"Niebieski Wieloryb" w oceanie postprawdy
Trzy dni temu [22.03.2017] napisałam notkę "Idioci też mają prawo do życia, czyli "Niebieski Wieloryb"". Ku mojemu zdziwieniu w Salonie24 {TUTAJ (link is external)} pojawiło się kilka komentarzy na jej temat dowodzących, że niebezpieczna gra internetowa "Niebieski Wieloryb" nie istnieje, iż jest to "fake" względnie "urban legend" "Gazeta Wyborcza" zamieściła tekst powielający tę tezę. Prawie identyczny artykuł ukazał się w portalu Na Temat {TUTAJ (link is external)}, Zajrzałam więc do Internetu, by dokładniej zbadać sprawę.
Znalazłam dwa obszerne teksty na temat owego "Niebieskiego Wieloryba". Pierwszy z nich opublikowany został na stronie internetowej "The Sun" {TUTAJ (link is external)}. Opisuje on sytuację w Rosji, gdzie ok. 130 samobójstw może być związane z tego rodzaju działalnością w Internecie. Nie ustalono jednak tego z pewnością, czemu trudno się dziwić. Na "wyzwanie" [Blue Whale Challenge] odpowiedzą raczej dzieci z poważnymi problemami psychicznymi lub emocjonalnymi. Gdy taka osoba popełni samobójstwo - nie wiadomo, czy jego przyczyną był Internet, czy po prostu owe problemy. Na mnie duże wrażenie zrobił przypadek 13-letniego chłopca ze Lwowa, którego w ostatniej chwili powstrzymano przed skokiem z dachu wysokiego budynku. Opisał to również "The Sun" {TUTAJ (link is external)}. Okazało się, że ów chłopiec dokumentował w sieci swoje "postępy" w tej grze ["The Ukrainian youngster had been posting every step of his moves online as part of the game which challenges players with a series of increasingly dangerous missions, culminating in their suicide.].
Drugi artykuł to raport Radio Free Europe i Radio Liberty "Teen 'Suicide Games' Send Shudders Through Russian-Speaking World" {TUTAJ (link is external)}. Wynika z niego, że podobne samobójcze gry szerzyły się w rosyjskojęzycznym świecie co najmniej od kilkunastu miesięcy wzbudzając zainteresowanie setek tysięcy osób. Sprawą zajęła się rosyjska policja:
"On November 14, 2016, police outside of Moscow arrested 21-year-old Filipp Budeikin on suspicion of being an organizer of a Blue Whale "death group," as the press has taken to calling the game. Media reports said at the time that 10 other people from various regions were detained around the same time, but all of them were questioned only as "witnesses" and released.
Authorities said Budeikin was suspected of complicity in 15 suicides. However, Budeikin's lawyer, Rostislav Gubenko, told RFE/RL that only one case was still under investigation. A court has authorized police to hold Budeikin until May 15.".
Autorzy raportu wcielali się w rolę nastolatków i prowadzili rozmowy z "opiekunami" lub "kuratorami" gry, którzy straszyli ich, że jeśli zaczną grę i spróbują się wycofać, to oni po nich przyjdą. Warto tez odnotować utworzenie w Rosji ochotniczej formacji do walki z samobójczymi grami [patrz - {TUTAJ (link is external)}]. "Niebieski Wieloryb" i podobne samobójcze gry to realnie istniejące zjawisko w sieci. Znalazłam mnóstwo ostrzeżeń przed nim ze strony policji brytyjskiej, francuskiej i niemieckiej. W Polsce odnotowano co najmniej siedem samookaleczeń dzieci i młodzieży spowodowanych przez nie - ostatnio 23.03.2017 {TUTAJ (link is external)}. Nie warto udawać, że problemu nie ma.
- Blog
- Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz
- 1465 odsłon