Coryllus i święta katolickie

Obrazek użytkownika elig
Świat

  

Coryllus napisał ostatnio [13.03.2017] bardzo alarmistyczną notkę "Co się stanie ze zbiorami sztuki chrześcijańskiej?" {]]>TUTAJ]]>(link is external)}.  Zaczął od stwierdzenia:

  "Oto ogłoszono, że Francja chce usunąć z kalendarza święta katolickie i zastąpić je muzułmańskimi oraz żydowskimi. Święto to jest część rytuału i trudno sobie wyobrazić, by poważni ludzie oddający cześć Bogu i wychowani w określonej tradycji zgodzili się akceptować zasady swojej wiary tylko częściowo, bo tak im pozwala republika. Zechcą więc zapewne wymusić na republice dalsze ustępstwa, które podkreślałby wagę ich tradycji w wymiarze publicznym jeszcze mocniej. Tylko niewiele osób zdaje sobie sprawę, że tak zwana swoboda myśli i przekonań właściwa jest tradycji chrześcijańskiej. Pozostałe zaś, wymienione tu wyznania, to są po prostu rządy tajnych sądów kapturowych, opartych o bardzo surową regułę religijną. W zapisach tej reguły nie ma na przykład miejsca na wyobrażania w jakikolwiek sposób postaci Boga i ludzi.".

  W związku z tym Coryllus zaczął się zamartwiać losem zbiorów sztuki chrześcijańskiej, która przedstawia zarówno Boga [i świętych], jak i ludzi.  Mnie natomiast zastanowiło, kto właściwie ogłosił coś takiego w imieniu Francji.  Zajrzałam do Internetu i znalazłam w nim tekst Bogdana Dobosza "Zastąpią święta katolickie świętami żydowskim i muzułmańskim?" opublikowany w portalu Polonia Christiana {]]>TUTAJ]]>(link is external)}.  Dowiedziałam się z niego, iż:

  "Fundacja Terra Nova to francuski think tank związany z Partią Socjalistyczną. Instytucja ta opublikowała właśnie kilkudziesięciostronicowy raport pod tytułem „Emancypacja francuskiego islamu”. Zawarto w nim szokujący postulat zastąpienia w kalendarzu oficjalnych dni wolnych od pracy, które przypadają w dwa święta katolickie, świętami innych religii. Zamiast Wielkanocnego Poniedziałku i Zesłania Ducha Świętego proponuje się wolne dni w żydowskie święto Jom Kipur (Dzień Pojednania) i muzułmańskie Aid-el-Kebir (święto ofiarowania).
   Według fundacji socjalistów, katolickie święta są już tylko zwyczajowo wolne, a zastąpienie ich przez wolne dni w święta ważne dla judaizmu i islamu będzie okazaniem „równego traktowania wszystkich religii”.
   Obecne prawo dopuszcza, by pracodawca mógł dać pracownikowi wolny dzień także z powodu „religijnego”. Dotyczyć to może Jom Kipur, el-Kebir, ale także np. hinduistycznego święta Vaisakhi. Dopuszczalne jest to także w sektorze publicznym i administracji, ale za udzieleniem specjalnej zgody.
   Pomysł wprowadzenia do kalendarza świąt niechrześcijańskich nie jest we Francji całkiem nowy. Dla socjalistów źródła i korzenie Republiki zaczynają się dopiero w wieku XVIII razem z rewolucją francuską. Z kolei „religia” laicyzmu nakazuje równe traktowanie wszystkich wyznać, więc tego typu propozycje wydają się naturalną konsekwencją przyjętych założeń. Tradycja, historia ponad 1500 lat tego państwa i jego chrześcijańskich korzeni są dla socjalistów czymś obcym.".

  Widać więc, że nie chodzi tutaj o oficjalne stanowisko Francji, tylko o pomysł jednego z socjalistycznych think tanków.  Jak pisze Bogdan Dobosz, podobne idee były już zgłaszane w latach 2013 i 2015.  Dobosz słusznie krytykuje stanowisko francuskiego episkopatu:

  "Swego czasu rzecznik francuskiego episkopatu w odpowiedzi na propozycje zmian oświadczył, że „katolicy nie są właścicielami kalendarza, a republika jest laicka”. Dodał też, że zapewnienie pokoju społecznego wymaga... tolerancji dla różnorodności. Chcieli „ekumenizmu”, więc teraz lewica laicka zafunduje go w wymiarze realnym.".

  Cała sprawa dotyczy jednak dni wolnych od pracy, a nie sztuki.  Wnioski Coryllusa wydają się przedwczesne.  Nawet gdyby propozycja owego think tanku została zrealizowana, nie oznaczałoby to kompletnego upadku chrześcijaństwa we Francji.  Likwidacja Święta Trzech Króli oraz drugiego dnia Zielonych Świątek [w PRL - za Gomułki] nie zniszczyła katolicyzmu w Polsce.

Twoja ocena: Brak Średnia: 3.5 (13 głosów)

Komentarze

http://stopfalszerom.blogspot.com/

 

zajrzyj pod ten link:

/http://www.fluminalis.com/ tam się zorientujesz co się dzieje ze sztuką sakralna z wyburzanych kościołów.

Vote up!
7
Vote down!
0

LechG

#1535116

Liczba ataków na chrześcijan we Francji od roku 2008 wzrosła aż o 245 procent.

Antychrześcijańska agresja przejawia się w:

- aktach wandalizmu (oszpecanie obiektów sakralnych bluźnierczymi napisami);

- kradzieżach;

- pobiciach;

Po zamordowaniu w VII-2016 r. 86-letniego księdza J. Hamelow podczas mszy w kościele Saint-Etienne-du-Rouvray islamscy duchowni nawołują do:

- przejmowania kościołów katolickich;

- przekształcania kościołów w meczety.

Powyższe uzasadniają…. ochroną budynków przed wandalizmem, a wiernych przed przemocą sic!

https://ndie.pl/kalifacie-francji-dochodzi-coraz-czesciej-atakow-placowki-chrzescijanskie/

Polskie media od 2016 r. informują:

http://www.tvp.info/25136822/beda-kary-za-odmowe-przyjecia-uchodzcow-media-nawet-250-tys-euro-za-osobe

Kilka dni temu o karach finansowych wspomniał pan Jarosław Kaczyński.

Czy grozi nam kalifat polski?

PS

(…) „Od gór i stepów idzie wybawienie.

Pokój się Boży ustali w Warszawie,

Wielka w przymierzach, bogactwie i sławie

Polska ku morzom granicami sięgnie.

Dla tych co cierpią, przyjdzie dzień wesela,

Dla tych co wątpią, dzień sądu i kary.

Tak mówił Anioł i uleciał w gwiazdy

A jam się ocknął na swoim klęczniku

I jeszczem słyszał jak mówił z daleka:

Niech się twój naród burzy nie ulęknie,

Gdy Bogu ufa to w gromach nie pęknie.

Ręka go Boża przywiedzie wśród nocy

I zanim nadejdą dni lata gorące,

W proch zetrze wrogów i wynijdzie słońce.”

Juliusz Słowacki - tekst z 1848 r.

Vote up!
10
Vote down!
0

casium

#1535121

... dziennikarką "blogerską", że jesteś w stanie pisać artykuły (wpisy na NP) bez powoływania się na tego... psychola, który ma tak wysokie mniemanie o sobie, jak na załączonym obrazku: 

 

To są jego słowa, które wyraził na NP.

 

Jak zwykle pozdrawiam serdecznie,

Satyr

Vote up!
7
Vote down!
-2

___________________________
"Pisz, co uważasz, ale uważaj, co piszesz". 

© Satyr


 

#1535128

Podpisuję się pod Twoim apelem obiema rękami, choć moja zdolność warsztatowa nie wykracza poza (chyba powinno być "ponad") przeciętność.

Pierwsze trzy słowa wypracowania szanownej elig wkurzyły mnie i spałowałem, choć tego prawie nigdy nikomu nie robię.

Pozdrawiam

Vote up!
3
Vote down!
0

ość

-----------------------------------

gdy prawda ponad wszystko, życie bywa piękne

wtedy żyć się nie boisz i śmierci nie zlękniesz

#1535155

Naczytał się "Gra Endera" i naśladuje Valentine albo Petera, już nie bardzo pamiętam bo dawno czytałem.
Ps. był tam wątek blogerski

Vote up!
2
Vote down!
0
#1535165