Już 45 lat minęło od tamtego marca....

Obrazek użytkownika elig
Historia

Jak co roku przypominam mój tekst z marca 2010:

"Chodzi oczywiście o marzec 1968, a w szczególności o słynny wiec w dniu ósmego marca na Uniwersytecie Warszawskim w obronie aresztowanych Adama Michnika i Henryka Szlajfera, oraz w proteście przeciwko zdjęciu przedstawienia "Dziadów" Dejmka z afisza. W Salonie24 nikt już nie wspomina tych wydarzeń, gdyż większość piszących tu publicystów jest za młoda, by o tym pamiętać. Ja jednak miałam wtedy 20 lat i wzięłam udział w tym wydarzeniu. Co wiecej, zmieniło ono moje życie i sposób patrzenia na świat. Pisałam już o tym w jednej z poprzednich notek, a dzisiaj omówię to szerzej.

Rano w dniu ósmego marca rozeszły sie po naszym wydziale pogłoski, że na Krakowskim Przedmieściu ma być jakiś wiec. Prawie nikt w to nie wierzył, ale postanowiliśmy z kolegą pójść tam i zorientować się w sytuacji. Dopiero, gdy jakiś facet z zakazaną mordą próbował zagrodzić nam drogę na teren UW, uświadomiliśmy sobie, iż rzeczywiście coś się będzie działo. Ten typ był, jak się okazało, członkiem bojówek SB i ORMO przywiezionych autobusami po to, by udawały one klasę robotniczą dającą odpór "wichrzycielom".

Udało się go wyminąć i dotarliśmy na wiec. Przed Pałacem Kazimierzowskim już trwała manifestacja. Przedstawiciel Komitetu Studenckiego przemawiał do tłumu kilkuset zebranych osób i mówił o aresztowanych. Wokół zebranych krążyli wspomniani wyżej bojówkarze i atakowali pojedyńcze osoby starając się je zatrzymywać i bić. Usiłowali też wyciagać ludzi z tłumu. Ciągle dochodziło do starć. W którymś momencie usiedliśmy na ziemi i wzięliśmy sie pod ręce. Wtedy na balkonie Pałacu Kazimierzowskiego ukazał się prorektor Zygmunt Rybicki w gronostajach i łańcuchem na szyi wzywając nas do rozejścia się i wygłaszając komunistyczne slogany. Nie posłuchaliśmy go i wiec trwał nadal. Zakończył się on odśpiewaniem "Międzynarodówki" /tak !!!/.

Kiedy wychodziliśmy z terenu Uniwersytetu i zbliżaliśmy sie już do bramy, nagle uderzyły na nas oddziały szturmowe z Golędzinowa /poprzednicy ZOMO/. Szli ławą lejąc pałami wszystkich po drodze. Naszej grupce udało sie uciec na tyły budynku wydziału Geografii i tam znaleźliśmy się w ślepej uliczce. Uratowały nas siostry Wizytki, które widząc co się dzieje, przystawiły drabiny do muru dzielącego ich klasztor od uniwersytetu i umożliwiły nam przejście przez ich teren. Tylko dzięki nim uniknęliśmy bicia i aresztowania.

Dotarliśmy potem na Krakowskie Przedmieście, gdzie również trwały starcia demonstrantów z milicją. Pamiętam zwłaszcza zamieszki w rejonie kościoła św. Krzyża. Później brałam udział w wielu manifestacjach i wiecach. Wspominam tez wiec na Politechnice gdzie zgromadzeni darli gazety, rzucali je w powietrze i krzyczeli "prasa kłamie". Nic jednak nie zrobiło na mnie takiego wrażenia, jak ten szturm Golędzinowa /ZOMO/ na Uniwersytecie. Był to dla mnie prawdziwy szok. W jednej chwili ujrzałam prawdziwą twarz komunizmu. Do tej pory, z niejasnych już dziś przyczyn, wydawało mi się, że żyję w normalnym kraju i że wszystko idzie ku lepszemu, a Polska się rozwija. Ósmego marca 1968 pozbyłam się takich złudzeń.

Co mogę powiedzieć dzisiaj o skutkach tamtych wydarzeń. Rozpętana przez walczących o władzę miedzy sobą komunistów ohydna antysemicka nagonka na trwałe popsuła wizerunek Polski w świecie. Co więcej emigracja wielu utalentowanych osób żydowskiego pochodzenia osłabiła nasz kraj i drogo go kosztowała. Jak jednak zauważyłam przy innej okazji, czyny ohydne, a nawet zbrodnicze mogą niekiedy przynieść także coś dobrego. Ja na przykład odniosłam wyraźną korzyść z czystek 1968-ego roku. Zwolniło się bowiem dla naszego rocznika wiele miejsc pracy. Miałam na dyplomie tylko czwórkę. Gdyby nie 1968 rok, nie mogłabym zacząć kariery zawodowej w tak dogodny sposób, jak to się w rzeczywistości stało. Poza tym był jeszcze jeden pozytywny efekt. Wielu z tych, którzy wyemigrowali po marcu 1968 było funkcjonariuszami UB i SB. Pozbycie się ich z Polski było niewątpliwie z korzyścią dla naszego kraju. Gorzej, że wraz z nimi wyjechały także ich rodziny. Wielu spośród dzieci tych funkcjonariuszy było porządnymi ludźmi.

Trzeba jednak stwierdzić, że wyczyny komunistów w roku 1968 przyniosły Polsce wielokrotnie więcej szkody niż pożytku.".

Marzec 1968 roku wciąż budzi kontrowersje. Świadczy o tym choćby artykuł Bogdana Urbankowskiego z portalu Wpolityce. pl tu: http://wpolityce.pl/artykuly/48442-marzec-68-obaj-niedoszli-liderzy-konwicki-i-michnik-przegapili-najwieksze-okazje-w-zyciu.

Twoja ocena: Brak Średnia: 5 (1 głos)

Komentarze

przeżyć, z drugiej zaś zazdroszczę jednak bycia częścią historii Polski.
Tekst-wspomnienie warte uwagi, więc całkiem mi mowę odjęło gdy zobaczyłam Twój wpis w: "Najgorzej oceniane".
Ode mnie masz 10, żeby nie było :-)))

Vote up!
0
Vote down!
0
#341641

elig: Są tu tacy, którzy uwielbiają stawiać jedynki zupełnie niezależnie od treści wpisu. Sądzę, iż daje im to poczucie władzy. Za dziesiątkę dziękuję :)))

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#341695

Elig, też tam byłam, ale mało co wtedy rozumiałam, to dla mnie też było zaskoczenie.
Ty uciekałaś poprzez Geografię, a ja przez murek koło Historii, do budynków mieszkalnych (ludzie wystawiali nam przez okna krzesła, żeby było łatwiej przez okno dostać się do mieszkania, a stamtąd na Krakowskie).
Pamiętam Rybickiego, ale zwłaszcza te autokary, które przywiozły "klasę robotniczą".
To był czwartek albo piątek. W poniedziałek na Krak. Przedm. też zamieszki, pałowanie przechodniów i gaz łzawiący.

Vote up!
0
Vote down!
0
#341657

elig: Ja najlepiej zapamiętałam szarżę Golędzinowa /ZOMO/.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#341703

To właśnie ich przedstawiano jako klasę robotniczą.
Na dziedzińcu wystąpiła też Irena Grudzińska - jeśli się nie mylę.

Vote up!
0
Vote down!
0
#341706

Tzn. jak na "robotników" przystało, oczywiście byli w cywilu. Na dziedzińcu mundurowych nie było.

Vote up!
0
Vote down!
0
#341720

elig: To było ORMO i tajniacy z SB. Grudzińskiej nie pamiętam.

Vote up!
0
Vote down!
0

elig

#341775

ooone:

Porownaj:

http://niepoprawni.pl/blog/4744/chrzest-bojowy-rocznica

Vote up!
0
Vote down!
0

ooone

#344454