Rzeczypospolita a Moskwa do 1795 roku - impreza SPJN

Obrazek użytkownika elig
Historia

  Miała ona miejsce w kościele przy pl. Grzybowskim w Warszawie, 3.02.2015 o godz. 18:00.  Była zapowiadana jako "debata SPJN" względnie "panel dyskusyjny"  /]]>TUTAJ]]>/.  W rzeczywistości jej charakter był inny.  Do dolnej sali kościoła przybylo ponad 50 osób, a za długim stołem zasiedli: profesorowie: Jan Dzięgielewski, Andrzej Rachuba, Edward Opaliński i Zofia Zielińska oraz dr Dorota Dukwicz.


  Zaprezentowali oni cykl pięciu półgodzinnych wykładów omawiających historię stosunków z Rosją od powstania Ksiestwa Moskiewskiego i pierwszych kontaktów Wielkiego Ksiestwa Litewskiego z nim /za Olgierda w XIV w./ aż do 1795, czyli do ostatecznego upadku Rzeczypospolitej.

  Tak więc prof Opaliński opisał okres do XV wieku, prof. Dziegielewski mówił o wieku XVI i Stefanie Batorym, prof. Rachuba opisał siedemnastowieczne wojny, prof. Zofia Zielińska mówiła o epoce saskiej, a dr Dukwicz  - o panowaniu Stanisława Augusta Poniatowskiego i rozbiorach.

  Prelekcje te były ciekawe i wiekszość słuchaczy na pewno wiele z nich skorzystała, ja jednak miałam z nimi problem.  W roku akademickim 2012/2013 wysłuchałam bowiem cyklu 9 wykładów prof. Andrzeja Nowaka "Polska - Rosja: geopolityka i trudne sąsiedztwo" /są one dostępne w Internecie - /]]>TUTAJ]]>//.  Odnosiłam nieustannie wrażenie, że owe prelekcje są rodzajem streszczeń wykładów prof. Andrzeja Nowaka i nie mogłam się powstrzymać od porównań, które wypadały na korzyść prof. Nowaka.

  Opisany powyżej cykl pięciu wykładów zakończył się o 20:30 i dopiero wtedy można było mówić o jakichś dyskusjach.  Pierwszą z nich wywołało pytanie słuchacza o dyplomacje rosyjską.  Sprowokowalo ono wymianę zdań na temat cech dyplomacji wschodniej i zachodniej, a także na temat roli Niemcow bałtyckich w Imperium Rosyjskim.  Druga wybuchła podczas podsumowania i dotyczyła oceny panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego i roli skromnych reform, jakie udało mu się przeprowadzić wbrew Rosji.  Panie Zofia Zielińska i Dorota Dukwicz niezwykle je chwalily, zas Jan Dziegielewski przestrzegał przed gloryfikowaniem króla.

  Impreza zakończyła sie o 21:00.  Filmowały ją dwie kamery, w tym z Blogpress.pl.  Nastepna debata SPJN odbędzie sie 17 marca w tym samym miejscu i o tej samej godzinie.

Twoja ocena: Brak Średnia: 4.7 (9 głosów)