Nobel

Obrazek użytkownika janksero
Kultura

Ale wesoły szok, żadne tam wybałuszone oczy. Jak się człowiek spotka z niektórymi bzdurami, to może się tylko śmiać. Szok „inaczej”, tu chodzi raczej o wesołe rozbawienie.

Trafiam na jakimś portalu na TOP listę, pierwsza dziesiątka najlepiej sprzedających się książek w Polsce, w 2019 r. Badania Nielsen BookScan. Być może komuś innemu wyszedł by inny wynik, ale pozostańmy przy tym.

Czytam, bo tak...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (10 głosów)
Obrazek użytkownika wawel24
Kraj

0.

Gdy sięgam pamięcią w zaklęte rewiry czasu przeszłego z morza niepamięci niczym jakiś cud niepojęty wyłania się jak wyspa jeden obraz-wspomnienie. Dom na osiedlu, jeden z wielu i pod oknami stoi z zadartą do góry głową chłopak krzycząc: "Wyjdziesz?"

A ponieważ repetitio est mater studiorum , to powtórzę: Gdy sięgam pamięcią w zaklęte rewiry czasu przeszłego z morza niepamięci niczym jakiś...

2.4
Twoja ocena: Brak Średnia: 2.4 (4 głosy)
Obrazek użytkownika Zygmunt Zieliński
Kraj

„Iluminacja z wizerunkiem Olgi Tokarczuk pojawiła się wieczorem na fasadzie Pałacu Prezydenckiego. Dzisiaj laureatka Literackiej Nagrody Nobla za rok 2018 odebrała dyplom i medal noblowski z rąk króla Karola XVI Gustawa”.

Tytuł tego felietonu (z wyjątkiem znaku zapytania) nie pochodzi od autora, ale został wyjęty z którejś z publikacji.

Fakt otrzymania tej nagrody przez tę panią nikogo dziwić nie...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (14 głosów)
Obrazek użytkownika cisza
Humor i satyra

Notka satyryczna?

Może tak może nie. Proszę administrację: nie kasować, niech sobie wisi:)

To tylko propozycja dla zmęczonych pracą i realizacją zadań zleconych mediów.

Może by tak z racji nieznośnej dla wielu „ciszy wyborczej” dałoby się ją jakoś wypełnić … oto propozycja zwykłej polskiej @Ciszy.
Może by tak ……ku chwale kultury, korzystając z ciszy zazwyczaj sprzyjającej skupieniu i refleksji...

3.3
Twoja ocena: Brak Średnia: 3.3 (11 głosów)
Obrazek użytkownika wawel24
Kultura

 
Nawiązując do potrzebnego tekstu blogera "krzysztofjaw" o leninowskiej twórczości Wisławy Szymborskiej postanowiłem zaprezentować spojrzenie na całość twórczości naszej noblistki wzbogacone o poetycką polemikę z jednym z jej głośniejszych utworów. 

 

============================================ 

 

1. RUCHLIWA MOTYLA NOGA PANI MIGOTKI 

Zastanawiałem się, czy napisać notkę o Wisławie...

3.05
Twoja ocena: Brak Średnia: 3.1 (10 głosów)
Obrazek użytkownika wawel24
Kraj

W zasadzie jest to zdanie nie wymagające komentarza... Swoisty test na inteligencję słuchaczy i wyborców. I dlatego dziwi mnie zupełny brak - póki co - notek blogerskich na ten temat. Bardziej podłożyć się nie sposób. 

A potem, po Niemcach - wymieniając groźniejszych przeciwników - to już tylko parę lat, by wyprzedzić Chiny, Norwegię, Kuwejt i podejść pod USA. I zdobyć szczyt. Szczyt debilizmu....

2.6
Twoja ocena: Brak Średnia: 2.6 (20 głosów)
Obrazek użytkownika zetjot
Blog

Czy Bob Dylan zasłużył na Nobla ?

Dla mnie to nie nowina, bo o tej możliwości mówiło się od dawna. Niektórzy mogą to kwestionować w oparciu o kryteria granic sztuki, twierdząc, że to popkultura. Ale jeżeli się popatrzy na poprzednie decyzje jeśli chodzi o literackiego Nobla, to Dylan nie jest gorszy. Jeżeli dodamy do tego globalny zasięg popularności, opartej nie na jakichś celebryckich...

4.75
Twoja ocena: Brak Średnia: 4.8 (12 głosów)
Obrazek użytkownika Honic
Kraj

Na "Niezależnej" ukazał się artykuł ilustrujący niekończącą się kampanię wyzwisk i prób ośmieszania Jarosława Kaczyńskiego. "Zasłużonymi" w tej materii dziennikarzami których nazwiska są i powinny pozostać znane, są Paweł Płuska i Jakub Sobieniowski. O chamskich ekscesach Radosława Sikorskiego, czy przyjaciela i współuczestnika w męskich rozrywkach p. rezydęta, niewymownego, słychać co jakiś czas...

3.35
Twoja ocena: Brak Średnia: 3.4 (5 głosów)
Obrazek użytkownika Zolmar
Sikorski ukraiński noblista
Humor i satyra

29 września 1938 roku w Monachium spotkali się przywódcy III Rzeszy, Francji, Wielkiej Brytanii i Włoch. Dyskutowano o losie Czechosłowacji, która w roku 1938 stała się obiektem niemieckich roszczeń terytorialnych. Adolf Hitler żądał przyłączenia do Rzeszy pasa ziem przygranicznych Czechosłowacji pod hasłem samostanowienia tzw. Niemców sudeckich. Arthur Neville Chamberlain, laureat Pokojowej...

4.95
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (7 głosów)
Obrazek użytkownika Mieszczuch7
Świat

 Piszą, że nie wolno nam krytykować wielkiego dyplomaty Sikorskiego, liczącego się kandydata do wielkich posad w Brukseli, które miałby rzekomo w naszym imieniu piastować. Nie wolno, to nie, nie będę.

 Piszą, że Nobel-Sikorski zatrzymał zabijanie ludzi na Majdanie. Jakoś Ukraińcy nie są mu szczególnie wdzięczni? Dlaczego nie wierzą, że mieli być wszyscy martwi i tylko dzięki niemu jeszcze żyją?...

5
Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (4 głosy)
Obrazek użytkownika antysalon
Kraj

Kolejne piśmidło odsłanianych bredni odkuchenno/alkowowych zaprawionych terminologicznymi wyziewami mobingu, stalkingu, molestowania.

Dno i bąbelki. Kolejna skrzywdzona przypomina sobie, że była molestowana. Jak ulał pasuje do tego tańca na rurze czyli do tego targowiska próżności made in III RP. Wulgarna, wrzaskliwa, prymitywna.
Nigdy mi nie przystawała prymitywna wrzaskliwość- krzykliwość jej...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika hrabiaEryk
Świat

I stało się Nobel został odebrany przez trzech smutnych panów; komisarza Barroso, prezydenta von Rupmpoya i przewodniczącego parlamentu UE Schulza. Odebrali i jak wcześniej zapowiedzieli, nagroda Nobla dedykowana jest wszystkim obywatelem UE, czyli Nobel jednak nie dla Europy tylko Unii Europejskiej, coś ta komisja noblowska jakaś nie do końca konkretna była.

I czy można za sukces uznać, że na...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika R.Zaleski
Blog

Wczorajsze głosowanie PO i PSL na samych siebie, w sejmie, miało za zadanie legitymizację ich władzy w oczach społeczeństwa. Prawo do sprawowania rządów przez rządząca koalicję. Bo nie powiem większość, po ostatnich sondażach widać bowiem, że rząd tworzyłby teraz PiS. Podważają jeszcze bardziej to prawo do sprawowania rządów największe w III RP antyrządowe demonstracje. Podważają je afery, które...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika kryska
Świat

Laureatem tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla została Unia Europejska, która od 60 lat decydująco przyczynia się do procesu pokoju, pojednania, demokracji i praw człowieka w Europie - ogłosił szef Norweskiego Komitetu Noblowskiego Thorbjoern Jagland.

"Stabilizująca rola odegrana przez UE pomogła przekształcić większość Europy z kontynentu wojen w kontynent pokoju" - napisano w uzasadnieniu.

"...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika Enik Nochal
Humor i satyra

Premier ma naprawdę niesamowitych speców od kreowania wizerunku. Nawet godzina (9:30) i data expose (12.10.2012r.) są częścią misternego planu. Fachowcy-pijarowcy  muszą wyprzedzać kroki już nie tylko opozycji, ale również przewidzieć zmieniającą się rzeczywistość. Może się zdarzyć, że po wygłoszonym przez premiera przemówieniu, sejmowi mówcy zaczną zadawać mu niewygodne pytania. Ale około...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika DOBOSZ
Kraj

tylko przyznanie pokojowej nagrody Nobla daje gwarancje bezkarności.

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika DOBOSZ
Kraj

mamy swoje nagrody, swoje kapituły ,swoich nagradzanych, mamy swojego profesora, premiera, bula, mamy swoje autoerytety, wszystko mamy swoje...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika Marcin B. Brixen
Humor i satyra

Nieuzbrojonym okiem było widać, że coś jest nie tak. Łukaszek kręcił się po mieszkaniu, wzdychał, zaglądał w twarze reszty rodziny, ale nic nie mówił. Pierwsza zauważyła to siostra Łukaszka.
- No, przyznaj się co nabroiłeś - zachęciła go serdecznie przy rodzinnym obiedzie.
- A właśnie, co Łukasz taki cichy? - spytała zaniepokojona babcia Łukaszka dobierając sobie surówki z selera. - Chory może?...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika antysalon
Kraj

Busola moralna lewicy- były panzer z waffen ss przez sześćdziesiąt lat ukrywał swoją ochotniczą służbę z elitarnej jednostce Hitlera!
Do waffenn ss, do lotnictwa, na UBott'y nie brano byle kogo, nie brano z ulicy!
G. Grass od młodych lat już bębnił Adolfowi.
Potem stał się ulubieńcem nie tylko niemieckiego czytelnika.
Pokochali go nawet gdańszczanie do tego stopnia, że został ich honorowym...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika Tomasz Sokolewicz
Świat

Podczas gdy postanowieniem izraelskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych obywatel Unii Europejskiej i laureat literackiej Nagrody Nobla Guenther Grass otrzymał zakaz wjazdu do państwa Izrael z powodu wiersza, który napisał. Myliłby się ktoś, kto posądziłby Grassa o podjudzanie Arabów do powstania przeciw Żydom albo sprytne przemycenie w wierszu informacji na temat zapalników czasowych mających...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika Tomasz Sokolewicz
Świat

Otrzymałem dzisiaj informację, że jedno z państw bliskowschodnich publicznie poinformowało o wydaniu zakazu wjazdu dla znanego pisarza w związku z negatywną oceną treści jego twórczości literackiej.
Literatem jest laureat literackiej nagrody Nobla, wyjątkowo ceniony pisarz Guenther Grass a państwem Izrael.
Mam nadzieję, że reakcja europejskiej dyplomacji będzie natychmiastowa i odpowiednia. Nie...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika antysalon
Kraj

Laudatorzy plebejskiej bylejakości Pana od Poezji wysyłali do psychuszki, ale nakazują mi kochać stalinowską limeryczkę!
Minimum minus 20 na dworze, a zestaw czerski chce abym wprost płonął do autorki obrzydliwych wierszydeł na cześć Lenina, Stalina, ubeków mordujących nie tylko Żołnierzy Wyklętych!
Czerska psiarnia wraz z przyległościami znów domaga się od takich jak ja deklaracji uznania dla...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika R.Zaleski
Blog

Radosław Skorski zakpił wczoraj sobie z J. Kaczyńskiego proponując przyznanie mu za raport o stanie państwa literackiej Nagrody Nobla. Dziś dołączyła do niego młoda, wykształcona itd. posłanka PO „Aga” Pomaska proponując przyznanie szefowi PiS „Pokojowej Nagrody Nobla”.

Ja uważam, że Pokojowa Nagroda Nobla jak najbardziej się należała – Lechowi Kaczyńskiemu i pozostałym prezydentom,...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika foros
Kultura

Przyznam, że po raz pierwszy od dłuższego czasu jestem pozytywnie zaskoczony inicjatywą polskiego rządu. Minister Graś zawsze wydawał mi się jednostką intelektualnie mało żwawą, a minister Sikorski niewiele ostatnio reprezentował poza sugestywną mimiką, epatowaniem ćwiczeń z emisji głosu i wymyślaniem możliwie głupawych gagów. Obu, szczerze mówiąc uważałem  za osobników zainteresowanych dobrem...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika piotr.wolejko
Świat

Nobel dla Obamy, spięcia w stosunkach Turcji z Izraelem oraz nowa strategia afgańska Stanów Zjednoczonych to trzy tematy, które uznałem za najistotniejsze w październiku 2009 r. Obok nich sporo miejsca poświęcono, ponownie, Iranowi i jego programowi atomowemu. Teheran także tym razem pojawi się w podsumowaniu, w polecanym materiale bonusowym. Tymczasem przechodzimy do konkretów. Przypominam, że...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika Akiko
Kultura

„Słońce świeciło, ale ponieważ w nocy spadł ulewny deszcz, wezbrały wszystkie potoki i z szumem toczyły się z gór, a strzępy mgły błąkały się po stokach. Nad szczytami unosiły się w niebieskiej przestrzeni białe chmury, zwiastuny pogody; Lavrans i jego ludzie przepowiadali, że dzień będzie upalny, gdy tylko słońce wzejdzie wyżej. (...)
Droga weszła w gęsty las. Jechali wzdłuż skalnych zboczy;...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika Łażący_Łazarz
Kraj

Zapomnieć się nie da o Wisławie Szymborskiej sygnatariuszce haniebnej rezolucji 53 krakowskich literatów potępiającej „szpiegów amerykańskich” powiązanych z „Krakowską Kurią Metropolitalną” w propagandowym procesie księży katolickich skazanych na kary śmierci i długoletnie więzienie, honorowej obywatelce Krakowa, obdarzonej przez władze Krakowa luksusowym mieszkaniem.

  Oto tekst rezolucji: "W...
0
Brak głosów
Obrazek użytkownika sobek
Blog

Może (ale nie musi) kojarzyć się też z pospolitą łapówką w niepospolitym wymiarze.

Jeśli socjal- demokrata Jagland na stanowisku sekretarza generalnego Rady Europy, daje taką łapówkę demokracie Obamie na stanowisku Prezydenta USA, za „ograniczanie światowych arsenałów nuklearnych i pracę na rzecz pokoju na świecie” to wiele osób i różnie się o tym wypowiada.
Bo czy nie jest aby naganne: nagroda...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika Marcin B. Brixen
Humor i satyra

- Nie no, ten okularnik odrabia wszystkie zadania domowe, on chyba dostał Nobla... - powiedział Łukaszek od telefonu.
- Coś ty powiedział? Powtórz - poprosiła go mama.
Łukaszek rozłączył się a potem powtórzył, że w stosunku do swojego kolegi z klasy użył inwektywy o treści "dostał Nobla".
- Znaczy się na łeb, że dostał - wyjaśnił.
Mama załamała ręce i w obecności całej rodziny zrobiła mu wykład o...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika Milton
Blog

Kolejna farsa dobiegła końca. Obama został kolegą Wałęsy, też dostał Nobliewskuju Priemiu. Gdy czytam o jego zasługach, to przypominają mi się spekulacje o tym jak to Jan Paweł II miał być uczestnikiem tej farsy. Na szczęście nie zbrukano go tym chłamem.
Być może jest sens przyznawać Nobla, za fizykę czy medycynę. Nie widzę sensu przyznawania jej za tzw. działalność na rzecz pokoju, czy za...

0
Brak głosów

Strony