Państwo Islamskie, czyli "efekt demonstracji"
Wczoraj, 10 grudnia 2015, w portalu Wpolityce.pl {TUTAJ} ukazał się artykuł "Państwo Islamskie coraz sprawniej się rozprzestrzenia" - arabista o przyczynach nieskuteczności koalicji antyterrorystycznej".. Jest to wywiad z dr Janem Burym, ekspertem od spraw Bliskiego Wschodu. Tekst ten został pierwotnie opublikowany w tygodniku "Niedziela". Czytamy:
"żadnemu z mocarstw - ani Rosji, ani Stanom Zjednoczonym nie zależy na odpowiednio mocnym uderzeniu w matecznik terroryzmu. Każda ze stron broni swoich wpływów i interesów.
Arabista [dr Bury] tłumaczy rolę jaką na Bliskim Wschodzie odgrywa Państwo Islamskie.
Są dwie teorie dotyczące genezy i celu jego powstania. Pierwsza - że wywodzi się z siatki irackiej Al-Kaidy i jest produktem stworzonym m.in. przez byłych oficerów Saddama Husajna, po to, by opierać się wpływom Zachodu. Jednak jest to mało prawdopodobne, gdyż w takim przypadku byłby to raczej tylko niewielki ruch islamistyczny.
Według drugiej wersji, obecne Państwo Islamskie jest bezpośrednio wspierane finansowo, logistycznie i militarnie przez bogate kraje arabskie znad Zatoki Perskiej. (…) Moim zdaniem, ISIS jest na rękę Zachodowi i znakomicie wpisuje się w neokonserwatywne plany kontroli Bliskiego Wschodu, (...)
ISIS powstało w 2014 r. i zaraz potem do walki z nim ruszyła wielka koalicja kilkudziesięciu państw, jednak bardzo nieudolna, ponieważ Państwo Islamskie coraz sprawniej się rozprzestrzenia, pozyskuje coraz więcej broni, coraz więcej ośrodków z nielegalnego handlu ropą naftową
—zaznacza dr Bury.
Taka koalicja jest fikcją, po prostu nie jest możliwa, skoro ponad 50 państw przez 1,5 roku w tej sprawie nie zrobiło praktycznie nic, a Państwo Islamskie rozwijało się, rosło w siłę!
—mówi arabista i tłumaczy kto najbardziej korzysta na tym, że Europa jest sparaliżowana przez strach przed terroryzmem arabskim. Moim zdaniem najsilniejsi - przede wszystkim Stany Zjednoczone.".
Rzeczywiście - nieudolność koalicji, które mają jakoby zwalczać Państwo Islamskie jest zadziwiająca. Dotyczy to obu koalicji, zarówno tej pod wodzą USA, jak i niedawno uformowanej, konkurencyjnej rosyjsko-irańskiej, ku której skłaniają się: rząd w Bagdadzie oraz reżim Asada w Syrii. Już na początku amerykańskich nalotów w sierpniu 2014 eksperci wojskowi przestrzegali, ze nie moga one być skuteczne. Witold Gadowski w batdzo ciekawym wywiadzie dla dziennika "Polska" {TUTAJ } pisze:
"Ataki lotnicze są skuteczną taktyką walki z Państwem Islamskim?
Nie, są skuteczną taktyką do rozbijania transportów ropy naftowej, przewożonej długimi wężami ciężarówek. Lotnictwo, zwłaszcza francuskie i rosyjskie rozbiło ostatnio kilka takich transportów. To uderzenie w finansowanie ISIS. Nie można rozbić wojsk islamskich atakami z powietrza, dowódcy islamscy wyciągnęli wnioski z operacji „Jawbraeker” w której rozbito wojska Talibów w Afganistanie. Kilkudziesięciu markerów z CIA wskazywało położenie zgrupowań Talibów samolotom amerykańskim, które przeprowadzały dywanowe naloty, resztę docinała kawaleria Dostuma albo inne grupy, które walczyły z Talibami. ISIS wyciągnął z tego wniosku i nie tworzy dużych zgrupowań wojskowych,".
Co jednak jest najistotniejsze - to niezwykła atrakcyjność Państwa Islamskiego dla muzułmanów będących radykalnymi sunnitami. Utworzyło ono sieć swych odnóg zwanych wilajatami od Kaukazu do Libii oraz od Europy do Nigerii. Szczegółowo opisuje je Witolt Repetowicz w portalu Defence24 {TUTAJ }. Co więcej, wielu cudzoziemców walczy w szeregach wojsk Państwa Islamskiego w Syrii oraz w Iraku. Wczoraj natrafiłam na opracowanie w portalu Breitbar.com {TUTAJ }. Nosi ono tytuł "REPORT: Western Jihadist Numbers DOUBLE In 18 Months". Dowiedziałam się z niego, że obecnie w Iraku i Syrii jest między 27 a 31 tys. żolnierzy pochodzących z zagranicy, w tym ponad 5000 z Zachodniej Europy. To bardzo dużo, jeśli wziąć pod uwagę, że liczebność całych sił zbrojnych Państwa Islamskiego szacowana jest pomiędzy 50 a 100 tysięcy.
Dlaczego Państwo Islamskie ma tak wielką siłę przyciągania? Moim zdaniem decyduje o tym tzw. "efekt demonstracji". Państwo Islamskie mianowało się "Kalifatem", czyli czymś w rodzaju "świętego królestwa". I rzeczywiście. Gdy wszystkie siły Zachodu [oraz Rosji, Iranu i Turcji] wystąpiły przeciw niemu - nie są w stanie go pokonać. Nieudolność koalicji walczących z Państwem Islamskim utwierdza prawowiernych sunnitów w przekonaniu, ze jest ono prawdziwym Kalifatem, cieszącym się szczególną łaską Allaha.
Apokaliptyczne wizje snute przez imamów Kalifatu stają się więc bardziej prawdopodobne w oczach islamskich radykałów. Można o tym przeczytac {TUTAJ }:
"Porażki Kalifatu są na razie, jak już napisałem powyżej, jedynie skali taktycznej; na pewno nie takiej, która uzasadniałaby popadnięcie w desperację i psychologiczno-polityczny kryzys. Ale znacznie ważniejsze jest coś innego. Otóż takie zamachy można rozpatrywać jako najlepszy środek do sprowokowania lądowej interwencji Zachodu przeciw ISIS. A taka interwencja to jest dokładnie to, czego ideolodzy i przywódcy Daeszu (tym arabskim skrótem coraz częściej określa się Państwo Islamskie) pragną. Dlaczego? Dlatego, że Kalifat nie jest zwykłym państwem, i jego cele nie są takie, jakie mają zwykłe, nawet najbardziej agresywne, najbardziej barbarzyńskie i najbardziej dyktatorskie, państwa. Otóż ci, którzy stworzyli Daesz, kierują jego polityką i określają jego doktrynę, to wyznawcy nadchodzącej apokalipsy. To grupa millenarystyczna - sekta, czekająca na nadchodzący i jej zdaniem bliski koniec świata. Ten koniec oznacza ich zdaniem ostateczny tryumf islamu – ale przedtem wiele musi się stać. Co takiego konkretnie? Między innymi właśnie zachodnia inwazja.".
Im dłużej trwa niezdecydowanie w sprawie zwalczania Państwa Islamskiego, tym więcej zwolenników znajduje ono wśród sunnickich muzułmanów.
- Blog
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 1532 odsłony
Komentarze
Pojedyńczo i grupkami... kto chodzi do meczetu z podróżną torbą?
11 Grudnia, 2015 - 23:57
Dziś w godzinach południowych przejeżdżałam obok meczetu na warszawskiej Woli (nieopodal Reduty Ordona)
Właśnie wychodzili z niego (w dużych ilościach) młodzi mężczyzni obarczeni podróżnymi tobami - młodzi, czarniawi, pełni energii (warszawianki kryjcie się) Rozchodzili sie po kilku w kierunku przystanków autobusowych, wtapiając sie w piątkowy wzmożony ruch w rejonie dworca zachodniego. Moja myśl była taka: natychmiast przysłać oddziały wojska i policji - okrążyć, wyłapać - i ciupasem do domu!
Ale grupki islamistów nie wzbudzały najmniejszego zainteresowania. Wmieszały sie w tłum - i to wszystko.
Lękam sie, że ciąg dalszy nastąpi.
Bóg - Honor - Ojczyzna!
Jako uzupełnienie
11 Grudnia, 2015 - 23:35
polecam artykuł Aleksandry Rybińskiej http://wpolityce.pl/swiat/271435-zarzadzanie-barbarzynstwem-kalifat-ktory-panstwo-islamskie-chce-ustanowic-ma-byc-panstwem-opartym-nie-na-dyktaturze-lecz-na-przyzwoleniu-spolecznym
Zarządzanie Barbarzyństwem. Kalifat, który Państwo Islamskie chce ustanowić, ma być państwem opartym nie na dyktaturze, lecz na przyzwoleniu społecznymW czerwcu 2014 roku, po podbiciu irackiego Mosulu i części otaczającej go prowincji Niniwa, dżihadyści otworzyli bank, opracowali budżet dla miasta, a następnie wręczyli jego mieszkańcom 16-stronnicowy kontrakt miejski [wathiqat al-madina], w którym zobowiązali się do zapewniania im bezpieczeństwa, edukacji, ochrony zdrowia, oczyszczania ścieków oraz pomocy najbiedniejszym. Wprowadzenie prawa szariatu, włącznie z kamieniowaniem i odcinaniem rąk, szło w parze z poprawieniem jakości usług publicznych, jak i współpracy z lokalnymi przywódcami plemiennymi. W przeszłości brak poparcia lokalnych watażków znacznie utrudniał działalność Al-Kaidzie. PI najwyraźniej chce uniknąć błędów swoich poprzedników. Dżihadyści na zajętych przez siebie terytoriach nie mordują bezmyślnie kogo popadnie. Działają racjonalnie. Oszczędzają potrzebnych im fachowców. Lekarze, urzędnicy i akademicy mogą zachować swoje stanowiska, jeśli są gotowi podporządkować się nowym zasadom. I dokonać poprzez swoją pracę „zadośćuczynienia” za wcześniejszą współpracę z wrogiem, czyli ustanowionym w Bagdadzie przez Amerykanów szyickim rządem Nuriego al-Malikiego.
Abu Bakr Nadżi, człowiek Al-Kaidy, który był bardziej nacjonalistą niż islamistą i na którego strategii opiera się Państwo Islamskie, uważał, że fanatyczna wiara jest nieracjonalna, nie może więc prowadzić do sukcesu w walce o kalifat. Można ją jednak wykorzystać do tego, by zdobyć poparcie wśród sunnitów. W „Zarządzaniu Barbarzyństwem” argumentuje, że należy zaatakować słabe wewnętrznie państwa i osłabić je dodatkowo tytułowym barbarzyństwem, aż nie będą w stanie się dłużej bronić. Próżnię powstałą po tych państwach należy następnie wypełnić, dostarczając te same usługi oraz opiekę, których one dostarczały. Klasyczna funkcja państwa połączona z prawem szariatu „zrodzi w końcu kalifat”.
„Może PI jest okrutne, ale stosuje prawo Boskie. Złodziejowi odcinają ręce, a cudzołożnika kamienują” – taki argument często da się usłyszeć z ust tych, którzy żyją pod jego jarzmem. Ten sentyment nie jest zresztą niczym nowym. Podobnie było w przypadku talibów w Afganistanie. Choć Afgańczycy się ich bali, szanowali ich. Bo walczyli z korupcją i stworzyli zarodek stabilnego państwa. Jak twierdzi Hassan Hassan, analityk, który napisał książkę o Państwie Islamskim (Inside the army of terror – Wewnątrz armii terroru): „jeśli ludzie trzymają się reguł, mogą prowadzić na okupowanych przez PI terenach normalne życie”.
Owa namiastka stabilizacji pozwala im się rozrastać. Zyskują bo mają społeczne przyzwolenie.
@Desmes - społeczne przyzwolenie
11 Grudnia, 2015 - 23:40
Własnie dziś z przerażeniem to obserwowałam.
Bóg - Honor - Ojczyzna!