patrzac - tym bardziej: kobiety zyja w Polsce srednio o prawie 10 lat dluzej, niz mezczyzni...

Oczywiscie nalezaloby wprowadzic . "bonusy" dla kobiet za urodzenie i wychowanie dzieci : np. rok wczesniej na emeryture za wychowanie (do 18 roku zycia) 1 dziecka, 2 lata za kazde nastepne (jednak nie wiecej niz 6 lat).

Szczerze mowiac: gdyby nie zalezalo to od pieniedzy w budzecie (czyli od wysokosci podatykow placonych w Polsce przez pracujacych obywateli) bylbym za przechodzeniem na emerytuyre nawet w wieku 40 lat.

Niezaleznie jak nazwiemy przywrocenie zasad emerytalnych - bedzie to skutkowalo zmniejszeniem emerytur lub zwiekszeniem podatkow - bo cudow nie ma... przynajmniej budzetowych...

Emerytury kapitalowe - pelna zgoda - proba (bardzo nieudolna) ich wprowadzenia byly OFE, o ktorych dzisiaj raczej nikt juz nie mowi, ze pozwola spedzac wiek emerycki "pod palmami". Z kapitalem tak juz jest, ze stac aby odkladac na starosc ludzi, ktorzy zarabiaja powyzej sredniej - ale oni  i tak beda mieli wyzsze emerytury z ZUS-u... Dlatego np. proponuje ustalenie gornj wysokosci emerytur socjalnych (ZUS) np. na poziomie 4 tys zl. - a uzyskane w ten sposob pieniadze nalezaloby przeznaczyc na podwyzki dla najmniej otrzymujacych.

Mozna jeszcze wprowadzic system "rownych emerytur socjalnych " dla wszystkich, a kto chce wiecej - niech sobie odklada (ale na zasadzie, ze sam decyduje, czy pieniadze trzyma na koncie w banku, na koncie gieldowym czy tez inwestuje w roznorakie fundusze) - zasada ogolna jest prosta: podzielic mozna tyle - ile sie ma. Politycy udowadniaja, ze dzielic mozna wiecej niz sie ma- ale skutki tego bywaja oplakane (Grecja najlepszym przykladem). 

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

mikolaj

#1524295

Widzisz - piszesz i już jest.

Właśnie kończę tekst o emeryturach.

Moja propozycja, to rozłożenie zmian na dwa etapy:

1. Wszystkie emerytury poniżej 2 tyś. będą zwolnione z podatku.

2. Najniższa emerytura ma wynosić 2 tyś zł. a najwyższa 5 tyś zł.

Policzyłem koszty. Nie są takie straszne.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0
#1524326

No to czekamy ! Ja mam gdzieś kopię wyliczeń zrobioną wraz z symulacją na "Amstradzie 6128" ( bo IBMów uczelnia jeszcze nie miała) .

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
0


#1524374

54% Polaków ma emerytury poniżej 2 tyś. Emerytów jest 5 mln, co stanowi 13% społeczeństwa.

To podstawa obliczeń.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0
#1524378

ktory zarabia takze 2 tys albo mniej?

Twoja propozycja zwolnienia z podatku emerytur ponizej 2 tys. zl jest oczywiscie sluszna - ale wraca tu problem kwoty wolnej od podatku. Poniewaz mamy w Konstytucji zagwarantowana wolnosc i rownosc wszystkich obywateli - wiec sprawy nie da sie "zalatwic" wylacznie emerytom. A problem podwyzszenia kwoty wolnej od podatku mamy na razie "z glowy" na 2-3 lata. Mysle, ze wroci on przed nastepnymi wyborami... w roli kielbasy wyborczej...

Koszty podwyzszenia najnizszej emerytury do 2 tys. zl mozna bez problemu sfinansowac przez "obciecie" emerytur powyzej 4 czy 5 tys zl... ale coz to bedzie za afera: odbieranie "praw nabytych" (glownie przez ... prominentow minionego systemu - bo to oni dzisiaj pobieraja wysokie emerytury). Nie sadze, zeby dzisiaj Rzad i Sejm zdecydowali sie na taki krok... zwlaszcza, ze juz niedlugo spora grupa "swoich" osiagnie wiek emerytalny - no i nie mozna ograniczyc pobierania wysokich emerytur bylym ministrom, podsekretarzom stanu o prezesach spolek panstwowych nawet nie wspominajac...  

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

mikolaj

#1524447

Jak się rząd nie zgodzi, to go zmusimy.

Rozważasz kwestię etyczną młodego człowieka vs. emeryt. Czy zapomniałeś, że emeryt już przez całe życie podatki płacił? I teraz powtórnie musi zapłacić? Gdyby odkładał na swoim koncie, to podatku by nie było (tylko Belki od zysku).

Tak ja rozumiem sprawiedliwość.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0
#1524453

emeryt mial czas, aby sobie troche pieniedzy odlozyc na stare lata...

Natomiast czlowiek mlody (20-30 lat) - zarabiajacy dzisiaj (najczesciej) takze ponizej 2 tys. zl chce zalozyc rodzine (potrzebuje wiec mieszkania), miec dzieci i moc je wychowywac w normalnych warunkach ( a nie w sferze ubostwa).

Tak wiec finansowanie wyzszych emerytur - to oddanie poklonu obywatelom zasluzonym ( ale rowniez i takim, ktorzy cale zycie "przeszwarcowali" , gdy tylko mogli zarabiali "na lewo", itd), podniesienie zarobkow mlodym ludziom - to inwestycja w przyszlosc Narodu... ja sam nie odwaze sie wybierac... 

Wedlug prawa mozna ulzyc i jednym i drugim poprzez podniesienie kwoty wolnej od podatku - co zreszta bylo jednym z glownych punktow programu PiS przed wyborami...  Oczywiscie taka operacja kosztuje - ale mozna to tak zorganizowac, zeby podniesc kwote wolna od podatku tylko tym najmniej zarabiajacym - wystarczy podniesc stawki podatku dochodowego zarabiajacym wiecej (tak, aby nie zyskali na podniesieniu kwoty wolnej, ale tez, zeby nie stracili - jest to tak rewelacyjne "odkrycie", ze... nigdzie do tej pory nie slyszalem o takiej mozliwosci. Wszyscy "ekonomisci" natomiast dowodza, ze podniesienie kwoty wolnej od podatku do 8 tys. (pierwotna propozycjaPiS) - "polozy" budzet (i maja racje).

Przeciez wystarczy zastosowac:

- stopniowe podwyzki kwoty wolnej od podatku (np.a pierwszym roku do 4000 zl, w drugim 5 tys zl itd.)

- rowniez stopniowe podwyzki stawki podatku dochodowego - tak, aby zarabiajacy powyzej 4 tys zl miesiecznie podniesienia kwoty wolnej nie "odczuli".... 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

mikolaj

#1524551

Dlaczego w ustawie o samorządzie radny mie ma okreslonej żadnej odpowiedzialności za podejmowane uchwały, za fałsz, łganie że skarga na wójta to nie skarga (brak uzasadnienia) i dalej maja się dobrze. Choć jest zapisane że nadzór nad samorządami sprawuje wojewoda i prezes rady ministrów, to wojewoda przez swoje betony - biura prawne w terenie twierdzi że nadzoruje tylko pod kątem prawnym a nie merytorycznie. Wtórują wojewodzie naczelnicy wydziałów MSWiA, a posłowie boją się przekazać pism petentów dotyczących naruszenia ustaw  i Konstytucji przez wójta i radą gminy do Beaty Kempy, by autor dowiedział się w końcu czy jego skarga jest uzasadniona. Co robią samorządy pokazała Warszawa na czele z HGW. Aż się prosi zapytać ile mętów, kretów  i krętaczy dostało się do PIS-u aby za wszelką cenę utrudniać dobrą zmianę.

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
0

Kolejorz

#1524189

Witam

 

Wielokrotnie pisałem, że zdecydowanie za wcześnie wprowadziliśmy reformę samorządową. Działacze lokalni nie dorośli do sprawowania propaństwowych i prospołecznych funkcji, zbyt często zajmują się wyłącznie prywatą, tworzą kliki i sitwy, a co gorsza, marnotrawią społeczne pieniądze. Na przykład w Gdyni powstał chyba jedyny na świecie wiadukt za 16 mln wyłacznie dla rowerów. Jego wykorzystanie jest prawie zerowe.

 

Pozdrawiam

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0
#1524199

Reforma samorządowa nie była moim zdaniem potrzebna wogóle, kompetencje powiatów z powodzeniem sprawowały gminy, w razie potrzeb ponadgminnych ustawa przwiduje związki i porozumienia między gminami. Województwa, te z reformy gierkowskiej, były funkcjonalnymi jednosthami. Wprowadzenie powiatów umozliwiło posadzenie na stołkach różnych misiów i krewnych króliczka.

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0
#1524204

Glosujac najczesciej na kandydatow obiecujacych "zlote gory", a nie na stapajacych po ziemi realistow .

Poza tym - wprowadzono reforme samorzadowa bez wprowadzenia pelnej jawnosci finansow samorzadowych.

Gdyby obligatoryjnie jednostki samorzadowe byly zobowiazane do zamieszczania pelnych sprawozdan finansowych w internecie - "przekretow" byloby znacznie mniej.... a dlaczego obecna wladza tego nie wprowadzi? Moze dlatego... ze spodziewa sie wygranej w najblizszych wyborach samorzadowych?

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

mikolaj

#1524299

Przecież wyraźnie napisałem, że społeczeństwo jeszcze nie dorosło do samorządów. I wybierani i wybierający.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0
#1524327

po elitach moznaby sie spodziewac proby "ucywilizowania" samorzadow ( i nie tylko).

Wystarczy wprowadzic jawnosc wszystkich wplywow i wydatkow ( a nie tylko publikacje budzetu), oswiadczenia majatkowe wszystkich urzednikow panstwowych i samorzadowych - a wszystko to publikowane w internecie... i zaloze sie, ze z miejsca spoleczenstwo zacznie "dorastac"... 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

mikolaj

#1524448

Tak jest. Jawność i przejrzystość. Jak w Norwegii na przykład. Bierzesz się za działalnośc samorządową, to masz obowiązek dokładnie wykazywać majątek i dochody. A jak kłamiesz, to do więzienia. Tam, gdzie powinien już być Adamowicz i HGW.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0
#1524454

W swej naiwności wierzymy że nasi są kryształowi. Nie są, a władza deprawuje. Czy ktoś może podac przykład polityka któremu stała się krzywda, który został ukarany za swoje machloje? Czy Miro albo Chlebowski żyją o chlebie i wodzie? albo Sławku Nowaku? Przykład Norwegii jest bardzo dobry , a na naszym podwórku odnoszę wrażenie że powietrze schodzi  z balonu który miał nas unieśc ponad  błotko w którym się wszyscy taplali. 500+ wszystkiego nie załatwi.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

hobo

#1524561