Grzegorz Braun i Coryllus debatowali o historii

Obrazek użytkownika elig
Historia

Czynili to w dniu 13 czerwca w Domu Literatury przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie w pięknej sali na pierwszym pietrze. Debatę zorganizowały: portal PCh24.pl /Polonia Christiana/, Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej im. ks. Piotra Skargi oraz Krucjata Młodych. Spotkanie zaczęło się o 17:30, sala była pełna, przyszło ponad 100 słuchaczy.

Zagaił przedstawiciel organizatorów pan Franciszek ??? /nie dosłyszałam nazwiska/, który prowadził potem dyskusję. Przedstawił on prelegentów, po czym oddał głos Grzegorzowi Braunowi. Ten powiedział, że zamiast z historią, obcujemy zazwyczaj z mitologicznymi wyobrażeniami o niej narzucanymi nam przez różne zabiegi propagandowe. Dlatego polska inteligencja wierzy w przesądy, takie jak wiara w postęp i pacyfizm. Grzegrz Braun uważa, że centralnym punktem Europy i jej cywilizacji jest Kościół Rzymsko Katolicki.

Tymczasem narzucane nam co najmniej od Oświecenia wersje historii starają się pomniejszyć jego rolę i sprowadzić go w najlepszym razie do folkloru. W ogóle ostatnie kilkaset lat dziejów naszego kontynentu to historia walki doktryn imperialnych z uniwersalistycznymi, a zwłaszcza z uniwersalistycznym katolicyzmem.

Coryllus powiedział, że historię można pisać z różnych geograficznych punktów widzenia, n.p. z punktu widzenia Moskwy. Ostatnio polska historia najczęściej uwzglednia optykę Londynu i stara się małpować jego doktrynę imperialną, co jest błędem, bo Polska nigdy niczego takiego nie miała. Zwrócił też uwagę na znaczenie studiów nad historią gospodarczą, badanie szlaków handlowych, walut i ich kursów oraz przemysłu i wykorzystania surowców.

Grzegorz Braun podał potem kilka przykładów manipulowania historią. Za bohatera Powstanie Styczniowego uchodzi Francesco Nullo. Tymczasem był on kondotierem światowej rewolucji, takim Che Guewarą owych czasów. Powstanie Listopadowe było sprowokowane przez Anglików, którym zalezało na przerwaniu dostaw polskiego zboża do Wielkiej Brytanii, a w jego wybuchu znaczną rolę odegrał monopol wódczany wprowadzony dzieśięć lat wczesniej przez Druckiego-Lubeckiego.

Powiedział też, że w "Wielkiej Księdze Patriotów Polskich" figurują masoni, n.p. Potoccy i Kołłątaj oraz wspomniany wyżej Francesco Nullo. W Encyklopedii Katolickiej wydawanej od wielu lat przez KUL, rozdzial o luteraniźmie pisze luteranin, o kalwinizmie - wyznawca tej religii itp. Nie reprezentują oni katolickiego punktu widzenia. Braun jest monarchistą, uważa, iż demokracje zawsze muszą się zdegenerować i sądzi, że Polska powinna wymodlić sobie króla.

Aby pokazać błędy antyklerykalizmu Coryllus zacytował słynny fragment "Monachomachii" Krasickiego "Było trzy karczmy, bram cztery ułomki, Klasztorów dziewięć i gdzieniegdzie domki."." Skomentował, że ten obraz pokazuje skutki wojen i przerwania szlaków handlowych, wskutek czego tylko klasztory miały jeszcze jakis kapitał i nawet Żydzi się u nich zapożyczali. Był to prawdziwy dramat, a Krasicki wykorzystał to nieszczęście dla prymitywnych drwin z mnichów.

Około 19:00 zaczęły się pytania z sali.. Jan Bodakowski zapytał Grzegorza Brauna, czy uważa on, iż PiS to też tacy żołnierze światowej rewolucji. Braun powiedział, iz nie chce "jechać po PiS", ale przyznał, że są tu pewne analogie i PiS traktuje czasem Kościół instrumentalnie. Potem ktoś inny spytał, czy narody mają swoje misje do wypełnienia. Braun stwierdził że tak i powiedzial, że misją Polaków jest wolność.

W dyskusji wiele uwagi poświęcono skutkom wojen. Jeden z dyskutantów powiedział, że wskutek potopu szwedzkiego Polska straciła 60% swego majatku. Inny zaś stwierdził, iż Polska po najeździe szwedzkim zdołała sie odbudować. Jescze bardziej niszczycielska była jednak wojna północna. Przed nią Rzeczpospolita liczyła 11-12 milionów mieszkańców, a po niej tylko siedem. Niektóre miasta północnego Mazowsza całkiem znikły z powierzchni ziemi.

Braun podkreślał cały czas, iż jest optymistą i wierzy, że po ostatecznej bitwie siły dobra zwyciężą. Coryllus zaś twierdził, że nie nalezy dać sobie wmówić, ze Polska jest nic nie znaczacym krajem. Wprost przeciwnie - to tu jest centrum Europy.

Impreza trwała do 20:10, a potem Coryllus i Braun zaczęli podpisywać płyty i ksiażki. Ta debata był a pierwsza z trzech. Jak napisał Coryllus:

"Kolejne odsłony tej debaty w Krakowie przy placu Szczepańskim 8, 18 czerwca o 17.30 i we Wschowie 22 czerwca o 17.00 w zamku. W piątek 14 czerwca, w Kielcach, w bibliotece wojewódzkiej, przy Ściegiennego 13 odbędzie się również mój wieczór autorski. Początek godzina 17. 00.".

Organizatorzy przypomnieli, że 14 czerwca o 17:30 przed kościołem św. Anny w Warszawie odbędzie się Krucjata Różańcowa.

Ocena wpisu: 
Twoja ocena: Brak Średnio: 1 (1 głos)