Listy do PiS - prof. Andrzej Nowak w Klubie Ronina

Obrazek użytkownika elig
Kraj

  W dniu 5 lutego 2015 prof. Andrzej Nowak napisał List do Prawa i Sprawiedliwości.  Zamierzał go odczytać na konwencji wyborczej kandydata PiS na prezydenta, dr Andrzeja Dudy.  Uniemożliwila mu to choroba, więc opublikował ten tekst w portalu Wpolityce.pl.  Można go też znaleźć w notce Marka Mojsiewicza  /]]>TUTAJ]]>/.


  Profesor stwierdził w nim, że PiS MUSI koniecznie wygrać zarówno wybory prezydenckie, jak i parlamentarne, a najlepszą drogą do tego jest, by Jarosław Kaczyński z góry zrezygnował z funkcji premiera /ale nie szefa partii/, ustępując miejsce komuś młodszemu.  W mojej notce "Ludzie, którzy nie powinni zajmować się polityką...."  /]]>TUTAJ]]>/  tak to skomentowałam:

  "  Skąd szacownemu profesorowi przyszlo to do głowy akurat z okazji Konwencji PREZYDENCKIEJ - nie sposob zgadnąć.  Taka konwencja ZAWSZE jest popisem kandydata na PREZYDENTA, a od obecnych oczekuje się miłych laurek na jego temat i niczego więcej.  Prof. Nowak ujawnił, że nie ma pojęcia o polityce.  Powinien pozostać przy historii, na której się zna.".

  Prof. Andrzej Nowak wzmocnił jeszcce wymowę swego listu udzielając tygodnikowi "Do Rzeczy" /nr 7/2015/ wywiadu zatytułowanego "Kaczyński powinien ustąpić młodszemu" /przeprowadzonego przez Mariusza Staniszewskiego/.  Wyjaśniał w nim powody swojego wystąpienia.  Zakończył zaś następujaco:

  "Naprawdę był pan gotowy takie przemówienie wygłosić na konwencji Prawa i Sprawiedliwości?

  Oczywiście.  Gdyby nie zapalenie płuc na pewno bym to zrobil osobiście.".

   Potem prof. Nowak napisał jeszcze jeden list do PiS w którym wyjaśniał powody napisania poprzedniego.  Jego wystąpienia spotkały się z ostra krytyką ze strony zwolenników PiS oraz zachwytem przeciwników tej partii /patrz n.p.  /]]>TUTAJ]]>//

  W ponad miesiąc od tych wydarzeń , 16 marca 2015 w Klubie Ronina w Domu Dziennikarza przy ul. Foksal w Warszawie mieliśmy spotkanie z profesorem Andrzejem Nowakiem.  Zaczęło się ono kilka minut po 20:00.  Profesor wyglosil najpierw około 45-minutowe przemówienie w którym opisał zarówno reakcje na swoje wystąpienia, jak i motywy, które nim kierowaly.

  W sprzeczności z tym, co mówił w lutym /w "Do Rzeczy"/, twierdził obecnie, że nie miał najmniejszego zamiaru odczytać owego listu na konwencji Andrzeja Dudy i gdyby był zdrowy, to też by tego nie zrobił.  Mówił, że niektóre krytyki go zabolały, n.p. stwierdzenie red. Lichockiej, iż Nowak napisał list, bo Kaczyński wolał mianować Dudę, a nie jego, kandydatem na prezydenta Polski, oraz twierdzenie red Czabańskiego, że Nowak postawił nogę PiS na samym poczatku cyklu kampanii wyborczych 2015.

  Powiedział, iż pomysł napisania takiego tekstu zrodzil się u niego, gdy na poczatku lata 2014 PiS zwróciło się do niego z propozycja kandydowania na prezydenta Krakowa w listopadowych wyborach prezydenckich.  Przypomnial sobie wówczas, iż Lech Kaczyński przygotowywał się przez dwa lata do kandydowania na prezydenta Warszawy.  Odniósł wrażenie, że tym razem PiS kompletne zlekcewazyło wybory samorządowe.  Nie dopilnowało również ich uczciwości.

  Postanowił więc wstrząsnać PiS, a zwłaszcza jego ospałym aparatem i przypomnieć, iż sytuacja Polski jest dramatyczna.  Bronił również momentu swojego wystąpienia, twierdząc, że wcześniej nikt by go nie zauważył, a potem byłoby za późno.  Wycofał się natomiast ze swoich rozważań na temat wieku Jarosława Kaczyńskiego, przyznając, iż były one niefortunne.

  Po wystąpieniu prof. Nowaka przez godzinę zadawano pytania z sali.  Nie sposób ich wszystkich omówić.  Oceny w nich zawarte wahały się od uznania dla profesora za to , że "ugryzł w d... PiS" /jak Kaczyński żubra, wg Rymkiewicza/ do zdecydowanej krytyki jego listu.  Spotkanie zakończylo się krótko przed 22:00.  Uczestniczyło w nim 80-100 osób.  Filmowały je cztery kamery należace do telewizji kablowej z Mokotowa, Blogpress.pl i Solidarnych 2010.  Transmisję prowadziło Niepoprawneradio.pl.

  Spotkanie z prof. Andrzejem Nowakiem poprzedził Przeglad Tygodnia, który zaczął się o 19:10.  Uczestniczyły w nim aż cztery osoby: prowadzacy Marcin Wolski, Dorota Kania, Artur Dmochowski i Maciej Świrski.  Zaczęto od sprzedaży TVN Amerykanom, potem omawiano kampanię prezydencką Komorowskiego, dziwne manewry ze znikaniem Putina oraz dalszy rozwój afery taśmowej.  Relacja + wideo z Przeglądu Tygodnia ukaże się prawdopodobnie jeszcże dziś w portalu Blogpress.pl.

  Jozef Orzeł poinformowal o tym, że planowany na sobotę, 21 marca, wykład prof. Marka Dyżewskiego został odwołany.

Twoja ocena: Brak Średnia: 4.9 (11 głosów)

Komentarze

  Relacja Blogpress.pl + wideo z Przeglądu Tygodnie jest tu:

 

http://wpolityce.pl/polityka/237642-co-przyzwoici-ludzie-robia-z-newsweekiem-przeglad-tygodnia-w-klubie-ronina

 

Relacja Solidarni2010.pl ze spokania z prof. Andrzejem Nowakiem jest tu:

 

http://solidarni2010.pl/30435-polecamy-moje-listy-do-pis---prof-andrzej-nowak-w-klubie-ronina.html?PHPSESSID=e996fa325eb7c0b5046fee669dd90e75

 

 

 

 

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#1470262

To jest to czego PIS-owi najbardziej brakuje do zdecydowanego zwycięstwa. Młody duchem, zdecydowany, mniej skalkulowany i bardziej emocjonalny niż J.Kaczyński. Wystarczy sobie przypomnieć wynik wyborczy Z.Ziobry (na bezrybiu i rak ryba). I ktoś taki nie powinien być kreowany na premiera ale na jednego z wiodących ministrów w tym obszarze gdzie opozycja chce dokonać największych zmian.

Vote up!
0
Vote down!
0
#1470272