Krzysztof Szczerski i Leszek Sosnowski w Klubie Ronina

Obrazek użytkownika elig
Kraj

   Wczoraj byłam na ciekawej i ważnej imprezie w Klubie Ronina, jaka miała miejsce w domu Pielgrzyma "Amicus" przy parafii św. Stanisława Kostki przy pl. Wilsona na warszawskim Żoliborzu w poniedziałek 5 października 2015 o godz 19:00.  Najpierw był trwający około godziny Przegląd Wydarzeń Tygodnia.  Prowadził go Artur Dmochowski, a udział w nim mieli wziąć kandydaci na posłów z ramienia PiS, Cezary Jurkiewicz i Maciej Pawlicki.

 Jurkiewicz faktycznie się pojawił, ale Pawlickiego nie bylo.  Okazało się, iż zamiast do Amicusa, pojechał na Foksal, gdzie spotkania Klubu Ronna miały miejsce dawniej.  Zastąpił go więc obecny na sali Maciej Świrski.  Przeglad Tygodnia był transmitowany na żywo przez ekipę Blogpress.pl,  a nagranie wideo można obejrzeć {]]>TUTAJ]]>}.  Powiem więc tylko krótko , o czym była mowa.  Cezary Jurkiewicz zaczął od sprawy wyborów parlamentarnych.  Powiedzial, że na razie sondaże są pomyślne dla PiS i dają tej partii szansę na samodzielne rządy, ale niebezpieczeństwo czai się w mniejszych partiach, takich jak Zjednoczona Lewica i partia Petru, które prowadzą intensywną kampanię .  Zastanawiano sie też, czy PSL wejdzie do Sejmu.

 Dużo uwagi poświęcono Ruchowi Kontroli Wyborów.  Zauważono, że ostatnio jakoś o nim cicho i podkreślano, iż trzeba koniecznie zapobiegać fałszerstwom wyborczym.  Omawiano potem sprawę wybryku księdza Krzysztofa Charamsy, który ogłosił, że jest homoseksualistą,. przedstawił niejakiego Eduardo, swego aktualnego kochanka, i napisał manifest żądający szczególnych praw dla gejów w KRK.  Zrobiono z tego niesłychaną sensację, choć, moim zdaniem, zajmować się tym powinni tylko: biskup pelpliński, któremu ksiądz Charamsa podlega i watykańska kongregacja w ktorej był urzędnikiem {jak na razie biskup go upomniał, a kongregacja wyrzuciła z pracy].

 Potem rozmowa zeszła na temat mediów oraz ich roli.  Przytoczono liczne przykłady ich stronniczości, na przykład przemilczanie działalności prezydenta Andrzeja Dudy, i zastanawiano sie , co należy z nimi zrobić po ewentualnych wygranych przez PiS wyborach parlamentarnych.  Na zakończenie bylo kilka pytań z sali.  Po godzinie 20:00 nastąpiła krótka przerwa, a po niej zacząl się wieczór autorski prof. Krzysztofa Śzczerskiego, ministra w Kancelarii Prezydenckiej oraz Leszka Sosnowskiego, szefa wydawnictwa Biały Kruk.  Obaj panowie opublikowali właśnie książkę "Dialogi o naprawie Rzeczpospolitej", będącą zapisem ich rozmów w ciagu ostatnich kilku lat.
 
 Wczoraj, tuż przed północą, Marcin Fijołek zamieścił w portalu Wpolityce.pl {]]>TUTAJ]]>} obszerną relację z tego spotkania.  Polecam wszystkim jej przeczytanie.  Jest tylko jeden problem.  Fijołek skoncentrowal się prawie wyłącznie na wypowiedziach prof. Szczerskiego.  Przytoczył większość z nich bardzo wiernie i ja nic nie mogę tu dodać.  Powstało jednak wrażenie, iż wieczór ten był w istocie jednym wielkim monologiem pana ministra.  Nie jest to prawda.

 Mieliśmy dyskusję, w której pytania zadawał Józef Orzeł, szef Klubu Ronina, a odpowiadali zarówno Krzysztof Szczerski, jak i Leszek Sosnowski.  Zauważyła, ze odpowiedzi ministra Szczerskiego były formułowane ostrożnie, jezykiem bardziej dyplomatycznym, a Leszek Sosnowski uzupełniał jego wypowiedzi, znacznie zaostrzając ich wymowę.  Sosnowski powiedział zresztą, iż poglądy wyrazone w ksiązce bywają bardziej radykalne niż te w obecnej debacie.

 Nieobecna u Fijołka, a ciekawa była odpowiedź prof. Szczerskiego na jedno z pytań, zadanych przez słuchaczy, a dotyczącego Syrii.  Mówił on, że dla Polski ważżna jest nie tyle Syria, ile wnioski, jakie wyciągna nasi sojusznicy z NATO z sytuacji w tym kraju i roli Rosji w tamtejszym konflikcie.  Sa dwie możliwości: abo uznają oni, że bez Rosji nie da sie niczego załatwić, i będa zabiegać o jej względy, albo uznają ją za uciążliwy kraj siejący wszędzie zamęt.  Polska powinna się starać o to, by to drugie podejście przeważyło.

 Leszek Sosnowski spieszył się na pociąg i musiał wyjść o 21:10.  O godzinie 21:50 prof Szczerski przystąpil do podpisywania ksiażki.  Było bardzo wielu słuchaczy.  Nie mieścili się w sali.  Relacja wideo ze spotkania z Krzysztofem Szczerskim i Leszkiem Sosnowskim będzie, jak sądzę, wkrótce dostępna w sieci.

 W środę, 7.10, o godz 19:00 w Klubie Ronina odbedzie się spotkanie z kandydatami na posłów z ramienia PiS.
 

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (4 głosy)

Komentarze

  Jest tu:

 

https://www.youtube.com/watch?v=3bO-ieF8fvw

 

 

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#1495300