Zmierzch chrześcijaństwa* czy zmierzch Europy?

Obrazek użytkownika cisza
Kraj

Przedwczoraj do studia TV Trwam i RM zaproszono panów: wojewodę lubelskiego, konstytucjonalistę, dr hab., adiunkta na KUL Przemysława Czarnka i profesora Roberta Ptaszka, kierownika Katedry Dialogu Religii i Alternatywnych Ruchów Religijnych naWydziale Filozofii KUL, Instytucie Kulturoznawstwa. Tematem była „Polityka polska wobec kryzysu w Unii Europejskiej”.
Posłuchajcie proszę:

https://www.youtube.com/watch?v=kQfX15m-eVI

Gość programu, autor książki „Zmierzch Europy?” prof. Robert Ptaszek zdiagnozował przyczyny kryzysu w Europie, który niechybnie zaprowadzi do klęski Europy, jaką znamy… To, co dzieje się teraz nazwał „Karnawałem na Titanicu”. Jednym z powodów „zmierzchu Europy”, diagnozował, są utopijne ideologie, sprzeczne z ludzkim rozumem, celowo niszczące naszą tradycyjną cywilizację …udoskonalane w praktyce poprzez reformację (stąd też moja uwaga*), walkę z Kościołem Katolickim, materializm, wszelkie rewolucje aż po współczesny postmodernizm czyli płynną względność, wyczerpanie się tradycyjnych koncepcji człowieka. Postmodernizm kwestionuje realizm, prawa naturalne i stanowione, ład, moralność jak również wszelki sens, reguły i zasady powszechne. Jest to kierunek charakterystyczny głównie dla krajów zachodnich – to nowy rodzaj utopii. A każda utopia to nie „zabawa” ale świadome oszustwo. To nieziszczalny pomysł, mrzonka, nierealny ideał społeczeństwa szczęśliwego, nazwa pochodzi od outopos (z gr: ou – nie, topos – miejsce, nie-miejsce, t.j.miejsce, którego nie ma, miejsce nieistniejące.

  • Prof. Ptaszek cytuje też Georga Weigla: Każdy, kto ma jakiekolwiek pojęcie o europejskiej kulturze wyższej, wie, że to są już całe lata „zabawy w piaskownicy postmodernizmu” pt. – gdzie jest «twoja prawda» i «moja prawda»? Nie ma już niczego, co można nazwać prawdą. Europa nie potrafi logicznie wyjaśnić, dlaczego demokracja, uprzejmość i tolerancja są moralnie wyższe niż tyrania, brutalność i przemoc. I ta niezdolność leży u źródeł obecnej choroby/…/
  • Prof. Ptaszek zilustrował przykładem współczesne formy relatywizmu czyli skrzętnie ukrywanego kłamstwa: „Istnieją dwa sposoby kłamania, tak jak istnieją dwa sposoby oszukiwania klienta. Jeśli waga wskazuje 980 gramów, możecie powiedzieć: „to jest kilogram”. Wasze kłamstwo zostanie jednak odniesione do niezmiennej miary, jaką jest prawda. Jeśli klient sprawdzi, może dostrzec, że go okradacie, a wy wiecie o ile; prawda pozostaje między wami jako sędzia. Ale jeśli demon podkusi do sfałszowania samej wagi, wypaczone zostanie kryterium prawdy, niemożliwa już będzie kontrola. Powoli zapomnicie o tym, że oszukujecie. Gotów jestem nawet iść o zakład, że z największą skrupulatnością zaczniecie teraz ważyć dokładnie, może nawet będziecie dorzucać kilka gramów towaru „dla dobrej wagi”, aby zyskać uśmiech klienta oraz zadowolenie z własnej cnotliwości. To właśnie jest czyste kłamstwo, właściwe dzieło diabła. Od kiedy zaczniecie fałszować samą miarę prawdy, wszystkie wasze „cnoty” przechodzą w służbę zła i stają się wspólniczkami w dziele złego”
  • Książka

O książce „Zmierzch Europy?”: „O kryzysie kultury europejskiej, a nawet o jej nieuchronnym zmierzchu i ostatecznym końcu mówi się otwarcie od ponad wieku. Mówią przede wszystkim ci, którzy dzieje kultury ujmują biologicznie, opisując je narodzinami, rozwojem i wreszcie śmiercią. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że jedną z podstaw kultury europejskiej jest chrześcijaństwo. Ono zaś wykracza daleko poza Europę zarówno w sensie geograficznym, jak i kulturowym. Warto też pamiętać, że o obecnym stanie  europejskiej kultury w znacznym stopniu zdecydował zapoczątkowany przez myślicieli epoki oświecenia systemowy projekt budowy społeczeństwa z pominięciem chrześcijaństwa i jego dokonań.
Narastająca od tego czasu niechęć sporej części Europejczyków wobec własnej, chrześcijańskiej kultury to zjawisko trudne do zrozumienia, zwłaszcza że trwa ono nadal mimo coraz wyraźniej widocznych dziś w Europie objawów kryzysu. Wszelako jako chrześcijanie jednego możemy być pewni — zmierzch Europy nie musi i nie będzie oznaczać końca kultury chrześcijańskiej, choć może oznaczać koniec Europy, którą znamy… Przede wszystkim warto jednak razem z autorem przyjrzeć się bliżej tak zjawiskom pogłębiającym kryzys, jak i próbom ratowania Europy, przywracania jej zdrowej kultury, bo bez niej Europa jest i pozostanie tylko przestrzenią geograficzna podatną na zagospodarowanie przez obcych…”

Czy Europa i chrześcijaństwo wezmą ze sobą rozwód a w formalnym związku pozostanie tylko „różowe chrześcijaństwo” lansowane przez tzw. kościół otwarty? Wobec islamskiego walca przetrwać będzie mógł tylko katolicki „kościół walczący” czyli odważni, wierni Bogu i tradycji.

„Bramy piekielne Go nie przemogą!”

Tak, to prawda ale jaki będzie nasz kościół, jacy będą katolicy i gdzie będą mogli swobodnie żyć? Skoro, jak uważa autor Europa jest dziś Titanikiem, to dla nas Polaków jest iskra nadziei; wszak nie wszyscy wtedy utonęli. Mała to dla nas pociecha ale nie poddawajmy się lewactwu, nie ulegajmy terrorowi relatywizmu. Walczmy o przywrócenie sensu człowieczeństwa, przecież dobrze wiemy, że :”Człowieka nie można do końca zrozumieć bez Chrystusa.
A raczej człowiek nie może do końca sam siebie zrozumieć bez Chrystusa.
Nie może zrozumieć ani kim jest, ani jaka jest jego właściwa godność, ani jakie jest jego powołanie i ostateczne przeznaczenie” /św.JPII/

Już dziś potrzebna jest nie tylko polityczna obrona przed „obcą Europą” ale działania w kierunku wzmocnienia ducha Polaków! Świeccy wpadli na genialny pomysł otoczenia granic Polski Żywym Różańcem (pisałam już o tym): (http://www.rozaniecdogranic.pl/o-rozancu-do-granic). Mamy też wiele możliwości proponowania w sieci dobrych lektur, ciekawych audycji, filmów… Temu, mam nadzieję, posłuży ta notka. Piszcie proszę, co warto przeczytać, co obejrzeć i polecać bliskim?

*Ostatnio zbyt często używane pojęcie „chrześcijaństwo” sugeruje, że liczne odłamy protestanckie są tożsame z wściekle zwalczaną przez europejskie lewactwo tradycyjną wiarą katolicką.  Tu pozostawiam ten obiegowy termin.

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:5)

Komentarze

Na obecny kształt modernistycznego katolicyzmu wielki wpływ miał J. Maritain.
Pod szczególnie silnym wpływem Maritaina znajdował się Robert Schuman. Istnieje konkretny powód, dla którego Unia jest tak dogłębnie niechrześcijańska – nie jest tak jednak bynajmniej dlatego, że wśród jej założycieli nie było katolików, ale dlatego, że katolicy owi zainfekowani byli ideą nowego chrześcijaństwa, nową wizją Kościoła i społeczeństwa chrześcijańskiego, nową wizją zaszczepioną im przez personalizm Maritaina.
Rzeczywiście, dzięki temu, że Maritain był ambasadorem Francji przy Stolicy Apostolskiej, jego pisma uniknęły jakiejkolwiek oficjalnej krytyki. Jednak jakim kosztem dla Kościoła i całego świata!
Ks. Julio Meinveille w swej książce De Lamennais a Maritain traktuje utopię Maritaina jako kontynuację ideologii Sillonu, potępionego już przez Piusa X. Na miejscu będzie tu przytoczenie fragmentu encykliki Piusa X Notre charge apostolique:

„(…) nie jest możliwe zbudowanie społeczeństwa w inny sposób, niż zbudował je Bóg. Nie jest możliwe zbudowanie społeczeństwa, jeśli Kościół nie położy jego fundamentów i nie będzie kierował jego budową. Cywilizacji nie trzeba już odkrywać, ani budować nowego społeczeństwa w obłokach. Ona była i jest – to cywilizacja chrześcijańska i katolickie społeczeństwo. Chodzi jedynie o ich ustanowienie i nieustanne odnawianie na naturalnych i nadprzyrodzonych podwalinach, przeciwko ciągle odradzającym się atakom szkodliwych utopii, buntów i bezbożności”.

http://www.traditia.fora.pl/bractwo-kaplanskie-sw-piusa-x-fsspx,32/od-personalizmu-do-liberalizmu-wyklad-ks-jana-jenkinsa,7821.html

Podoba mi się!
5
Nie podoba mi się!
-2

Verita

#1547689

za wspaniały komentarz. Trzeba by jeszcze dodać, że Pius X to ŚWIĘTY papież.

Podobnie ale w drugą stronę: nuncjusze we Francji wchłaniali francuskie "nowinki" i przenieśli je potem na grunt watykański. Europa "gniła" a KK słabł.

Pozdrawiam

Podoba mi się!
4
Nie podoba mi się!
-1

CISZA

#1547693

Nawet sam Bóg rozliczał w rodzinach ofiary

Modlitwa nam została by Polskę uratować

Przed złem odgrodzić, drogę do Nieba torować

Pozdrawiam

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

"Z głupim się nie dyskutuje bo się zniża do jego poziomu"

"Skąd głupi ma wiedzieć że jest głupi?"

#1547713

Upadek Wiary jest faktem ale....mocno wierzę w to, że "mała trzódka" przetrwa. To próba dla nas, Polaków! Gnicie UE i brak woli wyzwolenia się Europejczyków z postmodernizmu, utopizmu może nas zmotywować do działania a modlitwa doda ducha.

Pozdrawiam. Sursum Corda!

Podoba mi się!
2
Nie podoba mi się!
0

CISZA

#1547722

tak, to sie nie dzieje od dziś, kolejne pokolenia są urabiane. sami zaś tez nie powinniśmy nadymać się dumą, upadek widać i u nas- prawdy nie zmieni żadna moda na patriotyzm z decyzjami rządu. trzeba zdiagnozować problem by wiedzieć, jak z nim postępować. dochodzą do tego decyzje ukrytych elit, planujących zmiany na dekady, wypada więc zastanowić się nad kierunkami, skutkami i prognozami.

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
0

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1547726

i u nas tym bardziej widoczny, bo jesteśmy krajem prawie jednolitym narodowo i wyznaniowo. Nadymać się pychą? Wśród  Polaków to raczej poczucie godności. Jak postępować?

Po kolei, myślę tak: informacja, formacja a potem dopiero akcja ( za RM ). Trzeba cierpliwie ale skutecznie dzielić się informacjami, "nastawać w porę i nie w porę".

 

Podoba mi się!
1
Nie podoba mi się!
-1

CISZA

#1547787

i mądrych przywódców lub przywódczyń, które zwalczą zarazę w zarodku...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#1547788