Na ile kontrola UJ przez komunistyczną policję polityczną była skuteczna

Obrazek użytkownika Józef Wieczorek
Historia

IPN anonsując spotkanie z cyklu „Krakowska Loża Historii Współczesnej” (Kraków, 10 października 2012) na temat „Uniwersytet w państwie policyjnym” zadaje pytanie ‘na ile kontrola UJ przez komunistyczną policję polityczną była skuteczna’.
Pytanie jak najbardziej zasadne i bardzo ważne dla poznania tamtych czasów, ale także i i dla poznania czasów obecnych. ( kolejne pytanie z anonsu IPN _ ‘ co z tego wynika dla dzisiejszej kondycji Uniwersytetu ?)
Trzeba by odpowiedzieć na to pytanie sporą książką, ale czy kontrola badań, kontrola osób niewygodnych, tak wówczas, jak i obecnie, polityki wydawniczej na to pozwoli?
Póki co próba ekspresowej odpowiedzi, bez ujęcia statystycznego, a w kontekście osobistym.
Kontrola UJ w sprawach zasadniczych była skuteczna, a skutki tej kontroli trwają do dziś.
UJ był kontrolowany wszechstronnie (szczególnie polityka kadrowa, także badawcza, materiałowa – warsztaty pracy, wyjazdowa, awansowa itp.) przez symbiontów PZPR – SB – nomenklaturowe władze uczelni .
Władze uczelni brały skuteczny udział w wykluczaniu z systemu niewygodnych , stanowiących zagrożenie dla systemu ( tak identyfikowanych też przez PZPR i SB) i chronili przed nimi socjalistyczny uniwersytet. ( lektura uzupełniająca – UJ za rektora Mieczysława Karasia, czyli zamiana Uniwersytetu Jagiellońskiego w Instytut Propagandowy Polskich Ko­munistów.- http://lustronauki.wordpress.com/2009/11/14/uj-za-rektora-mieczyslawa-karasia/)
Władze UJ nadal w III RP sprawują :
kontrolę osobową,
kontrole materiałową,
kontrole badań
w kontynuacji kontroli nad uczelnią układu symbiotycznego PZPR – SB- nomenklaturowe władze uczelni, przy zachowaniu wielu metod i principiów z czasów PRL.
Kontrola osobowa
Władze UJ chroniły UJ także po upadku PRL – aby ci wykluczeni w wyniku politycznej weryfikacji kadr w PRL czasem na uniwersytet nie wrócili – brak odwilży po roku 1989 !
(jaką rolę w tej ochronie odgrywali symbionci z państwa policyjnego – PRL, oficjalnie już nie istniejący w III RP , winno być przedmiotem rzetelnych badań)
Władze UJ samodzielnie (? ), autonomicznie (?) sprawując kontrolę osobową na uczelni, po rozwiązaniu PZPR i SB utrzymywały na UJ jawnych współpracowników – aparat partyjny ( np. towarzysz dyrektor z PZPR – dyrektorem 10 lat w PRL , kilkanaście lat w III RP, obrona partyjniaków przed ekstremą z ‘S’ – pisma, akta osobowe niewygodnych, wykluczonych uzupełniane w jeszcze 1993 r.) a także tajnych współpracowników (obrona TW – kontrastuje z brakiem obrony wykluczonych – tych którzy TW być nie chcieli, jednoczesne podnoszenie poziomu zagrożenia ze strony wykluczonych : w PRL – zagrożenie dla UJ, w III RP, -zagrożenie dla całego środowiska akademickiego !)
np. Niewyjaśniona (?) zagadka – dlaczego dr Reszczyński może pracować na UJ, a dr Wieczorek -nie ?
http://nfapat.wordpress.com/2008/08/28/niewyjasniona-zagadka-%E2%80%93-dlaczego-dr-reszczynski-moze-pracowac-na-uj-a-dr-wieczorek-nie/
Jasełka akademickie z rektorem UW w roli Heroda
http://blogjw.wordpress.com/2008/12/20/jaselka-akademickie-z-rektorem-uw-w-roli-heroda/
UWAGA : Konieczne jest zbadanie funkcjonowania układu okrągłostołowego na poziomie uczelni.
Kontrola materiałowa
Ochrona akt epoki przez władze UJ przed ich ujawnianiem, 25 lat akta zaaresztowane, brakowane, uzupełniane ( dla historyków UJ? ! aby pisali jedynie słuszne historie UJ !) . Akta UJ najmniej wiarygodne, znacznie mniej wiarygodne niż akta SB, czy PZPR.
Niszczenie warsztatów pracy niewygodnych (stanowiących rzekomo zagrożenie dla UJ) i zacieranie śladów, pamięci o pokrzywdzonych, także w badaniach historyków UJ nad ‘pokrzywdzonymi’ i w dziełach obrazujących rzekomo historię tamtych czasów ( Dzieje UJ, historie instytutów UJ itd. ) m.in.
http://nfapat.wordpress.com/category/sprawa-jozefa-wieczorka/
25 lat minęło
http://blogjw.wordpress.com/2011/12/05/25-lat-minelo/
Kontrola badań
Projekty badań nad historią UJ prowadzone są głównie przez beneficjentów systemu i zatrudnionych na UJ z wykluczeniem ( ze sponsoringu, z dostępu do akt uczelnianych, z patronatu nad badaniami i ich drukiem, z relacji świadków historii) tych którzy przez symbiotyczny układ zostali wykluczeni, (Kilka refleksji akademickiego nonkonformisty na temat “S” UJ w dokumentach i wspomnieniach
http://blogjw.wordpress.com/2010/12/14/kilka-refleksji-akademickiego-nonkonformisty-na-temat-s-uj-w-dokumentach-i-wspomnieniach/
Koncentrowanie się na wybranych, niektórych sprawach osobowych (kto na kogo donosił), z wyłączaniem spraw niewygodnych i niewygodnych (nadal) świadków historii.
Zatem kontrola UJ przez komunistyczną policję polityczną była skuteczna i trwa nadal przez symbiontów kontroli z czasów PRL i beneficjentów tej kontroli w czasach III RP.
Ma to przełożenie na dzisiejszą kondycję Uniwersytetu.
Pod uwagę Rektora i Senatu UJ na początek 26 roku akademickiego po wykluczeniu z patologicznego systemu – http://blogjw.wordpress.com/2012/09/27/pod-uwage-rektora-i-senatu-uj/)
Józef Wieczorek

Brak głosów

Komentarze

Organ powołany w 1951 r działajacy nadal (ze zmienioną nazwą) czuwa od tego czasu nad prawomyślnościa kadry kierowniczej nie tylko UJ, ale wszystkich uczelni.

Po "transformacji ustrojowej" trzeba było wielu zmian w różnych dziedzinach życia, aby wszystko zostało po staremu, w szkolnictwie obyło się bez zmian.

Pozdrawiam

cui bono

Vote up!
0
Vote down!
0

cui bono

#296869