Tusk szykuje rewolucję. Mam na to dowód… osobisty

Obrazek użytkownika PiotrCybulski
Kraj

Nie żeby to było coś osobistego. To po prostu dowód osobisty. Kolejna z wielkim szmerem zapowiadana rewolucja, która może nie przygniecie swą monstrualnością nierealnego (a obiecanego) terminu wprowadzenia euro w 2012 roku, pewnie też nie jest tej rangi co szumna zapowiedź budowy elektrowni jądrowych w Polsce.

To zapewne na tę okoliczność rząd zabezpieczył te potężne pokłady węgla brunatnego, które znajdują się pod ziemią legnicko-lubińską. Wcale bym się nie zdziwił, gdyby pęczniejący od cudów obecny rząd, potrafił energię jądrową pozyskiwać z węgla brunatnego a wino przemieniać w wodę. Ale dość żartów, sprawa jest poważna.

Szykuje się nam bowiem kolejna wymiana dowodów. Taki nasz los – albo nas na wybory ganiają ciągle albo każą wymieniać jakieś dokumenty. Tym razem nowe dowody będą tak zaawansowane technologicznie, że naprawdę zasługują na miano rewolucji. Wprawdzie swego czasu system Windows Vista też miał być rewolucją ale… jednak powrócę do tych dowodów. Otóż nowe dowody też być plastikowe (jak te obecne), ale już posiadać będą wbudowany mikroprocesor, na który będą wgrywane poszczególne dane.

Dodatkowo nowe dowody mają zawierać mniej informacji od tych obecnych. Znajdziemy tam tylko dane niezbędne czyli imię, nazwisko, imiona rodziców, datę urodzenia, PESEL, płeć oraz posiadane przez nas obywatelstwo. Nie będzie za to noty o zameldowaniach. Cóż globalizację mamy. Dziś mieszkam w Afganistanie, jutro w bazie Guantanamo. Po co mi meldunek?

Nie będzie też takich informacji jak kolor oczu i wzrost. I uwaga, teraz dwie potężnie rewolucyjne zmiany. Po pierwsze, będą dopuszczone zdjęcia w okularach przyciemnianych, o ile będą to okulary zdrowotne. To rozumiem ukłon w kierunku generała Jaruzelskiego, któremu do zdjęcia i mundur zapewne pozwolą włożyć. Druga rewolucja, dopuszczalne będą zdjęcia w nakryciach głowy, jeśli wymagać będzie tego religijny obrządek. Zdjęcie w jarmułce? Ależ proszę bardzo. Zdjęcie w czapce Słońca Peru? Czemu nie.

A teraz najśmieszniejsze. Rewolucyjne dowody osobiste mają sprawić, że nie tylko technologicznie dogonimy resztę świata, zwłaszcza tego zachodniego ale zarazem odmienią się nie do poznania nasze urzędy. Tego ostatniego nie bardzo rozumiem, bo jak niby nawet najbardziej nowoczesny dowód osobisty ma sprawić, że ta gruba spocona baba za biurkiem pijąca kawę będzie piła ją szybciej albo wcale?

Nowy dowód osobisty to pewnie fajny gadżet, zamysł premiera Tuska też pewnie idący w dobrym kierunku. Tylko nie bardzo wiem, jaki to ma mieć wpływ na walkę z rozbudowaną biurokracją przeżartą rakiem korupcji i kumoterstwa. Jednak bardziej życiowym pomysłem byłoby wprowadzenie w urzędach czytników kart płatniczych. Nie trzeba by wtedy się ciągać po urzędach z tymi kopertami i bombonierkami.

Piotr Cybulski

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

słyszałem o planach, że tego rodzaju dane mają być kodowane w nowym dowodzie. Obecnie już trzeba oddać odciski palców, żeby otrzymać paszport. I to nie jest śmieszne.

oszołom z Ciemnogrodu

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

oszołom z Ciemnogrodu

#40415

miało być,ze nikt nie zastuka w drzwi  rano i nie powie POLICJA

jak podobno

było za czasów Kaczynskich.......i CO?

opisani,zarejestrowani,opalcowani,niczym przestępcy.......

.dziękujemy wam "młodymz duzych miast,dobrze wykształconym",ze

ukradliscie BABCI dowód.............dziękujemy,

bo za chwilę,jesli nie jestescie misiakami,rychami,zbychami

i grzechami,założą wam obrozę na nogę ,a podsłuchiwać nie muszą,

bo wystarczy,ze wiedzą gdzie jestescie,dzięki zabawkom,ktore

są dzisiaj tak modne;( alescie sobie "dobrze wyksztalceni" narobili.......

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

gość z drogi

#40417

Nie, linie papilarne jeszcze nie tym razem. One będą wprowadzane za rok po wymianie tych nowych, które staną się stare już za dwa lata. A i tak te wszystkie "rewolucyjne" zmiany nie doprowadza do stanu, gdy w kontakcie z urzędem wystarczy ustne oświadczenie i JEDEN dokument ze zdjęciem. Ale kiedyś, kiedyś...być może. Tyle tylko, że to już nie będzie nasze zmartwienie, tylko naszych prawnuczków...

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#40433

stare książeczkowe dowody były wydawane bezterminowo więc obligatoryjne ich wymienianie było bezprawne. Tym bardziej bezprawne było pobieranie opłat za nowe dowody od obywateli posiadających ważne stare dowody. Napisałem skargę w tej sprawie do Rzecznika Praw Obywatelskich. I z wywodów jakiegoś urzędasa z biura RPO dowiedziałem się, że państwo ma uprawnienia władcze w stosunku do obywatela i może nakładać na niego obciążenia, byleby była zachowana forma ustawy. Jednym słowem jeśli jakiemuś gamoniowi przyjdzie do głowy nałożyć podatek np. od posiadania brody (jak pewnemu carowi) to można to zrobić byleby to było w drodze ustawy. Różnica między podejściem urzędnika RPO (teoretycznie powołanego do chronienia praw obywatelskich) a podejściem piewców samodzierzawia jest tylko taka, że według niego można wprowadzić dowolne prawo - nawet gwałcące zdrowy rozsądek - byleby było uchwalone w formie ustawy, natomiast w Rosji wystarczył ukaz carski. Do niewygodnego dla "wybitnego" pana prawnika argumentu, ze prawo nie działą wstecz w o góle się nie ustosunkował, jaby go nie było. Bo przecież w naszym systemie prawnym prawo może działać wstecz.

Co do honorowania ustnych oświadczeń. Prosty przykład - w Polsce wymaga się podbijania delegacji, by potwierdzić pobyt. W Anglii jak prosiłem o pieczątkę na delegacji patrzyli na mnie trochę dziwnie.

oszołom z Ciemnogrodu

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

oszołom z Ciemnogrodu

#40456

Rycho i Grzecho kombinują, jak tu wykroić większy kawałek sukna dla siebie. A "bydło" niech się cieszy z tego co ma i z tego co każdy zakombinuje. IIIRP to taka republika złodziejsko-bananowa.
Niech się żyje lepiej kumplom Rychów, Rywinów i Michników. Do tego są potrzebne rządy PO.
Pozdrawiam.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

Pozdrawiam
**********
Niepoprawni: "pro publico bono".

#40445

będą dopuszczone zdjęcia w okularach przyciemnianych, o ile będą to okulary zdrowotne.

A Rycho, Zbycho i reszta ferajny dostaną czarny pasek na oczy?

pozdrowienia

Gadający Grzyb

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

pozdrowienia

Gadający Grzyb

#40448