Smarzowski = Salman Rushdie, „Wołyń” = „Szatańskie wersety”

Obrazek użytkownika Fedorowicz Ewaryst
Blog

Tak najkrócej można podsumować reakcję ukraińskich władz i tamtejszych elit (to nie moja wina, że elity tam takie) na filmową opowieść Smarzowskiego o dokonanym przez UPA na wołyńskich Polakach ludobójstwie.Jaka przesada?A jak inaczej zinterpretować fakt, iż zapowiedziana na wtorek w Kijowie projekcja "Wołynia" i spotkanie z reżyserem nie odbyła się w wyniku „usilnego zalecenia” ukraińskiego MSZ "ze względu na porządek publiczny"?Przecież po przetłumaczeniu z języka dyplomacji na język normalnych ludzi przesłanie ukraińskiego MSZ czyta się tak:nie gwarantujemy reżyserowi i innym uczestnikom tego pokazu bezpieczeństwa.Koniec kropka.Jakie jednostkowe wydarzenie?

Wszak były szef ukraińskiego MSZ, deputowany parlamentu Borys Tarasiuk wręcz grozi Smarzowskiemu zakazem wjazdu na Ukrainę.Jako wytrawny dyplomata ubiera to w taki woal:nie zdziwiłbym się, gdyby w ukraińskim parlamencie pojawiła się propozycja wprowadzenia zakazu wjazdu na Ukrainę autorowi filmu „Wołyń”.”I nie mówi tego po pijaku w jakiejś ukraińskiej Sowie, tylko w Polsce, na trzeźwo, na zorganizowanym przez Fundację Batorego spotkaniu.

Jak to nie jest przykład zinstytucjonalizowanego hejtu, to ja jestem z MSZ, ale polskiego.Jak to nie można porównywać?

Oczywiście, że można:tam się ajatollah Chomeini zajął jednym pisarzem, tu – jednym reżyserem zajął się MSZ, a ma się zająć parlament.

Puenta się należy:niechcący napisał ją ukraiński pisarz i poeta Jurij Andruchowycz, który skrytykowawszy film, którego nie obejrzał (sic!) wyrzucił z siebie dwa słowa (cytuję dosłownie za tygodnikiem DoRzeczy 42/193, 17-23 października 2016, więc ewentualne pretensje proszę kierować do autora)pojebane pojednanie”No nic dodać - nic ująć.Bo to wbijane Polakom do głowy młotkiem pojednanie z propagującą kult UPA Ukrainą ma tyle wspólnego z rzeczywistością, co identycznie wmłotkowywana przez komunistów przyjaźń ze Związkiem Radzieckim:jedno i drugie g... warte. 

Ocena wpisu: 
5
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.7 (głosów:12)

Komentarze

Polski budowniczy,

zatrudniający wielu Ukraińców w swojej firmie powiedział, że oni nienawidzą Polaków. Proszę posłuchać od 17-tej minuty, jest to nagranie programu Marcina Wolskiego z TVP, w programie jest dyskusja na temat Rzezi Wołyńskiej i prowadzą ją Rafał Ziemkiewicz i Łukasz Warzecha. Dziwią mnie niektóre wypowiedzi Polaków z którymi przeprowadzono sondę, pieprzyli tak jak gdyby nie wiedzieli jak banderowcy wymordowali 200 tys. Polaków.

https://www.youtube.com/watch?v=Fanh2B_0jAk

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

Bądź zawsze lojalny wobec Ojczyzny, wobec rządu tylko wtedy, gdy na to zasługuje. Mark Twain

#1523352

Dziękuję za link!
Rzeczywiscie - niesamowite, że to w naganiajacej Polaków nahajem do przyjaźni z banderowcami TVP puscili!
Inna sprawa, że Ziemkiewicz sporo u mnie zyskał - uczciwie tę zakłamywaną kwestię przedstawiał. Za to Warzecha - typowy lawirant, co to niucha, w ktorej szafie są trzymane konfitury :-/
 

Podoba mi się!
7
Nie podoba mi się!
0

Ewaryst Fedorowicz

#1523361