I juz IV Niedziela Adwentu! muszę choć na kilka dni się wyciszyć!

Obrazek użytkownika antysalon
Kraj

Dobiega końca się czterdziesiątnica, jak drzewiej nazywano w dawnej Polszcze czas adwentu!
Choć na tych kilka dni poprzedzających Wigilię, a potem Święta Bożego Narodzenia trzeba byłoby sie wyciszyć od tego bieżącego hałasu.
Czy to mi się uda!?

Dziś już IV Niedziela Adventu.
Advent oczekiwanie na Narodzenie Jezusa, na przyjście Pana!
I sięgam do mego skarbu, jednej z najcenniejszych książek jaką posiadam. To przepięknie wydana, niemal już stuletnie cudo Zygmunta Glogera "Rok Polski w życiu, tradycyi i pieśni." Wydanie drugie w Warszawie, a zakupiona przez kogoś z mojej rodziny we Lwowie latem 1918r.

To prezent dla Talci . < W dniu Imienin kochanej Talci na pamiątkę Rodzice. 27 lipca 1918 Lwów>.
Kim była dla mnie ta Talcia do dziś nie wiem.

Ale do rzeczy.
W dawnej Polszcze Polacy zwali Advent czterdziestnicą, gdyż trwał jak wielki post dni 40. Nazajutrz po św. Marcinie. Stąd znany zwyczaj ucztowania przy pieczonej gęsi w ostatnim dniu przed tak długim okresem postu. Wróżono też z kości zjedzonej gęsi jak będzie zima.
A w królewskim Krakowie w advencie kapele dęte grały hejnały z wieży mariackiej w zgodzie z Pismem św. <Śpiewaj trąbą Syjonie>. Canite tuba Sion. Czyli Wezwanie na Sąd Ostateczny!, gdy Chrystus przyjdzie powtórnie. W advencie milkła muzyka.

<Św. Katarzyna klucze pogubiła, Św. Jędrzej znalazł, zamknął skrzypki zaraz>j <Św. Katarzyna adwent zaczyna, Św.Jędrzej, jeszcze mędrzej>.

A w Rzymie był stary zwyczaj, w niedziele adwentowe rankiem odprawiano nabożeństwo z udziałem samego papieża roratami zwane, czyli Rorate ad rorate coeli/ Nieba spuście rosę./ początek pieśni na mszy do Bogurodzicy.

Ale nigdzie poza Polską tak nie celebrowano rorat jak w granicach ziem polskich już od poznańskiego księcia Przemysława Pobożnego przez Bolesława Wstydliwego po póżniejszych królów polskich.

Podczas tej mszy św. przy ołtarzu paliło się siedem świec. < Od Bolesława, Łokietka, Leszka, Gdy jeszcze w Polsce Duch Pański mieszka, Stał na ołtarzu przed msza roraty Siedmioramienny / # / lichtarz bogaty. A stany państwa szły do ołtarza, A każdy jedną świecę rozżarza, Król- który berłem potężnym włada, Prymas- najpierwsza senatu rada, Senator-świecki opiekun prawa, Szlachcic - co królów Polsce nadawa, Żołnierz- co broni swoich współbraci, Kupiec- co handlem ziomków bogaci, Chłopek- co z pola , ze krwi i roli Dla reszty braci chleb ich mozoli. Każdy na świeczkę grosz swój przyłoży, I każdy gotów iśc na Sąd Boży. / ## / ...../ za Syrokomlą, Staropolskie Roraty/. nawiązanie do wystroju świątyni jerozolimskiej ##

Król jako pierwszy osadzając zapaloną świecę na lichtarzu siedmioramiennym wypowiadał słowa < Gotów jestem na Sąd Boży>, po nim kolejni czynili to samo.

pzdr

Źródło: http://niepoprawni.pl/blog/227/advent-trzeba-sie-wyciszyc-wylaczyc-wyluzowac-aczkolwiek-tyle-ciekawego-sie-dzieje-czy © Niepoprawni.pl | Dziękujemy! :) <- Bądź uczciwy, nie kasuj informacji o źródle - blogerzy piszą za darmo, szanuj ich pracę.

Twoja ocena: Brak Średnia: 4.4 (7 głosów)

Komentarze

we gałązki w dzbanie pachną i przypominają, że Swięta tuż, tuż. No i oczywiście contessina, wpadająca do domu babci jak terminator, od drzwi dzień w dzień pyta - babciu, kiedy będziemy ubielać choinkę? Kiedy, kiedy? I pamiętaj, że to ja ci będę podawać bombki, dzwoneczki i szyszki, a potem wyciągniemy "olgany" (dostała latem na 4 urodziny syntezator) i mi będziesz glać kolędy...  Nie może się doczekać tej choinki. Babciu, babciu, ty moją choinkę w moim pokoju musisz postawić gdzieś wysoko żeby Zuzia (nasza nowa kicia) na nią nie skakała - troszczy się contessina - bo jak Zuzia zepsuje mi choinkę to czy  św.Mikołaj do mnie tlafi?

I faktycznie babcia ma zagwózdkę w tym roku co tu zrobić żeby kocię contessiny - okropna demolka, hehe - nie próbowało robić za gwiazdę na choinkach.

...Cicho w domu gdy nie ma contessiny, chciałoby się już kolęd posłuchać i nabrać trochę świątecznego nastroju bo tu za oknem wiosenna pogoda, na balkonie wciąż zielono i kwitną nasturcje ale ciiii, jeszcze chwilę trzeba poczekać - "Św. Katarzyna klucze pogubiła, Św. Jędrzej znalazł, zamknął skrzypki zaraz". Tylko dzień wciąż bardzo krótki podpowiada, że to jednak zima i Godów czas...

Pozdrawiam adwentowo.

Vote up!
1
Vote down!
0

contessa

___________

"Żeby być traktowanym jako duży europejski naród, trzeba chcieć nim być". L.Kaczyński

 

 

#1456551