Bić na alarm i pilnować - wywiad z prof. Andrzejem Nowakiem

Obrazek użytkownika uczciwewybory.pl
Kraj

O konieczności przedwyborczej mobilizacji rozmawiamy z prof. Andrzejem Nowakiem, historykiem z Uniwersytetu Jagiellońskiego

Czy podziela pan pogląd, że liczba nieprawidłowości wyborczych w Polsce w ostatnich latach powinna już niepokoić?

Andrzej Nowak: Bez wątpienia. Po raz pierwszy w historii III RP pierwsza, druga, trzecia, a nawet czwarta władza koncentruje się w rękach jednego obozu politycznego. To sytuacja bezprecedensowa, a zarazem niezmiernie niebezpieczna. Skutkuje podejrzeniem o nadużycia władzy, a niepokojące tego sygnały można było dostrzec podczas ubiegłorocznych wyborów prezydenckich, gdy dochodziło do skandalicznych incydentów. Pokazują one wyraźnie, jak bardzo potrzebna jest kontrola przebiegu wyborów na każdym szczeblu liczenia głosów. Najtrudniej jest ją osiągnąć na poziomie centralnym.

Teoretycznie mechanizmy takiej kontroli istnieją. Nie są jednak w pełni wykorzystywane, skoro nie udaje się nawet obsadzić większości komisji wyborczej tzw. mężami zaufania. Jak to zmienić?

A.N.: Trzeba podnosić alarm nie tylko w trakcie wyborów, ale jeszcze przed okresem kampanii. Przekonywać ludzi, że tylko kontrola procesu wyborczego może ograniczyć możliwość manipulacji, pokazywać im newralgiczne punkty, w których do takich manipulacji może dochodzić. Nie jest to łatwe, gdy ma się ograniczony dostęp do opinii publicznej, ale tym bardziej należy wykorzystywać wszelkie możliwe kanały informacyjne.

Polacy tak rzadko angażują w sprawy obywatelskie, bo są leniwi, nie mają poczucia wpływu na rzeczywistość czy też czują się zbyt bezpiecznie? Może są przekonani, że nasza demokracja działa bez zarzutu, a struktury państwa są idealne?

A.N.: Zapewne wszystkie te elementy mają znaczenie. Wystarczy zobaczyć, jak mało rodaków w ogóle uczestniczy w wyborach. Wśród tej grupy prawdopodobnie wielu jest przekonanych, że to nie ma sensu, bo władza i tak wybierze samą siebie. I to jest właśnie moment kluczowy. Dlatego trzeba zawczasu podnosić larum, zachęcać ludzi do pójścia do urn i uczulać na możliwość fałszerstw. Wydaje mi się, że my wszyscy nie doceniliśmy możliwości manipulacji podczas ostatnich wyborów prezydenckich. Nie byliśmy dość czujni. Można jednak uznać: było źle, ale to nie znaczy, że musi być gorzej. Wiele zależy od tego, jak sami potrafimy się zmobilizować.

Gdyby szukać analogii w historii, do jakiego okresu z przeszłości naszego państwa porównałby pan obecną sytuację?

A.N.: Myślę, że nigdy wcześniej po 1989 roku nie mieliśmy do czynienia z takim ogromnym poczuciem bezkarności władzy, jakie obserwujemy w tym momencie. Nawet postkomuniści nie odważyliby się na tak bezprecedensową skalę zwalczać opozycji. Największym zagrożeniem dla polskiej demokracji jest Platforma Obywatelska przez jej starania do monopolizowania władzy. Sięgając głębiej w przeszłość trudno znaleźć analogie dotyczące procesów demokratycznych, bo też w naszej historii niewiele jest doświadczeń z nimi związanych. Brakuje zatem skali porównawczej. Przychodzi mi do głowy porównanie z okresem sanacji, które dla wielu będzie bolesne: rządy pułkowników tuż przed śmiercią Piłsudskiego i po jego śmierci. Wtedy to dochodziło do ewidentnego łamania zasad demokracji.

Zapraszamy na stronę: http://uczciwewybory.pl/

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

. Nigdy nie będzie demokratycznych wyborów!!!

 Dotąd aż to My.My obywatele tego kraju nie będziemy mogli tworzyc listy kandydatów.

Bo Co to są ci kandydaci??????????

To cięgle ci sami( zdrajcy,kolaboranci masońscy).

Znam uczciwych,oddanych społeczeństwu bezintereownie kandydatów.

Ale jakie mam szanse by to Oni byli na listach?

Dlaczego nie ma kwalifikacji w/g grup społecznych?

Przecież największą grupą społeczną są nadal robole.A dlaczego niem Ich na listach wyborczych???????

Dziś żeby znaleść się na liście trzeba być z tak zwanego"towarzystwa"wzajemnej adoracji(czytaj partii).

No i mamy efekt.Cięgle te same ryje są przy korycie.

Ryje rozzuchwalone,butne wszystkowiedzące,pogardzające nami i prawem jakie sami stworzli.Zakładając że skoro je stworzyli to nie dla siebie tylko dla nas.A smi go nie przestrzegają.

I setny raz od 92r powtarzam.

MAMY TOTALITARYZM DEMOKRATYCZNY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#174159

zaangażowanie wróży jak najgorzej; niespełna 60 osób na dobę zgłasza swój akces do przedsięwzięcia uczciwewybory.pl. Tendencja słabnie - czyżby niemal wszyscy chcący już się zapisali?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#174172

Trzeba jakoś trafić do ludzi niekorzystających z internetu - połowa ludzi powyżej 50 roku życia nie korzysta ze świata wirtualnego. POŁOWA!!!
---
A na drzewach, zamiast liści...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

---
A na drzewach, zamiast liści...

#174181

Równolegle prowadzona jest rekrutacja w środowiskach Gazety Polskiej i Solidarnych 2010. Nie znam dokładnych liczb ale to już co najmniej kilkutysięczna armia wolontariuszy. W najbliższych dniach będzie ich przybywać znacznie szybciej.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#174192