Ile trwała wojna domowa w Rosji?

Obrazek użytkownika Przemysław Mandela
Historia

Rosyjska historyczka prof. Natalia Narocznicka - kolejna wschodząca gwiazda komisji ds. (od)fałszowania historii Rosji, w wywiadzie udzielonym Komsomolskiej Prawdzie, a przytoczonym przez PAP poza kolejnymi stekami bzdur, które skutecznie eliminują ją jako możliwego dyskutanta w merytorycznej debacie, raczyła zwrócić uwagę na coś niezwykle istotnego:

"Zachodnia Ukraina, na którą 17 września 1939 roku wkroczyła Armia Czerwona, a którą Warszawa nazywa 'Polską Wschodnią' ,była terytorium imperium rosyjskiego, okupowanym przez Polskę Józefa Piłsudskiego w czasie wojny domowej".

O Traktacie Ryskim czy w ogóle o dacie zakończenia rosyjskiej wojny domowej pani profesor nie raczyła wspomnieć... Zostawmy daremne drążenie przyczyn dlaczego tak się stało, Szanowny Czytelniku.

Zamiast tego autor proponuje, by pójść tropem wskazanym przez panią profesor Narocznicką.

Skoro wojna domowa w Rosji trwała do 1939 roku (do końca okupacji Zachodniej Ukrainy przez spadkobierców Piłsudskiego) co było jej formalnym końcem? Wspólna defilada wojsk niemieckich i radzieckich w Brześciu nad Bugiem? Traktat o Przyjaźni i Granicach podpisany z Trzecią Rzeszą (tzw. drugi pakt Ribbentrop-Mołotow)?

A może, Szanowny Czytelniku, rosyjska wojna domowa nie zakończyła się w 1939 roku? Może trwała nadal?

Na przykład aż tzw. Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, podczas której osiągnęła ona swoje apogeum?

Przyjrzyjmy się bliżej, tej na pozór fantastycznej tezie. Oto 22 czerwca 1941 roku rozpoczęła się wojna Trzeciej Rzeszy ze Związkiem Radzieckim. Tytaniczna walka, w której wielomilionowa, potężna Armia Czerwona zmierzyła się z niepokonanym dotąd Wehrmachtem wspieranym przez wojska sojusznicze. I to nie tylko przez jednostki rumuńskie, węgierskie, fińskie, włoskie czy słowackie. Być może przede wszystkim rosyjskie.

Od jesieni 1941 roku rozpoczęto tworzenie jednostek pomocniczych, sformowanych z byłych obywateli Związku Radzieckiego. Utworzono łącznie 90 batalionów wschodnich, w tym przede wszystkim: 26 turkiestańskich, 13 azerbejdżańskich, 9 krymskotatarskich, 7 wołżańsko-uralskich. Od 1942 roku rozpoczęto także formowanie ochotniczych jednostek kozackich. Dla przykładu w maju 1942 roku dowództwo niemieckiej 17 Armii wydało rozkaz utworzenia przy każdym korpusie armijnym jednej kozackiej sotni oraz dwóch kolejnych przy sztabie armii. Do początku 1943 roku Wehrmacht sformował ponad 20 pułków kozackich, liczących łącznie ok. 30 tys. żołnierzy.

Inną formą kolaboracji obywateli Związku Radzieckiego z Niemcami w toku Wielkiej Wojny Ojczyźnianej była służba jako dobrowolni pomocnicy(Hilfswillige w skrócie Hiwi) w regularnych jednostkach niemieckich. Początkowo faktycznie służyli oni jako oddziały pomocnicze. Z czasem jednak zaczęto ich uzbrajać i kierować na front. Do wiosny 1942 roku armia niemiecka w Rosji liczyła 200 tys. tych dobrowolnych pomocników. Doszło nawet do sytuacji, w której ich liczba w niemieckich dywizjach okrążonych pod Stalingradem sięgnęła 40% całości !!!

Tak niewyobrażalna skala kolaboracji zmusiła Naczelne Dowództwo Wehrmachtu do utworzenia specjalnej funkcji generalnego inspektora wojsk wschodnich, którą jako pierwszy pełnił generał Kostring. Na początku 1943 roku liczba podległych mu żołnierzy i byłych obywateli ZSRR wynosiła 750 tys. Od października 1943 roku Hiwisów włączono w składy niemieckich dywizji piechoty, w liczbie 2 tys. na dywizję. Stanowiło to ok. 15% całego stanu osobowego.

Co ciekawe sami rosyjscy historycy zwrócili uwagę na tak masową formę kolaboracji z wrogiem w toku wojny z Niemcami. Autorzy zbioru Nadruk tajne usunięty piszą:

"Liczebność stanu osobowego wojskowych formacji tzw. dobrowolnych pomocników Niemiec, włącznie z policjantami i pracownikami pomocniczymi,w połowie lipca 1944 r. przekraczała 800 tys. ludzi.

Tylko w Waffen SS w okresie wojny służyło ponad 150 tys. byłych obywateli ZSRS"

Walcząca na froncie wschodnim Armia Czerwona prowadziła więc także walkę bratobójczą. Czy, więc można zatem do pojęcia Wielka Wojna Ojczyźniana, ukutej przez radzieckich propagandystów dodać dopisek: wojna domowa?

Ocena wpisu: 
Brak głosów

Komentarze

O tak wielkiej liczebnosci Rosjan wspolpracujacych z Niemcami, nie wiedzialam.

Pozdrawiam.

...Obnoszę po ludziach mój śmiech i bukiety
Rozdaję wokoło i jestem radosną
Wichurą zachwytu i szczęścia poety,
Co zamiast człowiekiem, powinien być wiosną. K.Wierzyński

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

...Obnoszę po ludziach mój śmiech i bukiety
Rozdaję wokoło i jestem radosną
Wichurą zachwytu i szczęścia poety,
Co zamiast człowiekiem, powinien być wiosną. K.Wierzyński

#29584

Hm, tu jest link do ciekawego artykułu, dokładnie na ten sam temat

http://niepoprawni.pl/content/szymon-kotnis-rosja-wolala-hitlera

Rosenberg postulował, aby Hitler powstrzymywał się od represji wobec podbitej ludności, i tworzył wasalne państewka.

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0
#29592

w Rosji zawłaszczonej przez bolszewików!
pzdr

Podoba mi się!
0
Nie podoba mi się!
0

antysalon

#29600