Pierwszy taki atak na PSL

Obrazek użytkownika elig
Kraj

  Wczoraj, 16.07. 2012 stało się coś o historycznym być może znaczeniu. Po raz pierwszy w 23 letniej historii III RP ktoś przypuścił otwarty, jawny i frontalny atak na PSL. Dwa lata i dziesięć miesięcy temu, 9.09.2009, pisałam /TUTAJ/:

  "Wydawałoby się, że wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak powinien mieć coś do powiedzenia zarówno w sprawie stoczni, jak i deficytu budżetowego. On jednak uparcie milczał. Ta taktyka okazała się skuteczna. Krytycy wieszali wszystkie psy na rządzie, PO, byłych SB-kach i postkomunistach, ale o PSL-u nikt nawet nie wspomniał. Dowodzi to wielkiej zręczności tej partii. Jest to niewątpliwie najsprytniejsze ugrupowanie w całej polskiej polityce. W latach 1989-1990 bezszmerowo przekształciło się z popierającego komunizm ZSL-u w PSL i dotrwało w tej postaci do dnia dzisiejszego. Tylko im się to udało. Co więcej, w ciągu ostatnich 20-tu lat przez 11 lat uczestniczyli w rządach, najdłuzej ze wszystkich partii, przy czym w wyborach uzyskiwali tylko od 7% do 14% głosów. Mimo to Waldemar Pawlak był premierem. Trzeba sobie uświadomić, że bez PSL niemożliwe byłyby dwie kadencje rządów postkomunistów oraz obecny rząd Tuska. Prawicowi publicyści nie krytykują jednak PSL-u. Ugrupowanie to cieszy się swoistym immunitetem, na który, moim zdaniem, wcale nie zasługuje.".

  Wszystko wskazuje na to, że wczoraj immunitet ten zdjęto. Oto w "Pulsie Biznesu" /TUTAJ/ ukazał się zapis rozmowy Serafina z Łukasikiem ujawniający przekręty w firmie Elewarr dokonywane przez działaczy PSL oraz fakt składania fałszywych zeznań przez ministra rolnictwa Marka Sawickiego. Ciekawe jest to, ze rozmowa ta odbywała się w styczniu, a dowiedzieliśmy się o niej dopiero teraz, po ponad pół roku. Jest oczywiste, że wyszły na jaw t.zw. "haki". Także dopiero dziś przypomniano sobie , że pracownicy Elewarr już 1 lutego podnosili alarm pisząc o rozkradaniu spółki przez PSL /TUTAJ/.

  Dziś Serafin "idzie w zaparte" twierdząc: "Leppera zamordowano, teraz kolej na mnie" /patrz Onet - /TUTAJ// i nazywając całą sprawę "zaplanowaną prowokacją". Władze PSL są chyba jednak innego zdania. Po rozmowie z Pawlakiem minister Sawicki oświadczył, ze jutro podaje się do dymisji /TUTAJ/. W dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie" jest artykuł Katarzyny Pawlak i Barbary Paliwody "Afera taśmowa w rządzie Tuska". Przytoczono w nim opinie polityka PO mówiącego, że "PSL stanęło okoniem w sprawie in vitro. Nie odbyły się z nami żadne rozmowy. Taśmy mogły być karą za bunt". Zbigniew Kuźmiuk podejrzewa raczej, iż maja one związek ze zbliżającym się na jesieni kongresem PSL i walka o władzę. Autorki sugerują też, że cała afera może być próbą odwrócenia uwagi od problemów samego Tuska. Piszą: "Sprawą wymagająca medialnego przykrycia są zeznania Donalda Tuska, złożone przed cywilnymi prokuratorami, które okazały się nieprawdą.".

  Ja jednak uważam, że sprawa może być poważniejsza i chodzi tu o próbę "wyślizgania" PSL z rządzącej koalicji i zastąpienia go przez Ruch Palikota /lub SLD/. Posunięcie takie miałoby poparcie Pałacu Prezydenckiego oraz grupy Kwaśniewskiego.

  Jak by to nie było, osobiście cieszę się, ze minister Sawicki dostał po nosie. W marcu relacjonowałam protest pszczelarzy. Minister Sawicki potraktował ich "z buta". Pisałam wtedy /TUTAJ/: "Przed 14:00 do Ministerstwa weszła delegacja pięciu pszczelarzy z petycją. Minister Sawicki rozmawiał z nimi krótko. Oświadczył, ze do zebranych nie wyjdzie, na petycję odpowie w ciągu trzech miesięcy, a żadnych negocjacji nie będzie.". Ta arogancja została dziś w pewnym stopniu ukarana.

Brak głosów

Komentarze

 

Limeryk

W chłopskiej partii, znaczy w PSL-u

tych quasi cwaniaków było wielu.

Że cwaniacy z kaczych dołów

to niedługi mieli połów.

Niech się  zajmą choć uprawą chmielu.

Vote up!
0
Vote down!
0

widz

#275354

elig: To nie są quasi cwaniacy, tylko najwięksi cwaniacy w Polsce :))) Z 23 lat - rządzili przez 14 !!! Pawlak bywał premierem !!!

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#275380

 koalicjanta, z "winy" PSL-u? To jest ten trop. Gratuluję intuicji, elig.

Vote up!
0
Vote down!
0
#275377

elig: Tak podejrzewam. Błyskawiczna reakcja Pawlaka też na to wskazuje. Nie wiem jednak, czy to się uda?

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#275381

Aleksander Szumański

To nie jest początek nowej koalicji np. z SLD czy z RP. To jest koniec Tuska !!! Zobaczycie moi Niepoprawni!!!

Vote up!
0
Vote down!
0

Aleksander Szumanski

#275383

Mam taką nadzieję.

Vote up!
0
Vote down!
0
#275386

elig: Dlaczego? Tusk zrobił to, co zawsze - schował się w szafie.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#275389

Również uważam, że idzie o UZASADNIONĄ wymianę skompromitowanego Tuska - nie radzi sobie - na kogoś kto będzie nowym Bolkiem fascynującym tłumy. Zachodzi konieczność wymiany wszystkiego, by wszystko zostało po staremu. Sawicki czy Serafin to tylko drobne ciule.

Vote up!
0
Vote down!
0
#275427

Niczym sie nie różni od pzpr.

Vote up!
0
Vote down!
0
#275416

elig: Ale zupełnie inaczej było traktowane.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#275479

Używanie nazwy PSL w stosunku do postkomunistycznej partii Pawlaka jest wielkim nietaktem w stosunku do Premiera Mikołajczyka i tych wszystkich , którzy za przynależność do PSL w latach 1945-1947 byli przez politycznych nauczycieli przyjaciół Pawlaka prześladowani, bici i mordowani.
bialogwardzista

Vote up!
0
Vote down!
0
#275434

elig: Tak jest. Ciekawe tylko dlaczego nikt przez 23 lata nie zwrócił na to uwagi /prawica też nie/.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#275482

dystansowanie się od konfliktów i apelowanie o zgodę "kłótników" - byle tylko jak najdłużej przy korycie ryje karmić.

Vote up!
0
Vote down!
0
#275501

elig: Dlatego też sadzę, ze to raczej atak z zewnątrz na PSL, nie zaś ich wewnętrzne porachunki.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#275551