Wołyń – uleczyć rany przeszłości

Obrazek użytkownika Tadeusz Rozłucki
Kraj

„Pragniemy leczyć rany przeszłości, żeby nie zatruwała nam ona przyszłości. Naszą przyszłością jest wspólne życie w rodzinie narodów europejskich” – powiedział abp Światosław Szewczuk. W wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej zwierzchnik Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie odniósł się do przygotowywanego wspólnie przez Kościoły greckokatolicki i rzymskokatolicki na Ukrainie przesłania do wiernych obu obrządków.

Dokument powstaje w związku z przypadającą w tym roku 70. rocznicą rzezi wołyńskiej. Abp Szewczuk podkreślił, że celem oświadczenia nie jest zastępowanie historyków w ich pracy, ale przekazanie chrześcijańskiej oceny tamtego tragicznego wydarzenia.

Masowa akcja Ukraińskiej Armii Powstańczej przeciw Polakom mieszkającym na Wołyniu rozpoczęła się 11 lipca 1943 roku. Szacuje się, że w czystkach etnicznych zginęło wówczas od 30 do 60 tys. Polaków.

W ubiegłym roku polscy i ukraińscy intelektualiści zaapelowali do obu narodów, by kolejna rocznica rzezi wołyńskiej „służyła pojednaniu, a nie pogłębianiu uprzedzeń”.

Źródło: Radio Watykańskie

Ocena wpisu: 
Brak głosów