"Kredyt i wojna", czyli Coryllus w Klubie Ronina

Obrazek użytkownika elig
Historia

  Wczoraj [7.12.2015] Klub Ronina gościł dawno niewidzianego tam pisarza i blogera Gabriela Maciejewskiego, używającego nicka Coryllus.  Jego spotkanie autorskie poświęcone było niedawno wydanej książce "Kredyt i wojna" będącej częścią cyklu "Baśń jak niedźwiedź".  Jej tematem jest herezja katarów w Langwedocji w  XII-XIV wieku, jej geneza i historia walki z nią [która trwała 150 lat].

 Autor nie stroni jednak od porównania ówczesnej polityki do sytuacji Francji przed I Wojną Światową a także i do czasów współczesnych.  Zacząl na przykład od proroctwa, przewidując, że Francja może się wkrótce rozpaść na kilka kawałków. Większą część tego, co Coryllus mówił na spotkaniu zawarł w opublikowanej dziś notce "Zawód prawicowy ekstremista" {TUTAJ}.  Co więcej, jego wystąpienie w Klubie Ronina zostało sfilmowane przez blogera Raven59 i można je obejrzeć {TUTAJ}.  Naprawdę warto.

 Ja ze swej strony mogę tylko dodać, iż Coryllus zwraca w swej książce uwagę na ekonomiczną stronę różnych herezji pokazując, że służyły one do zapędzania rzesz wiernych do nisko płatnej katorżniczej pracy.  W przypadku katarów chodziło o pracę w przemysle tkackim.  Wiekszość autorów, zwłaszcza dziewietnastowiecznych, opowiada wzniosłe bajdy na temat duchowości, wysławiające katarów i czyniące straszliwe potwory z tych, którzy ich zwalczali, a nikt nie zwraca uwagi na bardziej przyziemne strony działalności heretyków.

 Prelekcja Coryllusa trwała od 20:15 do 21:15 po czym wywiązała się krótka dyskusja.  Jeden ze słuchaczy opowiedzial zwięźle historię manicheizmu, poczynając od Ujgurów w VII wieku, po czym stwierdzil, że nie należy pomijać duchowości, bo czasem ogon kręci głową, ale często to głowa kręci ogonem.  Poruszano też sprawę cenzury w Salonie24.pl . Muszę powiedzieć, iż decyzja szefostwa tego portalu o "zwinięciu" blogów Coryllusa i Krzysztofa Osiejuka jest niewatpliwie najgłupszym posunięciem w całej historii tego portalu.  No cóż, gdy Bozia chce kogoś pokarać, to mu rozum odbiera.

 Spotkanie z Coryllusem poprzedzone było Przeglądem Wydarzeń Tygodnia, który zaczął się o 19:30.  Uczestniczyli w nim Dorota Kania, Tomasz Terlikowski i Marek Król.  Omawiano na nim histeryczną kampanię propagandową opozycji, czyli PO i Petru, przeciw rządom PiS oraz próby jej przeniesienia na grunt międzynarodowy, na forum UE oraz USA.  Tę część wieczoru filmowała ekipa Blogpress.pl, a ich relację wideo mozna obejrzeć {TUTAJ].  Impreza zakończyła się o 21:30.

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 4.4 (głosów:6)

Komentarze

"zwraca w swej książce uwagę na ekonomiczną stronę różnych herezji pokazując, że służyły one do zapędzania rzesz wiernych do nisko płatnej katorżniczej pracy."

i nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fetyszyzacja tego jednego mechanizmu.

Co do "najgłupszego posunięcia w całej historii tego portalu" to potwierdza się moja diagnoza administratora - Anioła, tego z "Alternatywy 4" Barei. Można różne rzeczy Coryllusowi zarzucać, ale nie tej specyficznej pokory wymaganej od swoich lokatorów przez Anioła.

Anioł ma czarną listę, a na jej dnie leży ten, który mówi o Aniele.

Co do karania Boskiego odebraniem rozumu, to dotknęło także samego Coryllusa, skoro zwinął się z wielu miejsc i zraził wiele przychylnych w gruncie rzeczy osób, z którymi mógł toczyć inspirujące spory. 

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

JW

#1501301