Jak odbudować Polskę - nowe wykłady prof. A. Nowaka

Obrazek użytkownika elig
Kraj

  Wczoraj, 17.02.2015. profesor Andrzej Nowak zainaugurował mini-cykl trzech wykładów pod wspólnym tytulem "Jak odbudować Polskę".  Terminy dwóch następnych to 17 marca i 21 kwietnia.  Odbywać się będą , jak zwykle, w Domu Pielgrzyma "Amicus" przy parafii św. Stanisława Kostki koło pl. Wilsona na warszawskim Żoliborzu. o godz. 16:00.


  Również, jak zwykle, obszerna sala była wypełniona po brzegi.  Spotkanie filmowały cztery kamery, w tym ta należąca do Grzegorza Kutermankiewicza z portalu Solidarni2010.pl - organizatora imprezy.  Wkrótce bedzie można tam znaleźć relację wideo z wykładu.  Profesor Nowak zaczął od wyrażenia niepokoju spowodowanego obecną sytuacją, a zwłaszcza groźbą rosyjskiej agresji.  Stwierdził, iż dzielo odbudowy Polski trzeba zacząć jak najszybciej, bo potem może być za późno.

  Wspomniał o swym liście dna konwencję Andrzeja Dudy i powiedział, że tegoroczne wybory, zarówno prezydenckie, jak i parlamentarne obóz patriotyczny musi wygrać, by rozpocząć dzieło naprawy Rzeczpospolitej.  Polecił też słuchaczom książkę Jerzego Robarta Nowaka "Jak ratować Polskę?". Mówił następnie o wartościach republikańskich i umiłowaniu wolności, które jest nieodłącznie związane z polskością.  Przypomniał wypowiedź Jarosława Marka Rymkiewicza z okazji przyznania mu tytułu Człowieka Wolności roku 2014 przez tygodnik "W Sieci".

  Nosiła ona tytuł "Kilka słów o wolności" /patrz "W Sieci" nr 7/2015/, a jej motywem przewodnim była pieśń Rajnolda Sucholskiego "Dalej bracia do bułata" /bułat to rodzaj szabli/ zawierająca słowa:

  "Wszak nam dzisiaj tylko zyć,

    Pokażemy, że Sarmata

   Jeszcze umie wolnym być.".

  Profesor odwołał się potem do historii mówiąc, iż Polskę wielokrotnie trzeba bylo odbudowywać. Pierwszy raz po reakcji pogańskiej i najeździe czeskim - po roku 1038 /Kazimierz Odnowiciel/, potem po rozbiciu dzielnicowym /koronacja Łokietka - 1320 rok/ i następnie po potopie szwedzkim /konfederacja tyszowiecka/.  W wiekach XVIII i XIX co pokolenie mamy wystąpienia Polaków walczących o wolność - od masowego udziału Polaków w powstaniu Rakoczego na Węgrzech, poprzez konfederacje dzikowska i barską do powstań: Kościuszkowskiego, Listopadowego i Styczniowego.

  Stwierdził jednak, że lepiej byłoby naprawiać nasz kraj po wygranych demokratycznych wyborach, niż próbować to robić "z bułatem w ręku" /czyli występować zbrojnie/.

.  Od czego należałoby zacząć naprawę?  Oczywiście od wojska, z uwagi na zagrożenia z zewnątrz, ale najważniejsza jest edukacja i wychowanie patriotyczne.  Profesor przypomniał osiągnięcia Komisji Edukacji Narodowej.  Przytoczył także wiersz Leopolda Staffa "Podwaliny":

  "Budowałem na piasku

   I zwaliło się.

  Budowałem na skale

   I zwaliło się.

   Teraz budując zacznę

   Od dymu z komina.".

  Owym "dymem z komina" jest właśnie duch polskości.  Profesor Nowak zaproponował też utworzenie kongresu sił patriotycznych.


  Jego wykład trwał ponad godzinę, po czym zaczęły się pytania z sali.  Jeden ze słuchaczy obawiał się antypolskości Ukraińców.  Profesor odparl, że obecnie to Rosja grozi zniszczeniem Polski.  Obawia się jednak, że jeśli Rosji uda sie przeprowadzić rozbiór Ukrainy i oderwać jej wschodnią część, to w pozostałej, zachodniej, mogą pojawić się tendencje antypolskie.

  Inny pan pytał o ewentualność wystąpienia Polski z Unii Europejskiej.  W odpowiedzi usłyszał, iż mogłoby to grozić rozbiorem Polski.  Jedna z pań zastanawiała się, czy wygrana obozu patriotycznego w Polsce nie spowodowałaby interwencji z zewnatrz.  Na pytanie o oś Berlin-Moskwa, profesor odpowiedział, że nastroje w Niemczech się zmieniają, i w ostatnich badaniach opinii publicznej wyszło, iż Rosja ma wiecej przeciwników niż zwolenników w tym kraju.  Narzekano także na inercję i marazm PiS, zwłaszcza na prowincji.  Spotkanie zakończylo się przed godzina 18:00.

  

Twoja ocena: Brak Średnia: 4.9 (9 głosów)

Komentarze

Niestety, niepokój profesora znajduje podstawy w faktach. Władimir Żyrynowski, lider nacjonalistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji, wrzeszczał parę dni temu: ”– Trzeba spalić miasto Kijów!” oraz ”Co zostanie z krajów bałtyckich? Nic nie zostanie. Stacjonują tam samoloty NATO. W Polsce jest system obrony przeciwrakietowej. Los krajów bałtyckich i Polski jest przesądzony. Zostaną zmiecione. Nic tam nie pozostanie".

http://natemat.pl/133675,wiceprzewodniczacy-rosyjskiej-dumy-kijow-spalimy-napalmem-a-polakow-trzeba-bic-dusic-i-niszczyc

Żyrynowski jest wiceszefem rosyjskiej Dumy i mówi się, że wypowiada zawsze to, czego Putin nie może. Wobec takich gróźb powstaje pytanie o to, czyż nie nastał więc czas najwyższy aby uruchomić kanały dyplomatyczne i starać się o zwołanie w trybie pilnym Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Vote up!
4
Vote down!
0
#1466350

Klub „Gazety Polskiej” w Białymstoku
zaprasza na spotkanie
z prof.dr hab.Jerzym R. Nowakiem
JAK RATOWAĆ POLSKĘ
dn. 21 lutego 2015r. /sobota/ g.16.00
kino TON ul.Rynek Kościuszki 2
Wstęp wolny
będzie można nabyć najnowszą książkę p.profesora pod w/w tytułem,
a także wcześniej napisane przez Niego książki
Ukazać rozmiary zagrożenia Polski
Potrzebny jest raport „Kto rozbroił Polskę?”
Jak niszczy się polskość w Polsce
Prymas Stefan Wyszyński o zanikaniu polskości
Oczernianie wielkich postaci polskiej historii
Jak mówił gen. Skrzypczak [...]: „Proszę spojrzeć, kim są ludzie, którzy dostają w Polsce lampasy. Niektórzy poligony widzieli tylko w telewizji! […] Przeważająca część generałów to salonowcy zabiegający o poparcie polityczne”. Gen. Skrzypczak powtórzył przy tym swoją tezę, głoszoną już w marcu tego roku, że Rosjanie mogą opanować Polskę w ciągu zaledwie trzech dni. Niektórzy analitycy głoszą, że armia polska byłaby w stanie bronić się przez jeszcze krótszy czas. Zdaniem Romualda Szeremietiewa: „To jest optymistyczny scenariusz. Myślę, że trzeba mówić o godzinach”.
Zagrożenie Polski jest coraz bardziej ewidentne. Dość wsłuchać się w głos niektórych wybitnych zagranicznych obserwatorów, którzy już teraz ostrzegają, tak jak były doradca W. Putina Andriej Iłarionow, że w przypadku upadku Ukrainy w perspektywie kilku lat Polska stanie przed „koniecznością obrony własnego terytorium przed inwazją reżimu Putina”. Iłarionow ostrzegał, że według propagandystów Putina Polska i kraje bałtyckie to „państwa frontowe, z którymi nie da się zawrzeć żadnego porozumienia, więc powinny zostać zniszczone”

pozdrawiam
Bożena Korzińska

Vote up!
2
Vote down!
0
#1466355

Gdyby Gazeta tzw Polska zaczęła zapraszać prof.J.R.Nowaka, to trzeba by było zapisac sadzą w kominie.

Póki co to ich smiertelny wrog.

Pozdrawiam

Vote up!
2
Vote down!
-1

cui bono

#1466361

dostałem maila, spojrzałem tylko na nazwisko i narobiło się :D

Jerzy Robert Nowak i Andrzej Nowak to dwie różne osoby. Na szczęście ich wykłady nie kolidują ze sobą, więc cudu że widziano każdego z nich jednocześnie w dwóch miejscach nie będzie.  Zjawisko to nosi nazwę bilokacji lub dwulokacji.(jak u Św.Ojca Pio).

Vote up!
1
Vote down!
0
#1466366

się czego czepić, bo się zgadzam, to się czepię chociaz literki.

Chciałbym, żeby było dwoch profesorów J.R.Nowakow, ale jest tylko jeden- Robert, a nie Robart.

Oczywiście, ze sojusze Niemiec z Rosją sa zawsze tylko taktyczne i zwykle kończą sie wojną.

Pozdrawiam

 

Vote up!
0
Vote down!
-1

cui bono

#1466359

nie budzi żadnych wątpliwości,a kraje nadbałtyckie,w tym Polska,są tylko "rzekąską",
która może być zjedzona na śniadanie.Zapewne w podświadomości tego zbrodniczego narodu i jego
przywódców utworzyły się zasady uznawania krajów i terytoriów zdobytych w walkach jako własne.

Vote up!
1
Vote down!
0

przeciw bezprawiu

#1466372