Czego uczy nas Apokalipsa dzisiaj? Ks. prof. Chrostowski odpowiada w "Entuzjazm i sprzeciw wobec Chrystusa"

Obrazek użytkownika Andy-aandy
Idee
Entuzjazm i sprzeciw wobec Chrystusa

 

 

 

 

]]>Czego uczy nas Apokalipsa dzisiaj? Ks. prof. Chrostowski odpowiada w "Entuzjazm i sprzeciw wobec Chrystusa"]]>

 

Co robić wobec kryzysu wiary i Kościoła?

Ks. prof. Waldemar Chrostowski, wybitny biblista i teolog, analizuje jedną z najbardziej tajemniczych ksiąg Pisma Świętego - Apokalipsę. W niej znajdują się m.in. listy do siedmiu kościołów. Są one skierowane do chrześcijan przeżywających rozczarowanie, że w świecie zbawionym przez Chrystusa wciąż istnieje wiele zamętu oraz grzechów i wypieranie się wiary. 
Okazuje się więc że to, co dzisiaj dzieje się w Kościele, ma liczne precedensy w przeszłości, również najdalszej, sięgającej samych jego początków, której świadectwa znajdujemy w Nowym Testamencie.


W spojrzeniu na Kościół nie można bowiem poprzestać na czysto ludzkich kategoriach i ocenach, bo nie wyczerpują one jego istoty i rzeczywistej tożsamości.


Zapis przekazanego orędzia, pozostając w duchu tradycji prorockiej, z której wyrosły księgi święte, jest przeznaczony dla obecnego pokolenia, a także dla wszystkich pokoleń chrześcijan, bo sytuacja z początków Kościoła będzie się powtarzała. Ta wiedza bardzo nam dzisiaj pomoże. Stąd wypływa wielka wartość książki ks. prof. Chrostowskiego pt. "Entuzjazm i sprzeciw wobec Chrystusa".

O KSIĄŻCE

Listy św. Jana Apostoła – które są fragmentem Apokalipsy – do Siedmiu Kościołów Azji, siedmiu wspólnot, są skierowane do chrześcijan przeżywających rozczarowanie, że w świecie zbawionym przez Chrystusa wciąż istnieje wiele zamętu oraz grzechów i wypieranie się wiary. To, co dzisiaj dzieje się w Kościele, ma liczne precedensy w przeszłości, również najdalszej, sięgającej samych jego początków, której świadectwa znajdujemy w Nowym Testamencie. 

Przedstawiając rozpowszechnianie się wiary w Jezusa Chrystusa i wielki entuzjazm, jaki towarzyszył jej przyjmowaniu, autorzy Nowego Testamentu nie pomijają trudności i sprzeciwów, na jakie napotykała. W spojrzeniu na Kościół nie można poprzestać na czysto ludzkich kategoriach i ocenach, bo nie wyczerpują one jego istoty i rzeczywistej tożsamości. 

Wychodząc od własnego doświadczenia życiowego, św. Jan podkreśla potrzebę wytrwałości jako cnoty, której najbliższa jest cierpliwość. W obliczu prześladowań, jakie spadają na chrześcijan, nie można tracić ducha. Podstawę niezachwianej nadziei stanowi wiara w Jezusa Chrystusa – ukrzyżowanego i zmartwychwstałego. To ona pomaga przezwyciężać wszystkie przeciwności i prowadzić dobre życie jako zadatek życia wiecznego. Zapis przekazanego orędzia, pozostając w duchu tradycji prorockiej, z której wyrosły księgi święte, jest przeznaczony dla obecnego pokolenia, a także dla wszystkich pokoleń chrześcijan, bo sytuacja z początków Kościoła będzie się powtarzała.

Cytowane za: ]]>https://bialykruk.pl/ksiegarnia]]>

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (5 głosów)

Komentarze

Znakomity kapłan. 

 

Pozdrawiam

Vote up!
4
Vote down!
0

Hoyt

#1582589

Mówi Prawdę bo ta jest ważna

Wspierając Go można  bez zbroi

Stawać bo to rola odważna

Pozdrawiam

Vote up!
2
Vote down!
0

"Z głupim się nie dyskutuje bo się zniża do jego poziomu"

"Skąd głupi ma wiedzieć że jest głupi?"

#1582643