Zbrodnie rosyjskie w Czeczenii i na Ukrainie są identyczne

Obrazek użytkownika Husky
Świat

 

 

Rosyjskie wojska podczas inwazji na Ukrainę popełniają  w miastach tego kraju zbrodnie wojenne, identyczne do tych, które ta sama armia popełniała w Czeczenii oraz w Syrii
Wojna w Czeczenii trwała latami, była to potwornie okrutna wojna na wyniszczenie całego opornego wobec Rosji narodu. Jeśli Putin stosuje taktykę z Czeczenii a wszystko na to wskazuje że tak to niestety czeka nas długotrwały kryzys humanitarny i gospodarczy

 

Specjalny wywiad Tatiany Popowej z synem prezydenta Czeczenii Aslanem Maschadowem

- POPOVA: Myślę, że wiesz lepiej niż nawet Ukraińcy o metodach prowadzenia wojny w Rosji. Opowiedz o nich.

MASCHADOV: Tak, jest gorzkie doświadczenie, dwie ostatnie wojny. Chociaż walczymy od około 400 lat, stawiamy opór Rosji. Podczas tych dwóch wojen straciliśmy około 300 tysięcy cywilów. To od nich 40-45 tys. dzieci. Metody są najstraszniejsze, gorsze niż te, które kiedyś pokazywano nam w filmach o nazistach. Tych rosyjskich okupantów, rosyjskich żołnierzy, wojskowych będę nazywać tym samym słowem - są faszystami. Ich metody, jak nas zabili, jak dziś zabijają ludzi na Ukrainie – wszystko jest takie samo, te same metody.

 

- POPOVA: To znaczy bombardowania, masowe mordy, broń chemiczna, oszustwo, dezinformacja, nazywanie przeciwnej strony nazistami, prawda?

-MASCHADOV: Nawiasem mówiąc, wypowiem słowa mojego ojca. Powiedział, że pierwsza wojna rosyjsko-czeczeńska opierała się głównie na wojsku. Druga wojna rosyjsko-czeczeńska, którą rozpoczął Putin, była prowadzona głównie przez służby specjalne. Oznacza to, że jest to jawne kłamstwo, dezinformacja, propaganda, blokowanie informacji. Nie pozwalali dziennikarzom różnych organizacji na wjazd na teren naszej republiki. Jeśli mówimy o horrorach, będę mówił długo.

- POPOVA: Powiedz i pokaż.

-MASCHADOV: Lepiej ci pokażę. (Maschadov pokazuje zdjęcia z Czeczenii, które przywiózł na pokaz).

Przy okazji mam dokumenty, które tu przyniosłem. Tutaj na przykład dzieci - piątka, jedna rodzina, bomba lotnicza. To jest w górach naszej republiki. Mówiłem o faszystach, tutaj są faszystami.

- POPOWA: Rosjanie.

-MASCHADOV: Tak, na terytorium Iczkerii podczas wojny. Jak torturują np. ludzi. Oto cywil, to ciało. Oto „Gwiazda” Związku Radzieckiego, oto faszystowska swastyka. To znaczy wypalony, wycięty. Pokażę ci jeszcze jedną rzecz. Oto Wania z Rosji, rosyjski okupant.

- POPOVA: Czy ukradli też twoje gęsi?

 

-MASCHADOV: Tak, gęsi zostały skradzione. Ukradli wszystko - łyżki, chochle, lodówki, bo tu kradną. Zajmowali się rzezią swoich pojazdów opancerzonych, ciężarówek i wywozili prezenty dla rodzin. Ten Wania zgłodniał i wziął dwie gęsi. Oto okropny obraz - odcięli głowy i ugotowali je w wiadrze. Mówią o odwadze wojsk rosyjskich. Widzieliśmy tę "odwagę" - to ludzka tarcza, cywile.

- POPOVA: Mieliśmy też podobne ujęcia.

-MASCHADOV: To znaczy rosyjski personel wojskowy, okupant nie może się bez niego obejść. Tu też jest bomba - tu leżą dzieci. To jest w górach w wojnie naszej republiki Putina. Oto pokojowy wiec. Podłożyli ładunek, wysadzili go w powietrze, a oto martwi cywile. I robią to wszystko po przegranej bitwie, kiedy nie mogą zdobyć jakiejś osady lub niektórych naszych pozycji i uciec na cywilów. Jak zemsta za to.

- POPOVA: Przyniosłeś też jakieś dokumenty. Może chcesz porozmawiać o tym, co jest w tych dokumentach i zdjęciach?

- MASCHADOV: To jest pełny raport. Na przykład wziąłem niektóre z nich. To jest raport Prokuratury Generalnej Czeczeńskiej Republiki Iczkerii do naszego prezydenta. To są oryginały o zbrodniach, które najeźdźcy popełnili na cywilach. Oto przykład, oto pierwsza sugestia, którą znalazłem. „Na ulicy Czukotskiej w Groznym rosyjscy żołnierze włamali się do domu i uprowadzili Magomedowa Magomeda z jego mieszkania. Od tego czasu jego miejsce pobytu i los są nieznane”. To jest 1 grudnia 2002 r. Porwany, zabity, okradziony. Dziś, widząc to zdjęcie na Ukrainie, wzywam Ukrainę i inne państwa, które pomagają dziś Ukrainie w stawianiu oporu rosyjskim najeźdźcom. rozpoznać to ludobójstwo - ludobójstwo narodu czeczeńskiego, którego dokonał w tym czasie Jelcyn, a którego dokonał Putin.

- POPOVA: Potem pozwolono im wrócić. Wyrzucono z nas także Tatarów Krymskich. Następnie pozwolono im wrócić.

- MASCHADOV: Mój ojciec i matka urodzili się w Kazachstanie podczas tej deportacji. Wszyscy nasi krewni zostali wygnani, wszyscy ludzie. Podczas tej przymusowej deportacji zabijali ludzi, topili w jeziorach, palili, rozstrzeliwali chorych, którzy nie mogli się ruszyć. Straciliśmy prawie połowę naszych ludzi. Potem 13 lat później wrócili. Ale w żaden sposób ten czyn nie został rozpoznany przez takie słowo jak ludobójstwo. To było ludobójstwo. Wyrzucono nas, bo byliśmy Czeczenami i oskarżano nas o pomoc faszystom, Hitlerowi nawet wtedy. Chociaż nie byliśmy zajęci przez Niemcow

- POPOVA: Jak oceniasz prowadzenie operacji wojskowych na Ukrainie?

- MASCHADOV: Dobre pytanie. Kiedy armia tych rosyjskich terrorystów najechała, wojna już się zaczynała. Mówiono, że wojsk rosyjskich jest tyle, że mogą zająć Kijów. Byłem pewien, że nie przejdą, nikt nie zabierze Kijowa. Mogą zająć jakąś część. Ale nie będą w stanie zająć dużej jego części. Dlaczego to mówię? Znam Ukraińców od dawna, mieliśmy dobre stosunki. Mój ojciec miał kolegów z Ukrainy i do dziś się przyjaźnimy. Swoją drogą poszedłem do nich tutaj. Znam twojego ducha, jak kochasz swoją ojczyznę, swoją ziemię, swoich ludzi. Na wojnie przede wszystkim nie zwycięża broń, ale duch tego ludu. Kiedy walczysz o swoją ziemię, możesz bardzo dobrze walczyć, przeciwstawić się takim najeźdźcom. Tak, w naszej wojnie rosyjsko-czeczeńskiej najechali nasze miasto. Wprowadziliśmy je do miasta, bo nie mieliśmy siły, żeby tam utrzymać fronty. Uruchomiliśmy ich miasto i pokonaliśmy te wojska. W ciągu jednej nocy w naszym mieście spłonęło około 300 czołgów i zginęło tysiące rosyjskich najeźdźców. Oznacza to, że zadaliśmy najpotężniejsze ciosy, jak tylko mogliśmy. Walczyliśmy bez żadnego wsparcia z zewnątrz, nie bronią, niczym.

- POPOVA: Powiedziałeś już, że nie powinieneś ufać Rosjanom. Ale czy jest coś jeszcze, co możesz polecić Ukraińcom?

- MASCHADOV: Teraz w tej sytuacji oczywiście myślę tylko o tym, jak szybko ten koniec nadejdzie pokój. Ale jak widać, Rosja tego nie chce, do dziś ostrzeliwując miasta. Uważam, że my wszyscy Ukraińcy, Czeczeni i inne narody Bałtyku, na przykład Kaukazu, musimy jakoś wspólnie przeciwstawić się temu potworowi. Bo wydarzenia, które się tu rozegrały - ta wojna dotyczy nas wszystkich. Dlatego jestem tu na Ukrainie. Przybyłem tutaj, bo mamy tylko jednego wroga. Bo mam bardzo dobre stosunki z Ukraińcami. Chcę być tu obok ciebie. Wezwę dziś tylko innych, aby pomogli Ukrainie.

Tatiana Popowa

Zdjęcia dostarczone przez Tatianę Popową

Tłumaczenie własne

]]>https://www.ukrinform.net/rubric-ato/3475873-russian-crimes-in-chechnya-and-ukraine-are-identical-anzor-maskhadov.html]]>

Rosja straciła na Ukrainie więcej żołnierzy niż podczas II wojny czeczeńskiej. A to tylko kremlowskie dane! Dane których oceznurowac się nie dało

Analizując dane, w których uwzględniono tylko publiczne informacje o śmierci i pogrzebach (np. posty krewnych, doniesienia w regionalnych mediach rosyjskich i oświadczenia władz lokalnych), Mediazona i BBC obliczyły, że według stanu z piątku w Ukrainie zginęło 4760 żołnierzy rosyjskich.
Straty podczas wojny czeczeńskiej

       
Tymczasem  "według oficjalnych obliczeń rosyjskiego resortu obrony", od października 1999 do grudnia 2002 r. wojsko rosyjskie straciło w wojnie czeczeńskiej 4 572 żołnierzy

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.2 (7 głosów)

Komentarze

Po zaledwie 30 minutach na Wykop.pl jest 174 wykopali 3 zakopali

i sporo ciekawych komentarzy

Warto tam polecac wpisy

 

https://www.wykop.pl/link/6741049/zbrodnie-rosyjskie-w-czeczenii-i-na-ukrainie-sa-identyczne/

Vote up!
5
Vote down!
0
#1645732

Putin nie stał się zbrodniarzem od wojny na Ukrainie, nie stał się nim też od aneksji Krymu, nie stał się też od aneksji części Gruzji, on nim był od samego początku. Putin BYŁ ZBRODNIARZEM i PSYCHOPATĄ już od samego początku, ponad 20 lat temu kiedy zaczynał swoją zbrodnicza karierę. Przecież ten typ robi na Ukrainie dokładnie to samo, co 20 lat temu w Czeczenii, kiedy zrujnował ten kraj, zniszczył Groźny, zmusił do emigracji tysiące Czeczenów (między innymi około 100 tys. trafiło do Polski) resztę wymordował lub torturował, zostawiając jedynie swoich wiernych przydupasów takich jak Kadyrow. Co najciekawsze nie poniósł za to żadnych konsekwencji. Akcja na Ukrainie jest idealnym odwzorowaniem II Wojny Czeczeńskiej
A teraz piesek Kadyrow sprzedał Czeczenię Putinowi, za co klany czeczeńskie go nienawidzą i dla nich jest czymś poniżej świni. Czeczeńcy widzą podobieństwa, co było w dwóch wojnach czeczeńskich i co obecnie się odwala na Ukrainie i chętnie wspierają Ukrainę w walce

Vote up!
4
Vote down!
0

Prezydent Zbigniew Ziobro 2025
Howgh

#1645737

Ubrana w koronę z białych kwiatów czteroletnia Liza została pochowana w niedzielę na środkowej Ukrainie. Liza, która miała zespół Downa, była w drodze na wizytę u logopedy z matką, gdy rosyjskie rakiety uderzyły w miasto Winnica, z dala od linii frontu.

 

Vote up!
2
Vote down!
0

Prezydent Zbigniew Ziobro 2025
Howgh

#1645766