Populizm - co to za zwierzę?

Obrazek użytkownika elig
Idee

  

W debacie publicznej słowo "populizm" funkcjonuje jako obelga.  Gdy chcemy potępić czyjeś poglądy, to mówimy, że są one "populistyczne".  Dlaczego jednak tak jest?  Sprawą tą zajęli się w tym tygodniu dwaj tak różni publicyści, jak Bronisław Wildstein i Adam Wielomski.  Ten pierwszy zamieścił w najnowszym numerze tygodnika "W Sieci" [nr 17/18/2017] artykuł "Lud i elity cd.".  Stwierdza w nim m.in.:

  "Czym jest populizm, którym namiętnie straszą nas i siebie elity zachodnie od paru lat?  Wiemy na pewno, że jest epitetem, którym piętnowane jest to, czego nie lubi zachodni establishment, i stygmatem, którym naznaczane są niechętne mu trendy.  Nie ma w tym żadnych ograniczeń.".  I dalej:

  "Ale czy to, że określenie "populizm" przekształcone zostało w młot do rozprawy z kontestatorami zachodniego status quo, oznacza, iż jest pozbawione treści?  Stworzone zostało przecież dla nazwania jakiegoś zjawiska.  Sądzę, że w miare bezpiecznie populizm można uznać za wiarę w mądrość i dobro zbiorowości przeciwstawionej knowaniom zdradzieckich elit. (...)
  Elity, które nie muszą walczyć o swoją pozycję, nie są poddawane próbie konkurencji, nie kontrolowane i pozostawione sobie samym muszą ulec degeneracji.  Proces ten możemy obserwować na Zachiodzie od kilkudziesięciu lat.  Uzasadnieniem panowania owych elit stała się ideologia, która odwraca znaczenia i staje się apoteozą ludzkiej lichoty (...)
  Dewastując odziedziczoną cywilizację i zadłużając się na potęgę, [elity te] żyją na kredyt i tracą kontakt z rzeczywistością, który zwykły zjadacz chleba zmuszony jest zachować.  To stanowi jego przewagę.  Jego zdrowy rozsądek może się okazać nadzieją na uratowanie naszego świata, chociaż oecnie pozostaje jedynie nadzieją.".

  Jeszcze dobitniej pisze o tym Adam Wielomski w tekście ""Populistyczna prawica"" opublikowanym w "Najwyższym Czasie! [nr 18/19/2017]".  Czytamy w nim:

  "Nieuczciwośc posługiwania sie terminem "populizm" polega na tym, że przez ostatnie 2500 lat, w tradycji europejskiej słowo to oznaczało głoszenie poglądów i haseł mających na celu zdobycie władzy bez zamiaru realizacji tych postulatów, za pomocą haseł, które były niemożliwe do wykonania.  Z tego też powodu, całkowicie zasadnie, populizm kojarzył się przez 25 stuleci pejoratywnie.  Populizm obiecuje przysłowiowe gruszki na wierzbie".

  Wedug Wielomskiego - teraz wszystko się zmieniło:

  "populizmem nazywana jest dziś demokracja (rządy woli wiekszości nad wolą mniejszości) i racjonalna umiejętność łączenia faktów w zwiazki przyczynowo-skutkowe.  Skoro slowo to ma tak silny posmak pejoratywny, to znaczy, że jesteśmy świadkami gigantycznej medialnej manipulacji, mającej na celu obronę tyranii politycznej establishmentu, który czuje, że utracił demokratyczne poparcie.  Gdy demokracie brakuje głosów, nie cofnie się przed żadnym kłamstwem.".

  Widać więc, iż obaj publicyści są zgodni w ocenie obecnych elit świata zachodniego oraz używania przez nie słowa "populizm" jako pałki do walenia  przeciwników po głowach.  Odwracanie znaczenia słów jest jedną z najbardziej podstępnych metod manipulacji. 

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 5 (głosów:13)

Komentarze

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika JSC został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

Ponadto uważam, że trzeba zrobić śledztwo w sprawie układu minusującego.

Obrażliwe treści zgłaszam do prokuratury.

#1538001

Niewolnik który zrozumiał

Podoba mi się!
3
Nie podoba mi się!
0
#1538038

odwrócone pojęcie ale z innego powodu- otóż to wiodąca idea lewicowego liberalizmu chce mieć monopol na własny populizm, równocześnie po kacapsku oskarżając o to na odwrót "prawicę".

monopol na określanie "władzy ludu" czy innej "wspólnej woli narodu radzieckiego" (za Bułyczowem) to w końcu podstawa doktrynalna, w której nie chcą uznać racji konkurencji.

równocześnie, ponieważ słowo stało się pejoratywne, jest tragikomicznym batem na innych, gdzie w tle są skojarzenia z demagogią, oszukaniem prostaczków czy- jakżeby inaczej!- samym Hitlerem.

ładnie to koresponduje z poglądem, że UE ma chronić Europę przed dawnymi demonami nacjonalizmu czyli bycia wspólpracującym kolektywem zamiast sprzecznych interesów narodów o własnej tożsamości.

 

czyż cała ideologia UE, lewicy, fałszywego liberalizmu (tego od "postępu" a nie wolności) nie jest populistyczna?

 

oczywiście jest to niebezpieczne- jeśli nie kierować się wolą ludu, wolą Narodu, to czym?
prawami człowieka i egalitaryzmem, określanym przez niewybieralne grupy?
takimi są i niewybieralni urzędnicy UE. namaszczeni przez wyższe racje ideologii a nie interes wyborców.

 

Lewactwo znaczy, bijące konkurencję za to, że lepiej realizuje interes ludzi, bo potępienie dotyczy haseł prawicowych.

Podoba mi się!
8
Nie podoba mi się!
0

„Od rewolucji światowej dzieli nas tylko Chrystus” J. Stalin

#1538081

  Witam! Prawie ponad pół wieku mieliśmy propagowany przez ówczesne kolejne rządy  populizm sowiecki wbrew woli społeczeństwa. Obecnie Totalna opozycja uprawia populizm sowiecko-germański.  Czas przywrócić realne znaczenie, czyli populizm narodowy, wolę społeczeństwa. Najwyższy czas skończyć z zakorzenionym jeszcze w niektórych środowiskach władzy myśleniem sowieckim! Pozdrawiam!

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

ronin

#1538097

Komentarz niedostępny

Komentarz użytkownika JSC został oceniony przez społeczność bardzo negatywnie i jest niedostępny. Nie można go już odkryć. Bardzo nam przykro.. :(

Ponadto uważam, że trzeba zrobić śledztwo w sprawie układu minusującego.

Obrażliwe treści zgłaszam do prokuratury.

#1538098

 Nie dyskutuję z Trollami.

Podoba mi się!
6
Nie podoba mi się!
0

ronin

#1538107