Usprawiedliwione przymierze z diabłem

Obrazek użytkownika Przemysław Mandela
Historia

"Moskwa do końca miała nadzieję, że doprowadzi do powstania systemu bezpieczeństwa zbiorowego, drugiej Ententy dla przeciwdziałania hitlerowskiej ekspansji.Jednak plany tez zostały przekreślone, gdyż rządy Anglii i Francji podpisawszy w 1938 roku układ monachijski z Hitlerem, postawiły na zmowę z nazistowskimi Niemcami.

Scenariusz Monachium zakładał skierowanie hitlerowskiej agresji na wschód. Zawarcie paktu z Berlinem było wówczas jedynym dostępnym dla Moskwy środkiem samoobrony"

Generał Lew Sockow historyk i pracownik rosyjskiej Służby Wywiadu Zagranicznego w wywiadzie dla Izwiestii.

"Wiedzieliśmy, że 26 sierpnia ma się rozpocząć wojna Niemiec z Polską. Wiedzieliśmy, że plan Weiss został podpisany 11 kwietnia. Jak w takiej sytuacji miał działać ZSRR? Nie widzę żadnych alternatyw"

profesor Oleg Rżewski, rosyjski historyk.

"Musieliśmy wiedzieć gdzie Niemcy zamierzają się zatrzymać. Napad na Polskę był nieunikniony. Mówił[dziadek - Wiaczesław Mołotow], że stalinowskie kierownictwo popełniło wiele, wiele błędów. Żałował życia wielu ludzi.Mołotow nigdy nie uważał Paktu z Ribbentropem za coś, czego należy żałować"

Wiaczesław Nikonow, wnuk Wiaczesława Mołotowa

"W celu zabezpieczenia swoich interesów i swojego bezpieczeństwa na zachodnich granicach Związek Radziecki został zmuszony do podpisania Paktu Ribbentrop-Mołotow (...) I rekomendowałbym nowo upieczonym historykom, czy też tym, którzy chcą historię pisać od nowa, aby najpierw, zanim zaczną je przepisywać i zaczną pisać nowe książki, nauczyli się je czytać"

Władimir Putin, premier Federacji Rosyjskiej w wywiadzie dla słowackiego radia w 2005 roku.

"W Estonii,na Łotwie i Litwie sformowano najwyższe organy władzy, które zgodnie z obowiązującym wówczas prawem zwróciły się do Rady Najwyższej ZSRR z prośbami o włączenie. Ich wnioski rozpatrzono pozytywnie. Wszystko odbyło się legalnie"

Generał Lew Sockow historyk i pracownik rosyjskiej Służby Wywiadu Zagranicznego w wywiadzie dla Izwiestii.

Jak wynika z sondażu Wszechrosyjskiego Centrum Badania Opinii Publicznej (WCIOM), przeprowadzonego w przededniu 70. rocznicy podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow, większość Rosjan (63%) usprawiedliwia Józefa Stalina za przymierze z Adolfem Hitlerem.

WCIOM wykonało badanie wśród 67% obywateli Rosji, którzy wiedzą lub coś słyszeli o pakcie Ribbentrop-Mołotow, zwanym też paktem Hitler-Stalin. Po raz pierwszy usłyszało o nim 27%. respondentów.

63%. ankietowanych uważa, że podpisując układ z Hitlerem, Stalin chciał uniknąć wojny lub odsunąć jej początek. Tylko 14% jest zdania, że Stalin dążył do podzielenia Europy na strefy wpływów ZSRR i Niemiec. Według 9% Stalinowi chodziło o doprowadzenie do osłabienia Europy i narzucenia jej komunizmu. 57% badanych nie widzi niczego złego w fakcie podpisania przez Stalina porozumienia z Hitlerem.

25% Rosjan uważa, że pakt Ribbentop-Mołotow pozwolił Hitlerowi rozpocząć wojnę w Europie.

To się nazywa skuteczna polityka historyczna, Szanowny Czytelniku. O Rapallo zwykłych Rosjan czy nawet rosyjskich historyków nie ma co pytać. Wątpliwe, by dostrzegli logiczny związek Paktu o Nieagresji z 1939 roku z układem w tym włoskim miasteczku czy Porozumieniem o Neutralności jaki Związek Radziecki i Niemcy zawarły w kwietniu 1926 roku.

Według nich geneza drugiej wojny światowej leży przede wszystkim w układzie monachijskim i izolacji Kremla od polityki europejskiej.

Również informacji o tym, że Związek Radziecki został "zmuszony" wesprzeć gospodarkę Trzeciej Rzeszy w latach 1940-1941 zawrotną ilością surowców:

* 1,5 mln ton ziarna
* 100 tys. ton bawełny
* 2 mln ton produktów naftowych
* 1,5 mln m3 drewna
* 280 tys. ton manganu
* 42 tys. ton chromu
* 350 tys. ton miedzi
* 1200 tys. ton wyrobów walcowanych
* 2700 tys. ton złomu metali kolorowych
* 30 tys. ton surowca kauczukowego

dzięki którym Wehrmacht mógł podbić większą część Europy daremnie można szukać w rosyjskich/radzieckich podręcznikach, do których odsyła nas premier Putin.

Cóż, Szanowny Czytelniku, mus to mus. Czy wydaje Ci się, że Rosjanom podobało się, że muszą sponsorować niemiecki podbój Europy? Zostali zwyczajnie do tego zmuszeni. I to przez samych Anglików i Francuzów.

Brak głosów