A pan mi mówi, panie kontrolerze...*

Obrazek użytkownika Honic
Kraj

    Wielu już pisało o pani Tokarczuk, więc ja nie będę. Nie wymyśliłbym nic nowego zapewne. Rzuciły mi się natomiast słowa Pera Wästberga z Akademii Szwedzkiej w laudacji na cześć polskiej pisarki. Jeśli wierzyć portalowi TVN24, powiedział on między innymi: "Polska to (...) skrzyżowanie Europy, być może nawet jej serce. (...) Jej traumatyczną historię widzimy w prozie Olgi Tokarczuk.(...) Tokarczuk jako pisarka odkrywa historię Polski jako kraju będącego ofiarą spustoszenia dokonanego przez wielkie siły, lecz również posiadającego swoją własną historię kolonializmu i antysemityzmu.(...) Pisze o tym, o czym nie pisze nikt inny". Tak mi się to jakby przypadkowo skojarzyło z "kontrowersyjną", wielokrotnie cytowaną wypowiedzią pisarki: "„Wymyśliliśmy historię Polski jako kraju tolerancyjnego, otwartego, jako kraju, który nie splamił się niczym złym w stosunku do swoich mniejszości. Tymczasem robiliśmy straszne rzeczy jako kolonizatorzy, większość narodowa, która tłumiła mniejszość, jako właściciele niewolników czy mordercy Żydów”. Zapożyczenie widać jak na widelcu.
    Kim jest Per Wästberg? To 86-letni szwedzki pisarz, członek Akademii Szwedzkiej od 1997, dawniej związany z gazetą "Dagens Nyheter" o profilu liberalnym. Wästberg urodził się w Sztokholmie jako syn dziennikarza Erika Wästberga i Grety z domu Hirsch, posiada dyplom z literatury Uniwersytetu w Uppsali. Wästberg był założycielem szwedzkiego oddziału Amnesty International (1963), prezesem International PEN (1979-1986), zaangażowanym w ruchu antykolonialnym w kampanie na rzecz praw człowieka i przeciwko Apartheidowi (Rodezja, RPA). Jest także członkiem komitetu Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. To piękny i szlachetny życiorys, ale nie mogę oprzeć się wrażeniu że nie jest on wirtuozem wiedzy o historii Polski ani o polskiej literaturze i w tym przypadku lekcji nie odrobił.
    Czym są "wielkie siły" pustoszące Polskę o których mówi? Pomiędzy innymi, w tym  z Rosją i Niemcami, wiążą się z historią Szwecji. Wojny ze Szwecją toczyły się od początku XVII wieku, a "Potop" szwedzki miał miejsce w latach 1655-1660, w sytuacji gdy Polska była osłabiona także innymi toczącymi się konfliktami. Szwedzki rabunek dóbr kultury istniał co najmniej od roku 1626 gdy splądrowano bibliotekę kolegium jezuitów w Braniewie, oraz bibliotekę diecezji warmińskiej we Fromborku (wraz z księgozbiorem kolegium jezuickiego). Między innymi  pierwsze norymberskie wydanie dzieła Mikołaja Kopernika "O obrotach ciał niebieskich" z 1543 roku. Najwięcej książek ze zbiorów Kopernika znajduje się obecnie w Bibliotece Uniwersytetu w Uppsali, "ojczystej" uczelni Pera Wästberga.
Skutki szwedzkiego rabunku przedstawiono w wielu publikacjach, w tym tu: ]]>https://web.archive.org/web/20170628053313/http://nimoz.pl/pl/wydawnictw...]]>. Tekst jest zbyt obszerny aby aby go w pełni cytować.

    Podczas wojen z Rzecząpospolitą Szwedzi złupili co najmniej 17 archiwów i 67 bibliotek. Liczba mieszkańców stolicy zmniejszyła się z piętnastu tysięcy do sześciu. Najeźdźcy zrujnowali pałace biskupie, bogate rezydencje Kazanowskich, Ossolińskich i Daniłowiczów, a także domy mieszczan.  Zniszczono całkowicie 188 miast, 186 wsi, 81 zamków, 136 kościołów, 30 młynów, 10 browarów, 89 pałaców. W Wielkopolsce trzy czwarte, a na Mazowszu połowa gruntów uprawnych legła ugorem. W Warszawie obrabowano Zamek i pałace królewskie. Kolumna Zygmunta w Warszawie pozostała na miejscu z przyczyn czysto technicznych - nie poradzono sobie z demontażem.
W Krakowie Wawel i katedrę rabowano ośmiokrotnie, w tym zerwano srebrne blachy z ołtarza św. Stanisława, a z trumny Władysława IV wyrwano srebrne gwoździe. Z rezydencji Lubomirskich w Wiśniczu Szwedzi wywieźli 150 wozów pełnych łupów, po czym częściowo ją wysadzili. Zdewastowali też Krzyżtopór, Czersk, Tenczyn, Lanckoronę, Pieskową Skałę. W znacznym stopniu zniszczyli zamki na dzisiejszym Szlaku Orlich Gniazd. Przy następnej okazji Szwedzi zadali też ostateczny cios zamkowi Królewskiemu w Chęcinach, choć przedtem padał on już ofiarą rokoszan Zebrzydowskiego oraz wojsk Rakoczego. Okradano też niezliczone kościoły i klasztory. Szwedzi brali wszystko. W ich ręce wpadały obrazy, biżuteria, zastawy, lustra i obrusy. Z kościołów znikały ołtarze, krucyfiksy, ornaty, kapy, organy, chrzcielnice i świeczniki, puszki, baldachimy i popiersia. Rabowano rzeźby, fontanny, tablice, epitafia, regalia, dzwony. Łakomym łupem okazały się marmury, misy, dzbany i talerze, kominki, a nawet suknie i bielizna; zrywano podłogi i obicia, wywożono skóry zwierząt, militaria, sztandary, namioty, gobeliny, dywany, szafy, fotele, stoły, skrzynie, schody, balustrady, parapety i drzwi razem futrynami, nie ostały się nawet złocenia z listew. Zrabowane z Zamku Królewskiego w Warszawie dwa brązowe lwy zdobią siedzibę królewską w Sztokholmie. Niektóre ze zrabowanych detali architektonicznych wydobyto niedawno z Wisły w Warszawie. Szwedzi nie zdołali ich wywieźć.

Szwedzi rabowali nie tylko Polskę. Z Pragi pochodzi Codex Gigas, największy średniowieczny manuskrypt, który znalazł się w Szwedzkiej Królewskiej Bibliotece w Sztokholmie, przekazany później Szwedzkiej Bibliotece Narodowej, oraz Codex Argenteus, spisany w VI stuleciu w języku Gotów dla Teodoryka Wielkiego, przechowywany obecnie na Uniwersytecie w Uppsali. Mają też hełm cara Iwana Groźnego (obecnie - Livrustkammaren, Pałac Królewski w Sztokholmie). Utracone przez Rzeczpospolitą skarby Szwedzi dumnie wystawiają w swoich muzeach, w tym obok wymienionych, w Muzeum Armii w Sztokholmie, w zbiorach zamków Skokloster oraz Gripsholm.
    Obecnie pojawiają się opinie, że szwedzki rabunek ocalił polskie skarby przed nieuchronnym zniszczeniem podczas II wojny światowej. Specyficzne. Zwłaszcza, że np. oba wspomniane "Codexy" zostały uszkodzone i zdekompletowane już po zrabowaniu przez Szwedów, a "Codex Argenteus" był dodatkowo poddany próbie fałszerstwa: po roku 1670 nieznany fałszerz "poprawił" niektóre litery w tekście w celu poparcia teorii profesora Olofa Rudbecka głoszącego, że Szwecja jest kolebką cywilizacji europejskiej...

Czy na tym miał polegać "polski kolonializm i antysemityzm"?

Linki:

]]>https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/olga-tokarczuk-z-nagroda-nobla...]]>
]]>https://ciekawostkihistoryczne.pl/2018/09/20/byli-gorsi-od-niemcow-i-arm...]]>
]]>https://en.wikipedia.org/wiki/Per_W%C3%A4stberg]]>
]]>http://www.tvn24.pl]]>
]]>https://www.kontrowersje.net/mowa_nienawi_ci_olgi_tokarczuk]]>
]]>https://ciekawostkihistoryczne.pl/2018/09/20/byli-gorsi-od-niemcow-i-arm...]]>
]]>https://web.archive.org/web/20170628053313/http://nimoz.pl/pl/wydawnictw...]]>
]]>https://otwartezabytki.pl/pl/relics/76670-gmina-uppsala-ksiegozbior-pols...]]>
]]>https://pl.wikipedia.org/wiki/Potop_szwedzki]]>
]]>https://dzieje.pl/aktualnosci/potop-szwedzki-przyniosl-polsce-straty-o-w...]]>
]]>https://pl.wikipedia.org/wiki/Livrustkammaren]]>

Zdjęcie: Paradna zbroja Zygmunta II Augusta - Zbrojownia (Livrustkammaren), Zamek Królewski w Sztokholmie. Źródło zdjęcia: ]]>https://www.podrozepoeuropie.pl/palac-krolewski-sztokholm/]]>

 

* Z tekstu Jana Pietrzaka "Panie kontrolerze".

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (11 głosów)

Komentarze

by upomnieć się w Szwecji o zwrot zrabowanych dóbr kultury polskiej. 

 Jako że Szwedzi nie mieli u siebie "uciskanych mniejszości" ani też "niewolników", ale za to byli "wolnymi najeźdźcami" i grabieżcami. Dokładnie takimi samymi jak Moskale.

Bez względu na to, jak piękną "historię własną" raczyli by sobie  Szwedzi "wymyślić" dzisiaj. A może pani Olga Tokarczuk byłaby w stanie jakoś im "pomóc"!

Pozdrawiam,

Vote up!
9
Vote down!
0

_________________________________________________________

Nemo me impune lacessit - nie ujdzie bezkarnie ten, kto ze mną zacznie

katarzyna.tarnawska

#1611705

Katarzyno, Olga Tokarczuk, to podobno żadna Polka i żadna Tokarczuk.

To rezydująca w Naszej Polsce ukraińska......Olga Nawoja Tokarczuk. To by wyjaśniało jej do Polski "gorące" uczucia. Mówi o rodowodzie tej.......Nasza Wielka Prof. Historyk Ewa Kurek, sugerując jej równocześnie by przestała kłamać że jest Polką, jak jest tylko w Polsce rezydentką. 

No i tak prywatnie powiem od siebie, że jak tylko pierwszy raz rzuciłem okiem na facjatę, to nie zobaczyłem nic polskiego, jeno ukraińskość paskudną, o której nie miałem wcześniej pojęcia, no ale którą to ukraińskość obrzydliwą potwierdziły słowa Pani Profesor, no i którą potwierdza stek bzdur, który wylewa z siebie ta ukraińska paskuda.

Ten jej nobel podobną ma wartość jak bolkowy.

:

https://us.search.yahoo.com/yhs/search?hspart=itm&hsimp=yhs-001&type=smy_ydef_18_27_xtn_ag24292&p=Olga%20Tokarczuk%20ukrai%C5%84ska%20rezydentk%C4%85%20w%20Polsce&param1=1&param2=f%3D4%26b%3Dchrome%26ip%3D24.115.144.246%26pa%3Dsearch-manager%26type%3Dsmy_ydef_18_27_xtn_ag24292%26cat%3Dweb%26a%3Dsmy_ydef_18_27_xtn_ag24292%26xlp_pers_guid%3D%26xlp_sess_guid%3D984666ac-7fce-4596-a1fd-cdd4d65cfd99%26uref%3D%26abid%3D20166%26xt_abg%3D24292%26xt_ver%3D10.1.4.56%26ls_ts%3D1531011272#01DWDB5TW880EMGTDYTY1VKES6

A KYSZ! 

Vote up!
4
Vote down!
0
#1612162

Gdy chodzi o zrabowane biblioteki, dzicz szwedzka chciała na pewno uwolnić naszych sarmackich przodków od trudu czytania poważnych ksiąg. A dziś może zakwaterować dożywotnio w jednej ze swych stref no-go świeżo upieczoną noblistkę, wychwalającą pod niebiosa emigracyjną politykę Szwecji.

Pozdrawiam 

Vote up!
6
Vote down!
-3

jan patmo

#1611716

Zamiescil Pan bardzo istotne informacje, prawie zupelnie zatarte w naszej swiadomosci. Dziekuje.

p.s.  Czy ten Wästberg nie jest przypadkiem krewnym tego Iceberga, ktory zatopil Titanika?   :-)

Vote up!
5
Vote down!
0

To się zaczeło od likwidowania polskości, od wyśmiewania i lżenia naszej przeszłości, naszych bohaterów i naszej wiary. To jest pierwszy krok, drugim będzie likwidacja Polski. J.M.Rymkiewicz

#1611747

Uwazam, ze tak dla porzadku, powinno sie tutaj zamiescic tytulowy tekst piosenki  Jana Pietrzaka, co niniejszym czynie:

 

Ojciec poległ na polu chwały,

Matka granaty trzymała w pierzynie,

Ja na bibułę w wózeczku sikałem,

Brat cioteczny zdobywał Casino.

 

Wujków dwóch nie wróciło z oflagu,

Ciotka z robót wróciła z chorobą,

Kuzyn w tundrze gdzieś życie postradał,

Dziadek swoje w dwudziestym odrobił.

 

Babki bracia walczyli w legionach,

Dziadka dziad pasał białe niedźwiedzie

Niczym dalej historie rodzoną

Tak to właśnie się plecie i wiedzie.

 

A pan mi mówi, panie kontrolerze,

dym z papierosa puszczając beztrosko,

że ja niestety do tych nie należę,

którzy powinni zajmować się Polską.

 

Ojciec, a jakże, siedział przed wojną

Za warcholstwo, za strajki i wiece.

Pewnie nasi czerwoni patroni

Oprócz Boga go mają w opiece.

 

Zdążył jeszcze we wrześniu być ranny,

pod Modlinem wieś zowie się Kazuń.

Ledwo wrócił, powłócząc kulami,

w konspirację się wpuścił od razu.

 

Matka potem, gdy sama została

Po Guberni woziła gazetki.

Mnie sąsiedzi karmili czasami

Zupa z pokrzyw, kawałkiem marchewki.

 

A pan mi mówi, panie kontrolerze,

dym z papierosa puszczając beztrosko,

że ja niestety do tych nie należę,

którzy powinni zajmować się Polską.

 

Ojciec poległ na polu chwały,

Matka dostała ze trzy medale

Oraz rentę w portfelu tak starym ,

Że pamięta nadzieje zuchwałe.

 

Teraz wnukom kupuje pierniki

W czekolado podobnej polewie.

Czy się cieszyć takim smakołykiem

Sama chyba dokładnie juz nie wie.

 

Lecz po mimo ósmego krzyżyka

Ma ambicje raczej zrozumiałą,

Żeby wnuki nauczyć wierszyka:

"Kto ty jesteś? Polak mały!"

 

A pan mi mówi, panie kontrolerze,

dym z papierosa puszczając beztrosko,

że ja niestety do tych nie należę,

którzy powinni zajmować się Polską.

Vote up!
8
Vote down!
0

To się zaczeło od likwidowania polskości, od wyśmiewania i lżenia naszej przeszłości, naszych bohaterów i naszej wiary. To jest pierwszy krok, drugim będzie likwidacja Polski. J.M.Rymkiewicz

#1611749

Dziś w Sejmie Grzegorz Braun chciał zadać trzy pytania premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.
Jednak cenzura, marszałek Elżbieta Witek, znów dała się we znaki Konfederacji...i zablokowała.
Oto pytania:
1. Biografia Pana Ministra Finansów Tadeusza Kościńskiego – nieznana szerzej, a budząca uzasadnione zainteresowanie opinii publicznej.

2. Starszy sierżant sztabowy armii izraelskiej Jonny Daniels – jego praca dla Rządu RP (ew. firm i instytucji podległych Panu Premierowi), jego osobista znajomość z Panem Premierem oraz ew. wpływ na decyzje kadrowe i programowe podejmowane przez Pana Premiera – w tym decyzje dotyczące formowania i działania Rady Ministrów w poprzednim i aktualnym składzie.

3. Działania administracji, Policji i innych służb podległych Panu Ministrowi Mariuszowi Kamińskiemu w dniu 11 listopada 2019 i w dniach następnych.

UWAGA ! Powstaje koncesjonowana "prawica" o nazwie „konfederacja narodowa" haha, będą mamić publikę nieświadomą i mało spostrzegawcza swoja "patriotyzmem", manipulacjami , a przodować w tym będzie pyszałek Marian Kowalski, naprawdę postać skompromitowana, jak i ANTONI nasz jedyny taki "konserwatysta prawicowiec" haha będzie zabawnie, bądźmy czujni bo prawdziwej KONFEDERACJI jak widac się boja.

A pan mi mówi, panie kontrolerze,

dym z papierosa puszczając beztrosko,(...)

https://gloria.tv/post/AXp4u8EPoEeq1TKnf9CxeMXpy

http://dakowski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=26723&Itemid=100

Vote up!
6
Vote down!
-4

Verita

#1611856

    A, kim jest G, Braun...Cwaniak, któremu bliżej do Rosji, niż USA. NATO bee..., to pokłosie PRL. To ludzie elity Korwina, którym zlecono zadania. To miernoty antyPolskie mające w czterech literach Polskę i Polaków.

Vote up!
6
Vote down!
-5

ronin

#1611880

Zaznacz, ze to cytat, bo nawet niezbyt kumaty Polak moze Ci przypalowac.   :-)

Pozdrawiam serdecznie

Vote up!
3
Vote down!
0

To się zaczeło od likwidowania polskości, od wyśmiewania i lżenia naszej przeszłości, naszych bohaterów i naszej wiary. To jest pierwszy krok, drugim będzie likwidacja Polski. J.M.Rymkiewicz

#1611994

Bardzo istotne pytania. Szczegolnie duzy znak zapytania dotyczy roli sierzanta - przyjaciela Premiera, ktory swoje dzieci uczy w szkole zydowskiej.  Czyzby jego matka to Zydowka? Dziekuje za upowszechnienie tych pytan.

Vote up!
3
Vote down!
-1

To się zaczeło od likwidowania polskości, od wyśmiewania i lżenia naszej przeszłości, naszych bohaterów i naszej wiary. To jest pierwszy krok, drugim będzie likwidacja Polski. J.M.Rymkiewicz

#1611993

Natomiast co do tak zwanej - "Konfederacji Narodowej".

Przywodcami ich sa Kowalski i Macierewicz.  Marian Kowalski zablysnal szybka i prawidlowa reakcja na Marszu Niepodleglosci, przez co uzyskal duza popularnosc. Jednak nie chcial lub nie potrafil wspolpracowac z innymi dzialaczami mlodziezowymi i od tego czasu jego gwiazda zaczela przygasac. Ostatecznie skompromitowal sie przyjaznia z lubelskim pastorem, ktory w Polsce zwalcza katolicyzm i pod jego wplywem, razem z nim, drwil z polskich katolikow. 

Pan Antoni.  Jezeli przejrzymy jego kariere polityczna, to latwo zauwazymy, ze czegokolwiek sie on podjal zrobic, to dokladnie to zepsul. Od dekomunizacji - po "katastrofe" smolenska, czyli praktycznie przez caly czas jego dzialalnosci. Dlatego istnieje duze prawdopodobienstwo, ze zepsuje i ta sprawe.

Osobiscie, bardziej obawiam sie dzialalnosci Korwina w tej zwyczajnej Konfederacji.

Serdecznie pozdrawiam

P.S. Dziekuje za oba linki.

Vote up!
1
Vote down!
-3

To się zaczeło od likwidowania polskości, od wyśmiewania i lżenia naszej przeszłości, naszych bohaterów i naszej wiary. To jest pierwszy krok, drugim będzie likwidacja Polski. J.M.Rymkiewicz

#1611996

ani tez najwybitniejsi profesorowie ( z prawa, lewa i srodka ), luminarze literatury i polityko - nikt nigdy nie zajaknal sie nawet publicznie na temat grabiezy dokonanej przez Szwedow w Polsce.

Szkoda - bo choc pewnie podstaw prawnych nie ma (lupy wojenne byly w owych czasach "legalne"?) - to sa podstawy moralne.

Skoro Szwedzi sa tacy antykolonialni i postepowi - to moze sumienie by ich ruszylo? Podejrzewam, ze 90% (lub wiecej) Szwedow nie ma zielonego pojecia, ze wiekszosc zbiorow historycznych w ich muzeach pochodzi... z rabunku.

A tymczasem nie chca nam wydac nie tylko dobr materialnych - ale nawet  Stefana Michnika. Na pocieszenie dali Nobla? 

Vote up!
6
Vote down!
0

mikolaj

#1611772

  Witaj! No, to pojechałeś. Michnik się nie podoba, mniemam, nawet sądy. Kropla skałę...Stałeś w rozkroku. Nic osobistego, ale wielu wie, że temat naprawy państwa nieodwracalny. Wolności Polacy, nie dadzą sobie wydrzeć. Pozdrawiam!

Vote up!
5
Vote down!
-1

ronin

#1611882

O Szwedach pisał Henryk Sienkiewicz w Potopie? Ustami Zagłoby powiedział:

Mdły to naród, bo ziemia tam okrutnie nieurodzajna i chleba nie mają, bo jeno szyszki sosnowe mielą, z takiej to mąki podpłomyki czyniąc, które żywicą śmierdzą. Inni nad morzem chodzą i co tylko fala wyrzuci, to żrą, jeszcze się z sobą o owe specyały bijąc. Hołota tam okrutna, dlatego nie masz narodu na cudze łapczywszego, bo nawet Tatarzy końskiego mięsa ad libitum nie mają, a oni czasem po roku mięsa nie widują i ciągle głodem przymierają, chyba że połów ryb zdarzy się obfity.

(…) Szwedzi, jako to naród ustawicznie w wodzie brodzący i z morza największe ciągnący intraty, nurkowie są exquisitissimi. Tośmy się im popisywać kazali – i co waszmościowie na to powiecie: rzucisz szelmę w jedną przerębel, to on ci drugą wypłynie i jeszcze śledzia żywego w pysku trzyma.”

Szwecja miała do XX wieku mocno zszarganą opinię w Europie. W Polsce, jeszcze w XIX wieku, słowo “Szwed” było synonimem żądnego krwi żołdaka, a “Szwecja” – narodowego wroga.

ŚLEDZIE -  5 GRZECHÓW GŁÓWNYCH:

1. W prawie dotyczącym identyfikacji płciowej (Könstillhörighetslag) funkcjonowała przymusowa sterylizacja. Cały ten proceder trwał w latach 1934 o 2013, a w niektórych przypadkach sterylizacja odbywała się bez zgody podmiotu, którego zabieg dotyczył.

2. Hitlerowskie emerytury dla szwedzkich SS-manów

3. Krzywda Saamów - rdzennej ludność północnych rubieży Europy. Rasizm, dyskryminacja, poniżenia, przymusowe nawracanie na chrześcijaństwo, zakaz używania samskich imion, wywłaszczanie ziem, przesiedlenia – to wszystko towarzyszyło ich życiu przez dekady. W 1998 roku, Annika Ahnberg, ówczesna minister rolnictwa i ds. Samów, przeprosiła za wszelkie nadużycia, które stosowano wobec szwedzkiej ludności tubylczej. Jednak po dziś dzień jest to temat niewygodny, wręcz temat tabu. Herman Bernhard Lundborg. Lundborg ukończył medycynę w Karolinska Institutet w 1895 r., a swój doktorat uzyskał na Uniwersytecie w Uppsali w 1903 roku. Habilitację uzyskał w oparciu o badania nad antropologią oraz… naukowy rasizm, który wykorzystywał pozornie naukowe hipotezy i techniki, by udowodnić to, że Saamowie są niższą rasą. Mówił o nich wręcz, że “rasa lapońska jest niedorozwiniętą formą człowieka”. Przez lata dzielono Saamów. Ci, którzy hodowali renifery byli izolowani, z kolei ci którzy nie chcieli zajmować się hodowlą, poddawano całkowitej asymilacji, przez co zanikał ich język i tożsamość narodowa.

4. Handel niewolnikami. Niewolnictwo i handel niewolnikami zostały zakazane w Szwecji w 1335 roku, jednak szwedzkie statki, które znajdowały się poza terytorium Szwecji, uczestniczyły od XVII wieku w transatlantyckim handlu niewolnikami. Szczególnie miało to miejsce, kiedy Szwedzi posiadali swoje kolonie zamorskie – w Afryce Cabo Corso i karaibską wyspę Svenska S:t Barthélemy. Szwecja miała nawet porozumienie w sprawie handlu niewolnikami z Wielką Brytanią i Holandią, na podstawie którego prowadzili handel trójstronny. Handel niewolnikami na terytoriach zamorskich zaczął być znoszony od 1813 roku. Sukcesywnie działano na rzecz egzekwowania prawa przeciwko handlu niewolnikami do czasu uniewinnienia ostatnich niewolników, łącznie było to 595 osób, które uwolniono w 1847 roku.

5. Dzieła zrabowane Polsce przez Szwedów.

~ Aldona Hartwińska

https://www.fakt.pl/hobby/historia/najpierw-obejrzal-potem-zrabowal-inwazja-chciwych-sledzi/f6nxf5x

ps

(...) Szwedzi znęcali się strasznie nad kobietami. Nie wiedziały dzieuchy, gdzie się schować. W stogu – to piką przebije, w lesie – strach. To chowały się dzieuchy w kominie. A jak Szwedzi ze wsi wyszli, to ludzie wołali: „Kaśka, Maryna, Wyłaź z komina, Bo już Szwedów diabli wzięli” [Hajd Nie 197]. Wedle opowieści jednak takie działania nie zawsze były skuteczne, bowiem Szwedzi – najwyraźniej wiedząc o tym – chodzili po lasach, wywołując w ten sam sposób ukrywające się dziewczyny, by następnie je zabić [K 15 Poz 165, Wisła 1893/185]. To wszystko sprawiło, że działania Szwedów z tego okresu oceniano jednoznacznie negatywnie [MAAE 1897/267] – utrwaliło się to w powiedzeniach typu: bardzo źle było w Polsce za tych starych Szwedów [K 15 Poz 165–166] lub Oj bieda, jak za starego Szweda [Wisła 1889/773]. Cechy. Szwedzi w tekstach ludowych są okrutni i mściwi: Szwedy, co prowadzili wojnę z Polakami, beli okrutni. Oni ludziom wbijeli drzazgi za pazury, łapali ludzi, jeden trzymał, a drugi wlewał do gęby gnojówkę, paleli kościoły, bodaj kościół w Mikołajkach też zniszczeli. Jak Szwedy nocą maszerowali albo szukeli ludzi, to świecieli sobie zapalonymi wiechciami słomy. Mówią ludzie, że przed Szwedem to nikt się ukryć nie mógł, bo jak on obaczył do zwierciadła, to wszystko widział. Aby ludzi oszukać, udaweli Polaków i wołeli: – Kaśka, Maryśka pódźta, Szwedy już poszli. Jeszcze jak odchodzieli, to grozieli, że jak wrócą, to nawet dziecka nie ostawią żywego w kolebce. [Hajd Nie 196, także MAAE 1896/271, patrz: LL 1960/2–3/84]. Szwedów uważano za upartych, por. frazeologizm: zacięty jak Szwed [Wisła 1893/601], złych [NKPP Szwed 17] (...)

~Monika Łaszkiewicz, skrót opracowania: "Co za jedni ci Szwedziska? – stereotypowe widzenie Szweda w polszczyźnie potocznej i w polskiej kulturze ludowej."

Pozdrawiam

Vote up!
8
Vote down!
0

casium

#1611777

W XIX wieku i do I wojny ("Wielkiej Wojny") po morzach północnej Europy pływało sporo żaglowców - statków z drewna, a na nich pracowali ludzie z żelaza. Z tamtych to czasów pochodzi powiedzenie: "Pijany jak Szwed". A jak się zachowywali Szwedzi (marynarze) - został ślad w literaturze - wydana w Polsce powieść "Gorączka morska", autor: Albert Henrik Rasmussen, wydana bodajże w 1962 r. z piękną okładką zaprojektowaną przez marynistę Adama Werkę

Vote up!
7
Vote down!
0

gabro --> skała głębinowa -ZASADOWA-

#1611843

Jako że jest tu wspomniany tatko pana Pera, to takie coś mi się znalazło:

Erik Wästberg (1905-1954) dziennikarz redaktor naczelny nazistowskiego organu Nya Dagligt Allehanda (1859–1944), w czasie pierwszej i drugiej wojny światowej, wspierającego propagandowo Niemcy, w latach 30. NDA stało się pismem pronazistowskim, a niekiedy pisze się wprost, że było gazetą wydawaną za pieniądze Niemców. Wästberg był jego ostatnim redaktorem naczelnym w latach 1942-1944, pismo nie upadło  "w wyniku kryzysu gospodarczego 1944"
https://www.salon24.pl/u/nick/1005255,laudacje-na-czesc-tokarczuk-wyglosil-syn-szwedzkiego-nazistowskiego-propagandysty

Powyższe to oczywiście wyłącznie dla faktograficznego porządku, powszechnie wszak wiadomo, że ani rodzice ani atmosfera rodzinnego domu nie mają absolutnie żadnego wpływu na ukształtowanie dzieci.

Vote up!
4
Vote down!
0
#1611884

"ani rodzice ani atmosfera rodzinnego domu nie mają absolutnie żadnego wpływu na ukształtowanie dzieci".

Specyficzne.

Honic

Vote up!
6
Vote down!
0
#1611915

Rewelacyjny tekst! Z taką dozą rzeczowej argumentacji nie sposób dyskutować. Kolportować i tyle!

Vote up!
7
Vote down!
0

Podczas kryzysów – powtarzam – strzeżcie się agentur. Idźcie swoją drogą, służąc jedynie Polsce, miłując tylko Polskę i nienawidząc tych, co służą obcym.

#1611965