Treści z tagiem: Wypędzenia

Obrazek użytkownika Józef Wieczorek
Idee

Na okoliczność 50 rocznicy 68 r. w przestrzeni publicznej było wiele o skutkach komunistycznej, antysemickiej nagonki, która spowodowała masowy wyjazd kilkunastu tysięcy osób pochodzenia żydowskiego. Ten proces określano zwykle wypędzeniem, podkreślając krzywdy tych, którzy opuścili Polskę, oraz straty jakie poniosły polskie elity. Za Marzec...

5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:6)
Obrazek użytkownika elig
Historia

Chyba żadna z moich notek nie wzbudziła takich kontrowersji co ta. Napisałam ją na początku grudnia 2009 roku / http://piwnica.tkm.cc/arch/eli... /. Bardzo jestem ciekawa, czy obecnie ktoś zwróci na nią uwagę. Oto ona:

Czy wypędzenia niosą zawsze samo zło?

Przymusowe przesiedlanie dużych grup ludności, jej wypędzanie i...

5
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (1 głos)
Obrazek użytkownika danielik
Kraj

Słowa Baracka Obamy wpisują się w ogólną tendencje obarczania Polaków winą za zbrodnie II wojny światowej, która jest widoczna w światowych mediach od długiego już czasu.
Z naszej perspektywy, gdzie jeszcze większość osób, jeśli nie z lekcji historii, to po prostu z przekazów rodziców lub dziadków zdaje sobie doskonale sprawę czyje to...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika Przemysław Mandela
Historia

Wypowiedzi Pani Eriki Steinbach nie raz dowodziły o jej populiźmie, całkowitej ignorancji dla podstawowych historycznych faktów czy też zwykłej głupocie bądź złej woli. Pani Steinbach ciężko pracuje na opinie osoby, która bardziej szkodzi niż pomaga polsko-niemieckiemu dialogowi historycznemu i cieszy fakt, iż jest to dostrzegane...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika Bielszym
Kraj

Nie ma pokoju bez sprawiedliwości, a sprawiedliwości bez zadośćuczynienia. Pokój w Europie jest uzależniony od naprawienia, pod międzynarodowym nadzorem, wyrządzonych Niemcom krzywd oraz wymierzenia Polakom sprawiedliwości w "Norymberdze-bis"

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika Gadający Grzyb
Świat

Uchwała Buntestagu w sprawie Dnia Pamięci o Ofiarach Wypędzeń jest niemieckim odpowiednikiem raportu MAK.

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika Przemysław Mandela
Historia

"Los niemieckich wysiedlonych poprzedziły straszne wydarzenia. Przerażające obrazy z wyzwalanych obozów koncentracyjnych zawstydzają do głębi większość Niemców, oczywiście także wypędzonych. Hitler otworzył puszkę Pandory.

Niemieccy wypędzeni są tego świadomi bardziej niż inni, bo ponieśli za to zbiorową odpowiedzialność. Niemieccy...

0
Brak głosów
Obrazek użytkownika Przemysław Mandela
Historia

Obok osoby oraz inicjatyw pani Eriki Steinbach trudno każdemu polskiemu historykowi przejść obojętnym krokiem. Od zarania swej działalności polityczno-historycznej pani S. daje doskonałe przykłady jak z sukcesem manipulować informacjami z przeszłości, aby układały się w logiczną z pozoru całość.

I tak, Szanowny Czytelniku pani S....

0
Brak głosów