Koło historii

Obrazek użytkownika Przemysław Mandela
Kraj

Historia kołem się toczy, Szanowny Czytelniku. Obserwacja wydarzeń ostatnich dni czy nawet miesięcy dostarcza niezbitych dowodów na ponadczasowość i prawdziwość tej tezy. Znaliśmy już w naszej historii niejedną kampanię nienawiści czy zaporę do jedności Polaków. Nie jeden raz słyszeliśmy apele o jedność i pluralizm jednocześnie. I to stosunkowo (z punktu widzenia historyka) niedawno. W idealizowanej dzisiaj niesamowicie Drugiej Rzeczpospolitej. Historię najlepiej obrazuje się przez porównanie - jak pisze w swych książkach Mark Sołonin. Porównajmy więc: 

Usunąć tą zawadę! (...) Wybór tak zdumiewająco bezmyślny, wyzywający i jątrzący.

Stanisław Stroński

Z pochodzenia kresowiec z Kowieńszczyzny, z litwomanów, od młodości mieszkał w Szwajcarii.

Gazeta Warszawska

Grupy Chrześcijańskiego Związku Jedności Narodowej nie mogą wziąć na siebie odpowiedzialności za bieg spraw państwowych i odmawiają wszelkiego poparcia rządom powołanym przez prezydenta narzuconego przez obce narodowości: Żydów, Niemców, i Ukraińców... Stronnictwa Chrześcijańskiego Związku Jedności Narodowej podejmują stanowczą walkę o narodowy charakter Państwa Polskiego, zagrożony tym wyborem.

Oświadczenie Komisji Parlamentarnej Chrześcijańskiego Związku Jedności Narodowej

Mason, niewierzący emigrant, nie znający stosunków w Polsce, elekt żydowski, co obraża naród polski.

Gazeta Warszawska

Żydowski elekt zapora i zawada!

Kurjer Warszawski

Jakieś ptasie mózgi urzędnicze biedzą się nad ceremoniałem objęcia władzy przez prezydenta Narutowicza... Ludność polska prowokacji tej nie zniesie... zamiast strumienia krwi, które widzieliśmy onegdaj, popłyną krwi tej rzeki!

Gazeta Poranna

Jak śmieli Żydzi narzucić Polsce swego prezydenta? 

ks. Kazimierz Lutosławski

Rodacy i towarzysze broni!

Wy, a nie kto inny, piersią swoją osłanialiście, jakby twardym murem, granice Rzeczypospolitej, rogatki Warszawy. W swoich czynach chcieliście jednej rzeczy, Polski. Polski wielkiej, niepodległej. W dniu dzisiejszym Polskę, o którą walczyliście, sponiewierano. Odruch wasz jest wskaźnikiem, iż oburzenie narodu, którego jesteście rzecznikiem, rośnie i przybiera jak fala.

Józef Haller

 

To wypowiedzi z grudnia 1922 roku, dotyczące wyboru Gabriela Narutowicza prezydenta Rzeczpospolitej. Politycy, dziennikarze, księża...

 

Bo tego durnia mamy za prezydenta.

Jedno tu tylko słowo pasuje: s... syn.

To jest mały zakompleksiony człowiek, który próbuje zniszczyć tamten dorobek. Całe życie Lech Kaczyński trząsł się ze strachu, a teraz kiedy mu wolno, pokazuje jaki jest ważny. Są takie łajniaki, które można przystawić do miodu, ale one i tak zawsze wrócą do łajna. I są tacy ludzie w Polsce jak Kaczyńscy i Zybertowicze, którzy zawsze w łajnie będą grzebać

Lech Wałęsa

Mały, niedorozwinięty, głupi człowiek zwany prezydentem Polski. 

Michał Figurski

Prezydent ma problemy psychiczne, nie panuje nad sobą. Nie panuje nad tym co mówi.

Jacek Żakowski

Prezydent dowiódł, że nie jest prezydentem wszystkich Polaków.

Piotr Tymochowicz

Jaka wizyta, taki zamach, bo z 30 metrów nie trafić w samochód to trzeba ślepego snajpera.

Prezydent odniósł sukces w Brukseli, bo zdobył krzesło. Jeśli to ma być miarą jego sukcesu, to ja bym się na jego miejscu spalił ze wstydu.

Szarża szwoleżera miała przynieść prezydentowi zwycięstwo, a przyniosła pudło. Nie można być kowbojem, który z biodra, nie pytając, kto zacz, a dopiero potem pyta, do kogo strzelał.

Wydaje mi się, że nikt się specjalnie nie zmartwił wyjściem Prawa i Sprawiedliwości. Życie nie znosi próżni: na miejscu pana Jarosława Kaczyńskiego zasiadł pan Janusz Palikot.

Bronisław Komorowski

Cokolwiek, do czego przyłoży rękę Kaczyński, kończy się źle.

Jest prezydentem jednej partii. Stronniczym, zacietrzewionym, mściwym. Wykreśla z listy znajomych Władysława Bartoszewskiego, kompromituje Polskę za granicą, wdaje się w awanturę o kartofla. To prezydent, który otacza się ludźmi biorącymi grube pieniądze z budżetu państwa – jak pan Kownacki czy pan Glapiński – i ośmiela się mówić o solidarnym państwie. Jest prezydentem złym.

Kaczyńscy są źródłem wszelkiego zła. Zwłaszcza Jarosław Kaczyński.

Lech Kaczyński potrzebuje kuracji, która doprowadzi jego system nerwowy do porządku. Pytanie, czy to chwilowa zapaść, nerwica czy trwałe uszkodzenie, które wcześniej czy później skończy na komisji lekarskiej.

Pan Bóg tak stworzył kurczaki, że są inteligentniejsze od kaczek. Podobno kaczki są dość tępe.

Wydawałoby się, że z Lechem Kaczyńskim niewiele mnie łączy, ale to nieścisłość. W latach 70. zajmowaliśmy się Leninem, tyle że ja wysadzałem w powietrze jego pomniki, a on cytował jego dzieła w swojej pracy doktorskiej.

Stanisław Niesiołowski

Apeluję do Lecha Kaczyńskiego, żeby wytrzeźwiał i wreszcie przedstawił opinii publicznej, co naprawdę myśli w pełni swoich przytomnych sił.

Czy prezydent Lech Kaczyński nadużywa alkoholu? Czy prawdą jest, że jego pobyty w szpitalach mają związek z terapią antyalkoholową? Czy ucieczki do Juraty i czerwone wino to nie środki terapeutyczne, stosowane przezeń w reakcji na problemy w relacjach rodzinnych z bratem i matką?

Ja uważam prezydenta Lecha Kaczyńskiego za chama.

Lech Kaczyński nie panuje nad swoimi urazami i emocjami. Można tylko pogodzić się z tym, że ten bachor biega po całej Europie, szaleje, krzyczy i robi wrzawę. Albo można zachować się jak rodzic i zabrać mu zabawkę. Niestety to dziecko jest prezydentem.

Sam fakt że odsunęliśmy Kaczyńskiego od władzy i odsuniemy Lecha Kaczyńskiego od urzędu prezydenta, to naprawdę są dokonania pomnikowe.

Janusz Palikot

To schizofrenia i brak świadomości katolickiej. 

Pani prezydentowa z taką eutanazją? Ty czarownico! Ja ci dam! Jak zabijać ludzi, to sama się podstaw pierwsza.

o. Tadeusz Rydzyk

A to już bliższe naszym czasom wypowiedzi o prezydencie Lechu Kaczyńskim(bądź jego małżonce lub bracie). Niektóre nawet z tego roku.Politycy, dziennikarze, księża...

Co ciekawe żadna z powyższych osób nie wypiera się słów, które tutaj autor przytoczył (Stanisław Stroński dla przykładu, swoją postawę w 1922 roku uznał za największą hańbę swego życia). Lecz przypominanie ich w tym właśnie momencie jest niestosowne. Gdyż burzy jedność narodu w tej dramatycznej chwili jednocześnie niszcząc pluralizm - podstawę każdego społeczeństwa demokratycznego. Jak mawiają Holendrzy głupota ma skrzydła orła i oczy ćmy. Warto zastanowić się, czy aby takiej istoty nie mamy dziś w godle naszego kraju...

 

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

Przypomniał mi się tekst Rewizora z przed niecałych dwóch lat http://niepoprawni.pl/blog/dlaczego-warto-znosic-nienawisc

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#57332

Manipuluje pan.

Po pierwsze, o. Rydzyk mówił o Magdalenie Środzie, co łatwo można sprawdzić słuchając "taśm Rydzyka".

Dwa, sytuacja w Polsce po ledwie zakończonej wojnie światowej oraz wojnie polsko-bolszewickiej była dramatyczna, i została taką przez całe dwudziestolecie. Wystarczy wspomnieć mnożące się zamachy (np. w warszawskiej Cytadeli zginęło bodaj ok. 30 osób, zastrzelono rektora uniwersytetu jagiellońskiego, w zamachu przeprowadzonym przez żydowską organizację zginął prof. Roman Orzęcki), nacjonaliści ukraińscy mordowali polskich urzędników. Przecież właśnie chaos był przyczyną puczu Piłsudskiego w 1926.

Ledwie dwa lata po zakończeniu wojny polsko-bolszewickiej głosami lewicy i mniejszości narodowych zostaje wybrany prezydentem młodego, słabego, targanego konfliktami państwa deklarujący się jako kosmopolita facet, którego brat mordował Polaków będąc w litewskiej partyzantce. Z Narutowiczem nasza przygoda z niepodległością skończyłaby się szybciej i boleśniej.

 

Jeśli już chce pan porównywać, zabicie Narutowicza możnaby porównać do zabójstwa Jaruzelskiego lub Kiszczaka w 1990, ewentualnie Michnika czy Wałęsy w 1991. Do których nie doszło. Być może dlatego nasza suwerenność jest fasadowa?

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#57389

Dość ciężki mi stawiasz. Muszę się więc do niego ustosunkować.

Po pierwsze cytaty z o. Rydzyka. O ile w przypadku drugiego rzeczywiście można mieć pewne wątpliwości czy dotyczy on prezydentowej (aczkolwiek ja osobiście tych wątpliwości nie podzielam) "Jak oni ładnie mówią, prezydentowa z taką eutanazją, ty czarownico..." itd., to w przypadku pierwszego faktycznie był on skierowany pod adresem prezydenta.

Natomiast co do porównania kadencji Narutowicza i Kaczyńskiego. Zwróć uwagę, że nie porównuje praktycznie niczego poza kampanią propagandową, którą rozpętano przeciw każdemu z nich. Nie porównuje sytuacji kraju w tych momentach, ich przeszłości tylko wizerunek jaki wytworzono w niektórych mediach przez "autorytety". Tylko tyle. I aż tyle.

W porównywaniu zabójstwa Narutowicza do ewentualnego zabójstwa Kiszczaka czy Jaruzelskiego w ogóle nie widzę sensu. Tak jak w porównaniach w ogóle tych postaci. Nie można porównywać Gabriela Narutowicza, działacza emigracyjnego i ministra w kilku rządach odrodzonej RP do któregokolwiek z tych panów. Nie ten kaliber człowieka i poczucia polskości.

Natomiast co do osoby samego Narutowicza. Nie wiemy co by się wydarzyło, gdyby nie zabójstwo w Zachęcie. Możemy gdybać lub przytaczać zniekształcone propagandą wizje ówczesnej lewicy bądź prawicy. Trudno obwiniać PSL "Piast", że nie poparł w ostatniej turze Maurycego hr Zamoyskiego, jednego z największych posiadaczy ziemskich w tym czasie. W tej kwestii to niestety endecja popełniła błąd (oczywiście czytając pana Jędrzeja Giertych odnosi się wrażenie, że i tak za wszystkich stał Piłsudski). Natomiast "Wojciechowski odpadł w czwartej turze głosowania, nie poparła go grupa posłów z PPS niechętna Piłsudskiemu, prawicy wydał się groźniejszym przeciwnikiem niż Narutowicz i dlatego montowała ona zakulisowo przewagę dla Narutowicza, tak by w finalnej rozgrywce jego — a nie Wojciechowskiego — mieć przeciwko własnej kandydaturze Maurycego Zamoyskiego" (cytat za Piotr Wróbel).

Natomiast co do Stanisława Narutowicza to prosiłbym o podparcie źródłowe tej śmiałej tezy. Mnie osobiście wiadomo, że był działaczem Taryby i radnym gminy, gdzie nikogo nie zamordował.

"Nie ma lepszej pożywki chorobotwórczej dla bakteryj fałszu i legend, jak strach przed prawdą i brak woli"
- Józef Piłsudski

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

"Nie ma lepszej pożywki chorobotwórczej dla bakteryj fałszu i legend, jak strach przed prawdą i brak woli"
- Józef Piłsudski

#57405