Czternaście miesięcy

Obrazek użytkownika elig
Kraj

  Jutro [18.01.2017] minie dokładnie czternaście miesięcy, od kiedy rząd pani premier Beaty Szydło uzyskał wotum zaufania w polskim parlamencie [18.11.2015].  Dziś natomiast miała miejsce specjalna konferencja prasowa Beaty Szydło, na której mówila ona o zadaniach jej  rządu w roku 2017 i zapowiedziała dwutygodniowy przegląd ministerstw  [relacja - patrz {TUTAJ}].

 Pani premier mówiła o przyszłości, a ja postanowiłam zrobić krótki przegląd dotychczasowej działalności jej rzadu:

 1.  Program 500+, czyli zasiłki na dzieci.

 2.  Obniżenie wieku emerytalnego

 3.  Podwyższenie płacy minimalnej oraz najniższej emerytury.

 4.  Program "Za życiem" - wsparcie dla matek chorych dzieci.

 5.  Spadek bezrobocia do najniższego poziomu od 25 lat - trochę ponad 8%.

 6.  Wprowadzenie podatku bankowego.

 7.  Uszczelnienie systemu podatkowego.

 8.  Wykonanie z kilkunastomiliardową nadwyżką budżetu na rok 2016.  Deficyt spadł do ok. 2%.

 9.  Przygotowanie oraz doprowadzenie do uchwalenia budżetu na rok 2017.

10. Utrzymanie stabilności finansów i niezłych ratingów.  Awans o jedno miejsce w rankingu innowacyjności [z 23 na 22].

11. Zwiększenie kwoty wolnej od podatku - dla najuboższych.

12. Zniesienie obowiązku szkolnego dla sześciolatków.

13. Przygotowanie i uchwalenie reformy oświaty.

14. Odzyskanie mediów publicznych.

15. Zakup kolekcji Czartoryskich.

16. Sprawne przeprowadzenie szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży.

17. Poradzenie sobie z Trybunałem Konstytucyjnym oraz z naciskami UE w tej sprawie.

18. Ofensywa dyplomatyczna w rejonie Miedzymorza

19.  Zapobieganie inwazji muzułmańskich imigrantów.

20.  Utworzenie Wojsk Obrony Terytorialnej.

 Widze trzy rzeczy,które się nie udały: podatek handlowy, rozwiązanie problemu kredytów we frankach i polisolokat oraz poprawa sytuacji w służbie zdrowia.  Mimo to - bilans jest pozytywny.

 

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:6)

Komentarze

Jeśli chodzi o TK to poradził sobie z nim Sejm a nie rząd. To zasadnicza różnica, bo rząd nie zgosił w Sejmie żadneego projektu ustawy w sprawie TK, ani w sprawie wyboru sędziów. To dość istotna różnica i - prawdę mówiąc - nie rozumiem, dlaczego w PE i w KE to rząd tłumaczył się w sprawie konfliktu o TK. Lepiej byłoby, gdyby partnerem KE był Sejm, bo prócz meritum, ma mandat wyborców w RP, a KE to jakieś figuranty wybrane przez lobbystów i oczywiście idioci. Łatwiej byłoby z KE walczyć Sejmowi. Podobna sprawa - "rekomendacje" KE dla rządu RP. Przecież zgodnie z trójpodziałem władz, kttóry tak kocha Bruksela i opozycja w RP, rząd nie może odpowiadać za to co robi Sejm. Nie ma nad nim żadnej władzy. Jest odwrotnie: to Sejm może odwołać rząd itd. Nie rozumiem tej taktyki władz RP w sporze z KE.

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0

Traczew

#1530721

o przemówieniu pani premier Beaty Szydło w Strasburgu.  Było świetne.

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

elig

#1530752

ale zamiast mówić o tym że zwycięski w 2015 obóz "naprawia" TK zepsduty przez ustawę czarwcową powinna powiedzieć: "tzw. "sprawa TK w Polsce" o której tyle się tu mówi, jest typowym sporem między władzą ustawodawczą a sądowniczą. W kilku państwach UE toczą się podobne spory, \które nie wywoływały tak wielkiego zainteresowania PE. Rząd RP nie jest zaangażowany w ten spór, nie zgłaszał w Sejmie żadnych projektów ustaw w sprawie TK. Jeśli PE jest zainteresowany tym sporem, prosiłabym o zwrócenie się do Sejmu RP i TK." . i to była droga do olania sprawy TK w PE.

Wystąpienie Pani Premier w PE w styczniu oceniam wysoko, ale niepotrzbnie tłumaczyła się za Sejm.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

Traczew

#1530759

Dodam, że czytałem o tym jak to Rząd dumny jest z tego , że "wyprodukował" w trzy miesiące kilkanaście setek stron ustaw. Coś potwornego. Moim zdaniem ci wszyscy ludzie zapomnieli, że Rząd jest władzą wykonawczą, czyli wykonuje ustawy; Sejm - władzą ustawodawczą , więc pisze ustawy. Tak powinno być, a że tak nie jest , to świadczy o tym , że w ten cały parlament i rząd i cała reszta urzędasów to kupa go..a. Niestety wynika to wszystko stąd, że w dalszym ciągu dużo do powiedzenia ma komuszy podmiot z czasów PRL oraz jak ostatnio widzieliśmy banda idiotów i sprzedawczyków z tzw opozycji. Mam cały czas nadzieję , że to ostatnie pokwikiwania zdychającej czerwonej hołoty.

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-1
#1530754

do listy darmowe leki dla seniorów i program mieszkanie+. Natomiast podatek handlowy zapisuję rządowi na plus - przede wszystkim z uwagi na sposób jego wprowadzenia. Długotrwałe konsultacje, uwzględnienie postulatów społecznych. Tak powinno się wprowadzać każdy przepis podatkowy. A że Bruksela zablokowała? Myślę, że w TSUE Polska wygra z KE, podobne uregulowania obowiązują w innych krajach i jakoś nie były kwestionowane.

Z bardziej specjalistyczych kwestii, cieszą mnie nareszcie sfinalizowane umowy wojskowe: system Regina, rakiety Piorun, Beryle.

pozdrawiam

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
0

WL

#1530757